ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
12.11.08 Справа№ 21/238
Господарський суд Львівської області у складі:
суддя Масловська Л.З.
при секретар Зубачик Н.
За позовом: ТзОВ «Хлібосол», м.Львів
до відповідача: Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м.Львів
про спонукання до вчинення дій.
Представники:
від позивача: Вихованський К.В. –представник.
від відповідача: Ваварчак Б.П. –гол.спец.
Права і обов’язки, передбачені ст.ст. 20,22 ГПК України, сторонам роз’яснено.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Хлібосол»звернулось до господарського суду з позовом до Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради про спонукання до вчинення дій.
Для повного та всестороннього вирішення спору по суті розгляд справи відкладався ухвалами суду від 16.10.08р., 30.10.08р. В судовому засіданні було оголошено перерву до 12.11.2008р.
Представник позивача в судове засідання з”явився та подав уточнення позовних вимог №32 від 11.11.2008р. та просить суд зобов”язати Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради вчинити дії на виконання ухвали №378 від 17.04.2003р. щодо підготовки та продажу шляхом викупу ТзОВ “Хлібосол” нежитлового приміщення 1-го поверху, загал. Пл.199,2 кв.м., з індексами приміщень 1-18 відповідно до даних технічного паспорту ЛОДК БТІ та ЕО від 07.09.2006р.
Позов обгрунтовує тим, що на підставі договору на оренду нежитлових приміщень № 2880 від 19.11.1993р., ухвалою № 378 від 17.04.2003р. Львівської міської ради «Про приватизацію об’єкта комунальної власності на вул.Городоцькій, 4»надано дозвіл ТзОВ «Хлібосол»приватизувати способом викупу орендовані нежитлові приміщення на вул. Городоцькій, 4 (підвал) площею 199, 2 кв.м у встановленому законом порядку.
Позивач зазначає, що з моменту прийняття ухвали Львівською міською радою № 378 від 17.04.2003р., яка не оскаржена, не скасована та не визнана нечинною у встановленому порядку, органами приватизації - Управлінням комунального майна Львівської міської ради та Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (правонаступником –відповідачем у справі) не вчинено дій не лише щодо підготовки об’єкта до продажу, зокрема визначення ціни продажу об’єкта, а й відповідно не здійснено і самого продажу об’єкта (приватизації). Просить позов задоволити.
Відповідач подав відзив, в якому просить в задоволенні позову відмовити. Позицію обгрунтовує тим, що включення об’єктів малої приватизації до відповідних переліків здійснюється відповідно до державної та місцевих програм приватизації чи з ініціативи відповідних органів приватизації або покупців. Наявність права на пред’явлення позову не є безумовною підставою для здійснення судового захисту, а лише однією з необхідних умов реалізації норм права.
Зазначає також, що саме позивач не вчиняв ніяких дій з метою укладення договору купівлі-продажу орендованого майна.
До відзиву додав копію наказу від 27.06.2003р. № 661 про затвердження звіту про оцінку майна.
Розглянувши документи та інші докази, подані учасниками процесу та зібрані судом, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, суд встановив.
В силу приписів ст. 143 Конституції України, територіальні громади міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності.
За змістом п.п. 31, 32 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, органи місцевого самоврядування приймають рішенння про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначають межі цих повноважень та умови їх здійснення.
Правонаступником Фонду комунального майна міста Львова у 2003 році стало Управління ресурсів Львівської міської ради, яке згідно ухвал Львівської міської ради № 57 від 19.09.2002р. та № 809 від 23.10.2003р. було, відповідно, перейменовано, а в наступному реорганізовано в Управління комунального майна Львівської міської ради.
Положенням про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.07.2002р. №174 на Управління комунального майна покладено обов'язок здійснювати повноваження власника нерухомого майна територіальних громад міста Львова в частині надання його в оренду та виступати продавцем такого майна в процесі його приватизації.
