Рішення № 2364664, 11.06.2008, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
11.06.2008
Номер справи
32/203
Номер документу
2364664
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 32/203

11.06.08

За позовом Головного управління житлового забезпечення Київської міської державної

адміністрації

До Закритого акціонерного товариства Молодіжний житловий комплекс

«Академмістечко»

Третя особа Комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків

«Житлоінвестбуд –УКБ»Головного управління житлового забезпечення

Київської міської державної адміністрації

Про стягнення 4 183 013,00 грн.

Суддя Хрипун О.О.

Представники

Від позивача Пузир С.М. –голов.спец.юр.від.

Від відповідача не з’явилися

Від третьої особи Правило Т.О.- пров.спец. юр.від.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Головне управління житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Закритого акціонерного товариства «Академмістечко» 4 183 013,00 грн. фактичних витрат за підрядними договорами № 1/136, № 1/137, № 1/138.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 21.09.2004 № 1763 «Про завершення робіт та введення в експлуатацію будинку на Святошинської площі,1 (секцій А, Б, В) у Святошинському районі» КП «Житлоінвестбуд –УКБ»визначено замовником завершення робіт та введення в експлуатацію будинку Святошинської площі, 1 (секцій А, Б, В), у звязку з цим останнім були укладені підрядні договори від 22.11.2004 № 1/136 з ТОВ «Київська будівельна компанія», № 1/137 з ПБП «Еталон-2В»та № 1/138 з ВАТ «Дарниця». Фактичні витрати по завершенню робіт та введення вказаного об’єкту в експлуатацію за підрядними договорами складають 4 183 013,00 грн., відшкодування яких повинно здійснити ВАТ «МЖК «Академмістечко».

Відповідач у судове засідання не з’явився, витребувані судом документи у тому числі відзив на позов не надав, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином.

Третя особа –Комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд –УКБ»позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України спір розглядається за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, третьої особи, Господарський суд міста Києва -

ВСТАНОВИВ:

Законом України «Про основи містобудування»визначені правові, економічні, соціальні та організаційні засади містобудівної діяльності в Україні і спрямований на формування повноцінного життєвого середовища, забезпечення при цьому охорони навколишнього природного оточення, раціонального природокористування та збереження культурної спадщини.

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.

Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи (ст. 4 зазначеного Закону).

Статтею 7 Закону України «Про основи містобудування»визначено, що державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Зміст державного регулювання у сфері містобудування наведений у ст. 8 вказаного Закону. Так державне регулювання у сфері містобудування полягає, зокрема, у контролі за дотриманням законодавства у сфері містобудування, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, раціональним використанням територіальних і матеріальних ресурсів при проектуванні та будівництві.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про основи містобудування» до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать, зокрема,

- надання відповідно до закону дозволу на будівництво об'єктів містобудування незалежно від форми власності у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами;

- проведення робіт з прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством;

- забезпечення в установленому законом порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації під час планування та забудови відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації та проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоду навколишньому природному середовищу;

- здійснення контролю за забезпеченням надійності та безпечності експлуатації будинків і споруд незалежно від форми власності в районах, що зазнають впливу небезпечних природних і техногенних явищ та процесів.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про основи містобудування»реалізація містобудівної документації полягає у впровадженні рішень відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування при плануванні відповідних територій, комплексній забудові та реконструкції населених пунктів, проектуванні та будівництві об'єктів житлово-цивільного і виробничого призначення, систем транспортного та інженерного забезпечення, впорядкуванні і благоустрої територій.

Закінчені будівництвом об'єкти підлягають прийняттю в експлуатацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів забороняється.

Державний контроль у сфері містобудування здійснюється органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та іншими спеціально уповноваженими на це державними органами. Порядок здійснення державного контролю у сфері містобудування визначається законодавством (ст. 24 зазначеного Закону).

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та Закону України «Про основи містобудування», зважаючи на те, що замовником будівництва ЗАТ «МЖК «Академмістечко»не виконані протокольні доручення нарад робочої комісії від 27.04.2004 та від 17.05.2004 з питань перевірки дотримання містобудівного законодавства про будівництво комплексу будинків на Святошинській площі, 1 у Святошинському районі, рішення робочої комісії від 17.06.2004, створеної розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 30.03.2004 № 521, розпорядження Київської міської державної адміністрації від 04.08.2004 № 1435 «Про завершення будівництва та введення в експлуатацію будинку на Святошинської площі, 1 (секції А, Б, В) у Святошинському районі», чим створені нестерпні умови проживання мешканців у будинку на Святошинській площі, 1 (секції А, Б, В) 21.09.2004 Київською міською державною адміністрацією винесене розпорядження № 1763 «Про завершення робіт та введення в експлуатацію будинку на Святошинської площі, 1 (секції А, Б, В) у Святошинському районі».

Відповідно до п. 1 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 21.09.2004 № 1763 «Про завершення робіт та введення в експлуатацію будинку на Святошинської площі, 1 (секції А, Б, В) у Святошинському районі»(надалі Розпорядження від 21.09.2004 № 1763) замовником завершення робіт, у тому числі влаштування покрівлі, монтаж та налагодження ліфтів, системи протипожежної автоматики і димовидалення, внутрішнього опалення, електро- і водопостачання, оздоблення місць загального користування та введення в експлуатацію будинку на Святошинській площі, 1 (секції А, Б, В) визначено Комунальне підприємство «Житлоінвестбуд-УКБ».

