Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2012 року Справа № 1170/2а-2080/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Сагуна А.В.;
при секретарі -Мітіній І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Новоукраїнського районного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю "Агроконтракт-Н" про стягнення заборгованості по штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
Новоукраїнський районний центр зайнятості (надалі -Новоукраїнський РЦЗ або позивач), звернувся в суд з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Агроконтракт-Н" (надалі -ТОВ "Агроконтракт-Н" або відповідач), в якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 18820 грн.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що 01.02.2011 головним спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведена перевірка ТОВ "Агроконтракт-Н", результати якого зафіксовані в акті контрольного заходу №16. В ході перевірки встановлено використання праці громадянина Республіки Казахстан ОСОБА_2 без дозволу державної служби зайнятості. За результатами перевірки було винесено рішення про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення від 29 березня 2011 року № 1115-06/31095141 в розмірі 18820 грн.
Станом на 26 травня 2011 року штраф не сплачений.
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав незаконності зазначеного рішення (а.с. 63-66).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав суду пояснення згідно позовної заяви.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення адміністративного позову з підстав, викладених в запереченні до адміністративного позову.
Заслухавши представників сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до ст.18 Закону України „Про зайнятість населення", державна служба зайнятості створена для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
У складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
Згідно ст. 34 вказаного Закону контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється, зокрема, інспекціями служби зайнятості.
Судом встановлено, що 01 лютого 2011 року інспекцією з контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено перевірку ТОВ "Агроконтакт - Н" на предмет дотримання законодавства України про зайнятість населення, за результатами якої складено акт контрольного заходу від 01.02.2011 року №16. На підставі акту контрольного заходу рішенням про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення від 29.03.2011 року №1115-06/31095141 за працевлаштування громадянина Республіки Казахстан ОСОБА_2 з 10 березня 2010 року без отримання дозволу для працевлаштування на позивача накладено штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати в сумі 18 820 грн. (а.с. 5-7).
У відповідності до ст. 6 Договору про дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Казахстан від 20.01.1994 року (діючого на час виникнення спірних правовідносин) Високі Договірні Сторони гарантують своїм громадянам, незалежно від їх національних або інших відмінностей, рівні права і свободи. Кожна із сторін гарантує також громадянам іншої Сторони, які проживають на її території, незалежно від їх національної належності, віросповідання або інших відмінностей, громадянські, соціальні, економічні та культурні права і свободи відповідно до загальновизнаних норм в галузі прав людини, а також з урахуванням законодавства Сторін.
Отже, право громадян Республіки Казахстан на працю в Україні гарантується державою відповідно до норм у галузі прав людини та з урахуванням національного законодавства.
Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України „Про зайнятість населення" (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.4 ст. 8 зазначеного вище Закону, у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно положень п.2 ст.19 Закону України „Про зайнятість населення" державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ та організацій всіх форм власності суми прихованих або знижених обов'язкових зборів і недоїмок до державного фонду зайнятості населення, правонаступником якого з 01.01.2001 є Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Суд не приймає доводи відповідача щодо незаконності прийняття зазначеного рішення на підставі того, що позивачем не вручено повідомлення про проведення перевірки до проведення контрольного заходу, а при проведенні контрольного заходу не вручено примірник (копію) направлення на перевірку та не внесено відміток про проведення перевірки до журналу обліку перевірок ТОВ "Агроконтракт-Н", так як відповідач самостійно допустив позивача до проведення перевірки, що встановлено в судовому засіданні. Крім того, правомірність застосування до відповідача зазначених штрафних санкцій встановлено у справі 1170/2а-2077/11 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агроконтакт - Н" до Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості про скасування рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України підставами для звільнення від доказування є обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
27.10.2011 постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агроконтракт-Н" до Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості про скасування рішення, відмовлено у задоволенні позовних щодо скасування рішення Інспекції від 29 березня 2011 року № 1115-06/31095141, яке набрало законної сили (а.с. 42-45).
Враховуючи досліджені обставини у судовому засіданні, а також те, що є рішення суду, яке набрало законної сили, яким підвернено правомірність застосування штрафних санкцій у розмірі 18 820 грн., суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Агроконтракт-Н", вул. Садова, 34, с. Октябрське, Новоукраїнський район, Кіровоградська область на користь Новоукраїнського районного центру зайнятості (вул. Леніна, 32А, м. Новоукраїнка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, р/р 37173975900322, УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 23900522), штраф за порушення законодавства про зайнятість населення в сумі 18820 гривень (вісімнадцять тисяч вісімсот двадцять гривень).
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, -впродовж десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Дата складання постанови в повному обсязі - 16.04.2012.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун