Рішення № 2365629, 24.07.2008, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
24.07.2008
Номер справи
48/186
Номер документу
2365629
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 48/186

24.07.08

За позовом

Дочірнього підприємства "Кримавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"

До

Товариства з обмеженою відповідальністю "Європейське консалтингове агентство"

Про

Зобов’язання до виконання умов договору № 2/04-141 від 18.04.2007р.

Суддя Сулім В.В.

Представники сторін:

Від позивача:

Не з’явився

Від відповідача:

Не з’явився

18.06.2008р. засідання відкладалось відповідно до ст. ст. 77, 86 Господарського процесуального кодексу України до 02.07.2008р. 02.07.2008. у судовому засіданні оголошено перерву для виготовлення повного тексту рішення. 24.07.2008р у судовому засідання оголошено повний текст рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Дочірнє підприємство "Кримавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" звернулось до господарського суду з позовом про зобов’язання відповідача виконати умови п. 4.2. договору №2-/04-141 від 18.04.2007р. щодо надання послуг, а саме забезпечення розміщення інформації в інформаційній системі в мережі Інтернет.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.06.08р. було порушено провадження у справі 48/186 та призначено її до розгляду.

Перед початком розгляду справи по суті представника відповідача ознайомлено з його правами та обов'язками відповідно до ст.22 ГПК України.

Крім цього, представнику відповідача у судовому засіданні роз'яснено вимоги ст.81-1 ГПК України.

Судом, у відповідності з вимогами ст.81-1 ГПК України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.

Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що між сторонами був укладений договір №2-/04-141 від 18.04.2007р. щодо надання послуг щодо забезпечення розміщення інформації в інформаційній системі в мережі Інтернет. Відповідно до 4.1. зазначеного Договору відповідач на замовлення позивача розміщує на Порталі наступну інформацію, щодо закупівель товарі робіт та послуг: річні плани державних закупівель; оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації; протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій: акцепт тендерної пропозиції та повідомлення про результати торгів; запит щодо цінових пропозицій (котирувань); звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього; оголошення про результати проведеної процедури закупівлі; інформацію, що стосується розгляду скарги, у разі її надходження (інформацію про отримання скарги, рішення щодо розгляду скарги). А також інші документи які бажає розмістити позивач на Порталі. Відповідно до п. 4.2. зазначеного договору позивач надсилає, а відповідач приймає інформацію, щодо закупівель товарів, робіт і послуг для її розміщення на Порталі Державні закупівлі України та присвоює відповідний код, про що надсилає позивачу повідомлення.

Позивач надіслав відповідачу звіт про результати проведення торгів, однак всупереч договору відповідач відмовляється виконати свої зобов’язанні по Договору та надати сертифікат про присвоєння кодів про розміщення інформації в інформаційній системі мережі Інтернет, чим порушує права позивача та законні інтереси позивача.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить у позові відмовити, посилаючись на те, що 20.03.2008р. було прийнято Закон України „Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" визнано таким, що втратив чинність Закон України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", яким обґрунтовує свої позовні вимоги позивач.

Прикінцевими положеннями вказаного Закону передбачено, що процедури закупівлі, які не були закінчені до скасування Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" проводяться згідно з Тимчасовим положенням „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 року.

Цим Положенням не передбачено обов'язку замовника з розміщення будь-якої інформації щодо здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти в мережі Інтернет.

Таким чином, відповідач вважає, що укладення договору №2-/04-141 від18.04.2007р. укладеного між сторонами напряму і нерозривно було пов’язано з Законом України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг».

01.07.2008р. Позивачем була надіслана телеграма про розгляд справи за наявними матеріалами справи без участі представника позивач.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши всі наявні у матеріалах справи докази, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Кримавтодор»Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" створене відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09.04.2002р. №156 на власності відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" ( п. 1.1. Статуту).

Таким чином, Дочірнє підприємство «Кримавтодор»Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" є державною власністюі, у зв'язку з чим, зокрема у 2007 році, в своїй діяльності щодо закупівлі товарів, робіт і послуг вказане підприємство керувалось Законом України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Відповідно до ст. 8 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” № 1490-ПІ від 22.02.2000р. з метою створення оптимального конкурентного середовища діяльності засобів масової інформації у сфері закупівель оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації учасників публікуються у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель (далі - спеціалізований друкований засіб масової інформації), та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, в інформаційних системах у мережі Інтернет.

18 квітня 2007 року між Дочірнім підприємством "Кримавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Європейське консалтингове агентство" (далі - відповідач), власником Інформаційної системи в мережі Інтернет «Портал» Державні закупівлі України»(www.zakupivli.com), був укладений договір №2-/04-141 (далі - Договір) відповідно до якого позивач доручає, а відповідача бере на себе зобов’язання відносно надання Інформаційних послуг щодо забезпечення розміщення інформації в інформаційній системі в мережі Інтернет.

