ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 24/65
12.06.08
За позовом Приватного підприємства "Ескалібур"
до Київської міської ради
про зобов'язання укласти договір оренди земельних ділянок
Суддя Смілянець В.В.
Представники сторін:
від позивача Абрамов Д.А. (директор), Коволін М.С. (довіреність)
від відповідача Безносик А.О. (довіреність)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Приватного підприємства "Ескалібур" про визнання права на земельну ділянку та укладення оренди земельної ділянки і його державної реєстрації.
Позивач у позові та своїх поясненнях зазначає, що ним вчинено всі необхідні дії для прийняття Київською міською радою рішення про передачу в оренду земельну ділянку, кадастровий номер 8 000 000 000:66:149:0013, розміром 1101 кв.м. та земельну ділянку, кадастровий номер 8 000 000 000:66:149:064, розміром 4801 кв.м. для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування та атракціонів розташованих на ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва та укладення з Київською міською радою договорів оренди цих земельних ділянок. Вказує, що звернувся з клопотанням № 27 та № 28 від 20.11.2007року про передачу в оренду на 14 років земельних ділянок для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування та атракціонів на ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва.
17 грудня 2003 року між Приватним підприємцем Галицькою Наталією Миколаївною та Приватним підприємством "Ескалібур" був укладений Договір купівлі-продажу де Галицька Н.М. передає майно - заклад громадського харчування, розташований у м. Києві у ПКіВ Гідропарку (Дніпровський район м. Києва) ПП "Ескалібур", загальною площею 4801 кв.м. згідно державного земельного кадастру та реєстрацію земельних ділянок № 66149064. Актом прийому-передачі від 19 грудня 2003 року ПП Галицька Н.М. передає ПП "Ескалібур" заклад громадського харчування та атракціонів згідно проектної документації розташований у м. Києві у ПКіВ Гідропарку (Дніпровський район м. Києва).
01 липня 2005 року був укладений Договір купівлі-продажу № 2506-1 між Приватним підприємцем Галицькою Наталією Миколаївною та Приватним підприємством "Ескалібур", де Галицька Н.М. передає майно - заклад громадського харчування, розташований у м. Києві у ПКіВ Гідропарку (Дніпровський район м. Києва) ПП "Ескалібур", загальною площею1101 кв.м. згідно державного земельного кадастру та реєстрацію земельних ділянок № 66149013. Передача майна оформлена підписаним Актом прийому-передачі від 01 липня 2005 року, де ПП Галицька Н.М. передає ПП "Ескалібур" заклад громадського харчування та атракціонів згідно проектної документації розташований у м. Києві у ПКіВ Гідропарку (Дніпровський район м. Києва).
Рішенням Київської міської ради від 01 жовтня 2007 року № 336/3200 було вирішено передати ПП "Ескалібур", в короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку площею 4801 кв.м. для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування та атракціонів на ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі м. Києва. Також Рішенням Київської міської ради від 01 жовтня 2007 року № 365/3199 було вирішено передати ПП "Ескалібур", в короткострокову оренду на 4 років земельну ділянку площею 1101 кв.м. для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування та атракціонів на ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі м. Києва.
Київською міською радою було надано проект договорів оренди земельних ділянок строком на 4 та на 5 років. ПП "Ескалібур" з наданими проектами не згоден.
Позивач - ПП "Ескалібур" вважає, що його незаконно фактично позбавлено права оренди земельних ділянок внаслідок бездіяльності Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) і чисельного порушення ними норм матеріального права у галузі регулювання земельних відносин. Внаслідок таких обставин, позивач вимушений звернутись до суду за захистом свого права щодо набуття права оренди земельних ділянок для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування і атракціонів розташованих на ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва, у зв'язку з порушенням такого права з боку відповідача.
