Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/3873/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14:45
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленков О.В.
при секретарі Проніні Д. С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецьку до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ві докремлений підрозділ Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт державного підприєм ства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості у сумі 177607 грн. 05 коп.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - ОСОБА_2, -
В С Т А Н О В И В :
Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі міста Донецька звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька об ласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» відо кремлений підрозділ Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт державного підприємс тва «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення простроченої заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за період з жовтня 2011 року по грудень 2011 рік у розмірі 177607 грн. 05 коп.
Представник позивача у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання з'явився. Позовні вимоги не визнав та надав суду письмові заперечення проти позову.
Заслухавши представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Доне цька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, по кладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'я зкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Пре зидента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страху вання, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує до кументи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійс нюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим ви користанням коштів Пенсійного фонду України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження без посередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відпові дно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, уста новами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпе чення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсій ного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавст вом порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страху вання; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування ви трат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійсню ються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Згідно з ч. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'я зкове державне пенсійне страхування" підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та ін ших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, органі заціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарю вання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і ра йонах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про по рядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загаль нообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Відповідач - державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збитко вих вугледобувних та вуглепереробних підприємств» відокремлений підрозділ Донецька ви конавча дирекція з ліквідації шахт державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» - відповідно до свідо цтва про державну реєстрацію юридичної особи, зареєстроване 03.07.2003 року в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 32442610.
Судом встановлено, що наказом Міністра вугільної промисловости України від 31 січня 2000 року № 34 визначено заходи щодо ліквідації державного підприємства «Шахта «Жовт нева»
В п.6.1 цього наказу зазначено, що компанію "Укрвуглереструктуризація"призначено підприємством по виконанню робіт з фізичної ліквідації підприємства, а також їй доручено прийняти згідно з затвердженим Мінвуглепромом розподільчим балансом підприємства на баланс компанії кредиторську заборгованість шахти з заробітної плати; заборгованість з відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю працівників; компенсацію втраченого заробітку; заборгованість щодо забезпечення працівників і окремих категорій населення побутовим вугіллям, основні виробничі фонди, які підлягають ліквідації та необхідні для виконання робіт з фізичної ліквідації, а також заборгованість за виконані роботи у відповідності до проекту ліквідації шахти (а.с.7).
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 5 червня 2003 року № 280 компанії "Укрвуглереструктуризація"та "Вуглеторфрустректуризація"реорганізовано шляхом злиття та створення на їх базі об'єднання - об'єднана дирекція "Укрвуглеторфреструктуризація". У складі останньої створені об'єднання, зокрема, ДП "Донвуглереструктуризація", яка відповідно до п. 9.1 наказу є правонаступником майнових прав та обов'язків ДП "Укрвуглереструктуризація"згідно з розподільчим балансом (а.с. 10).
Відповідно до наказу об'єднаної дирекції "Укрвуглеторфреструктуризація"від 01 жовтня 2003 року № 2 Совєтську та Пролетарську дирекцію з ліквідації шахт включено в склад ДП Донецька обласна дирекція "Донвуглереструктуризація"з 01 жовтня 2003 року.
Пунктом 1 наказу Міністерства палива та енергетики України від 21 квітня 2004 року № 32 виведено із складу об'єднання державні підприємства, зокрема, "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вуглевидобувних та вугледобувних підприємств"(ДП "Донвуглереструктуризація") (а.с.13).
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29 грудня 2007 року № 612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація"(а.с. 16-17). Пунктом 3 наказу припинено діяльність, зокрема, державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств"(ДП "Донвуглереструктуризація") шляхом реорганізації та приєднання до ДП "Укрвуглеторфреструктуризація".
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 15 лютого 2008 року № 8 припинена діяльність ДП "Донецької обласної дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств"та відокремлених підрозділів ДП "Донвуглереструктуризація"шляхом реорганізації -приєднання до ДП "Укрвуглеторфреструктуризація"(а.с. 18-19).
