Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-8312/09/11/0170
14.03.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Єланської О.Е.,
суддів Горошко Н.П. ,
Санакоєвої М.А.
секретар судового засідання Плисенко Ф.Ю.
за участю сторін:
представник позивача - Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" у судове засідання не з'явився, проте до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність;
представник відповідача - Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим у судове засідання не з'явився, проте до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність;
розглянувши апеляційні скарги Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" та Джанкойської об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Москаленко С.А.) від 07.07.10 року у справі № 2а-8312/09/11/0170
за позовом Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" (вул. Радянська 15 а, м. Джанкой, Автономна Республіка Крим, 96102)
до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим (вул. Дзержинського, 30, м. Джанкой, Автономна Республіка Крим, 96100)
про скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання виконання певних дій.
ВСТАНОВИВ:
Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя»звернулося до суду з адміністративним позовом до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про скасування податкового повідомлення-рішення № 0005821503/0/738/15-3 від 14.07.2008 року в частині застосування штрафних санкцій у сумі 42815,44грн. за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, зобов'язання списання пені у сумі 7818,68 грн. та з урахуванням уточнення позовних вимог просить: визнати неправомірними дії Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим щодо самостійної зміни призначень платежів, зазначених у платіжних дорученнях позивача; скасувати податкове повідомлення-рішення №0005821503/0/738/15-3 від 14.07.2008 року в частині застосування штрафних санкцій у сумі 41750,22грн.; зобов'язати списати пеню у сумі 8531,63грн; зобов'язати здійснити перерозподіл платежів в особистому рахунку позивача з урахуванням їх призначень, зазначених в платіжних дорученнях.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.07.2010 року у справі № 2а-8312/09/11/0170 (суддя Москаленко С.А.) був частково задоволений адміністративний позов Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя»до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання виконання певних дій. Визнані протиправними дії Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономної Республіки Крим щодо самостійної зміни призначень платежів, вказаних в платіжних дорученнях: № 28 від 27.01.06р. на суму 500,00грн., № 37 від 30.01.06р. на суму 500,00грн., № 288 від 21.03.06р. на суму 2000,00грн., № 658 від 24.05.06р.на суму 2000,00грн., № 666 від 25.05.06р. на суму 3000,00грн., № 774 від 21.06.06р. на суму 2000,00грн., № 820 від 29.06.06р. на суму 3000,00грн., № 973 від 25.07.06 р. на суму 7500,00грн., № 1603 від 23.11.06 р. на суму 5000,00грн., №1611 від 24.11.06 р. на суму 5000,00грн., № 1626 від 28.11.06 р. на суму 1000,00грн, № 223 від 26.02.07 р. на суму 10000,00грн., № 338 від 22.03.07 р. на суму 7400,00грн., № 340 від 23.03.07 р. на суму 6000,00грн., № 348 від 26.03.07р. на суму 2900,00грн., № 435 від 20.04.07 р. на суму 900,00грн., № 445 від 23.04.07 р. на суму 3500,00 грн., № 565 від 21.05.07 р. на сум 2400,00 грн., № 572 от 22.05.07р.на суму 5000,00грн., № 1110 від 22.08.07р.на сум 3000,00 грн., № 1245 від 20.09.07р. на суму 1000,00 грн., № 1253 від 21.09.07р.на суму 1000,00 грн., №1263 від 24.09.07р.на сум 1000,00 грн., № 1421 від 23.10.07 р. на сум 1000,00 грн., № 1529 від 07.11.07р.на суму 1000,00 грн., № 1613 від 19.11.07р.на суму 5000,00 грн., № 85 від 24.01.08р.на суму 5000,00 грн., № 267 від 19.02.08р. на суму 1000,00грн., № 545 від 31.03.08р. на суму 150,00грн., №771 від 07.05.08р.на суму 800,00грн., № 920 від 23.05.08 р. на суму 1000,00грн., № 1020 від 12.06.08р. на суму 1000,00грн., № 1033 від 17.06.08 р. на суму 1000,00 грн., ,№ 1035 від 18.06.08р. на суму1000,00грн., № 1042 від 19.06.08р.на суму 1000,00 грн., №1046 від 20.06.08 р. на суму 1000,00 грн. та зобов'язано Джанкойську об'єднану державну податкову інспекцію в Автономній Республіці Крим здійснити перерозподіл платежів в особистому рахунку Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя»з урахуванням призначення платежів. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення -рішення Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим від 14.07.2008 року № 0005821503/0/738/15-3 в частині визначення штрафних санкцій у сумі 41750,22грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м.Джанкоя»витрати зі сплати судового збору у розмірі 03,40грн. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник позивача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.07.2010 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 07.07.2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
У судове засідання 14.03.2011 року сторони не з'явилися, проте до початку судового засідання надали суду клопотання про розгляд справи у їх відсутністю.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя»(код ЄДРПОУ 03348100) 07.09.2004 року зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Джанкойської міської ради АР Крим (а.с.21).
