ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2012 р.Справа № 2-а-3496/11/2170
Категорія: 5.8.2Головуючий в 1 інстанції: Ковбій О.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.судді -Запорожана Д.В.судді -Жука С.І.розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року по адміністративній справі за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія «Укренерго»до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про стягнення штрафу за порушення законодавства,
встановила:
Позивач ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго»20.06.2011 року звернулось до суду з адміністративним позовом до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про стягнення штрафу в розмірі 5100, 00 гривень.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено норми Закону України "Про теплопостачання", за що на Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради накладено штраф в сумі 5100,00 грн., накладення штрафу було оформлено постановою № 05/30-20 від 14.12.2010 року.
Відповідач до суду не з'явився, письмових заперечень на позов не надав, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року адміністративний позов було задоволено.
Стягнуто з Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради штраф в сумі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. на р/р 31116106700002 одержувач Держбюджет м. Херсон, 21081100, код ОКПО 24104230 банк одержувача УДК по Херсонській області, МФО 852010.
В апеляційній скарзі Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що приписом № 05/30-0527Т від 08.10.2010 року, виданого інспекцією Держенергонагляду в Херсонській області під час планового обстеження, було зобов'язано відповідача провести заходи щодо усунення порушень, вказаних в цьому Приписі та надано строк для їх усунення вцілому до 30.11.2010 року.
10.12.2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Тітовим О. С. було проведено позапланове обстеження енергетичних об'єктів житлових будинків, які знаходяться на балансі Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради і обслуговуються комунальним підприємством "Центр" виконавчого комітету Херсонської міської ради щодо перевірки виконання вимог Припису № 05/30-0527Т та виявлено ухилення від виконання вимог вказаного Припису № 05/30-0527Т в частині п.п. 1, 2, 7, 9, 10, 11, 14, 15, 19, 22, 24, 26, 29, 30 та складено Акт перевірки (протокол) № 05/30-0020 від 10.12.2010 року.
Акт перевірки (протокол) від 10 грудня 2010 року було складено у присутності директора КП "Центр" Морева О. М. та головного інженера Шуфляк В. В.
За невиконання вказаних порушень, зафіксованих в акті перевірки від 08.10.2010 року №05/30-0527, та невиконання вимог припису № 05/30-0527Т від 08.10.2010 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області було винесено постанову № 05/30-20 від 14.12.2010 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в сумі 5100, 00 грн.
Не виконання Припису є правопорушенням в енергетиці згідно абзацу 3 частини 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику", а також статті 31 Закону України "Про теплопостачання".
14.12.2010 року позивачем було винесено постанову № 05/30-20 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в сумі 5100,00 грн. за ухилення від виконання вимог Припису від 08.10.2010 року, виданого інспекцією Держенергонагляду в Херсонській області.
Департамент житлово-комунального господарства є структурним підрозділом міської ради, наділене певними завданнями, функціями та повноваженнями, що закріплено в Положенні про департамент житлово-комунального господарства, затвердженого рішенням Херсонської міської ради від 28.12.2010 року № 24 «Про затвердження положень про виконавчі органи Херсонської міської ради VI скликання».
Зазначеним положенням, відповідно до статті 55 Господарського кодексу України, міською радою визначено компетенцію департаменту в частині розпорядника бюджетних коштів при фінансуванні робіт у сфері житлово-комунального господарства.
Пунктом 2.2.32. вищевказаного Положення, міська рада надає повноваження департаменту укладати договори з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послуг. Відповідно до чого департаментом укладено 11 договорів на надання житлово-комунальних послуг з самостійними суб'єктами господарювання різних форм власності. Згідно з умовами договорів, підприємствам надані функції з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, надання житлово-комунальних послуг та проведення взаєморозрахунків із квартиронаймачами та власниками житлових приміщень.
Згідно із умовами пункту 4.1., Виконавець -підприємство, яке погодилось на умови зазначеного договору, зобов'язаний: забезпечувати якісне утримання житлових будинків та прибудинкових територій відповідно до вимог законодавства, нормативних документів та умов договору ; своєчасно вживати заходів щодо уникнення та ліквідації аварійних ситуацій, пов'язаних з технічним станом житлових будинків та їх інженерного обладнання. Тобто, підприємства, що уклали такі договори, повинні виконувати роботи в частині належного утримання житлового фонду а саме: надавати ці послуги самостійно, або із залученням підрядних підприємств, що мають на те відповідні дозволи та ліцензії.
При складанні постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфери теплопостачання здійснюється посилання на вимоги законів України «Про електроенергетику»та «Про теплопостачання». При цьому, відповідно до положень Закону України «Про електроенергетику», він регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням та використанням електроенергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної та теплової енергії. Згідно із Положеннями Закону України «Про теплопостачання», він регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії.
Але, судом не було прийнято до уваги той факт, що Департамент не є стороною у відносинах, і це визначено обома законами України, оскільки питання щодо виробництва, передачі, постачання і використання електроенергії та виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії, не входять до компетенції управління.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно статті 27 Закону України «Про електроенергетику», та п.п. 2, 8, 10 Положення «Про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про енергетику», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.
Втім, департамент житлово-комунального господарства, як орган місцевого самоврядування, згідно статті 8 Господарського кодексу України, не є суб'єктом господарювання. Отже, положення з зазначеним правових норм не можуть застосовуватись до останнього.
Статтею 159 КАС України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 КАС України у якості підстав для скасування постанови суду 1-ї інстанції зокрема передбачені:
- недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими;
- невідповідність висновків суду обставинам справи;
- порушення норм матеріального або процесуального права
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова суду 1-ї інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Керуючись ч. 1 ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 та ч. 2 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради -задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року по адміністративній справі за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія «Укренерго»до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про стягнення штрафу за порушення законодавства -скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позову Державного підприємства "Національна енергетична компанія «Укренерго»до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про стягнення штрафу за порушення законодавства -відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Ю.В. ЯковлевСуддя: Д.В. Запорожан Суддя: С.І. Жук