Такі ж повноваження надані Управлінню комунального майна і відповідно до Положення про Управління комунального майна Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 15.08.2003 року №719, Управління комунального майна Львівської міської ради утворене як її виконавчий орган, орган управління майном комунальної власності територіальної громади міста Львова з метою реалізації повноважень Львівської міської ради щодо здійснення управління цим майном, його приватизації, відчуження та оренди (п.1 Положення).
Правонаступником Управління комунального майна є Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, на яке згідно Положення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 1205 від 27.10.2006р. (п.2) покладено виконання функцій органу управління майном комунальної власності територіальної громади м. Львова, передача в оренду, відчуження (приватизація) цього майна, подання на розгляд міської ради пропозицій щодо порядку умов відчуження майна, проектів місцевих програм приватизації та переліків об’єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації, організації цих програм. Положенням №1100 від 07.12.2007р. функції управління не змінені.
Між Фондом комунального майна м. Львова (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Хлібосол»(орендар) було укладено договір на оренду нежитлових приміщень № 2880 від 19.11.1993р., згідно якого орендодавець здав, а орендар прийняв в оренду на невизначений термін нежитлові приміщення за адресою м. Львів, вул. Городоцька, 4 під літерою 4-6, 8 для виробничої діяльності.
З матеріалів справи вбачається, що за час дії договору орендар належним чином виконував обов’язки за договором оренди.
За змістом ч. 2 п. 5 розділу 2 Закону України «Про державну програму приватизації», об’єкт оренди відноситься до групи А, оскільки є окремим індивідуально визначеним майном.
Відповідно до частини 4 статті 3 Закону України “Про приватизацію державного майна” N 2163-XII від 04.03.1992 р., відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Згідно частини 7 ст. 7 цього Закону, продаж майна, що є у комунальній власності, здійснюють органи, створювані відповідними місцевими радами. Зазначені органи діють у межах повноважень, визначених відповідними місцевими радами, та є їм підпорядкованими, підзвітними і підконтрольними.
За правилами ч.1 ст. 3 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», приватизація об’єктів малої приватизації здійснюється, зокрема, шляхом викупу.
Відповідно до ст. 4 зазначеного Закону, продавцями об’єктів малої приватизації, що перебувають у загальнодержавній та комунальній власності, є відповідно: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва; органи приватизації, створені місцевими Радами.
Згідно норм статті 11 вказаного Закону, викуп застосовується щодо об'єктів малої приватизації: не проданих на аукціоні, за конкурсом; включених до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу; зданих в оренду, якщо право на викуп було передбачено договором оренди, укладеним до набрання чинності Законом України «Про оренду державного майна».
Пунктом 3.1.5 програми приватизації об’єктів комунальної власності м.Львова, прийнятої ухвалою Львівської міської ради № 962 від 22.02.2001р. підтверджено право орендаря на викуп орендованого об’єкту групи А за наявності відовідного рішення про приватизацію цього об’єкта способом викупу.
Ухвалою № 378 від 17.04.2003р. Львівської міської ради «Про приватизацію об’єкта комунальної власності на вул.Городоцькій, 4» надано дозвіл ТзОВ «Хлібосол»приватизувати способом викупу орендовані нежитлові приміщення на вул. Городоцькій, 4 (підвал) площею 199, 2 кв.м у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»не було проведено незалежну оцінку майна, що є обов’язковим у випадку відчуження комунального майна способами, що не передбачають конкуренцію покупців у процесі продажу, або у разі продажу одному покупцю. Виходячи зі змісту ч.2 ст.10 цього Закону у такому випадку органи місцевого самоврядування виступають замовниками проведення такої оцінки майна шляхом укладання договорів з суб’єктами оціночної діяльності –суб’єктами господарювання, визначеними на конкурсних засадах у порядку, встановленому законодавством. Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»підготовка об’єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які визначають ціну продажу об’єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу та для забезпечення виконання зазначеної функції можуть залучати відповідні організації та спеціалістів у порядку та на умовах, що встановлюються Фондом державного майна України. Наведена норма кореспондується з ч. 2 ст. 9, ч.1 ст. 12 цього Закону, згідно якої ціна продажу об’єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, визначається експертним шляхом або способами, що враховують потенційну прибутковість, відповідно до методики, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 23 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 1891 від 10.12.2003р., висновок про вартість майна, складений для цілей приватизації майна шляхом викупу або продажу конкурентними способами (для договору купівлі-продажу, оголошення умов продажу, у тому числі повторного продажу), дійсний протягом шестимісячного строку від дати його затвердження. Дія висновку про вартість майна продовжується наказом відповідного органу, який його затвердив, на строк, що не перевищує одного року від дати затвердження.
