Ухвала суду № 23640009, 13.07.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2011
Номер справи
2а-3695/10/5/0170
Номер документу
23640009
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-3695/10/5/0170

13.07.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Щепанської О.А.,

суддів Дадінської Т.В. ,

Кучерука О.В.

секретар судового засідання Шкурлатов Д.Г.

сторони в судове засідання не з'явилися.

розглянувши апеляційну скаргу Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В.) від 24.03.2011 у справі № 2а-3695/10/5/0170

за позовом Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримагрокомплекс" (вул.Приморська, 1, с.Берегове, м.Феодосія, Автономна Республіка Крим, 98179)

до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим (вул. Кримська, 82-в, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, 98100)

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.03.2011 у справі № 2а-3695/10/5/0170 позовні вимоги Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримагрокомплекс" до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим - задоволено частково.

Скасовано податкове повідомлення - рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим від 11.08.2009 № 0006481503/0 (від 13.10.2009 № 0006481503/1) в частині донарахування Сільськогосподарському Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримагрокомплекс" 3093,26 грн. земельного податку та 154,74 штрафних (фінансових) санкцій.

В задоволенні решти позовних вимог позивачу відмовлено.

Також, судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись із зазначеною постановою суду, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.03.2011 та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.04.2011 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим.

Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про місце та час розгляду справи сповіщені належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомили.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

При викладених обставинах, враховуючи те, що сторони викликалися в судове засідання, але в суд представники не з'явилися, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності неявившихся представників сторін.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, встановила наступне.

Позивач -Сільськогосподарське Товариство з обмеженою відповідальністю "Кримагрокомплекс", звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м.Феодосії Автономної Республіки Крим від 11.08.2009 № 0006481503/0 (від 13.10.2009 № 0006481503/1) на суму 3 381,22грн., у тому числі, 3 220,14грн. за основним платежем та 161,08грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Позов мотивовано тим, що відповідачем при визначенні суми податкового зобов'язання з земельного податку за 2009 рік не був врахований той факт, що у товариства відсутні держаний акт про право власності на землю та договір оренди. Отже, у СТОВ «Кримагрокомплекс»не має підстав платити земельний податок, оскільки воно не є ні власником, ні орендарем земельної ділянки в розумінні Земельного кодексу України та Закону України «Про плату за землю». Крім того, представником позивача було зазначено про те, що відповідачем при визначенні суми земельного податку було невірно визначено ставку податку.

Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.

Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, посадовими особами Державної податкової інспекції в м. Феодосії АР Кри 31.07.2009 проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку) № 1253 від 28.01.2009 СТОВ «Кримагрокомплекс»з земельного податку за 2009 рік.

За результатами перевірки складено акт № 1882/15-3/30689534 від 31.07.2009, в якому зафіксовано порушення позивачем ч. 1 ст. 7, ч. 1 ст. 8 Закону України «Про плату за землю».

Так, перевіркою встановлено, що розмір земельного податку, визначеного платником податку у декларації (розрахунку) є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, на 3220,14 грн. (за даними платника розмір земельного податку становить 402,84 грн., за даними податкового органу - 3622,98 грн.).

На підставі даних акту перевірку, керуючись п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачем 11.08.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006481503/0 про донарахування податкового зобов'язання з земельного податку у розмірі 3220,14 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 161,08 грн.

Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач 17.08.2009 року звернувся зі скаргою до ДШ в м. Феодосії АР Крим.

Рішенням ДШ в м. Феодосії АР Крим № 8058/10/25-010 від 13.10.2009 року залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 0006481503/0 від 11.08.2009 року, скаргу СТОВ «Кримагрокомплекс»- без задоволення.

За результатами розгляду скарги, на підставі даних акту перевірки № 1882/15-3/30689534 від 31.07.2009 року, керуючись Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.1996 року № 29 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.1996 за № 723/1748, ДШ в м. Феодосії АР Крим 13.10.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006481503/1 про донарахування податкового зобов'язання з земельного податку у розмірі 3220,14 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 161,08 грн.

Позивачем 23.10.2009 року до ДПА в АР Крим подано повторну скаргу на податкове повідомлення-рішення ДШ в м. Феодосії АР Крим № 0006481503/0 від 11.08.2009 (від 13.10.2009 №0006481503/1).

Рішенням ДПА в АР Крим № 3262/10/25-023 від 22.12.2009 повторну скаргу СТОВ «Кримагрокомплекс»залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення № 0006481503/0 від 11.08.2009 (від 13.10.2009 № 0006481503/1) - без змін.

Не погодившись з рішеннями податкових органів за результатами розгляду скарг, СТОВ «Кримагрокомплекс»звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення ДШ в м. Феодосії АР Крим № 0006481503/0 від 11.08.2009 (від 13.10.2009 № 0006481503/1).

Як вірно встановлено судом першої інстанції, 3 матеріалів справи вбачається, що у користуванні позивача знаходяться, зокрема, земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, а саме:

- комплекс виробничий молочнотоварної ферми, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Феодосія, с. Берегове, вул. Степна,7;

- нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою: АР Крим, м. Феодосія, с. Берегове, вул. КомароваДІ.