Відповідно до п. 2.1. Договору оплата вартості послуг відповідача здійснюється:

- учасниками процедури закупівлі шляхом оплати вартості тендерної документації на рахунок інформаційної системи або уповноваженої нею особи;

- учасником-переможцем торгів (тендеру) відповідно ЦК України та Закону, на рахунок Інформаційної системи або уповноваженої нею особи.

Відповідно до 4.1. Договору відповідач на замовлення позивача розміщує на Порталі наступну інформацію, щодо закупівель товарі робіт та послуг: річні плани державних закупівель; оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації; протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій: акцепт тендерної пропозиції та повідомлення про результати торгів; запит щодо цінових пропозицій (котирувань); звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього; оголошення про результати проведеної процедури закупівлі; інформацію, що стосується розгляду скарги, у разі її надходження (інформацію про отримання скарги, рішення щодо розгляду скарги). А також інші документи які бажає розмістити позивач на Порталі. Відповідно до п. 4.2. Договору позивач надсилає, а відповідач приймає інформацію, щодо закупівель товарів, робіт і послуг для її розміщення на Порталі Державні закупівлі України та присвоює відповідний код, про що надсилає позивачу повідомлення.

Відповідно до ст.901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами або договором.

На підставі укладеного договору, 02.11.2007р. на адресу відповідача позивачем було надіслано звіт про результати здійснення процедури закупівлі у одного учасника товарів, робіт та послуг за державні кошти №64-в від 29.10.2007р., предмет закупівлі «Спеціальна дорожньо-будівельна техніка та обладнання: Солерозподілювач на базі вантажного автомобіля КрАЗ-65055, для розміщення інформації в Інформаційної системи в мережі Інтернет «Портал»Державні закупівлі України»(докази направленні містяться в матеріалах справи).

В зв’язку з невиконанням відповідачем зобов’язань за Договором позивачем було надіслано на адресу останнього лист від 10.12.2007р. №05/2931 з вимогою надати письмові пояснення щодо невиконання Договору.

У відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів на виконання своїх договірних зобов’язань.

Суд вважає не обґрунтованим посилання відповідача на прийняття Закону України „Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" від 02.03.2006р., яким визнано таким, що втратив чинність Закон України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", оскільки зобов’язання відповідача виникло не на підставі закону, а на підставі укладеного між сторонами Договору про надання послуг.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, не допускається одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов, якщо інше не встановлено договором або законом.

Судом встановлено, що Договором передбачено можливість розірвання договору відповідачем у односторонньому порядку з підстав зазначених у пункті 7.5 Договору шляхом попередження про це позивача письмово не пізніш ніж за однин календарний місяць до дати розірвання договору, однак такого повідомлення відповідачем не надсилалось.

Таким чином, судом встановлено, що на час розгляду справи відповідач не виконав покладених на нього п. 4.1. та 4.2. Договору зобов’язання.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути зокрема, примусове виконання обов'язку в натурі.

Враховуючи викладене, позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Оскільки спір виник в зв’язку з недобросовісним виконання відповідачем своїх зобов’язань по договору та керуючись ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України понесені позивачем судові витрати, пов’язані з розглядом справи, зокрема витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, сплати державного мита підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст. ст. 4, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство»(01015, м. Київ, вул. Панфіловців, 1, р/р 260054410 в ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», м. Київ, МФО 300335, код ЄДРПОУ 31172276) виконати умову п. 4.2. договору №2-/04-141 від 18.04.2007р. про надання інформаційних послуг щодо забезпечення розміщення інформації в інформаційній системі в мережі Інтернет, а саме видати Дочірньому підприємству «Кримавтодор»Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»(95022, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 184/1, код ЄДРПОУ 31829422) сертифікат про присвоєння кодів про розміщення в інформаційній системі мережі Інтернет «Портал «Державні закупівлі України»повної інформації щодо державних закупівель: Спеціальної дорожньо-будівельної техніки та обладнання: Солерозподілювач на базі вантажного автомобіля КрАЗ-65055 (номер і дата висновку Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель про погодження застосування процедури закупівлі у одного учасника - №004977-ве від 12.10.2007р)

3. Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство»(01015, м. Київ, вул. Панфіловців, 1, р/р 260054410 в ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», м. Київ, МФО 300335, код ЄДРПОУ 31172276) з будь-яких виявлених рахунків на користь Дочірнього підприємства "Кримавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (95022, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 184/1, р/р 26007301324051 в Кримському центральному відділенні ПІБ, МФО 324430, код ЄДРПОУ 31829422) 85 (вісімдесят п’ять) гривень 00 коп. –державного мита та 118 (сто вісімнадцять) гривень 00 коп. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3. Видати наказ.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Суддя В.В. Сулім