У відповідності до ч. 3 п. 1 ст. 11 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», порядок викупу об’єкта приватизації визначається Фондом державного майна України.
В силу п. 3.8 Положення «Про порядок визначення та застосування способів приватизації щодо об’єктів малої приватизації», затвердженого наказом ФДМУ 30.07.1998р. № 1511, зареєстрованого в МІНЮСТІ 10.09.1998р. № 558/2998, орган приватизації на підставі акта оцінки вартості майна протягом чотирнадцяти календарних днів готує проекти договору купівлі-продажу та акта передачі об’єкта, що приватизується.
Типовий (примірний) договір купівлі-продажу індивідуально визначеного майна, в тому числі будівлі (споруди, приміщення), що підлягає продажу шляхом викупу, було затверджено наказом ФДМУ № 1398 від 18.11.1996р., який втратив чинність з прийняттям і вступом в законну силу нового наказу № 2411 від 22.08.2005р.
Суд погоджується з позицією позивача щодо того, що з моменту прийняття ухвали Львівською міською радою № 378 від 17.04.2003р., яка не оскаржена, не скасована та не визнана нечинною у встановленому порядку, органами приватизації - Управлінням комунального майна Львівської міської ради та Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (правонаступником – Відповідачем у справі) не вчинено дій, як щодо підготовки об’єкта до продажу, зокрема визначення ціни продажу об’єкта, так і щодо самого продажу об’єкта, тобто його приватизації.
Відповідач не надав доказів про те, що наказ управління ресурсів № 661 від 27.06.2003р. «Про затвердження звіту про оцінку майна, будівель (приміщень), споруд»надавався позивачу для ознайомлення чи направлявся йому у встановленому порядку. Крім того, відповідачем не поданого експертного висновку який був затверджений цим наказом.
Не надано також доказів про те, що органом приватизації (відповідачем) було підготовлено проект договору купівлі-продажу та акта передачі об’єкта у встановлені терміни.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Отже, відповідачем не спростовано доказів та тверджень позивача.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Право на набуття власності встановлено Конституцією України, Цивільним кодексом України, чинним на час винесення Ухвали ЛМР Законом України «Про власність», Законом України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»та іншими законодавчими актами.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги з врахуванням уточнення обгрунтовані та підлягають до задоволення.
Судові витрати стягнути з відповідача у відповідності до вимог ст.49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.19,143 Конституції України, ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.3,7 Закону України “Про приватизацію державного майна”, ст.ст.3, 11 Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, ст.33, 49,82-84 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов’язати Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради вчинити дії на виконання ухвали №378 від 17.04.2003р. щодо підготовки та продажу шляхом викупу ТзОВ “Хлібосол” нежитлового приміщення 1-го поверху, загал. пл.199,2 кв.м., з індексами приміщень 1-18 відповідно до даних технічного паспорту ЛОДК БТІ та ЕО від 07.09.2006р.
3. Стягнути з Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської, м.Львів, пл.Галицька,15 (п/р 37183003003071 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 25558625) на користь ТзОВ “Хлібосол”, м.Львів, вул.Городоцька,4 (п/р 26007301392 в ОПЕРЕВ “Ощадбанк”, МФО 325796, ЄДРПОУ 20769004) –85грн. державного мита та 118грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати.
Суддя Масловська Л.З.