Постанова № 23672841, 19.04.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2012
Номер справи
2а-225/12/1370
Номер документу
23672841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2012 р. № 2а-225/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Іваськевич С.В.

за участю:

представника позивача -Петролюка А.М.

представника відповідача -Пилипюка А.М.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Галицький промисловий альянс" до ДПІ у Пустомитівському районі про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ „Галицький промисловий альянс" звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000602350 від 26.05.2011 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що висновок ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області стосовно недійсності (нікчемності) правочину, укладеного між ТзОВ „Галицький промисловий альянс" та ПП "МКМ-Сервіс" безпідставні, оскільки вищевказані правочини укладені з дотриманням усіх вимог , передбачених Цивільним законодавством (ст.203 ЦК України), з додержанням обов'язкових умов дійсності правочину, з волевиявленням сторін, зміст цих правочинів не суперечить актам цивільного законодавства, договори мають печатки підприємств та підписи уповноважених осіб, сторін за договором, які мають необхідний об'єм цивільної право-дієздатності, тому у будь-якому випадку такі правочини створюють реальне настання правових наслідків , обумовлених ними.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечив, посилався на факти, виявлені документальною виїзною перевіркою ТзОВ „Галицький промисловий альянс", з питань правомірності нарахування податку на додану вартість по взаєморозрахунках з ПП «МКМ-Сервіс»код ЄДРПОУ 35383180 за період з 01.01.2011 по 31.01.2011р. (акт від 13.05.2011 №246/232/30477070), матеріали перевірки ПП «МКМ-Сервіс», проведеної ДПІ у Галицькому районі м. Львова (акт перевірки від 31.03.2011 № 1111/23-209/35383180), інформації наданої слідчим управлінням податкової міліції ДПС у Львівській області (лист від 10.03.2012 №1167/09-01), вважав, що висновки акту перевірки є правомірними, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.

ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області проведено документальну виїзну перевірку ТзОВ „Галицький промисловий альянс" з питань правомірності нарахування податку на додану вартість по взаєморозрахунках з ПП «МКМ-Сервіс»код ЄДРПОУ 35383180 за період з 01.01.2011 по 31.01.2011р. За результатами перевірки складено акт від 13.05.2011 №246/232/30477070 та винесено податкове повідомлення-рішення №0000602350 від 26.05.2011р., яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 12654,00 грн. (в т.ч. основний платіж - 10123 грн., штрафна санкція - 2531,00 грн.).

Перевіркою не встановлено реалізації ТзОВ „Галицький промисловий альянс" товарів, робіт, послуг для ПП «МКМ-Сервіс». Перевіркою повноти визначення податкового кредиту за період з 01.01.11 по 31.01.11 встановлено завищення сум податкового кредиту по податку на додану вартість на суму -10 123грн.

Згідно "Системи Автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України»встановлено, розбіжність між сумою податкового кредиту, задекларованого ТзОВ «Галицький промисловий альянс»та податкового зобов'язання, задекларованого ПП «МКМ-Сервіс»у січні 2011р. на суму ПДВ 10123грн.

Згідно з ст.42 Господарського кодексу України підприємництво як вид господарської діяльності - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

В діяльності ПП „МКМ-Сервіс" вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов'язання, зокрема, у випадках, коли операції здійснюються через посередників з метою штучного формування податкового кредиту, та які не мають реального товарного характеру.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.1.2 ст.1, п.2.1 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95р. №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95р. за № 168/704, де первинні документи -це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.

ДПІ у Пустомитівському районі встановлено порушення:

- вимог п.3 ст. 5 та п.1 ст.7 Господарського Кодексу України від 16.01.03р. №436-IV, якими визначено: «…Суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.».«…Відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами»ПП „МКМ-Сервіс" не підтверджено документально, щодо виникнення податкових зобов'язань з податку на додану вартість по операціям з продажу товарів, робіт, послуг,

- вимог п.2 ст.3 Закону України від 16.07.1999р. № 996-Х1V "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", згідно якого: "Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку який ведеться підприємством, фінансова, податкова, статистична і другі види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку…",

- порядку ведення податкового обліку, а саме:

п.201.14, п.201.15 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ, яким визначено: "Платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнених від оподаткування. Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма та порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону. Платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному чи електронному вигляді за його вибором, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав податкову накладну такому платнику податку…"

На порушення п.14.1.185, п.14.1.191 ст.14, п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ

- об'єктом оподаткування є операції платників податків з постачання товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України…;

- база оподаткування операцій з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, виїзного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), виключаючи податок на додану вартість, який зараховується до ціни товарів (послуг), згідно законам України з питань оподаткування…;

- датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг)…, або дата відвантаження товарів, а для робіт, послуг -дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт платником податку.

