Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-10088/10/16/0170
11.01.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Омельченка В. А.,
суддів Кучерука О.В. ,
Щепанської О.А.
при секретарі судового засідання Саматової М.А.
за участю сторін:
представника позивача., Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник відповідача, Державного підприємства "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і віна "Магарач" - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і віна "Магарач" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Александров О.Ю. ) від 02.03.11 у справі № 2а-10088/10/16/0170
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Крилова, 133,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95001)
до Державного підприємствоа "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і віна "Магарач" (вул. Чапаєва, буд. 9, с. Віліне, Бахчисарайський район, Автономна Республіка Крим, 98433)
про стягнення
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.03.11 у справі № 2а-10088/10/16/0170 позовні вимоги Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволені повністю, а саме: стягнуто з Державного підприємствоа "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і віна "Магарач" до держбюджету Бахчисарайського району адміністратівно-господарські санкції за невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів в сумі 73284,00грн.
Не погодившись з зазначеною постановою відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в який просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.03.11 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, відповідач посилається на те, що він постійно інформував центр зайнятості про готовність працевлаштування інвалідів, але протягом 2009 року жодного інваліда не було направлено центром зайнятості для працевлаштування відповідачем. Зазначені обставини свідчать про виконання відповідачем своїх обов'язків щодо працевлаштування інвалідів.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.08.2011 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державного підприємства "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і віна "Магарач".
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду сповіщені належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомили.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що сторони викликалися в судове засідання, але в суд не з'явилися, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності нез 'явившихся сторін.
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державне підприємство "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і вина "Магарач" (код ЄДРПОУ 31332064) 16.03.2001р., зареєстроване як юридична особа Бахчисарайською районною державною адміністрацією АР Крим, зареєстровано як роботодавець у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів 17.04.2008р. за № 3/2840.
Згідно звіту за формою № 10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009р., наданого відповідачем, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів самостійно визначений на рівні п'ятнадцяти місць, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу, що працювали у 2009р. - 386 осіб, із них середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність -11 осіб. Фонд оплати праці штатних працівників визначено у розмірі 7072 тис. грн., розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника -18321,00грн., сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів -невизначені відповідачем.
Таким чином, відповідно вказаного звіту відповідач повинен був забезпечити у 2009р. працевлаштування інвалідів на п'ятнадцяті робочих місць, фактично у 2009р. працевлаштовані одинадцять інвалідів. Однак відповідач не визначив у звіті суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Частиною 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" N 875-XII від 21.03.1991р. (далі - Закон № 875) встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації, громадські організації інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
Позивачем з 17 по 18. 06.10 року проведено перевірку виконання ст. 19,20 ЗУ 18 червня 2010 року проведено Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за результатами якої складено акт від 18.06.10 року у якому встановлено порушення у заповнені форми 10 - ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", а саме не заповнення рядка №06 за наявності чотирьох робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами.
Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. (далі Порядок) встановлено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" № 803-XII від 01.03.1991р., встановлено, що підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.
Згідно Наказу Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення" № 420 від 19.12.2005 формою звітності про наявність вакантних місць на підприємстві є форма № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами щомісячно до державної служби зайнятості. Згідно Інструкції щодо заповнення форми N 3-ПН, затвердженої вказаним наказом, форма використовується для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців, для оцінки поточної потреби в кадрах та організації професійної підготовки населення відповідно до потреб ринку праці.
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що матеріалами справи підтверджується, що відповідачем надавалися звіти по формі № 3-ПН до Бахчисарайського районного центру зайнятості у 2009р., а саме, у квітні, червні, серпні, вересні, жовтні, листопаді та грудні 2009 року, що підтверджується копіями звітів та довідкою Бахчисарайського районного центру зайнятості від 10.08.2010р. № 04-2563. Однак, як слідує зі змісту вказаних документів в звітах станом на 01.06.2009р. та 19.10.2009р. відомостей про можливість працевлаштування саме інвалідів на зазначені вільні місця не містилося. При цьому звіті про наявність вакансій у січні, лютому, березні та травні 2009 року відповідачем до центру зайнятості взагалі не направлялися.
Працевлаштування інвалідів може здійснюватися органами, визначеними у статті 18 Закону № 875 лише за наявності отриманої від підприємства інформації про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів. Належним повідомленням про наявність вільних робочих місць є систематичне подання звітів за формою державної статистичної звітності № 3-ПН.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 вищенаведеної статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року), Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
За змістом статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-ХП, саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги, оскільки вони не спростовують висновків суду першої інстанції, оскільки інформування відповідачем центру зайнятості носило несистематичний, непослідовний характер, а інформація, що містилася в окремих звітах мала неповний характер. Доказів прийняття будь-яких інших заходів щодо працевлаштування інвалідів, відповідачем не надано.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і віна "Магарач" залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.03.11 у справі № 2а-10088/10/16/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 16 січня 2012 р.
Головуючий суддя підпис В.А.Омельченко
Судді підпис О.В.Кучерук
підпис О.А.Щепанська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя В.А.Омельченко