Відповідач проти позову заперечує. Зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельних ділянок виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до статей 123, 124 Земельного кодексу України та Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867, Київським міським головою. На підставі клопотань № 27 та № 28 від 20.11.2007 року прийнято рішення по відведенню земельних ділянок терміном на 4 та 5 років, для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування і атракціонів розташованих на ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва. Згідно з ч. 2 ст.123 Земельного кодексу України умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. Згідно зі статей 20, 21 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішення Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки після отримання висновку землевпорядної експертизи, подається землевпорядною організацією до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) для підготовки проекту рішення Київської міської ради. Згідно з ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України міська рада розглядає проект відведення земельної ділянки у місячний строк і приймає рішення про надання земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки Позивачу для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування і атракціонів розташованого на ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва розгляд Київської міської ради, не надходив та Київською міською радою рішення про передачу в оренду Позивачу земельних ділянок не приймалось, внаслідок чого відсутні правові підстави для укладання договору оренди земельних ділянок. Крім того, вказує, що згідно ч. 4 ст. 202 Цивільного кодексу України двостороннім правочином є погодження дія двох сторін. Відповідно до ч. І ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Вимогами ч. 3 статті 203 Цивільного кодексу України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. При цьому, ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України прямо встановлено, що відсутність вільного волевиявлення учасника правочину в момент його вчинення є підставою недійсності правочину.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Київської міської ради з клопотаннями № 27 та № 28 від 20.11.2007 року про передачу в оренду на 14 років земельних ділянок орієнтовною площею 5902 кв.м. для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування і атракціонів розташованих на ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва.
Відповідно до ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України та Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішення Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867, на підставі клопотань № 27, № 28 від 20.11.2007 року, прийнято рішення про відведення земельних ділянок терміном на 4 та 5 років, для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування і атракціонів розташованого на ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.
Відповідно до п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження в межах населених пунктів щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, а також крім продажу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Статтею 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності, і не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи.
Згідно зі ст. 4 Цивільного кодексу України основу цивільного законодавства України становить Конституція України. Основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1 Цивільного кодексу України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Згідно зі ст.ст. 177, 181, 190 Цивільного кодексу України об’єктами цивільних прав, зокрема є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, а нерухомими речами (нерухомим майном) є земельні ділянки.
Згідно з ч.ч. 1 та 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно ч.ч. З та 5 ст. 123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
Згідно з п. 3.12 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішення Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, Головне управління земельних ресурсів є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові та готує і подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, а також подає свої висновки, зокрема з питань розпорядження землями в межах міста Києва та надання земельних ділянок в користування.
Порядок підготовки проекту рішення та розгляд Київською міською радою питання про надання у користування земельних ділянок, визначено главою 5 (ст.ст. 20-25) Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішення Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867.
Відповідно до ст.ст. 20, 21 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішення Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки після отримання висновку землевпорядної експертизи, подається землевпорядною організацією до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) для підготовки проекту рішення Київської міської ради. Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) здійснює комплексний аналіз документації із землеустрою та готує і подає проект рішення на розгляд Київської міської ради.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Відповідно до ч. З ст. 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Відповідно до ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у 20-ти денний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Отже, суд приходить до висновку, що Позивачем з свого боку вчинено всі необхідні дії у відповідності до вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" щодо набуття права оренди земельних ділянок.
Отже, суд приходить до висновку, що Відповідач своєю бездіяльністю щодо розгляду питання про передачу в оренду земельних ділянок порушив права Позивач на одержання земельних ділянок в оренду в порядку встановленому чинним законодавством України, оскільки з боку Позивача вчинено всі необхідні дії для набуття права користування земельними ділянками, що передбачені чинним законодавством України.
Згідно зі ст. 5 Земельного кодексу України земельне законодавство базується, зокрема на принципі забезпечення гарантій прав на землю.
Статтею 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 1 та ст. 23 Господарського кодексу України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами.
Згідно з ч.ч. 6 та 7 ст. 23 Господарського кодексу України органи, посадові та службові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед суб'єктами господарювання, підстави, види і порядок якої визначаються Конституцією України та законом. Спори про поновлення порушених прав суб'єктів господарювання та відшкодування завданої їм шкоди внаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів, посадових або службових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень вирішуйтеся в судовому порядку.
Частиною 9 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 158 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема шляхом визнання прав.
Також, згідно зі ст. 20 Господарського кодексу України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема изнання наявності або відсутності прав та іншими способами, передбаченими законом.
Відповідно до ст. 10 Господарсько процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.
Частиною 1 ст. 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Згідно з ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати право Приватного підприємства "Ескалібур" на оренду земельних ділянок (кадастровий номер 8 000 000 000:66:149:0013 та 8 000 000 000:66:149:064) для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування та атракціонів розташованих ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва.
