ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 березня 2012 р. Справа №2а-12006/11/0170/3
(17:22) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ника-ОПТ"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, дов.,
від відповідача - не з'явився.
Суть справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ника-ОПТ" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправними дій з невизнання як податкового звіту декларації за серпень 2011 року із ПДВ; зобов'язання відобразити показники декларації за серпень 2011 року із ПДВ у картці особового рахунку із ПДВ.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірність дії ДПІ в м. Сімферополі АР Крим з невизнання як податкового звіту податкової декларації із ПДВ ТОВ "Ника-ОПТ" за серпень 2011 року з ПДВ у зв'язку із тим, що ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим у справі № 2а-8137/11/0170/25 зупинено дію рішення ДПІ в м. Сімферополі АР Крим № 338/15-2 від 29.06.11 р. про анулювання реєстрації ТОВ "Ника-ОПТ" як платника податку на додану вартість до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 2а-8137/11/0170/25.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи вищезазначені обставини, з урахуванням положень ст.ст. 122, 128 КАС України, вивчивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Товариство з обмежено відповідальністю "Ника-ОПТ" (ЄДРПОУ 34582394) зареєстровано 21.09.2006 р. Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, буд. 5, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 439593 та свідчить довідка статистики.
Згідно з довідкою відповідача ТОВ "Ника-ОПТ" узято на облік платників податків 27.09.2006 р. за № 5183.
09.08.2007 р. ТОВ "Ника-ОПТ " отримало свідоцтво платника податку на додану вартість № 100057995 НБ № 049904.
20.09.2011 р. ТОВ "Ника-ОПТ " подало до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим податкову декларацію із ПДВ за серпень 2011 року, що підтверджується відміткою про отримання відповідачем вказаної податкової декларації на поштовому повідомленні про вручення Флай Пост Експресс.
Податкову декларацію із ПДВ за серпень 2011 року ТОВ "Ника-ОПТ " не було прийнято у якості податкового звіту у відповідності до ст.ст. 48, 49 Податкового кодексу України у зв'язку з порушенням п. 10 Порядку заповнення та подання податкової декларації із ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 р. № 41, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.02.11 р. за № 197/18935, оскільки ТОВ "Ника-ОПТ " відсутнє у Реєстрі платників ПДВ, про що позивач був повідомлений листом № 41459/10/28-4 від 26.09.11 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим.
Згідно із п. 46.1. ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платниками податків відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно п.п. 16.1.2., 16.1.3 п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 48.1 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору, а саме відображати інформацію, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п.48.2 ст. 48 Податкового кодексу України).
Згідно п. 48.3. ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Відповідно до п.п. 48.5.1. п. 48.5 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна бути підписана: керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку; податкова звітність, складена з порушенням, не вважається податковою декларацією.
Порядок заповнення податкової декларації із ПДВ визначений наказом ДПА України № 41 від 25.01.11 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 р. за N 197/18935 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", яким відповідно до пункту 201.15 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" затверджено форми та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (діла - Порядок № 41).
Відповідно до п.5 Розділу ІІ Порядку № 41 податкова звітність у паперовій формі заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. У рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк (для паперової форми звітності).
В матеріалах справи наявний акт, складений працівниками ПП "Флай Пост Експресс", за допомогою послуг поштового відправлення якого позивачем була надіслана до податкового органу звітна податкова декларація з ПДВ за серпень 2011 року. За даними вказаного акту декларація з ПДВ за серпень 2011 року ТОВ "Ника-ОПТ", додатки до неї та реєстр податкових накладних, надані для відправлення в ДПІ в м. Сімферополі АР Крим, заповнені друкованим засобом тане містять підчисток, помарок, виправлень, дописувань, закреслювань (крім передбачених декларацією), не містять тексту або цифр, які неможливо прочитати з-за пошкодження листів, їх потертості, заливання чорнилами або іншою жидкістю. Декларація з ПДВ, додатки до неї та реєстр податкових накладних скріплені печаткою ті підписані керівником, головним бухгалтером.
Надана позивачем декларація із ПДВ за серпень 2011 року, копія якої наявна в матеріалах справи, не містить в собі будь-яких порушень наведених вище норм законодавства.
Отже посилання відповідача на порушення відповідачем вимог ст.ст. 48, 49 Податкового Кодексу України, п. 10 Порядку заповнення та подання податкової декларації із ПДВ не відповідають чинному законодавству.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 49.8. ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно п. 49.9. ст. 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 49.11 ст. 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови, що і було зроблено відповідачем супровідним листом № 41459/10/28-4 від 26.09.11 р. , в якому ДПІ в м. Сімферополі АР Крим повідомив позивача про неприйняття декларації із ПДВ за серпень 2011 року, оскільки ТОВ "Ника-ОПТ" відсутнє у Реєстрі платників ПДВ.
З матеріалів справи вбачається, що актом № 338/15-2 від 29.06.11 р. ДПІ у м. Сімферополі АР Крим оформлене рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Ника-ОПТ", що було визнано протиправним і скасовано постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.11.2011 р. у справі № 2а-8137/11/0170/25 за позовом ТОВ "Ника-ОПТ" до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим, ДПА України про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, яке ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25.01.12р. залишено без змін.
Відповідно до п. 6.2 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 N 978, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1400/18695, підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування свого рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, ч. 1 ст. 255 КАС України, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Судове рішення про визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у м. Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Ника-ОПТ", оформлене актом № 338/15-2 від 29.06.2011 р., набрало законної сили 25.01.2012 р.
У разі набрання законної сили судовим рішенням про задоволення зазначених позовних вимог та визнання протиправним рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідне рішення податкового органу вважається протиправним з моменту його прийняття, як про те вказано в Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 02.08.2010 р. № 1172/11/13-10.
Таким чином, правові підстави вважати позивача особою, не зареєстрованою платником ПДВ, на час подання податкової декларації із ПДВ за серпень 2011 року - відсутні.
Відповідно до п. 3.1 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року N 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за N 843/11123 (далі -Інструкція № 276), якою встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Відповідно до п. 3.5 Інструкції № 276 у залежності від призначення платежів відкриваються особові рахунки, в тому числі для здійснення обліку податку на додану вартість для платників податків - юридичних та фізичних осіб.
Відповідно до п. 3.6 Інструкції № 276 форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки.
На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків.
Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Відповідно до п.4.1 Інструкції № 276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають в тому числі податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником.
Тобто дані карток особових рахунків повинні відображати фактичний стан платежів до бюджету платника податків.
Позивач відобразив показники діяльності в податковій звітності - в декларації з ПДВ за серпень 2011 року.
Відповідно до п. 3.2 Інструкції № 276 картки особових рахунків відкриваються тим структурним підрозділом органу державної податкової служби, який відповідно до своїх функціональних обов'язків відкриває особові рахунки платників.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ "Ника-ОПТ" щодо зобов'язання ДПІ в м. Сімферополі АР Крим відобразити показники декларації із ПДВ ТОВ "Ника-ОПТ" за серпень 2011 року у картці особового рахунку із ПДВ відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Вказані позовні вимоги ТОВ "Ника-ОПТ" є достатнім правовим способом захисту порушеного права позивача, з огляду на що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
У судовому засіданні 22.03.2012р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 26.03.12 р.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим відобразити показники декларації по ПДВ в картці особового рахунку по ПДВ.
3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ника-ОПТ" (ЄДРПОУ 34582394) 1,70 грн. судових витрат
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.