26.06.2008 року посадовою особою Джанкойської об'єднаної держаної податкової інспекції в АР Крим було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати Кримським республіканським підприємством «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя»збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету по термінам сплати: 19.08.2003р., 19.11.2003р., 19.02.2004р., 20.05.2004р., 19.11.2004р., в результаті якої встановлено порушення позивачем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету по термінам сплати: 19.08.2003р., 19.11.2003р., 19.02.2004р., 20.05.2004р., 19.11.2004р., про що було відображено у акті акт № 896/15-3/03348100 від 26.06.2008р.(а.с.6-15).
На підставі вказаного акту перевірки за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету по термінам сплати: 19.08.2003р., 19.11.2003р., 19.02.2004р., 20.05.2004р., 19.11.2004р., на підставі п.п.17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-Ш від 21.12.2000 (далі -Закон 2181) затримку на 1309 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 94154,81грн. податковим повідомленням - рішенням від 14.07.2008 року № 0005821503/0/738/15-3 до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 50% у загальній сумі 47077,44 грн. (а.с.16).
Не погодившись із зазначеним податковим повідомленням -рішенням в частині застосування штрафних санкції у сумі 41750,22 грн. Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя»звернулось до суду.
Отже, відповідно до п.п.5.1. ст. 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.5.1. Інструкції про порядок обчислення і справляння відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, затвердженої Наказом Головної державної податкової інспекції України та Державного комітету України по геології і використанню надр 25/31 від 22.03.1996 року, зареєстрованого Міністерством юстиції України 08.04.1996 року за № 163/1188, розмір відрахувань за геологорозвідувальні роботи визначається користувачами надр самостійно, виходячи з вартості видобутої мінеральної сировини або продукції її переробки за відповідний період, нормативів відрахувань та знижувальних коефіцієнтів (щодо підземних прісних, мінеральних та термальних вод - виходячи з обсягів їх видобутку та ставок відрахувань) і відображається у бухгалтерській звітності.
Пунктом 5.14 зазначеної Інструкції передбачено, що після закінчення І кварталу, півріччя, 9 місяців і року користувачі надр обчислюють повну суму відрахувань за геологорозвідувальні роботи наростаючим підсумком з початку року, виходячи з фактичної вартості видобутої мінеральної сировини або продукції її переробки.
Кримським республіканським підприємством «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя»за період 2003-2004 роки своєчасно та самостійно обчислювався збір за кожний звітний квартал виходячи з обсягів видобутих (погашених запасів) корисних копалин, виходячи з вартості видобутої мінеральної сировини або продукції її переробки за відповідний період, нормативів відрахувань та знижувальних коефіцієнтів та розрахунки збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету надавалися до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим.
Судом першої інстанції встановлено, що податкові зобов'язання за 2003-2004 роки Кримським республіканським підприємством «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя»узгоджені у розумінні п.п.5.1.ст.5 Закону 2181, з дня подання відповідних розрахунків.