Тобто, ПП „МКМ-Сервіс" зайво включено до складу податкового зобов'язання суми ПДВ з продажу товарів (робіт, послуг) по безтоварних операціях, сформовано податковий кредит по відсутніх документах з метою одержання податкової вигоди, і відповідно відсутній факт поставки товарів (робіт, послуг) покупцям.

Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України „Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" від 24.05.95 № 88, господарські операції -це факти підприємницької діяльності та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Отже, основою формування бухгалтерського, а відтак податкового обліку є господарська операція, яка впливає на стан зобов'язань, в тому числі і податкових.

Надання податковому органу до перевірки всіх належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів тощо.

Таким чином, відображенню у податковій звітності підлягає лише та господарська операція, яка фактично відбулась, а не та, зміст якої лише відображений на первинних документах, відповідно тоді така господарська операція, яка фактично відбулась і створює відповідні податкові наслідки для платника шляхом формування ним складу податкового кредиту (зобов'язання) та валових витрат (валових доходів). Тому господарська операція, яка фактично не відбулась є нікчемною, оскільки не спрямована на реальне настання правових наслідків, а спрямована лише на формування платником податкового кредиту та валових витрат у зв'язку із відображенням її змісту у первинних документах.

Одночасно, проведеною перевіркою встановлено, що у ПП „МКМ-Сервіс" відсутні основні фонди та виробничі потужності, трудові ресурси, транспортні засоби, що вказує про неможливість фактичного здійснення господарської діяльності між даними підприємствами.

Аналізуючи дані податкової звітності (для перевірки не представлено жодних первинних бухгалтерських документів) встановлено, що ПП „МКМ-Сервіс" декларувало у податковій звітності господарські операції щодо придбання товарів (робіт, послуг) у підприємств згідно таблиці 2 та продажу покупцям, наведених в таблиці 1, які фактично не відбувались, отже є нікчемними, у зв'язку з тим, що первинні документи для перевірки не представлено. Відсутність у ПП „МКМ-Сервіс" основних фондів та виробничих потужностей, трудових ресурсів, транспортних засобів вказує про неможливість фактичного отримання та продажу товарів (робіт, послуг).

У зв'язку з викладеним, відсутні документи, які б підтверджували фактичне отримання та реалізацію або використання у господарській діяльності товару.

Відповідно до пп.7.2.3 п.7.2 ст.7 Закону №168 зазначено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів ( робіт, послуг).

Для операцій, що оподатковуються і звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.

Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.

Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів ( робіт, послуг). У разі коли частка товару (робіт,послуг) не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів зазначається в додатку до податкової накладної.

Згідно п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону №168, не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Нормами п. п. 7.4.1. п. 7.4 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (зі змінами та доповненнями), визначено, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (робіт, послуг), з метою їх подальшого використання в операціях, що оподатковуються в межах виробничої діяльності платника податку.

Враховуючи вищенаведені факти, та факти викладені в акті ДПІ у Галицькому районі м.Львова, немає підстав вважати, що товар, фактично отриманий від ПП «МКМ-Сервіс», тому податкові накладні виписані зазначеним підприємством вважаються недійсними.

Таким чином, ТзОВ «Галицький промисловий альянс», в порушення пп.7.2.3 п.7.2 п.п.7.4.1, п.п.7.4.5 п. 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР (із внесеними змінами і доповненнями) завищено податковий кредит у січні 2011р. на суму -10123грн, оскільки встановлено заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет в розмірі - 10 123грн., в результаті допущених порушень податкового законодавства.

Актом перевірки ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 31.03.2011 № 1111/23-209/35383180 встановлено:

За наявною інформацією (відповідно до даних 1-ДФ) кількість працюючих по штатному розпису -0, за сумісництвом - 1 особа. Розрахунок сум комунального податку подається з нульовими показниками, що свідчить про відсутність штатних працівників на підприємстві. У ПП „МКМ-Сервіс" відсутні трудові ресурси для здійснення фінансово-господарської діяльності.

