Постанова № 23660498, 03.04.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2012
Номер справи
2а-845/12/1370
Номер документу
23660498
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 квітня 2012 р. № 2а-845/12/1370

о 18 год., 21 хв. м. ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Кавка Н.І., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним

позовом ОСОБА_1, представник -ОСОБА_2 (довіреність від 17.05.2011 року)до Державної екологічної інспекції в Львівській області, представники -ОСОБА_3 (довіреність № 09-347 від 01.02.2012 року), ОСОБА_4 (довіреність № 09-1017 від 13.03.2012 року)про визнання незаконними висновки акту перевірки, скасування припису

Позивач -ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції в Львівській області в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить визнати протиправними і скасувати приписи «Щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства»Державної екологічної інспекції в Львівській області № 150 від 10.08.2011 року, № 173 від 08.09.2011 року, № 181 від 27.09.2011 року.

Вказані позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним:

10.08.2011 року проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на території парку -пам'ятки садово -паркового мистецтва місцевого значення «Парк культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького»з приводу перевірки фактів, викладених у листі Центрального парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького від 29.07.2011 року за № 92, у листі Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області від 04.08.2011 року за № 04-05-5453, у вимозі прокуратури Галицького району м. Львова від 01.08.2011 року за № 03-1/11, у вимозі прокуратури Львівської області від 04.08.2011 року за № 9 07/4-358/вих.-11.

В акті перевірки не вказано, яким чином та на підставі чого встановлено, що орендована ділянка знаходиться в межах парку. Ухвалою Львівської міської ради від 03.12.2009 року за № 3137 вилучено за згодою з користування Львівського Центрального парку культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького земельну ділянку площею 0,1022 га на АДРЕСА_1 і зарахована до земель міста, відповідно вказана земельна ділянка не є парковою зоною. Вказана земельна ділянка є в запасі земель м. Львова, вищевказаною ухвалою Львівської міської ради надано ОСОБА_1 земельну ділянку по АДРЕСА_1 в строкове платне користування для обслуговування адміністративного будинку.

На думку позивача, чинним законодавством не передбачено право відповідача проводити перевірку земельних ділянок.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, надав додаткові пояснення, докази, просив позов задоволити повністю.

Представник відповідача 20.02.2012 року за вхідним № 7855 подав клопотання у якому просив в порядку правонаступництва здійснити заміну відповідача - Державної екологічної інспекції у Львівській області (ЄДРПОУ 34943022, вул. Стрийська, 98, м. Львів) на його правонаступника - Державну екологічну інспекцію в Львівській області (ЄДРПОУ 34943022, вул. Стрийська, 98, м. Львів). Судом в судовому засіданні 13.03.2012 року, в порядку ст.ст. 52, 55 КАС України, проведено заміну неналежного відповідача - Державної екологічної інспекції у Львівській області на належного (правонаступника) - Державну екологічну інспекцію в Львівській області.

Позиція відповідача викладена в запереченні на позовну заяву у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову з підстав, що в ході перевірок встановлено що гр. ОСОБА_1 за межами орендованої ділянки 0,1022 га на АДРЕСА_1 в межах об'єкту природно-заповідного фонду, парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького»встановлено металеву огорожу. Загальна площа загородженої земельної ділянки становить 0,2250 га. Внаслідок чого, площа самовільно зайнятої земельної ділянки внаслідок встановлення металевої огорожі становить 0,1128 га.

В основі самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,1128 га гр. ОСОБА_1 є порушення установленого порядку щодо передачі (надання) земельної ділянки з установленням меж та оформлення права.

Згідно листа № 04.05-6141 від 29.08.2011 року Держуправлінням не було погоджено проект відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1, у м. Львові, площею 0,1022 га в межах парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького». Відповідач згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в Львівській області та завдань здійснює державний контроль за додержанням умов виданих дозволів на спеціальне використання природних ресурсів.

Інформація в актах перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідає дійсності, заміри площі здійснено сертифікованою стрічкою. Вимірювання здійснено за допомогою стрічки вимірювальної, право на користування якою затверджено Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а саме Львівським науково-виробничим центром стандартизації, метрології та сертифікації.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечення на позовну заяву підтримали у повному обсязі, проти позову заперечили, просили в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:

10.08.2011 року Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства гр. ОСОБА_1, про що складено акт № 150 перевірки від 10.08.2011 року .

27.09.2011 року Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства гр. ОСОБА_1, про що складено акт № 181 перевірки від 27.09.2011 року.

