Постанова № 23689551, 17.04.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2012
Номер справи
0870/2388/12
Номер документу
23689551
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2012 року (10 год. 20 хв.) Справа № 0870/2388/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Киселя Р.В.,

при секретарі судового засідання Бобер І.В.,

за участю прокурора - Щербини О.І.,

представника позивача - Кіченко В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області, в інтересах якої діє Запорізький транспортний прокурор до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на автомобільному транспорті.

28.02.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області (далі - позивач), в інтересах якої діє Запорізький транспортний прокурор до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача суму фінансових санкцій за правопорушення на автомобільному транспорті у розмірі 680,00 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем порушено положення ст.ст. 39, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме порядку надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений чинним законодавством про автомобільний транспорт. У зв'язку з чим до відповідача постановою від 27.12.2011 за № 129613 застосовано фінансові санкції у розмірі 680,00 грн. Оскільки, на час подання позову до суду відповідачем суму фінансових санкцій не сплачено, позивач просить стягнути 680,00 грн. в судовому порядку.

Ухвалою судді від 19.03.2012 року було відкрито провадження в адміністративній справі, судове засідання призначене на 02.04.2012.

Ухвалою від 02.04.2012, у зв'язку з неприбуттям прокурора та відповідача, судове засідання було відкладено на 17.04.2012. До суду повернулось поштове відправлення в якому містилась ухвала про відкриття провадження у справі та судова повістка без вручення відповідачу з позначкою пошти за закінченням терміну зберігання.

У судове засідання 17.04.2012 відповідач не з'явився, причини неявки суду не повідомив, заперечень на адміністративний позов не надав. До суду повернулось поштове відправлення, в якому містилась судова повістка, без вручення відповідачу з позначкою пошти за закінченням терміну зберігання.

За приписами ч. 4 ст. 33, ч. 11 ст. 35 та ч. 3 ст. 167 КАС України відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

За змістом ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача на підставі наявних матеріалів.

У судовому засіданні 17.04.2012 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи та дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

Судом встановлено, що 07.12.2011 року начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області винесено припис № 079526 щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт за результатами перевірки, проведеної 01.12.2011 року, якою встановлено, що відповідачем проігноровано вимоги порядку контролю у частині надання документів та створення відповідних умов для перевірки, чим порушено вимоги постанови КМУ від 08.11.2006 №15676. Згідно припису, відповідачу запропоновано у строк до 14.12.2011 року письмову відповідь про вжиті заходи до усунення виявлених порушень.

20.12.2011, відповідно до завдання на перевірку від 20.12.2011 № 107194, співробітниками Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області проведено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт від 20.12.2012 № 322474, в висновках якого зазначено, що відповідачем порушено вимоги п. 40, 41 постанови Кабінету міністрів України від 08.11.2006 № 1567, а саме: ліцензіат відмовився від перевірки та не надав відповідних документів, що є порушенням вимог порядку контролю у частині надання відповідних документів та створення відповідних умов для перевірки. Також ФОП ОСОБА_2 не виконано вимоги припису від 07.12.2011 № 079526.

27.12.2011 начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт ФОП ОСОБА_2 Враховуючи те, що відповідачем допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз. 12 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», винесено постанову про застосування фінансових санкцій № 129613, відповідно до якої до відповідача застосовано фінансові санкції у сумі 680,00 грн.

Вищезазначену постанову відповідач отримав 30.12.2011, про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення, яке знаходиться в матеріалах справи.

Регулювання відносин між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень здійснюється у відповідності до приписів Закону України «Про автомобільний транспорт».

У відповідності до ст. 5 Закону України «Про автомобільний транспорт», основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

На виконання Указу Президента України від 20.05.2004 № 570 «Про заходи щодо посилення безпеки пасажирських перевезень автомобільним транспортом» постановою Кабінету Міністрів Україні від 08.09.2004 № 1190 затверджено Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті (надалі - Положення про ГДІ).

Згідно з пунктами 1, 2 зазначеного вище Положення, урядовим органом державного управління в галузі автомобільного транспорту, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку України, є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (або Головавтотрансінспекція), яка в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, цим положенням та наказами Міністерства транспорту та зв'язку.

Пунктом 3 Положення про ГДІ визначені основні завдання Головавтотрансінспекції, а саме: участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері автомобільного транспорту загального користування; виконання відповідно до законодавства дозвільно-реєстраційних та контрольно-наглядових функцій у сфері автомобільного транспорту загального користування.

Відповідно до п. 4 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті основними завданнями територіальних управлінь у відповідному регіоні є: здійснення відповідно до законодавства державного нагляду за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування; здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування; забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування в автомобільному транспорті загального користування.

Згідно з п. 5. Положення територіальні управління відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні: здійснюють державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів; дотриманням вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; здійснюють державний нагляд за забезпеченням безпеки перевезень суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування;

У відповідності до п. 8 зазначеного Положення, Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції.

Наказом Міністра Міністерства транспорту та зв'язку України від 14.12.05 № 888 затверджено Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (надалі - Положення про територіальні органи Головної державної інспекції).

Згідно з пунктами 1-5 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції, територіальні органи Головавтотрансінспекції в областях, АР Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції і в межах своїх повноважень у відповідному регіоні здійснюють: державний нагляд за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування; державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання всіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів, норм перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування; забезпечують дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування на автомобільному транспорті загального користування; здійснюють державний нагляд за забезпеченням безпеки перевезень суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.

Відповідно до п. 6 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції, територіальні управління у відповідному регіоні, до яких відноситься і територіальне управління Головавтотрансінспекції у Запорізькій області, мають право перевіряти виконання суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт; проводити перевірку автомобільних транспортних засобів загального користування щодо їх відповідності вимогам законодавства про автомобільний транспорт.

Згідно із ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Відповідно до п. 21 Порядку, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою, передбаченою цим Порядком.

Пунктом 15 Порядку встановлено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344 документів, на підставі яких здійснюється перевезення автомобільним транспортом, додержання водієм затвердженого розкладу та маршруту руху.

Статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначений перелік документів на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб: для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, дорожній лист, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про внесення змін до Закону Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції. п. 12 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи, що на час розгляду справи суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_2 в добровільному порядку суму застосованих фінансових санкцій у розмірі 680,00 грн. не сплатив, заперечень до суду не надав, суд приходить до висновку, що вимоги позивача ґрунтуються на законі та підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області, в інтересах якої діє Запорізький транспортний прокурор до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на автомобільному транспорті задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (реєстраційний номер фізичної особи - підприємця ЄДР: НОМЕР_1, зареєстрований:АДРЕСА_1) в дохід державного бюджету України (розрахунковий рахунок 31111106700013 в ГУ ДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 37997149, отримувач - державний бюджет Вільнянського району, код 21081100) фінансові санкції за порушення законодавства на автомобільному транспорті у сумі 680,00 гривень (шістсот вісімдесят гривень 00 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Р.В. Кисіль

Постанова складена у повному обсязі 23.04.2012.