3. Вважати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договір оренди земельних ділянок для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування та атракціонів розташованих ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва між Приватним підприємством "Ескалібур" та Київською міською радою в редакції, яка підписана приватним підприємством "Ескалібур" та відповідає по формі і змісту вимогам Закону України "Про оренду землі" та Типовому договору оренди землі, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, і переданими дані земельні ділянки на умовах, викладених у договорі, а саме:
«ДОГОВІР оренди земельної ділянки
Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) - далі у тексті -"Орендодавець", в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - з однієї сторони, та приватне підприємство "Ескалібур" (м. Київ, вул. Малишка, 3; код ЄДРПОУ 32204680, зареєстроване Дніпровською районною у місті Києві державною адміністрацією 25.12.2002р. за № 1 067 120 0000 003306) - далі у тексті - "Орендар", в особі директора Абрамова Дмитра Анатолійовича, що діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір оренди земельних ділянок (далі у тексті - Договір) про нижченаведене:
1. Предмет Договору
1.1. Орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради від 01.10.2007 року № 336/3200, за Актом приймання-передачі передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельні ділянки (далі - об'єкт оренди або земельні ділянки), визначену цим Договором.
2. Об'єкт оренди
2.1. Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельні ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування - ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі м. Києва;
- розмір - 1101 (одна тисяча сто один) кв.м.;
- цільове призначення - для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування;
- кадастровий номер - 8 000 000 000:66:149:0013.
- місце розташування - ПКіВ Гідропарк у Дніпровському районі м. Києва;
- розмір - 4801 (чотири тисячі вісімсот один) кв.м.;
- цільове призначення - для експлуатації та обслуговування закладу громадського харчування;
- кадастровий номер - 8 000 000 000:66:149:0064.
2.2. Згідно з витягом з технічної документації № Ю-19580/2008 та № Ю-19578/2008 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 19.02.2008 року нормативна грошова оцінка Земельних ділянок становить 16528161, 38 коп.
2.3. Земельні ділянки, які передаються в оренду, не мають недоліків, що можуть перешкоджати їх ефективному використанню.
3. Строк дії Договору
3.1. Договір укладено на 14 (чотирнадцять) років.
4. Орендна плата
4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельні ділянки становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за Земельні ділянки встановлюється у розмірі 1,5 (півтора) відсотків від їх нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
4.3. У випадку, якщо цей Договір не підписаний Орендарем в установленому законодавством порядку протягом п’яти місяців з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради, зазначеного у п. 1.1. цього Договору, розмір орендної плати (зазначений у п.4.2 Договору) на період, аналогічний терміну прострочення укладання договору оренди землі, встановлюється у п’ятикратному розмірі, але не більш десяти відсотків від нормативної грошової оцінки Земельних ділянок.
4.4. Після закінчення періоду, за який сплачується орендна плата у п'ятикратному розмірі, орендна плата розраховується та сплачується відповідно до п.4.2. Договору.
4.5. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.
4.6. Зміна нормативної грошової оцінки Земельних ділянок та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
4.7. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33211812700005, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Дніпровському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077906. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов'язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.
4.8. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.9. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.
4.10. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.11. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування Земельної ділянки.
5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання Земельної ділянки
5.1. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- на Земельних ділянках не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельних ділянок. Зміна цільового призначення Земельних ділянок можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельних ділянок та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення сплачує Орендар;
5.2. Сервітути щодо Земельних ділянок на день підписання цього Договору відсутні.
6. Умови і строки передачі Земельних ділянок в оренду
6.1. Передача Земельних ділянок здійснюється за Актом приймання-передачі об'єкта оренди в день державної реєстрації цього Договору.
6.2. Право на оренду Земельних ділянок виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення Земельних ділянок
7.1. Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві Земельні ділянки у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
7.2. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованих Земельних ділянок, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
8. Права та обов'язки Сторін
8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- використання Земельних ділянок за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
- дотримання місцевих правил забудови;
- своєчасного внесення орендної плати;
- дострокового розірвання цього Договору;
- відшкодування понесених збитків, в тому числі неотриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.