Відповідно до пп. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, та зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4. п.4.1 ст. 4 Закону № 2181.
Згідно із пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п.17.1.7 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Штрафні санкції нараховуються на погашену суму податкового боргу.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач при визначенні позивачу суми штрафних санкцій за оскаржуваним рішенням здійснював самостійний перерозподіл грошових коштів, сплачених позивачем в рахунок поточних податкових зобов'язань, в рахунок податкового боргу в порядку календарної черговості його виникнення.
У акті перевірки від 26.06.2008 року, на підставі якого прийнято оскаржуване рішення, відображені дати та суми сплати збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету(а.с.8-13). Зарахування зазначених сум по датах сплати відповідачем здійснено наступним чином: 27.01.2006р. по розрахунку № 8317 від 10.07.2003р. у сумі 25,53грн. - основний борг, у сумі 12,76грн.- штрафні санкції; 30.01.2006р. по розрахунку №8317 від 10.07.2003р. у сумі 439,71грн. - основний борг, у сумі 219,86грн.- штрафні санкції; 21.03.2006р. по розрахунку № 8317 від 10.07.2003р. у сумі 1771,93грн. - основний борг, у сумі 8597грн.- штрафні санкції; 27.04.2006р. по розрахунку № 8317 від 10.07.2003р. у сумі 2126,31грн. - основний борг, у сумі 1063,15грн.- штрафні санкції; 24.05.2006р. по розрахунку № 8317 від 10.07.2003р. у сумі 1795,06грн. - основний борг, у сумі 897,53грн.- штрафні санкції; 25.05.2006р. по розрахунку № 8317 від 10.07.2003р. у сумі 2692,60грн. - основний борг, у сумі 1346,30грн.- штрафні санкції; 21.06.2006р. по розрахунку № 8317 від 10.07.2003р. у сумі 1795,06грн. - основний борг, у сумі 897,53грн.- штрафні санкції; 29.06.2006р. по розрахунку № 8317 від 10.07.2003р. у сумі 2692,60грн. - основний борг, у сумі 1346,30грн.- штрафні санкції; 25.07.2006р. по розрахунку № 8317 від 10.07.2003р. у сумі 4520,86грн. - основний борг, у сумі 2260,43грн.- штрафні санкції; 23.11.2006р. по розрахунку № 15731 від 06.11.2003р. у сумі 4189,26грн. - основний борг, у сумі 2049,63грн.- штрафні санкції; 24.11.2006р. по розрахунку № 15731 від 06.11.2003р. у сумі 4613,51грн. - основний борг, у сумі 2306,76грн.- штрафні санкції; 28.11.2006р. по розрахунку № 15731 від 06.11.2003р. у сумі 922,70грн. - основний борг, у сумі 461,35грн.- штрафні санкції; 30.11.2006р. по розрахунку № 15731 від 06.11.2003р. у сумі 11571,66грн. - основний борг, у сумі 5785,83грн.- штрафні санкції; 30.11.2006р. за довідкою про зміну задекларованих сум № 16198 від 12.11.2003р. у сумі 24,48грн. - основний борг, у сумі 12,24грн. - штрафні санкції; 26.02.2007р. по розрахунку № 20713 від 16.01.2004р. у сумі 5643,58грн. - основний борг, у сумі 2821,79грн.- штрафні санкції; 22.03.2007р. по розрахунку № 20713 від 16.01.2004р. у сумі 6854,42грн. - основний борг, у сумі 3427,21грн.- штрафні санкції; 23.03.2007р. по розрахунку № 20713 від 16.01.2004р. у сумі 2727,28грн. - основний борг, у сумі 1363,64грн.- штрафні санкції; 26.03.2007р. по розрахунку № 4329 від 15.04.2004р. у сумі 1869,65грн. - основний борг, у сумі 934,83грн.