Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 квітня 2012 р. № 2-а- 2700/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
при секретарі судового засідання Гайворонському В.С.,
за участю представників сторін:
позивача - Верещаки М.О.,
відповідача - Дубрової К.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Самай-10" до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції міста Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції міста Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання товариства з обмеженою відповідальністю "САМАЙ-10" (вул. Плеханівська, 126/1, м. Харків, код ЄДРПОУ 37365252) щодо дослідження реальності здійснення та повноти відображення в обліку господарських відносин із платниками податків за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року, за результатами якої складена довідка від 31.10.2011 року №2058/18-011.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що спірна звірка була проведена за відсутності визначених законом підстав, в ході звірки податковий орган спирався на неможливість реального здійснення фінансово - господарських операцій ТОВ "Самай-10" та ведення господарської діяльності у порядку, передбаченому діючим законодавством України, також Відповідач вказав на дефективність первинних документів, які були оглянуті та вивчені при зустрічній звірці. Позивач категорично не погоджується з висновками акту зустрічної звірки, оскільки податковий орган не вказав, які саме документи є дефективними, в чому ця дефективність полягає, з якими порушеннями складені первинні документи та яким саме приписам нормативно - правових актів вони не відповідають. Судження про дефективність первинних документів обов'язкової податкової звітності, про відсутність об'єктів оподаткування, про відсутність можливості здійснювати господарську діяльність зроблені з перевищенням повноважень, якими законодавець наділив органи державної податкової служби України. У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи і вимоги поданого позову, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Відповідач, Основ'янська міжрайонна державна податкова інспекція міста Харкова Харківської області Державної податкової служби, з поданим позовом не погодився, та зазначив, що дії по проведенню спірної звірки відповідають вимогам закону, звірка може бути проведена і за відсутності в розпорядженні податкового органу первинних документів платника податків, викладені в актах висновки податкового органу є правомірними та обґрунтованими, так як цілком узгоджуються з положеннями ст.228 Цивільного кодексу України. У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи і просив суд ухвалити рішення про відмову в задоволенні позову.
Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, проаналізувавши норми матеріального права, котрі врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Згідно свідоцтва серії А01 №426495, товариство з обмеженою відповідальністю "Самай-10" (далі за текстом ТОВ "Самай-10") зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради 11.10.2010 року (а. с. 7).
З довідки №2237 від 12.10.2010 року, судом вбачається, що Позивача взято на податковий облік в органах державної податкової служби 12.10.2010 року за реєстраційним номером 19818 (а с. 8).
За матеріалами справи судом встановлено, що Відповідачем, була фактично проведена зустрічна звірка ТОВ "Самай-10", результати якої оформлені довідкою №2058/18-011 від 31.10.2011 року "Про результати проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Самай-10" (код ЄДРПОУ 37365252) щодо дослідження реальності здійснення та повноти відображення в обліку господарських відносин із платники податків за періоди з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року", якою встановлено: неможливість реального здійснення фінансово - господарських операцій ТОВ "Самай-10" та ведення господарської діяльності у порядку, передбаченому діючим законодавством України у перевіряємому періоді; дефективність первинних документів, що були використані при оформленні господарських операцій з питання придбання товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг) ТОВ "Самай-10" у ТОВ "Кубера-плюс" та подальшому руху придбаних товарно - матеріальних цінностей (робіт, послуг) до кінцевого споживача (а. с. 30-36).
Перевіряючи відповідність дій суб'єкта владних повноважень по проведенню спірних зустрічних звірок вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд встановив наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань (станом на момент виникнення спірних правовідносин) був визначений Податковим кодексом України.
Так, відповідно до п.п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків деталізовані нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010р. №1232; далі за текстом -Порядок №1232), пунктом 3 якого передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
За приписами п.4 Порядку №1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Пунктом 3.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено наказом ДПА України від 22.04.2011р. №236; далі за текстом -Методичні рекомендації №236) передбачено, що з метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій (абз.1); при цьому інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм Кодексу, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо (абз.2); у разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку (абз.3).
Отже, аналізуючи вище наведені норми податкового законодавства, суд приходить до висновку, що зустрічна звірка проводиться лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, а отже й висновки в тому числі для з'ясування реальності господарських відносин та повноти відображення в обліку платника податків можуть бути зроблені та викладені у довідці за результатами проведення зустрічної звірки лише у випадку співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання.
