ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2012 р. Справа № 2-а-619/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Центральної міської лікарні м. Нова Каховка про стягнення коштів,
встановив:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Центральної міської лікарні м. Нова Каховка (далі - відповідач) про стягнення штрафу в розмірі 5100, 00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не виконані вимоги припису № 05/31-0446 від 10.12.2010р. щодо усунення виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду порушень вимог законодавства про електроенергетику, внаслідок чого позивачем своєю постановою № 05/32-01-0016 від 29.11.2011 року накладено на нього штраф в сумі 5100,00 грн.
Враховуючи те, що відповідачем штраф до Державного бюджету України не сплачено і в законному порядку постанову про накладення штрафу не оскаржено, позивач просить стягнути зазначену суму штрафу в судовому порядку.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач до суду не з'явився, але надав заяву про визнання в повному обсязі адміністративного позову Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні» про стягнення штрафу у сумі 5100 грн. та просив провести розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Згідно положень ст.136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні і в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 10.12.2010р. Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Східного відділення інспекції Держенргонагляду в Херсонській області у відповідності з Законами України «Про електроенергетику», «Про теплопостачання», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою КМУ №929 від 07.08.1996 р., проведено позапланову перевірку Центральної міської лікарні м. Нова Каховка.
Перевірку проведено у присутності уповноваженої особи відповідача.
Метою проведення позапланової перевірки слугувала перевірка виконання відповідачем вимог раніше винесених щодо нього приписів про усунення порушень вимог законодавства,виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду.
За результатами здійсненого заходу виявлено невиконання вимог законодавства про електроенергетику, про що складено акт від 10.12.2010р. № 05/31-0024 та винесено для виконання припис № 05/31-0446 від 10.12.2010р. про зобов'язання відповідача провести заходи щодо усунення виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду порушень вимог законодавства (пп.2,3,4,5,6,7,8,9,10 Припису), граничний термін виконання якого встановлений до 10.03.2011р.
Вказані акт від 10.12.2010р. № 05/31-0024 та припис № 05/31-0046 від 10.12.2010р. отримані відповідачем 10.12.2011р., про що свідчать відмітки у документах.
Судом з'ясовано, що відповідачем припис № 05/31-0446 від 10.12.2010р. не оскаржувався, а отже є чинним і підлягає виконанню.
Після закінчення вказаного у приписі терміну для його виконання інформація про таке виконання до позивача не надходила. У зв'язку з чим, 22.11.2011р. була проведена позапланова перевірка стану виконання припису та встановлено, що його вимоги в повному обсязі не виконанні, зокрема, не виконаними залишились пп. 2-10. Припису від 10.12.2010р. №05/31-0446., про що складено акт перевірки (протокол) 05/32-02-0016 від 22.11.2011р. Перевірка була проведена в присутності головного лікаря Гайдаманчука Ігоря Івановича.
За невиконання вимог припису № 05/31-0446 від 10.12.2010р. та не усунення вказаних порушень Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області на підставі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312, винесено постанову № 05/32-01-0016 від 29.11.2011 року про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в сумі 5 100 грн.
Дана постанова була надіслана поштою з супровідним листом від 29.11.2011р. за вх. № 17/28-416 на адресу Центральної міської лікарні м. Нова Каховка, що підтверджується відміткою на постанові. Однак, станом на день розгляду даної справи доказів щодо оскарження постанови чи її виконання в добровільному порядку суду не надано.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР (далі - Закон від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР), цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Згідно із ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.
Відповідно до ст. 27 Закону «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР, правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій, у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать: створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частина 1 ст.9 зазначеного закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Згідно із Указом Президента України «Про Міністерство палива та енергетики України» від 14.04.2000 р. № 598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.
Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України - це державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, підрозділом якої в південному peгіоні є відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному peгіоні».
Відокремлений Підрозділ «Держенергонагляд у Південному peгіоні» здійснює свою діяльність відповідно до Положення про ВП «Держенергонагляд у Південному peгіоні» та на підставі довіреності, яку видає ДП «НЕК «Укренерго».
Згідно з вищезазначеним Положенням, державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії в Херсонській області є одним із структурних підрозділів ВП «Держенергонагляд у Південному peгіоні».
Наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006 р. «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Міністерству палива та енергетики щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, що регламентується Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р.
Метою Державного енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових i нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної i теплової енергії, посилення впливу на суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання i споживання енергії та забезпечення споживачами належного технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок i теплових мереж.
Відповідно до п. 7 ч. 2 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р., керівники структурних підрозділів інспекції та їх заступники є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду; інші спеціалісти, що виконують функції держаного енергетичного нагляду, є державними інспекторами.
Згідно з п.п. 5, 6 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 визначене коло посадових осіб, які можуть накладати штрафи та граничні розміри сум штрафних санкцій. Такими посадовими особами є старші державні інспектори та державні інспектори з енергетичного нагляду.
Отже, постанова про накладення штрафу прийнята уповноваженою на те особою та з дотриманням процедури, визначеної згідно із вказаними правовими нормами.
Частина 6 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України.
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що відповідачем визнано адміністративний позов в повному обсязі, припис № 05/31-0446 від 10.12.2010р. не оскаржувався, накладений постановою № 05/32-0016 від 29.11.2011 року штраф в сумі 5 100 грн. в добровільному порядку не сплачений.
Відповідно до норм ст.ст.112,136 КАС України та враховуючи, що станом на час розгляду справи відповідач не сплатив фінансових санкцій, надав заяву про визнання позову в повному обсязі - адміністративний позов підлягає задоволенню, а зазначена сума - стягненню з відповідача в судовому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Центральної міської лікарні м. Нова Каховка - задовольнити.
Стягнути з Центральної міської лікарні м. Нова Каховка (ідентифікаційний код 02004108; 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка Херсонської область, вул. Карла Маркса,33 А ) штраф в розмірі 5100 (п"ять тисяч сто) грн. 00 коп. на р/р 31117406700012, одержувач Держбюджет м. Нова Каховка,21081100, код ЄДРПОУ 24103977, банк одержувача ГУДКУ в Херсонській області, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Пекний А.С.
кат. 5.8.2