- штрафні санкції; 19.04.2007р. по розрахунку № 4329 від 15.04.2004р. у сумі 1111,53грн. - основний борг, у сумі 555,76грн.- штрафні санкції; 20.04.2007р. по розрахунку № 4329 від 15.04.2004р. у сумі 833,65грн. - основний борг, у сумі 416,83грн.- штрафні санкції; 23.04.2007р. по розрахунку № 4329 від 15.04.2004р. у сумі 3241,96грн. - основний борг, у сумі 1620,98грн.- штрафні санкції; 24.04.2007р. по розрахунку № 4329 від 15.04.2004р. у сумі 1204,16грн. - основний борг, у сумі 602,08грн.- штрафні санкції; 20.05.2004р. по розрахунку № 4329 від 15.04.2004р. у сумі 1389,41грн. - основний борг, у сумі 694,71грн.- штрафні санкції; 18.05.2007р. по розрахунку № 4329 від 15.04.2004р. у сумі 2130,43грн. - основний борг, у сумі 1065,22грн.- штрафні санкції; 21.05.2007р. по розрахунку № 4329 від 15.04.2004р. у сумі 2240,25грн. - основний борг, у сумі 1120,13грн.- штрафні санкції; 22.05.2007р. по розрахунку № 4329 від 15.04.2004р. у сумі 1024,62грн. основний борг, у сумі 512,31грн.- штрафні санкції; 22.08.2007р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 600,12грн. - основний борг, у сумі 300,06грн.- штрафні санкції; 20.09.2007р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 939,94грн. - основний борг, у сумі 469,97грн.- штрафні санкції; 21.09.2007р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 939,26грн. - основний борг, у сумі 469,63грн.- штрафні санкції; 24.09.2007р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 938,58грн. - основний борг, у сумі 469,29грн.- штрафні санкції; 23.10.2007р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 937,90грн. - основний борг, у сумі 468,95грн.- штрафні санкції; 07.11.2007р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 937,20грн. - основний борг, у сумі 468,60грн.- штрафні санкції; 19.11.2007р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 4714,86грн. - основний борг, у сумі 2357,43грн.- штрафні санкції; 24.01.2008р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 4698,37грн. - основний борг, у сумі 2349,19грн.- штрафні санкції; 19.02.2008р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 935,14грн. - основний борг, у сумі 467,57грн.- штрафні санкції; 31.03.2008р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 140,71грн. - основний борг, у сумі 70,36грн.- штрафні санкції; 07.05.2008р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 750,35грн. - основний борг, у сумі 375,18грн.- штрафні санкції; 23.05.2008р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 941,13грн. - основний борг, у сумі 470,57грн.- штрафні санкції; 12.06.2008р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 940,11грн. - основний борг, у сумі 470,06грн.- штрафні санкції; 17.06.2008р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 939,07грн. - основний борг, у сумі 469,54грн.- штрафні санкції; 18.06.2008р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 938,02грн. - основний борг, у сумі469,01грн.- штрафні санкції; 19.06.2008р. по розрахунку № 18599 від 01.11.2004р. у сумі 936,98грн. - основний борг, у сумі 468,49грн.- штрафні санкції.