Розглядом справи встановлено, що висновки довідки про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Самай-10" фактично базуються на результатах проведеної документальної невиїзної перевірки ТОВ "Кубера Плюс".
Крім того, суд вивчивши довідку про результати проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Самай-10" №2058/18-011 від 31.10.2011 року (а. с. 30-36), встановив, що основою для складання вищевказаної довідки був акт перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Києва контрагента Позивача та відомості з програми АІС "Реєстр платників податків".
Але, як зазначив Позивач в судовому засіданні запит на надання інформації до органів податкової служби ТОВ "Самай-10" не отримував, а тому у Відповідача були відсутні можливості для співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, оскільки такі документи надані органам податкової інспекції не були.
Крім того, на вимогу суду Відповідачем не було надано доказів направлення запиту про надання інформації та доказів отримання вищевказаного запиту Позивачем.
Таким чином, вищевказані дії податкового органу суперечать вимогам п. 3, 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Враховуючи вищевикладене, слід зазначити, що відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232.
Проаналізувавши приписи п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, п. 1 Порядку №1232 вбачається, що зустрічна звірка проводиться з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Тобто, висновки у довідці про результати проведення зустрічної звірки повинні відображати наступну інформацію: підтвердження (не підтвердження) господарських відносин з платником податків та зборів, підтвердження (не підтвердження) відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Разом з тим, відповідно до Додатка 5 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України від 14.04.2011 року № 213, встановлений зразок форми довідки про результати проведення зустрічної звірки, якою передбачено, що висновки довідки зустрічної звірки повинні містити лише наступну інформацію:
1.Звіркою суб'єкта господарювання документально підтверджено (не підтверджено, частково підтверджено) реальність здійснення господарських відносин із платником податків, їх вид, обсяг, якість та розрахунки.
2.Звіркою суб'єкта господарювання встановлено відображення (не відображення, неповне
відображення) в податковому обліку господарських операцій та розрахунків із платником податків.
Отже, вищевказаними нормативними актами чітко встановлено, які саме відомості повинні бути відображені у висновках довідки про результати проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.
Посилання Відповідача щодо неможливості реального здійснення господарських операцій ТОВ "Самай-10", суд спростовує, обґрунтовуючи це наявними в матеріалах справи доказами, а саме: договором №25/04 від 25.04.2011 року, податковими накладними, видатковими накладними, виписками з банку, рахунком - фактури, накладними (а. с. 53-119).
Судом встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що суб'єкт владних повноважень не направляв ТОВ "Самай-10" запиту на отримання інформації та її документального підтвердження, а отже і не отримував її від платника податків, як не отримував і первинних документів.
За таких обставин, податковий орган не мав визначених законом підстав для вчинення дій по проведенню зустрічної звірки.
Як з'ясовано судом, зі змісту складеної довідки Відповідачем у ході проведення спірної зустрічної звірки не здійснювалось співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, оскільки такі документи у суб'єкта владних повноважень були відсутні.
З огляду на викладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком від 27.12.2010р. №1232.
Спірні дії суб'єкта владних повноважень суперечать матеріальному інтересу, котрий має платник податків у податкових правовідносинах, і який полягає у належній фіксації податковим органом обставин господарської діяльності платника податків, неухильному дотриманні органом управління визначених законом процедур реалізації владних управлінських функцій, здійснення таких процедур лише в разі наявності визначених законом підстав тощо.
Окрім того, як вбачається з долученої до матеріалів справи Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а. с. 10-12), станом на 09.02.2012 року згідно Виписки Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно ТОВ "Самай-10 " у ЄДР наявні записи щодо підтвердження відомостей про юридичну особу і відсутні записи про не перебування за місцезнаходженням.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку що позовні вимог обґрунтовані, доведені, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Самай-10" до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції міста Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції міста Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання товариства з обмеженою відповідальністю "САМАЙ-10" (вул. Плеханівська, 126/1, м. Харків, код ЄДРПОУ 37365252) щодо дослідження реальності здійснення та повноти відображення в обліку господарських відносин із платниками податків за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року, за результатами якої складена довідка від 31.10.2011 року №2058/18-011.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О. Лук'яненко
Повний текст постанови виготовлено 13.04.2012 року.