ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19.04.12р. Справа № 9/5005/2379/2012
За позовом Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, с. Новостепанівка Новомосковського району Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Олімпекс-Агро", с. Голубівка Новомосковського району Дніпропетровської області
про відшкодування збитків 58 230, 60 грн.
Суддя Подобєд І.М.
При секретарі судового засідання Синяговська Є.С.
Представники:
Від позивача - ОСОБА_1, представник, довіреність №189/2-15 від 19.04.12р.
Від відповідача - представник не з'явився
В судовому засіданні приймав участь - Слюсар Я.В., прокурор відділу прокуратури області, посвідчення НОМЕР_1 від 25.05.11р. наказ в.о. прокурора області №393 від 22.03.12р.
СУТЬ СПОРУ:
Новомосковський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області в інтересах держави звернувся у березні 2012 року із позовом до ТОВ Агрофірма "Олімпекс-Агро", в якому просить господарський суд стягнути з відповідача на користь Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області грошові кошти у сумі 58230,60 грн. збитків від засмічення земельних ресурсів, завданих за період з березня по квітень 2009 року внаслідок самовільного викиду фекальних стоків із свинотоварної ферми № 3 у селі Новостепанівка Новомосковського району, яка входить до складу відділення "Промінь" ТОВ Агрофірми "Олімпекс-Агро", на відкриту земельну ділянку поряд із ДП "Новомосковський лісгосп", що спричинило забруднення ставку та засмічення земель сільської ради площею 0,74 га. Обґрунтовує свої вимоги порушенням відповідачем положень Законів України "Про відходи", "Про охорону земель", а також приписами ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України.
Позивач підтримав позовні вимоги прокурора повністю.
Відповідач відзив на позов не надав. Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи (поштове повідомлення про вручення судового виклику є у справі), але не скористався своїми правами, передбаченими ст.22 Господарського процесуального кодексу України, і не направив свого представника у судове засідання.
За таких обставин суд вважає за можливе, відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, розглянути справу без участі представників відповідача за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 19.04.2012р оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора і позивача, дослідивши надані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора ґрунтуються на тому, що у квітні 2009 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України шляхом обстеження земельної ділянки у селі Новостепанівка Новомосковського району, користувачем якої є ТОВ Агрофірми "Олімпекс-Агро" встановлено факт самовільного скиду фекальних стоків із свинотоварної ферми № 3 свинотоварної ферми № 3 відділення "Промінь" ТОВ Агрофірми "Олімпекс-Агро" на відкриту земельну ділянку балки (пасовище), поряд з землями ДП "Новомосковський лісгосп", з послідуючим потраплянням фекалій у ставок (територія балки та ставок не відноситься до земель ТОВ Агрофірми "Олімпекс-Агро").
По даному факту Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області було складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 16.04.2009р., у якому зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Олімпекс-Агро" (Відповідач) порушив вимоги ст. 35 Закону України "Про охорону земель", ст.ст. 61, 164 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України "Про відходи", ст. 44 Водного кодексу України, що є підставою для винесення рішення про тимчасову заборону (зупинення) скиду фекальних стоків від свиноферми № 3 ТОВ Агрофірми "Олімпекс-Агро" на землі (пасовище) Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (Позивач), які розташовані на південній околиці с. Новостепанівка Новомосковського району та граничать частково з землями ДП "Новомосковський лісгосп" (відповідне рішення прийнято головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області 29.04.2009р. за № 134).
Згідно розрахунку Позивача (додаток № 1 до Акту), виконаного за формулою 6 розділу 5 Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997р. та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 05.05.1998р. за № 285/2726 (із подальшими змінами та доповненнями), розмір спричинених державі збитків становить суму 58230,60 грн.
Суд встановив, що стосовно управляючого відділенням "Промінь" ТОВ Агрофірми "Олімпекс-Агро" ОСОБА_2 органами досудового слідства порушувалась кримінальна справа за скоєння злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 Кримінального кодексу України (службова халатність) під час неналежного виконання своїх службових зобов'язань, що спричинило шкоду інтересам держави. Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.11.2011р. кримінальну справу № 1-93/11 стосовно ОСОБА_2 припинено провадженням шляхом застосування до нього Закону України "Про амністію в 2011 році".
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Приписами ч. 3 ст. 148 Господарського кодексу України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", земля підлягає державній охороні і регулюванню використання на території України.
Згідно ч.3 ст.19 Господарського кодексу України, держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у сфері земельних відносин - за використанням і охороною земель.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях, зокрема, належать: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки; подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів.
Порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами встановлено Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства (далі - Методика), яка розроблена відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про відходи" та інших нормативно-правових актів, затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997р. № 171.
Згідно з п.п.3.1-3.3 Методики, землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
Розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення (п. 4.4 Методики).
Відповідно до п.2.1 Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства (далі - Методичні рекомендації), затверджених Наказом Міністерства охороні навколишнього природного середовища України № 635 від 31.12.2008р., підставою для здійснення розрахунку шкоди, заподіяної державі, зумовленої забрудненням або засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, є матеріали, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме (у разі засмічення земельної ділянки): акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства, у якому зазначено правопорушення та припис (з вимогою усунення порушення природоохоронного законодавства); акт обстеження засміченої земельної ділянки.
Факт засмічення земельної ділянки у с. Новостепанівка Новомосковського району Дніпропетровської області підтверджується вказаними вище документами перевірки дотримання Відповідачем вимог природоохоронного законодавства в їх сукупності і ці ж документи є підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення земельної ділянки.
Статтями 91, 96 Земельного кодексу України, встановлено, що власники (користувачі) земельних ділянок зобов'язані додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля та зберігати корисливі властивості землі.
Відповідно до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. "в" ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловості, побутовими та іншими відходами згідно з законодавством України.
Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
За правилами ч.1 ст. 1172 Цивільного кодексу України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Право прокурора на звернення до господарського суду та підстави для цього встановлені ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" та ст. 2 Господарського процесуального кодексу України.
Позивач підтримав позовні вимоги прокурора у повному обсязі.
На підставі викладеного суд доходить висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог прокурора в інтересах держави в особі Позивача про примусове стягнення з Відповідача суми 58230,60 грн. збитків, а тому ці вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно п. 28 ст. 4 та Додатку № 1 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зараховуються до державного та місцевих бюджетів.
Судові витрати у справі, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на Відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 32-34, 36, 43-45, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Олімпекс-Агро" (51230, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Голубівка, вул. Леніна, 10, код ЄДРПОУ 30195842) на користь Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (51234, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Новостепанівка, вул. Мороза, 44, код ЄДРПОУ 04340454) суму 58230 грн. 60 коп. збитків, із зарахуванням її на розрахунковий рахунок 33214848700206, код 37951057 ГУДКСУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Олімпекс-Агро" в доход Державного бюджету України суму 1609 грн. 50 коп. судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення його повного тексту і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя І.М. Подобєд
Повне рішення складено - 20.04.2012р.