Як вбачається із платіжних доручень, вони мають призначення платежу, зокрема, №28 від 27.01.2006р. на суму 500,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за грудень 2005р. (а.с.33), № 37 від 30.01.2006р. на суму 500,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за грудень 2005р.(а.с.34), № 228 від 21.03.2006р. на суму 2000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за лютий 2006р. (а.с.35), № 658 від 24.05.2006р. на суму 2000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за квітень 2006р. (а.с.37); № 666 від 25.05.2006р. на суму 3000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за квітень 2006р. (а.с.39); № 774 від 21.06.2006р. на суму 2000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за травень 2006р. (а.с.46), № 820 від 29.06.2006р. на суму 3000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за травень 2006р. (а.с.42); № 973 від 25.07.2006р. на суму 7500,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за червень 2006р. (а.с.41); №1603 від 23.11.2006р. на суму 5000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 3-й квартал 2006р. (а.с.43); № 1611 від 24.11.2006р. на суму 5000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 3-й квартал 2006р. (а.с.44); № 1626 від 28.11.2006р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 3-й квартал 2006р. (а.с.45); № 223 від 26.02.2007р. на суму 10000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 4-й квартал 2006р. (а.с. 46); № 338 від 22.03.2007р. на суму 7400,00грн.,призначення платежу: податок за геологічні роботи за 4-й квартал 2006р. (а.с.47); № 340 від 23.03.2007р. на суму 6000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 4-й квартал 2006р. (а.с.48); № 348 від 26.03.2007р. на суму 2900,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 4-й квартал 2006р. (а.с.49); № 435 від 20.04.2007р. на суму 900,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 1-й квартал 2007р.(а.с.50); № 445 від 23.04.2007р. на суму 3500,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 1-й квартал 2007р. (а.с.51); №565 від 21.05.07р. на суму 2400,00грн., призначення платежу 1-й квартал; №572 від 22.05.07р. на суму 5000,00грн., призначення платежу 1-й квартал; № 1110 від 22.08.2007р. на суму 3000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 2-й квартал 2007р. (а.с.55); № 1245 від 20.09.2207р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 2-й квартал 2007р. (а.с.57); № 1253 від 21.09.2007р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 2-й квартал 2007р. (а.с.56); № 12363 від 24.09.2007р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 2-й квартал 2007р. (а.с.58); № 1421 від 23.10.2007р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 3-й квартал 2007р.(а.с.59); № 1529 від 07.11.2007р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 3-й квартал 2007р. (а.с.60); № 1613 від 19.11.2007р. на суму 5000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 3-й квартал 2007р. (а.с. 61); № 85 від 24.01.2008р. на суму 5000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 4-й квартал 2007р. (а.с.62); № 267 від 19.02.2008р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 4-й квартал 2007р.(а.с.63); № 545 від 31.03.2008р. на суму 150,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 4-й квартал 2007р. (а.с.111), № 771 від 07.05.2008р. на суму 800,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 1-й квартал 2008р.(а.с.64); № 920 від 23.05.2008р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 1-й квартал 2008р. (а.с.65); № 1020 від 12.06.2008р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 1-й квартал 2008р. (а.с.66); № 1033 від 17.06.2008р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 1-й квартал 2008р. (а.с.67); № 1035 від 18.06.2008р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 1-й квартал 2008р.(а.с.68); № 1042 від 19.06.2008р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 1-й квартал 2008р. (а.с.69); № 1046 від 20.06.2008р. на суму 1000,00грн., призначення платежу: податок за геологічні роботи за 1-й квартал 2008р.(а.с.70).
Судом першої інстанції правильно встановлено, що позивачем при здійснені сплати за кожним вищевказаним платіжним дорученням зазначено призначення платежу із визначенням конкретного періоду за який підлягає перерахуванню належна сума. Крім того, зазначені грошові кошти направлені позивачем на погашення поточних податкових зобов'язань за період 4-й квартал 2005р. -1-й квартал 2008р.
Зазначені обставини також підтверджуються витягом з електронного казначейського файлу (а.с.157-168), реєстром повідомлень про залік грошових коштів у сплату пені (а.с.215,216).
Пунктом 7.7 ст. 7 Закону №2181визначена рівність бюджетних інтересів. З цією метою визначено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України від 20 травня 1999 року №679-XIV «Про Національний банк України»Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Таким чином, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Отже, у вищезазначених платіжних дорученнях, позивачем при здійснені сплати за кожним вищевказаним платіжним дорученням зазначено призначення платежу із визначенням конкретного періоду за який підлягає перерахуванню належна сума.