Позивачем 28.01.2009 року до ДПІ в м. Феодосії АР Крим був наданий податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, який зареєстровано в податковому органі за № 1253.

До податкового розрахунку земельного податку надано Додаток 3 з розрахунком суми земельного податку на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Згідно з вказаним розрахунком сума земельного податку за 2009 рік за землі у межах населених пунктів (пошта) становить 28,69 грн., у тому числі 14,34 грн. за період з 01.01.2009 по 30.06.2009; сума земельного податку за 2009 рік за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів (молочно-товарна ферма) становить 655,85 грн., у тому числі 388,47 грн. за період з 01.01.2009 по 30.06.2009.

Однак, за результатами проведеної камеральної перевірки встановлено розбіжність щодо суми земельного податку на 2009 рік за даними платника податку та податкового органу.

Так, за даними ДПІ в м. Феодосії АР Крим сума земельного податку, що має бути сплачена СТОВ «Кримагрокомплекс»до бюджету за 2009 рік, становить: за землі у межах населених пунктів (пошта) - 2220,34 грн., у тому числі за період з 01.01.2009 по 30.06.2009 - 1110,17 грн. (розбіжність 1095,83 грн.); за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів (молочнотоварна ферма) - 5025,59 грн., у тому числі за період з 01.01.2009 по 30.06.2009 - 2512,80 грн. (розбіжність 2124,32 грн.).

Рішенням Виконавчого комітету Берегової селищної ради № 186 від 24.10.2005 СТОВ «Кримагрокомплекс»передано право власності на нерухоме майно -виробничий комплекс молочнотоварна ферма (МТФ), якому привласнено адресу: с. Берегове, м. Феодосія, вул. Степна,7. Вказаним рішенням СТОВ «Кримагрокомплекс»зобов'язане у трьохмісячний строк оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розташоване вказане майно.

Позивачем 02.12.2005 отримане свідоцтво про право власності на нерухоме майно - виробничий комплекс молочнотоварна ферма (МТФ), розташований за адресою: с. Берегове, м. Феодосія, вул. Степна,7.

Згідно з листом Берегової селищної ради від 15.09.2009 № 2384/02-27, землі сільськогосподарського призначення СТОВ «Кримагрокомплекс», зайняті промисловими будівлями (молочнотоварна ферма та будівля птахоцеху) знаходяться за межами населеного пункту.

Площа земельної ділянки під будівлею виробничого комплексу молочнотоварна ферма становить 7,5815 га, про що зазначено в податковому рахунку № 1253 від 28.01.2009, та збігається з даними податкового органу.

При визначенні земельного податку за вказану земельну ділянку позивачем було зроблено розрахунок на підставі частини першої статті 6 Закону України «Про плату за землю» за ставкою 1% з урахуванням того, що вказана земельна ділянка належить до категорії земель - сільськогосподарські угіддя.

За даними податкового органу вказана земельна ділянка належить до несільськогосподарських угідь, отже ставка податку становить 5% відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про плату за землю».

На земельній ділянці за адресою: с. Берегове, м. Феодосі вул. Степна,7, що знаходиться у користуванні позивача, розташоване нерухоме майно виробничий комплекс молочнотоварна ферма, тобто господарські будівлі.

Отже, згідно з вимогами ст. 22 ЗК України вказана земельна ділянка належить до несільськогосподарських угідь.

Порядок визначення плати за землі за межами населених пунктів встановлений Розділом 4 Закону № 2535.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 2535 податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій та третій цієї статті і частині другій статті 6 цього Закону, справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площ; ріллі по області.

Під грошовою оцінкою землі слід розуміти капіталізований рентний доход і; земельної ділянки (ст. 1 Закону № 2535).

Статтею 23 Закону № 2535 встановлено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється не коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до інформації, наданої Республіканським комітетом по земельних ресурсах АР Крим від 22.10.2010 року № 10329/10-19-100 (а.с.97) згідно з матеріалами «Грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення», проведеної в 1995 році у відповідності до Методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року № 213, грошова оцінка 1 га на території Автономної Республіки Крим становить 4387,00 грн. При цьому, згідно з листом від 26.01.2009 року Феодосійського міського управління земельних ресурсів коефіцієнт індексації грошової оцінки землі станом на 01.01.2009 року становить 3,022 (а.с.20).

Враховуючи зазначене вище, позивач у 2009 році повинен був сплатити до бюджету земельний податок за земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно -комплекс виробничий молочнотоварної ферми, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Феодосія, с. Берегове, вул. Степна,7, у розмірі 5025,59 грн., у тому числі за період з 01.01.2009 по 30.06.2009 - 2512,80 грн.

