ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" жовтня 2008 р.
Справа № 21/4549
За позовом Кам'янець-Подільської міської Ради, м. Кам'янець-Подільський
до Товариства з обмеженою відповідальністю підприємство з іноземними інвестиціями "Едпол" м. Кам'янець-Подільський
за участю третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
1. Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції м. Кам'янець-Подільський
2. Управління Держкомзему у м. Кам'янець-Подільському м. Кам'янець - Подільський
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Огороднік К.М.
Представники сторін:
позивача: Ільчишена В.І. - за довіреністю
відповідача: Джурбій В.М. - за довіреністю
від третіх осіб: 1. Федик Р.С. - за довіреністю
2. Ільчишен М.В. - за довіреністю
у судовому засіданні за клопотанням сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення
Суть спору: Позивач звернувся до суд з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 05.04.2006 року.
Повноважний представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні, обґрунтовуючи наявними в матеріалах справи доказами. Як на підставу позовних вимог посилається на ст. 188 Господарського кодексу України, ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, Закон України „Про плату за землю”, Закон України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Закон України „Про оренду землі”, Рішення 25-ї (позачергової сесії) Кам'янець-Подільської міської ради „Про встановлення орендної плати за землю на 2008 рік” від 11.01.2008 року, Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 у справі №1-28/2008.
Повноважний представник відповідача у судовому засіданні та у письмовому відзиві на позов проти позову заперечив, просив суд у позові відмовити з підстав, викладених у відзиві.
Повноважні представники третіх осіб на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору позовні вимоги підтримали, наполягали на їх задоволенні.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Рішенням сорок п'ятої сесії Кам'янець-Подільської міської ради ІV скликання від 14.03.2006 року за №76 затверджено матеріали інвентаризації та передано ТзОВ підприємству з іноземними інвестиціями "Едпол" в оренду терміном на три роки з дня прийняття рішення земельну ділянку площею 266864 кв.м. (26,68641га) по Хмельницькому шосе, 7.
05.04.2006 року між Кам'янець-Подільською міською радою (надалі - позивач) та ТзОВ підприємство з іноземними інвестиціями "Едпол" (надалі відповідач) укладено договір оренди землі. Згідно п. 1.1. договору, позивач своїм рішенням від 14.03.2006 року № 76 надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, яка знаходиться в м. Кам'янець-Подільському по Хмельницькому шосе, 7. Відповідно до п.п. 4.2., 4.3. договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, у відповідності до грошової оцінки землі: 1,0144 грн. за 1 кв.м. в рік. Загальна сума орендної плати за рік становить 270706,84 грн. Орендна плата вноситься за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно, протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Положеннями укладеного договору, а саме - п. 4.4., передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини позивача. що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно акту приймання-передачі земельної ділянки, що надається в користування на умовах оренди ТзОВ підприємству з іноземними інвестиціями "Едпол" по Хмельницькому шосе, 7 від 16.06.2006 року, відповідач прийняв земельну ділянку загальною площею 253660,5 кв.м.
Позивач неодноразово звертався до відповідача з проханням приведення у відповідність до вимог чинного законодавства України розмір орендної плати за орендовану земельну ділянку. У зв'язку з необхідністю змінити умови договору позивач направив відповідачеві договір про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 05.04.2006 року. Пропонував пункт 2.1. Договору викласти: в оренду передається земельна ділянка загальною площею 253660,5 кв.м., у тому числі: відсутні. Пункт 2.4. розділу 2 Договору викласти: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25736365,71 гривні. Пункт 4.2. розділу Договору викласти: Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, у відповідності до грошової оцінки землі: 1,0144грн. за 1 кв.м. в рік. Загальна сума орендної плати за рік становить: 257313,21 грн. = (1,0144х 253660,5). Пункт 5.1. Договору викласти: Земельна ділянка передається в оренду для: обслуговування виробничої бази площею 251159,0 кв.м; для заїзду спільного користування з ВАТ "Модуль" площею 2501,5 кв.м.
Однак, відповідач зміни до договору оренди земельної ділянки не провів, що і стало причиною звернення позивача до господарського суду про внесення змін до договору оренди землі від 05.04.2006 року.
Досліджуючи надані позивачем докази, аналізуючи наведені його представником пояснення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (далі - Кодекс), а справляння плати за землю здійснюється відповідно до Закону України від 03.07.1992 року № 2535-XII „Про плату за землю” (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 2535-XII), яким встановлено ставки земельного податку, порядок його обчислення і сплати, а також пільги щодо оподаткування землі.
Відповідно до вимог Кодексу земельні ділянки можуть надаватись у власність, постійне користування та на умовах оренди. При цьому право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності, а також громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації (ст. 92 Кодексу).