У складі Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація"наказом від 29 лютого 2008 року № 10 створена Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт як відокремлений підрозділ ДП "Укрвуглеторфреструктуризація", до складу якої включено 23 шахти, в тому числі і шахти Жовтнева, Харцизька та Совєтська (а.с. 20).
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02 квітня 2010 року № 99 припинено реорганізацію ДП "Укрвуглеторфреструктуризація"шляхом приєднання до нього, зокрема, ДП "Донвуглереструктуризація". Припинено діяльність ДП "Укрвуглеторфреструктуризація"шляхом реорганізації -поділу на державні підприємства: ДП "Донвуглереструктуризація", ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація"та ДП "Центрально-Західна Компанія "Вуглетрфреструктуризація". Пунктом 9 вказаного наказу визначено, що вказані підприємства є правонаступниками всіх прав та обов'язків, пов'язаних з діяльністю ДП "Укрвуглеторфреструктуризація", згідно з розподільчими балансами (а.с.21-22)
Наказом ДП "Донвуглереструктуризація"від 14 квітня 2010 року № 2 змінена структура управління, створений відокремлений підрозділ із самостійним балансом без права юридичної особи "Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" (а.с.23)
Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств"є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за № 32442610, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 24- 26).
Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств"включена до ЄДРПОУ за № 37112156 без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України , перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема: працівники зайняті повний робочий день на роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт "а"ст. 13 Закону), за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт "б"ст. 13 Закону) та інші (пункти "в"- "з"ст. 13 Закону).
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 січня 2004 року.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
При цьому згідно з п. 16 Прикінцевих положень вказаного Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення"застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до п. 6.3. Інструкції № 21-1 у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду (фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій) вносять правонаступники.
Відповідно до спеціальних норм права -ст.ст. 1 -3 Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами"від 17.01.1997 № 10/97-ВP заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються, по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування"(крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.
Заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.
Задоволення вимог інших кредиторів здійснюється у порядку, передбаченому законодавством України.
Порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939, і згідно з п. 9 вказаного Порядку ліквідаційна комісія відповідно до законодавства здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує і подає для затвердження Мінвуглепромом розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації. Акт приймання-передачі погоджується з головою ліквідаційної комісії та керівником замовника і затверджується Мінвуглепромом. Після затвердження акта ліквідаційна комісія гірничого підприємства вживає заходів для завершення ліквідаційної процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.
Частиною 7 ст. 59 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позовну вимогу про стягнення з відповідача коштів на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам ліквідованих вугледобувних та вуглепереробних підприємств (шахт), позивач обґрунтовував тим, що відповідач є їх правонаступником.
Між тим, вказану позовну вимогу позивач не довів, та доказів на її підтвердження суду не надав.
Так, ні в наказах про ліквідацію підприємств (шахт), ні в статуті ДП "Донвуглереструктуризація", не зазначено про правонаступництво.
Також, згідно п.3.9 Статуту Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» підприємство не є правонаступником прав і обов'язків збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються пов'язані з їх господарською діяльністю.
Відповідно до норм цивільного права правонаступництво відбувається при злитті, приєднанні, поділі, перетворенні (реорганізації) юридичної особи, а при ліквідації - юридична особа припиняє свою діяльність без правонаступництва.
З огляду на наведене суд приходить до висновку про те, що відповідач не є правонаступником ліквідуємих шахт, тому не може відповідати по зобов'язанням цих шахт перед Пенсійним фондом України, які не охоплюються процедурою фізичної ліквідації. Отже, обов'язок відшкодування витрат на виплату і доставку таких пенсій у нього відсутній.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає що у задоволенні заявлених позовних вимог повинно бути відмовлено повністю.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-11, 69-72, 86, 94, 158, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У позовних вимогах управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м.Донецька до державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» відокремлений підрозділ Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 по шахтам Совєтська, Харцизька, Жовтнева за період з 01.10.2011 року по 31.12.2011 року, в сумі 177607,05 грн., відмовити повністю.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду че рез Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної ска рги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголо шення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протя гом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова складена в повному обсязі 20 квітня 2012 року.
Суддя Хохленков О.В.