В ході перевірки встановлено, що відповідно до правовстановлюючих документів на праві договору оренди землі в оренду гр. ОСОБА_1 передана земельна ділянка, кадастровий № 4610136600:07:001:0031, загальною площею 0,1022 га (у тому числі під забудовою - 0,0399 га, під твердим покриттям - 0,0136 га, під озелененням - 0,0481 га). Гр. ОСОБА_1 за межами орендованої ділянки 0,1022 га на АДРЕСА_1 в межах об'єкту природно-заповідного фонду, парку -пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького»встановлено металеву огорожу. Загальна площа загородженої земельної ділянки становить 0,2250 га. Площа самовільно зайнятої земельної ділянки внаслідок встановлення металевої огорожі становить 0,1128 га., що є порушенням вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст.ст. 51-54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

На підставі акту № 150 перевірки від 10.08.2011 року державними інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Львівській області видано припис № 150 від 10.08.2011 року з вимогою:

- розробити план організаційно-технічних заходів з усунення виявлених недоліків (термін виконання 10 днів після отримання акту);

- звільнити самовільно зайняту земельну ділянку об'єкту ПЗФ, вилучивши по периметру земельної ділянки на АДРЕСА_1 металеві стовбці (термін виконання 24.08.2011 року);

- в подальшому при користуванні орендованою земельною ділянкою на АДРЕСА_1 у м. Львові дотримуватися природоохоронного законодавства, зокрема, заповідного режиму об'єкту ПЗФ (з дня отримання припису і постійно).

08.09.2011 року Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства гр. ОСОБА_1, про що складено акт перевірки від 08.09.2011 року.

Перевіркою встановлено, що пункт 1 припису № 150 від 10.08.2011 року, а саме: звільнити самовільно зайняту ділянку об'єкту ПЗФ, вилучення по периметру земельної ділянки на АДРЕСА_1 металеві стовпці -не виконаний. Пункт 2 припису № 150 від 10.08.2011 року, а саме: в подальшому при користуванні орендованою земельною ділянкою на АДРЕСА_1 у м. Львові дотримуватися природоохоронного законодавства, зокрема заповідного режиму об'єкту ПЗФ -не виконаний. На час перевірки виявлено, що земельна ділянка, навколо якої по периметру встановлені металеві стовпці -обгороджується (встановлюється паркан з бляхи).

На підставі акту перевірки № 181 від 27.09.2011 року державними інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Львівській області видано припис № 181 від 27.09.2011 року з вимогою:

- розробити план організаційно-технічних заходів з усунення виявлених недоліків (термін виконання 10 днів після отримання акту);

- звільнити самовільно зайняту земельну ділянку об'єкту ПЗФ, вилучивши по периметру земельної ділянки на АДРЕСА_1 металеву огорожу (термін виконання 24.08.2011 року);

- в подальшому при користуванні орендованою земельною ділянкою на АДРЕСА_1 у м. Львові дотримуватися природоохоронного законодавства, зокрема, заповідного режиму об'єкту ПЗФ (з дня отримання припису і постійно).

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Положенням про Державну екологічну інспекцію в Львівській області, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 55 від 19.02.2077 року, Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Львівській області, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №55 від 19.02.2007 року (яке діяло на момент спірних правовідносин), Державна екологічна інспекцію в Львівській області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині державного контролю Державній екологічній інспекції в Львівській області.

Згідно п. 2 цього ж Положення, інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.

Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за:

- додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання, фізичними особами (абз. «а»п.п. 1 п. 4 цього ж Положення).

Згідно п.п. 6, п. 5 цього ж Положення, інспекція має право:

- складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом.

Згідно п.п. 7, п. 5 цього ж Положення, інспекція має право:

- давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належить до її повноважень (п. 7 цього ж Положення).

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Судом враховується обґрунтування позовних вимог позивача та не враховуються заперечення відповідача та його представників щодо правомірності спірних приписів, оскільки відповідач у своїй діяльності при проведенні перевірок керувався Положенням про Державну екологічну інспекцію в Львівській області від 19.02.2007 року за № 55 (чинним на момент видачі спірних приписів). Вказане положення встановлює завдання, повноваження, права відповідача, як органу владних повноважень. Вищевказані перевірки проводились держінспектором з ОНПС, як представником відповідача, однак приписи видавались держінспектором з ОНПС, як посадовою особою відповідача. У вказаному положенні відсутні повноваження та права держінспектора з ОНПС, як посадової особи відповідача на видання припису. Відсутні такі повноваження та права держінспектора з ОНПС, як посадової особи відповідача і у ст. ст. 15, 35, 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», якими керувався держінспкектор з ОНПС при видання спірних приписів. Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів повноважень держінспектора діяти від імені інспекції щодо видачі приписів.

Представник відповідача, на запитання суду, щодо наявності у держінспектора з ОНПС, як посадової особи повноважень самостійно видавати приписи щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, пояснень не надав, належними та допустимих доказами наявність вказаних повноважень не підтвердив.

Представник відповідача в судовому засіданні також надала суду копію наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.03.2008 року за № 108 «Про затвердження Переліку основних питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю)», у якому затверджено перелік основних питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Державними екологічними інспекціями. При цьому пояснила, що даний наказ є додатковим документом до Положення про Державну екологічну інспекцію в Львівській області, яким затверджено перелік питань для здійснення заходів державного екологічного контролю.

Вказане заперечення представника відповідача судом також не враховується, оскільки у згаданому переліку відсутні повноваження держінспектора на видання обов'язкових для виконання приписів.

Таким чином, з врахуванням положень ст. 162 КАС України, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними і скасування приписів «Щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства»Державної екологічної інспекції в Львівській області № 150 від 10.08.2011 року, № 173 від 08.09.2011 року, № 181 від 27.09.2011 року, підлягають задоволенню повністю, оскільки відповідач, його посадові особи зобов'язані діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень на наявність яких прямо вказує закон, не перевищуючи їх, дотримуватися встановленої процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії, що відповідачем не зроблено, а саме спірні приписи видані держінспектором без прав та повноважень.

Крім цього, представником позивача в обґрунтування позовних вимог надано суду копії:

- Витягу з протоколу № 53 засідання постійної комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища, у якому вирішено не заперечувати щодо дозволу на перебудову офісного будинку на АДРЕСА_1 зі зносом існуючого в параметрах погодженої проектної документації та скерувати звернення на розгляд департаменту містобудування;

- Технічного висновку за результатами обстеження основних несучих конструкцій та елементів «Реконструкція офісних приміщень з розширенням за рахунок надбудови»по АДРЕСА_1, м. Львів, станом на 20.12.2011 року, складений ФОП ОСОБА_5; Ліцензії від 10.08.2011 року виданої Державною архітектурно-будівельною інспекцією ФОП ОСОБА_5 на здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури;

- договору купівлі -продажу нежитлових приміщень від 17.09.2008 року, згідно якого продавець (ДП «СІМЕКСБУД») зобов'язується передати, а покупець (гр. ОСОБА_1.) зобов'язується прийняти у власність нежитлові приміщення загальною площею 735,1 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Львів, АДРЕСА_1 та сплатити визначену договором грошову суму;

- договору оренди землі від 31.12.2009 року, згідно якого орендодавець (Львівська міська рада) на підставі ухвали Львівської міської ради № 899 від 07.06.2007 року «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі -продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові»та ухвали Львівської міської ради № 3137 від 03.12.2009 року «Про надання гр. ОСОБА_1 земельної ділянки на АДРЕСА_1», надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Львові на АДРЕСА_1 для обслуговування адміністративного будинку;

- Розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена на 24.12.2009 року;

- Акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки; Акту приймання -передачі об'єкта оренди; Кадастрового плану земельної ділянки, яка передається в оренду ОСОБА_1 на АДРЕСА_1; Технічного паспорту нежитлових приміщень на АДРЕСА_1; Висновку про наявність містобудівельних обмежень щодо користування земельною ділянкою від 22.07.2009 року; Обмеження №40/01-15/205/ від 13.10.2009 року щодо режиму використання земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для обслуговування адміністративного будинку на АДРЕСА_1;

- Ухвали Львівської міської ради № 3137 від 03.12.2009 року «Про надання гр. ОСОБА_1 земельної ділянки на АДРЕСА_1; Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 18.09.2008 року; Витягу з Державного реєстру правочинів від 17.09.2008 року щодо реєстрації договору купівлі -продажу від 17.09.2008 року; Дозволу Виконкому Львівської міської ради народних депутатів № 70 від 30.08.2011 року про влаштування будівельного майданчика;

- Декларації Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області від 08.11.2011 року про початок виконання будівельних робіт по реконструкції офісних приміщень на АДРЕСА_1; Експертного звіту № 14-02727-11 від 01.11.2011 року щодо розгляду проектної документації по робочому проекту «Реконструкція офісних приміщень на АДРЕСА_1 з розширенням за рахунок надбудови у м. Львові».

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що позивачем зроблено не було.

Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задоволити повністю.

2. Визнати протиправними і скасувати приписи «Щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства»Державної екологічної інспекції в Львівській області № 150 від 10.08.2011 року, № 173 від 08.09.2011 року, № 181 від 27.09.2011 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_2) 28,24 грн. судового збору.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Постанова складена у повному обсязі 09.04.2012 року.

Суддя Гавдик З.В.