Постанова № 23689246, 17.04.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2012
Номер справи
2а/0570/2884/2012
Номер документу
23689246
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/2884/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: о 14 год. 15 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кочанової П.В.

при секретарі Скутельник Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Макіїввугілля" до Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 34 від 20.01.2012 р., -

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: ОСОБА_1, довіреність № 524/08 від 10.01.2012р.

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Макіїввугілля" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області про скасування рішення № 34 від 20.01.2012 року про застосування фінансових санкцій в сумі 26 752,10 грн. та нарахування пені в сумі 9 773,22 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками єдиного внеску за період з 20.10.2011 року по 28.12.2011 рік.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що рішенням Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки Донецької області від 20.01.2012 року № 34 "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску" до позивача, за своєчасно не сплачені суми єдиного внеску за період з 20.10.2011 року по 28.12.2011 року, було застосовано штраф в розмірі 26 752,10 грн. та нарахована пеня в розмірі 9 773,22 грн. Вважає, рішення, яке оскаржується, прийняте відповідачем з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений Законом.

Вказує на неправомірність висновків УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області про порушення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", оскільки, ДП "Макіїввугілля" вчасно та в повному обсязі сплачені суми єдиного внеску за вересень 2011 року.

Також, позивач відмічає, що несплата у повному обсязі суми єдиного внеску в розмірі 2%, які утримуються з лікарняних листів (непрацездатність), у повному обсязі в строк не проведена не з вини ВП «Макіївський РМЗ» ДП «Макіїввугілля», а в залежності від відшкодування Фондом соціального страхування з тимчасової непрацездатності, яке в свою чергу перерахувало гроші лише в грудні 2011 року, після чого ВП «Макіївський РМЗ» ДП «Макіїввугілля» мало змогу перерахувати єдиний внесок в розмірі 2%, що підтверджується копіями платіжних доручень № 347 від 01.11.2011 року, № 10399 від 07.12.2011 року та № 100405 від 27.12.2011 року.

Зазначає, що органом Пенсійного фонду неправомірно здійснений перерозподіл коштів сплаченого підприємством єдиного внеску за вересень 2011 року в рахунок погашення штрафних санкцій за попередні періоди, у зв'язку з чим фактично збільшується заборгованість підприємства по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Вказує на те, що в порушення норм п.10.11 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати страховиками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, УПФУ в Центрально - Міському районі м. Макіївки на адресу ДП "Макіїввугілля" повідомлення про перерозподіл сум платежів не направляло. На підставі викладеного, позивач просить позовну заяву задовольнити.

В судове засідання повноважні представники позивача не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

При цьому, 17.07.2012 року до відділу документального забезпечення Донецького окружного адміністративного суду від позивача надійшли клопотання, в яких останній просив суд розглянути справу без участі повноважних представників підприємства та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Повноважний представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Так, у своїх письмових запереченнях на позовну заяву, відповідач вказує на те, що позивачем зазначено, що заборгованість перед управлінням пенсійного фонду за вересень 2011 року відсутня, оскільки підприємством у платіжних дорученнях зазначено місяць, як сплата поточної заборгованості.

Відповідно до даних картки особового рахунку ВП «Макіївсвький ремонтно - механічний завод» ДП «Макіїввугілля», позивачем не було своєчасно та в повному обсязі сплачено єдиний внесок за ставкою 36,76 % -49,7%, 2%, 2,6%, 3,6%, 33,2%, 34,7%, 8,41% за вересень 2011 року, у зв'язку з чим рішенням № 34 від 20.01.2012 року управлінням було застосовано до ВП «Макіївський ремонтно - механічний завод» ДП «Макіїввугілля» фінансові санкції та пеня.

На думку відповідача, УПФУ в Центрально - Міському районі м. Макіївки правомірно, на підставі ст. 25 Закону України України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" здійснило перерозподіл сплачених підприємством сум єдиного внеску в рахунок погашення сум недоїмки, направило на адресу ДП "Макіїввугілля" повідомлення про здійснення такого перерозподілу та застосувало до нього фінансові санкції. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представників сторін, суд встановив.

ДП "Макіїввугілля" є юридичною особою, юридична адреса: 86157, Донецька область, Центрально-Міський район, м. Макіївка, пл. Радянська, 2, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 32442295), про що свідчить Свідоцтво про державне реєстрацію юридичної особи серії А00 № 296617.