Законом № 2181, який відповідно до преамбули є спеціальним законом з питань оподаткування і встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону № 2181, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
За таких обставин, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним й відповідачем неправомірно здійснено перерозподіл сум грошових коштів, сплачених позивачем в рахунок погашення поточних податкових зобов'язань в рахунок погашення податкового боргу по термінам сплати 19.08.03р.; 19.11.03р.; 19.02.04р.; 20.05.04р.; 19.11.04р. та необґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.06.2008р. № 0005821503/0/738/15-3 в частині визначення позивачу штрафних санкцій у сумі 41750,22 грн.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині визнання податкового повідомлення-рішення від 26.06.2008 року № 0005821503/0/738/15-3 в частині визначення позивачу штрафних санкцій у сумі 41750,22 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, відповідачем відповідно до акту перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, було здійснено розподіл сплачених позивачем сум в рахунок погашення його податкового боргу та пені, яка нарахована на цей борг. Такий розподіл відповідачем у даному випадку не може вважатися правомірним з наступних підстав.
Відповідно до п.16.1.1. ст.16 Закону № 2181 пеня нараховується після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу.
Пунктом 16.3.3. ст.16 Закону № 2181 встановлено, що при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.
Із наведеної норми випливає, що пеня нараховується та сплачується при частковому погашенні податкового боргу саме на ту частку податкового боргу, яка сплачується платником податків.
Оскільки відповідач неправомірно здійснено перерозподіл сум грошових коштів, сплачених позивачем в рахунок погашення поточних податкових зобов'язань в рахунок погашення податкового боргу по термінам сплати 19.08.03р.; 19.11.03р.; 19.02.04р.; 20.05.04р.; 19.11.04р., не може вважатися правомірним і нарахування відповідачем пені на ці кошти.
Порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету встановлений Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (далі -Інструкція), яка затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року №276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за №843/11123.
З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками (п. 3.1 Інструкції).
Підпунктом 4.3. ч.4 Інструкції визначено, що нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства.
Нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань.
У разі, якщо останній день граничного терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, нарахування платежів в особових рахунках платників здійснюється у наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.
При поданні уточнюючого розрахунку, що збільшує або зменшує податкові зобов'язання минулих податкових періодів платника, нарахування в особовому рахунку платника проводиться датою його подання.
Наведені положення Інструкції надають підставу для висновку про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.
За таких обставин суд першої інстанції правильно дійшло до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерозподіл платежів в особовому рахунку позивача, відповідно до призначень платежів, зазначених в платіжних дорученнях, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Пунктом 1.3 ст.1 Закону №2181 встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п.п.п.18.2.2 п.п.18.2. ст.18 Закону № 2181 податкові органи здійснюють щоквартальне списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання визначається центральним податковим органом за узгодженням з Міністерством фінансів.
Відповідно до п.5.3 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 14 березня 2001 року № 103, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 січня 2002 року за №16/6304 за результатами розгляду документів, наданих контролюючим органом або безпосередньо платником податків, керівник (його заступник) органу державної податкової служби приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу.
Із системного аналізу зазначених положень Закону №2181 та Порядку випливає, що списанню підлягає тільки безнадійний податковий борг, в тому числі пеня нарахована на такий борг.
Оскільки пеня, яку позивач просить зобов'язати відповідача списати, не є безнадійним податковим боргом, а її нарахування відбулося відповідачем внаслідок протиправного погашення відповідачем податкового боргу позивача, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права, а відтак, в частині цих позовних щодо зобов'язання відповідача списати пеню у сумі 8531,63грн., було відмовлено.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" та Джанкойської об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Москаленко С.А.) від 07.07.10 року у справі № 2а-8312/09/11/0170, залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Москаленко С.А.) від 07.07.10 року у справі № 2а-8312/09/11/0170, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 21 березня 2011 р.
Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська
Судді підпис Н.П.Горошко
підпис М.А.Санакоєва
З оригіналом згідно
Суддя О.Е.Єланська