Пунктом 5 Розпорядження від 21.09.2004 № 1763 обов’язок вжити заходів щодо відшкодуванню ЗАТ «МЖК «Академмістечко»витрат на виконання робіт, передбачених п. 1 цього розпорядження, покладений на Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Спеціалізованій державній організації «Київська міська служба Української інвестиційної експертизи»доручено забезпечити за замовленням КП «Житлоінвестбуд-УКБ»проведення експертизи кошторису на виконання робіт, передбачених п. 1 цього розпорядження та контрольний замір після їх завершення (п. 3 Розпорядження від 21.09.2004 № 1763).

З Позитивного висновку від 05.03.2005, виданого замовнику - КП «Житлоінвестбуд-УКБ»Спеціалізованою державною організацією «Київська міська служба Української інвестиційної експертизи»кошторисна вартість завершення будівництва в цінах 2004 року (з урахуванням ПДВ, без коштів на покриття витрат, пов’язаних з інфляційними процесами) становить 4 183 202,00 грн.

Матеріалами справи встановлено, що 22.11.2004, на виконання Розпорядження від 21.09.2004 № 1763 КП «Житлоінвестбуд-УКБ»(Замовник) укладені підрядні договори з Генпідрядниками:

- ТОВ «Київська будівельна компанія»- договір № 1/136 на завершення робіт та введення в експлуатацію будинку на Святошинській площі, 1 секція В. Загальна вартість підрядних робіт за договором становить 1 525 949,00 грн., що підтверджується довідками про вартість виконаних робіт за листопад 2004 року, за грудень 2004 року, квітень 2005 року, актами приймання виконаних підрядних робіт та Додатковою угодою № 1 до вказаного договору;

- Приватним будівельним підприємством «Еталон2В»№ 1/137 на завершення робіт та введення в експлуатацію будинку на Святошинській площі, 1 секція Б. Загальна вартість підрядних робіт за договором становить 1 315 934,00 грн., що підтверджується довідками про вартість виконаних робіт за листопад 2004 року, за грудень 2004 року, квітень 2005 року, актами приймання виконаних підрядних робіт та Додатковою угодою № 1 до вказаного договору;

- ВАТ «Дарниця»№ 1/138 на завершення робіт та введення в експлуатацію будинку на Святошинській площі,1 секція А. Загальна вартість підрядних робіт за договором становить 1 341 130,00 грн., що підтверджується довідками про вартість виконаних робіт за листопад 2004 року, за грудень 2004 року, квітень 2005 року, актами приймання виконаних підрядних робіт та Додатковою угодою № 1 до вказаного договору.

Загальна сума фактичних витрат за підрядними договорами від 22.11.2004 № 1/136, № 1/137 та № 1/138 становить 4 183 013,00 грн.

Відповідно до п. 4 Розпорядження від 21.09.2004 № 1763 кошти на виконання робіт, передбачених п.1 цього розпорядження, були виділені КП «Житлоінвестбуд-УКБ»Головним фінансовим управлінням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) через Головне управління житлового забезпечення в обсягах згідно з кошторисом.

Статтею 509 Цивільного кодексу України визначення поняття зобов'язання та підстави його виникнення. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є:

1) договори та інші правочини;

2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;

3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;

4) інші юридичні факти.

Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.

Відповідно до п. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарськими визнаються зобов’язання, що виникає між суб’єктами господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб’єкт (зобов’язана сторона, у тому числі боржник) зобов’язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб’єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію, тощо), або утриматися від певних дій, а іншій суб’єкт має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку.

Статтею 193 ГК України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов’язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов’язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом )ст.525 ЦК України).

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.599 ЦК України).

Відповідно до ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведено, що ним вжито усіх належних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Як свідчать матеріали справи, при будівництві комплексу будинків на Святошинській площі, 1 у Святошинському районі м. Києва відповідачем порушені вимоги містобудівного законодавства щодо завершення будівництва та введення в експлуатацію будинку № 1 на Святошинській площі (секцій А, Б, В).

Виконання робіт з введення в експлуатацію будинку на Святошинської площі, 1 (секції А, Б, В) у Святошинському районі (влаштування покрівлі, монтаж та налагодження ліфтів, системи протипожежної автоматики і димовидалення, внутрішнього опалення, електро- і водопостачання, оздоблення місць загального користування та введення в експлуатацію будинку) проведене КП «Житлоінвестбуд-УКБ»за дорученням та за рахунок Київської міської державної адміністрації, загальна вартість проведених робіт становить 4 183 013,00 грн.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про основи містобудування» спори з питань містобудування вирішуються радами у межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства.

Пунктом 5 Розпорядження від 21.09.2004 № 1763 обов’язок вжити заходів щодо відшкодуванню ЗАТ «МЖК «Академмістечко»витрат на виконання робіт, передбачених п. 1 цього розпорядження, покладений на Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Враховуючи викладене, вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Витрати по оплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу відповідно до ст.49 ГПК України покладаються на відповідача

Керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Молодіжний житловий комплекс «Академмістечко»(03115, м. Київ, площа Святошинська, 1, код 19030959, рахунок 26008001999001 в Оболонській філії АТ «Укрінбанк»м. Київ, МФО 322993, або з іншого виявленого державним виконавцем рахунку) на користь Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської державної адміністрації (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 42 код ЗКПО 24378016, рахунок 25559200000113 у Старокиївській філії АКБ УСБ м. Київ, МФО 322045) 4 183 013 (чотири мільйона сто вісімдесят три тисячі тринадцять) грн., 25 500 (двадцять п’ять тисяч п’ятсот) грн. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.

Видати наказ після набрання рішення законної сили.

Суддя О.О.Хрипун

Дата підписання рішення: 10.09.2008