Згідно зі ст. 5 Закону № 2535-XII об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом цієї плати (платником) - власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 2 Закону № 2535-XII встановлено, що використання землі в Україні є платним і плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Законом № 2535-XII (п. 5 ч. 1 ст. 12) визначено, що від земельного податку звільняються зареєстровані релігійні та благодійні організації (власники земельних ділянок та землекористувачі, крім орендарів), що не займаються підприємницькою діяльністю.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди земельної ділянки (ст. 13 Закону № 2535-XIІ).
Відповідно до ст. 93 Кодексу право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст. 125 Кодексу).
Статтею 13 Закону № 161-XIV „Про оренду землі” встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як встановлено ст. 15 Закону № 161-XIV, однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” внесено зміни до ст. 21 Закону № 161-XIV в частині встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.
Типовим договором оренди землі (п. 13), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220 (зі змінами та доповненнями), встановлено, що розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 30 Закону № 161-XIV зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України у разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Судом враховується, що зміни в чинний договір можуть бути внесені лише за згодою сторін, а зміна умов договору за рішенням суду допускається тільки у зв'язку з істотною зміною обставин та у виняткових випадках, що передбачено ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, а сторони не досягли згоди щодо внесення змін у договір.
З наведеного вбачається, що зазначеними нормами не встановлено обмежень щодо можливості внесення змін в чинні договори.
Як встановлено судом та підтверджується наявними у справі матеріалами, що між позивачем та відповідачем був укладений договір оренди землі від 05.04.2006 року. У зв'язку з необхідністю змінити умови договору позивач направив відповідачеві договір про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 05.04.2006 року.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості внесення змін до оренди землі від 05.04.2006 року шляхом прийняття договору про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 05.04.2006 року в редакції позивача та, дослідивши матеріали справи і надавши їм правову оцінку, постановити рішення про задоволення позову по суті заявлених позовних вимог та віднесення судових витрат на відповідача.
При прийняті рішення по справі судом також взято до уваги, що статтею 651 Цивільного кодексу України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Згідно ст. 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Згідно до ст. 8 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ч. 4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі”, річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати дванадцяти відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 за конституційними поданнями Верховного суду України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу І, п.п. 61, 62, 63,66 розділу ІІ, п. 3 розділу ІІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу Ш, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 67 розділу І, п.п. 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 п. 19, п.п. 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 п. 35, п. 36-100 розділу ІІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 22.05.2008р.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року № 309-VІ частини 4 та 5 ст. 21 Закону України „Про оренду землі” викладено у такій редакції: Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату землю”. Згідно Розділу ІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року № 309-VІ, цей Закон набирає чинності з дня опублікування та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Із матеріалів справи та наведеного, вбачається, що обов’язок приведення спірного договору оренди земельної ділянки від 05.04.2006 року у відповідність до вимог чинного законодавства покладається на обидві сторони договору, оскільки зміни необхідно вносити у зв’язку із зміною законодавства, а не з інших причин.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 1, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позов Кам'янець-Подільської міської ради м. Кам'янець-Подільський до Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства з іноземними інвестиціями "Едпол" м. Кам'янець-Подільський про зобов'язання внести зміни до договору оренди землі задоволити.
Внести зміни до договору оренди землі від 05.04.2006 року укладеного між Кам'янець-Подільською міською радою м. Кам'янець-Подільський та Товариством з обмеженою відповідальністю підприємством з іноземними інвестиціями "Едпол" м. Кам'янець-Подільський.
Пункт 2.1. Договору викласти: в оренду передається земельна ділянка загальною площею 253660,5 кв.м., у тому числі: відсутні.
Пункт 2.4. Договору викласти: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25736365,71 гривні.
Пункт 4.2. Договору викласти: обпилення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, у відповідності до грошової оцінки землі: 1,0144 грн. за 1 кв.м. в рік.
Загальна сума орендної плати за рік становить: 257313,21 грн. = (1,0144х253660,5).
Пункт 5.1. Договору викласти: земельна ділянка передається в оренду для: обслуговування виробничої бази площею 251159,0 кв.м; для заїзду спільного користування з ВАТ "Модуль" площею 2501,5 кв.м.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства з іноземними інвестиціями "Едпол" м. Кам'янець-Подільський, вул. Хмельницьке шосе, 7 (код ЄДРПОУ 33168743) на користь Кам'янець-Подільської міської ради м. Кам'янець-Подільський (Майдан Відродження, 1, код 26571846) суму 85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) державного мита та 118,00 грн. (сто вісімнадцять грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя К.М. Огороднік
Рішення оформлене та підписане 30.10.2008 року.
віддруковано 5 примірники:
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу,
4, 5 - третім особам.
Помічник судді О.С. Гуменюк