Позивачем самостійно задекларовано земельний податок за вказану земельну ділянку за період з 01.01.2009 по 30.06.2009 у розмірі 388,46 грн., отже суд першої інстанції дійшов вірного висновку про правомірність донарахування податковим органом позивачу земельного податку за період з 01.01.2009 по 30.06.2009 за земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно - комплекс виробничий молочнотоварної ферми, що знаходиться за адресою: Автономна Республіка Крим, м.Феодосія, с.Берегове, вул.Степна, 7, у розмірі 2124,32грн.

Згідно з п.п. «б»п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-III, що діяв на момент проведення перевірки позивача контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

Відповідно до п.п. 17.1 4 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про правомірність нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 106,22 грн. (2124,32 грн.х5%).

Що стосується донарахування позивачу податковим органом земельного податку за земельну ділянку, на якій розташовані нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою: АР Крим, м. Феодосія, с. Берегове, вул. Комарова, 11, то суд зазначає наступне.

Рішенням Господарського суду АР Крим від 17.09.2008 по справі № 2-1/6243-2008 за СТОВ «Криагрокомплекс»визнано право на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: м. Феодосія, с. Берегове, пров. Комарова, 11.

На підставі вказаного рішення за позивачем зареєстроване право власності на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: м.Феодосія, с.Берегове, пров.Комарова, 11, про що свідчить витяг з Державного реєстру № 22190781 від 18.03.2009, виданий КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації».

Згідно з довідкою СТОВ «Кримагрокомплекс»№ 177/к від 16.09.2010 на земельній ділянці, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Феодосія, с. Берегове, вул. КомароваДІ, розташований об'єкт нерухомості - Вузол зв'язку (пошта) загальною площею 160 кв.м.

У судовому засіданні позивачем було зазначено про те, що у податковому розрахунку земельного податку за 2009 рік від 28.01.2009 № 1253, допущено арифметичну помилку, а саме: замість 160 кв.м. вказано площу земельної ділянки, на якій розташований вузол зв'язку - 2800 кв.м.

Відповідач не заперечував прбти того, що розмір вказаної земельної ділянки становить саме 160,00 кв.м., проте, зауважив, що при визначенні розміру земельного податку, що має бути сплачений позивачем до бюджету у 2009 році, виходив з розміру земельної ділянки, визначеному позивачем у наданому податковому розрахунку № 1253 від 28.01.2009 року.

Відповідно до наданої у листі від 15.09.2009 року № 2384/02-27 Береговою сільською радою інформації (а.с.52) нормативна грошова оцінка земель в межах с. Берегове проведена у 2007 році та діє з 15.07.2007 року по 15.07.2014 року.

Відповідно до вказаного листа, будівля пошти, що належить СТОВ «Кримагрокомплекс», знаходиться в 6 (шостій) економіко-планувальній зоні, оціночний район - 16. Нормативна грошова оцінка 1 кв.м. землі громадського призначення в 6 (шостій) економіко-планувальній зоні, оціночний район -16 складає 66,96 грн/м2.

Визначення поняття земель громадської забудови наведене у ст. 38 ЗК України, а саме: до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови - громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Статтею 7 Закону № 2535 встановлено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Враховуючи зазначене вище, позивач у 2009 році повинен був сплати бюджету земельний податок за земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Феодосія, с. Берегове, вул. Комарова, 11 у розмірі 126,88 грн., у тому числі за період з 01.01.2009 по 30.06.2009 - 63,44 грн.

Позивачем самостійно задекларовано земельний податок за вказану земельну ділянку за період з 01.01.2009 по 30.06.2009 у розмірі 14,34 грн., отже сума земельного податку, що має бути донарахована позивачу за період з 01.01.2009 по 30.06.2009 становить 49,10 грн. Враховуючи вимоги п.п. 17 17.1 ст. 17 Закону № 2181, позивачем також мають бути сплачені штрафні (фіна санкції у розмірі 2,46 грн.

В той час як відповідачем сума земельного податку за 2009 рік за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АР Крим, м. Феодосія, с. Берегове, вул. Комарова, 11, була визначена у розмірі 2220,34 грн., у тому числі за період з 01.01.2009 по 30.06.2009 - 1110,17 грн., тобто сума відхилення з даними платника по становить 1095,83 грн. На підставі цього, відповідачем була розрахована сума штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 54,79 грн.

Однак, помилка у визначенні податковим органом земельного податку за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АР Крим, м. Феодосія, с. Берегове, вул. Комарова, 11, виникла у зв'язку з арифметичною помилкою, допущеною позивачем у податковому розрахунку земельного податку № 1253 від 28.01.2009 в частині зазначення площі вказаної земельної ділянки, а саме: замість 160 кв.м було вказано 2800 кв.м.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія Севастопольського апеляційного адміністративного суду вважає, що суд першої інстанції повно з'ясував обставини, що мають значення для справи, викладені в судовому рішенні висновки відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а отже, підстави для його скасування та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтею 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим -залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.03.2011 у справі № 2а-3695/10/5/0170 -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 19 липня 2011 р.

Головуючий суддя О.А.Щепанська

Судді Т.В. Дадінська

О.В.Кучерук