ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 квітня 2012 року 15:00 № 2а-1524/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.,
при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Терра-Трейд" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у м. Києві про касування рішення про застосування фінансових санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 30.12.2011 р. № 260092/32-128/0736, прийнятого відповідачем.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачем всупереч чинному законодавству України було прийняте протиправне рішення, яким до позивача безпідставно застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6 800,00 грн.
Відповідач проти позову заперечував, вважаючи оскаржуване рішення обґрунтованим і прийнятим ним відповідно до вимог чинного законодавства України за результатами перевірки позивача та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
29.03.2012 р. представник відповідача в судове засідання не зявився, подавши до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог виходячи з наступного.
Згідно наказу позивача "Про створення спеціалізованого відділу" від 25.01.2009 р. № 12/1 в його господарській одиниці магазині "Фуршет", розташованій по вул. Басейній,4, створено спеціалізований відділ "Кафе-бар".
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у м. Києві проведено фактичну перевірку господарської одиниці позивача магазину, розташованого по вул. Басейній,4, з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
За результатами зазначеної перевірки складно акт від 13.12.2011 р. № 0797/01/32161773, в якому зафіксовані виявлені під час перевірки порушення чинних законодавчих норм, зокрема: ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання у закладі, що не має статусу підприємства громадського харчування.
На підставі акту перевірки від 13.12.2011 р. № 0797/01/32161773 відповідачем прийняте рішення про застосування фінансових санкцій від 30.12.2011 р. № 260092/32-128/0736, яким до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6 800,00 грн.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно ст. 15-3 зазначеного закону, забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: 1) особами, які не досягли 18 років; 2) особам, які не досягли 18 років; 3) у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоровя, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв; 4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; 5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); 6) з торгових автоматів; 7) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); 8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); 9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; 10) з рук; 11) у невизначених для цього місцях торгівлі.
Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки субєктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус субєктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі порушення вимог ст. 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим і спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торгівельного обслуговування, визначають Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 р. № 854 (далі - Правила).
Згідно п.2 Правил, роздрібна торгівля алкогольними напоями це діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування. Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства чи спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування.
Пунктом 7 Правил передбачено, що режим роботи спеціалізованих магазинів, спеціалізованих відділів, секцій встановлюється субєктом господарської діяльності за погодженням з органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п.22 Правил, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки підприємствами громадського харчування та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Субєкти господарської діяльності (юридичні та фізичні особи), які мають право на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, та їх працівники зобовязані дотримуватись Законів України "Про захист прав споживачів", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", Правил, Порядку заняття торгівельною діяльністю і правил торгівельного обслуговування населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 108 та інших нормативних документів прямо чи/та побічно регламентуючих торгівельну діяльність. За їх порушення працівники несуть відповідальність згідно із законодавством (п.29 Правил).
Згідно п.4.2.,4.3 Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005 р. № 327, бар - різновид обєкта ресторанного господарства, що реалізовує широкий асортимент змішаних, міцних алкогольних, слабоалкогольних і безалкогольних напоїв, закусок, десертів, борошняних кондитерських та булочних виробів з реалізацією страв на замовлення та фірмових страв, товарів, що купуються, через барну стійку у поєднанні з організацією відпочинку та розваг відвідувачів; кафе - різновид обєкта ресторанного господарства, що має виробничі приміщення, зал для відвідувачів і реалізує широкий асортимент страв і кулінарних виробів нескладного приготування, хлібобулочні і борошняні кондитерські вироби, гарячі і холодні напої, кисломолочні продукти, товари, що купуються, із застосуванням методів самообслуговування або обслуговування офіціантами.
Відповідно до п.16 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України від 24.07.2001 р. № 219, відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.
В той же час, на момент перевірки позивачем не було надано жодних відповідних документів, які б підтверджували узгодження статусу субєкта господарювання громадського харчування, субєкта господарювання з універсальним асортиментом товарів, а також відповідного висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Крім того, відповідач звертався із запитами до Київської міської ради (від 28.02.2012 р. № 783/10/32-110) щодо надання інформації чи узгоджував позивач статус підприємства громадського харчування за адресою: м. Київ, вул. Басейна, 4-А, магазин "Фуршет" спеціалізований відділ "Кафе-бар" та Головного державного санітарного лікаря Печерського рану міста Києва (від 21.02.2012 р. № 672/10/32-110) щодо надання інформації чи мав магазин "Фуршет" за адресою: м. Київ, вул. Басейна, 4-А статус підприємства громадського харчування для продажу алкогольних напоїв на розлив, а також щодо надання йому копії висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Згідно відповіді Головного управління внутрішньої торгівлі та побутового обслуговування населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2012 р. № 041/06-1080 встановлено, що санепідслужбою Печерського району м. Києва супермаркету "Фуршет" ДП "Терра-Трейд" надавався лист щодо відповідності даного закладу санітарним вимогам для здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на виніс та тютюновими виробами.
Згідно відповіді Головного державного санітарного лікаря Печерського рану міста Києва від 06.03.2012 р. № 414, для одержання висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи позивач не звертався.
Отже, системний аналіз викладених законодавчих норм та обставин справи свідчить про наявність з боку позивача порушень законодавчих вимог у сфері обігу алкогольних напоїв. Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність застосування відповідачем фінансових санкцій до позивача згідно оскаржуваного рішення.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як субєкт владних повноважень, повністю виконав покладений на нього обовязок щодо доказування правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог Дочірньому підприємству "Терра-Трейд" відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилаються особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Аблов Є.В.