За результатами аналізу документів, які є в обліковій справі підприємства, податкової звітності не встановлено наявність у ПП „МКМ-Сервіс" власних, орендованих по договорах лізингу, складських, торгівельних, виробничих та інших приміщень, які суб'єкт господарювання міг би використовувати при здійсненні фінансового -господарської діяльності.

За наявною інформацією не подано розрахунків податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища, що свідчить про відсутність транспортних засобів на підприємстві як власних так і орендованих.

Перевіркою ПП „МКМ-Сервіс" встановлено порушення ч.1, 5 ст. 203, п.1, 2 ст. 215, ст. 228 Цивільного кодексу України, в результаті чого зазначені правочини мають ознаки нікчемності та є нікчемними - в силу припису закону. Правочини, укладені з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб. Перевіркою встановлено відсутність поставок товарів та укладення угод з метою настання реальних наслідків. В зв'язку з тим, що угоди поставки є нікчемними, нікчемний правочин є недійсним в силу закону, такий нікчемний правочин не створює інших юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. В даному випадку відсутні як база, так і об'єкт оподаткування податком на додану вартість.

Вищевикладене свідчить про відсутність у ПП „МКМ-Сервіс" адміністративно-господарських можливостей на виконання господарських зобов'язань по укладеним угодам та відсутність фактичних дій, спрямованих на виконання взятих на себе зобов'язань. Останнє, в свою чергу, свідчить про відсутність наміру створення правових наслідків, тобто такі угоди носять фіктивний характер.

Слід зазначити, що до перевірки не представлено жодних документів, які підтверджують факт переміщення товарів, від ПП "МКМ-Сервіс" до ТзОВ „Галицький промисловий альянс", відсутнє доручення та інформація про особу, яка отримувала даний товар, факт реалізації даного товару не підтверджено.

Слід зазначити, що позивачем додано до матеріалів справи договір від 15.09.2010 №0915/1. Згідно договору поставка товару здійснюється протягом 7 днів на підставі виставлених рахунків-фактур. До справи долучено податкові накладні від 05.01.11 та 10.01.11, хоча доказів продовження строку договору не надано, не надано також і рахунків-фактур.

Виходячи з вищенаведеного не підтверджено факт отримання товару від ПП "МКМ-Сервіс" до ТзОВ „Галицький промисловий альянс".

Як вбачається із листа від 10.03.2012 №1167/09-01 наданого слідчим управлінням податкової міліції ДПС у Львівській області -в ході розслідування кримінальної справи №139-0668 по факту фіктивного підприємництва ПП „БК Бізон" зібрано достатньо доказів, що свідчать про те, що ОСОБА_1, будучи директором ПП „МКМ-Сервіс" жодних товарів, робіт, послуг в адресу ТзОВ „Галицький промисловий альянс" не поставляв та не надавав, оскільки в підприємства відсутні як основні та транспортні засоби, та робоча сила, витрати для оренди складських приміщень, оплати комунальних послуг. Допитаний в якості свідка директор ПП „МКМ-Сервіс" по суті заданих питань щодо проведення фінансово-господарської діяльності нічого повідомити не зміг.

Проведеним аналізом руху коштів ПП „МКМ-Сервіс" встановлено, що кошти отримані від ТзОВ „Галицький промисловий альянс" підприємство не використовувало для придбання товарів, робіт, послуг, а скеровувало на рахунки ПП „БК Бізон" для подальшої конвертації в готівку.

Відповідно до ст. 215 ЦК України від 16.01.2003 року № 435зі змінами та доповненнями недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Пунктом 1 ст. 203 ЦК України від 16.01.2003 року № 435зі змінами та доповненнями зазначено, що зміст правочину не може суперечити, зокрема, моральним засадам суспільства.

З урахуванням того, що відповідно до ст. 228 ЦК України правочин, учинений з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, водночас є таким, що порушує публічний порядок, а отже, нікчемним.

Суд вважає зазначений висновок акту перевірки обгрунтованим, враховуючи вищенаведені мотиви, викладені при оцінці правомірності визначення позивачу грошового зобов'язання по податку на додану вартість. Тому, не вбачає підстав для скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Пустомитівcькому районі Львівської області від №0000602350 від 26.05.2011 року.

Отже, в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору не підлягають стягненню з Державного бюджету на його користь.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Р. Брильовський

Повний текст постанови виготовлений 24.04.2012 року.