«Макіївський ремонтно - механічний завод» Державного підприємства «Макіїввугілля» є відокремленим підрозділом державного підприємства без статусу юридичної особи, включено до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код -36479549 та є страхувальником та платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,

Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Макіїввугілля" сплачені суми єдиного внеску за вересень 2011 року, про що свідчать платіжні доручення: № 345 від 01.11.2011 року на суму 1 181,00 грн., № 347 від 01.11.2011 року на суму 65,24 грн., № 289 від 30.11.2011 року на суму 23 724,76 грн., № 390 від 30.11.2011 року на суму 3 876,83 грн., № 10399 від 07.12.2011 року на суму 30,38 грн., № 100405 від 27.12.2011 року на суму 96,92 грн., № 427 від 27.12.2011 року на суму 2 133,83 грн.

УПФУ в Центрально - Міському районі м. Макіївки Донецької області здійснило перерозподіл сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень 2011 року в рахунок погашення штрафних санкцій за попередні періоди.

20.01.2012 року УПФУ в Центрально - Міському районі м. Макіївки Донецької області на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску а загальнообов'язкове соціальне страхування" прийняте рішення № 34 про застосування до ДП "Макіїввугіля" штрафних санкцій в сумі 26 752,10 грн. та нарахування пені в сумі 9 773,22 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.10.2011 року по 28.12.2011 рік.

07.03.2012 року та 10.04.2012 року УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області направило на адресу ДП "Макіїввугілля" повідомлення про здійснення перерозподілу сплачених сум єдиного внеску за вересень 2011 року, про що свідчать копії корінців та поштових повідомлень.

Між сторонами немає розбіжностей, щодо обставин справи, встановлених адміністративним судом, в позовній заяві позивач просить скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників єдиного внеску.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Таким чином, в розумінні зазначеної норми Закону позивач є платником єдиного внеску.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Тобто, на позивача у справі покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно ст. 8, ст. 12, ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"та п. 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року "Про затвердження положення про Пенсійний фонд України", правління Пенсійного фонду України постановою від 27.09.2010 року № 21-5 затвердило Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289, яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"(далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.

Відповідно до п.п. 4.3.7 п. 4.3 розділу ІV Інструкції платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, визначені підпунктом 4.3.6 пункту 4.3 розділу IV цієї Інструкції, або за результатами звірення платника з органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.

Згідно ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням приписів та вимог ч. 8 ст. 9 цього Закону є календарний місяць.

Згідно п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.

Відповідно до п.3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 року за № 377/8976, реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується сторонами у справі, позивачем суми єдиного внеску за вереснь 2011 року сплачені 01.11.2011 року, 30.11.2011 року, 07.12.2011 року та 27.12.2011 року, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.

Згідно ч. 6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121, постановою правління Пенсійного фонду від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, затверджена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Згідно п.10.11 Інструкції сплата (погашення) пені здійснюється у тому самому порядку, що і недоїмка та фінансові санкції.

У разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що нею встановлюється черговість погашення страхувальниками різних складових частин заборгованості перед Пенсійним фондом та Пенсійному фонду надане право у випадку наявності у платника страхових внесків здійснювати перерозподіл платежів.

Абзацем 3 пункту 10.11 Інструкції визначено, що при здійснені перерозподілу платежів протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, у якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. При цьому корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.

Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано посадовій особі юридичної особи або фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності, адвокату, приватному нотаріусу, під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.

Як зазначалось раніше, здійснивши перерозподіл платежів, 05.03.2012 року та 05.04.2012 року відповідач направив на адресу позивача повідомлення, а саме №№ 192, 229, які було отримано позивачем 07.03.2012 року та 10.04.2012, про що свідчить підпис уповноваженої особи позивача про отримання рекомендованого поштового відправлення.

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Разом з тим, суд вважає посилання позивача на ту обставину, що несплата єдиного внеску в розмірі 2%, які утримуються з лікарняних листів (непрацездатність) у повному обсязі в строк не проведена ним з вини Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності, який перерахував гроші лише в грудні 2011 року, необґрунтованими та безпідставними.

До того ж, відповідно до п. 12 ст. Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

А тому, суд вважає, що відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, застосовані до позивача фінансові санкції та нарахована пеня, а тому підстав для задоволення позовної заяви про скасування такого рішення органу владних повноважень не вбачається.

Таким чином, приймаючи рішення, яке оскаржується, відповідач правомірно застосував норму Закону згідно якої визначений розмір фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Враховуючи наведене, суд не вбачає підстав для задоволення позовної заяви про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками єдиного внеску.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони - суб'єкта владних повноважень питання про розподіл судових витрат не розглядається.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 94, 158-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовної заяви Державного підприємства "Макіїввугілля" до Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки Донецької області про скасування рішення № 34 від 20.01.2012 року про застосування фінансових санкцій в сумі 26 752,10 грн. та нарахування пені в сумі 9 773,22грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками єдиного внеску за період з 20.10.2011 року по 28.12.2011 рік - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 17 квітня 2012 року в присутності позивача, представника позивача.

Повний текст постанови складено та підписано 20 квітня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кочанова П.В.