8.2. Орендодавець зобов'язаний:
- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати Земельні ділянки третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися Земельними ділянками;
- передати в користування Земельні ділянки у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3. Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору;
- переважне право на купівлю Земельних ділянок у разі її продажу.
8.4. Орендар зобов'язаний:
- приступати до використання Земельними ділянками в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і Акту приймання-передачі Земельних ділянок та державної реєстрації Договору;
- використовувати Земельні ділянки відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- при зміні функціонального використання об'єкта нерухомості, що розташований на Земельних ділянках, у десятиденний термін в письмовій формі замовити у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) витяг з технічної документації про нову нормативну грошову оцінку Земельної ділянки або її частини з урахуванням зазначених змін та після одержання цього витягу передати його до податкового органу за місцем розташування Земельних ділянок;
- письмово повідомити Орендодавця про відчуження об'єктів (їх частин), що розташовані на Земельних ділянках і належать Орендарю, на протязі десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину, а також повідомити про наміри подальшого використання Земельними ділянками. У випадку, якщо Орендар має намір припинити право користування Земельними ділянками (їх частиною), цей Договір розривається за згодою сторін або до цього Договору вносяться відповідні зміни з моменту укладання договору оренди земельних ділянок з новим власником об'єктів, які були відчужені;
- забезпечити вільний доступ до Земельних ділянок представнику контролюючих органів;
- повернути Земельні ділянки Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;
- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельних ділянок про сплату орендної плати;
- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах Земельних ділянок;
- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;
- питання пайової участі вирішити відповідно до рішення Київської міської ради від 27.02.2003 № 271/431 "Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва";
- у разі необхідності проведення реконструкції чи нового будівництва питання оформлення дозвільної та проектно-кошторисної документації вирішувати в порядку, визначеному правилами забудови м. Києва;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельних ділянок надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування Земельних ділянок.
8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
9.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
10. Страхування об'єкта оренди
10.1. Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.
11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору
11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
11.2. Витрати, пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар. 11.3.Договір оренди припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу Земельних ділянок для суспільних потреб та примусового відчуження Земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;
- поєднання в одній особі власника Земельних ділянок та Орендаря;
- ліквідації юридичної особи - Орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4. Припинення Договору шляхом розірвання
Договір може бути розірваний:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;
- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує Земельні ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування Земельними ділянками третім особам;
11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов'язків визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.
11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.
11.7. Поновлення Договору:
- Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
- У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві Земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві Земельної ділянки Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.
11.9.Перехід права власності на орендовані Земельні ділянки до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та вирішення спорів
12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.
12.2. У разі невиконання орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.
12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.
13. Суборенда Земельних ділянок
13.1. Орендар має право передати Земельні ділянки або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі Земельних ділянок або їх частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3. Умови договору суборенди Земельних ділянок повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.
14. Прикінцеві положення
14.1. Витрати, пов'язані з нотаріальним посвідченням цього договору, сплачує Орендар.
14.2. Цей Договір складений у трьох примірниках. Один примірник - для зберігання у Орендаря, один - для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), один - для зберігання у Київському міському нотаріальному архіві.
14.3. Невід'ємною частиною цього Договору є:
- план Земельних ділянок;
- кадастровий план Земельних ділянок;
- акт визначення меж Земельних ділянок в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі Земельних ділянок.
Орендодавець - Київрада
Орендар - Приватне підприємство "Ескалібур"
Київський міський голова__________
Орендар_______________
Місто Київ,___року цей договір посвідчено мною,____, нотаріусом
_________. Договір підписано сторонами у моїй присутності. Особу громадян, які підписали договір встановлено, їх дієздатність, а також правоздатність Київської міської ради, правоздатність приватного підприємства "ЕСКАЛІБУР" і повноваження їхніх представників перевірено.
Зареєстровано в реєстрі за №____
Справлено плату
Нотаріус_______
Договір зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від "____"______р. за №______ у книзі записів державної реєстрації договорів.
Договір перевірено на відповідність
рішенню Київради ____ А. Муховиков"
4. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування обслуговування закладу громадського харчування розташованого о Гідропарк у Дніпровському районі міста Києва з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, між Орендодавцем -Київською міською радою та орендарем - Приватним підприємством "Ескалібур".
5. Видати наказ.
6. Рішення надіслати сторонам.
7. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Смілянець В.В.