Постанова № 235809, 02.11.2006, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
02.11.2006
Номер справи
15/226
Номер документу
235809
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"02" листопада 2006 р.

Справа № 15/226

Господарський суду Кіровоградської області у складі судді Мохонько К.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Прокурора Гайворонського району в інтересах держави в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Кіровоград

до відповідача: СТОВ "Казавчинське" с. Казавчин Гайворонського району

про стягнення 3963 грн. 44 коп.

Представники сторін:

прокурор - не з"явився

від позивача - Пилипенко О.І. довіреність № 04-04/1655 від 30.06.06р.

від відповідача - не з"явився

при секретарі судового засідання - Максименко Ю.П.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся з позовом в інтересах позивача до відповідача про стягнення 11890 грн. 32 коп. штрафних санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів у 2005 році. В судовому засіданні 26.10.06р. прокурор подав письмову заяву про зменшення розміру позовних вимог до 3963 грн. 44 коп., представник позивача підтримав подану заяву. В судове засідання 02.11.06р. прокурор і представник відповідача не з’явились, про причини неявки не повідомили, ніяких клопотань не подавали, хоча були присутні в попередньому судовому засіданні 26.10.06р. і достеменно знали про час і місце наступного слухання справи, що також підтверджується їх розписками в отриманні повісток про виклик в судове засідання. Представник позивача зменшені позовні вимоги в сумі 3963 грн. 44 коп. повністю підтримав.

Справа розглядається за наявними в ній документами.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача господарський суд з’ясував наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається із звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік середньооблікова чисельність штатних працівників у 2005 році становила 93 особи, на підприємстві працював 1 інвалідів при нормативі для працевлаштування 4 інваліда.

Частиною 1 ст. 18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в України” передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів / далі – органи працевлаштування інвалідів /.

Відповідно до ст. ст. 19-20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств / об’єднань /, установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік – у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом.

Керівники підприємств / об’єднань /, установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання у разі незабезпечення зазначених нормативів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Підприємства / об’єднання /, установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві / в об’єднанні/, в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Сплату штрафних санкцій підприємства / об’єднання /, установи і організації провадять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів / обов’язкових платежів /.

У разі відсутності коштів штрафні санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на майно підприємства / об’єднання /, установи і організації в порядку, передбаченому законом.

Аналіз зазначених положень Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в України” дає підстави для висновку про те, що обов’язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов’язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині 1 ст. 18 цього Закону. Це підтверджується і змістом абзацу 2 пункту 3 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів / затверджений постановою КМУ № 1434 від 26.09.02р. /, згідно з яким завданням Фонду є здійснення контролю за додержанням підприємствами нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, а також підпункту 3 пункту 4 та підпункту 3 пункту 5 цього Положення, якими Фонду надано право здійснювати контроль за своєчасним перерахуванням підприємствами штрафних санкцій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та здійснювати перевірки підприємств щодо нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Положення Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” не встановлюють обов’язку підприємства щодо підбору та працевлаштування інвалідів з метою заповнення вакансій, оскільки даний обов’язок покладається на органи працевлаштування, перелічені в ст. 18 Закону. Проте, підприємство зобов’язано створити / пристосувати / робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів і повідомити зазначені органи про наявність вільних робочих місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів.

В процесі розгляду справи було з’ясовано, що у відповідача працювало в дійсності 3 інваліда, а не один, як це вказано в звіті за 2005 рік. Викладене підтверджується письмовими поясненнями громадян Довгошиї С.П. і Шпак В.З., які вони написали 31.07.06р. на ім’я прокурора Гайворонського району, а також результатами прокурорської перевірки СТОВ „Казавчинське”.

В письмовій заяві від 25.10.06р. прокурор зменшив позовні вимоги до 3963 грн. 44 коп. штрафних санкцій за одне нестворене відповідачем робоче місце для працевлаштування інваліда. Позивач підтримав подану прокурором заяву.

Згідно зі ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач не надав господарському суду докази створення робочих місць для інвалідів на підприємстві: накази про створення робочих місць, інструкцію про робоче місце інваліда, перелік посад на яких можливо працевлаштування інвалідів. Відповідач не повідомляв органи соціального захисту населення про наявність вільних робочих місць для інвалідів.

Гайворонський районний центр зайнятості видавав направлення на працевлаштування у відповідача: Гуменюк Н.М. на вакантне робоче місце за посадою дояр 20.01.05р., Попов А.Б. на вакантне робоче місце за посадою тракторист-машиніст 21.03.05р., Гордаш М.М. на вакантне робоче місце за посадою тракторист-машиніст 18.03.05р., Шкрабак В.П. на вакантне робоче місце за посадою тракторист-машиніст 18.03.05р., Суботін І.І. на вакантне робоче місце тракторист-машиніст 21.03.05р., Мельник В.Ф. на вакантне робоче місце тракторист-машиніст 21.03.05р., Реньгач Ю.Д. на вакантне робоче місце за посадою кухонний робітник 07.07.05р., Тенько Л.В. на вакантне робоче місце за посадою дояр 06.07.05р. Однак, у звітах форми № 3-ПН, що подавались відповідачем не заповнена графа 4 „із гр. 2 категорії громадян відповідно до квоти, а також пенсіонери, учні, студенти, інваліди”. Тобто, відомості про потребу у працевлаштуванні інвалідів відповідач до центру зайнятості не подавав. А громадяни, яким видавались направлення на роботу не були інвалідами.

Посилання відповідача на збитковість роботи підприємства у 2005 році, не є підставою для відмови в задоволенні позову, так як наявність чи відсутність прибутку є лише одним, але не є єдиним, з джерел сплати штрафних санкцій. У випадку відсутності коштів штрафні санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення за рахунок майна підприємства.

Позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 18-20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, ст. ст. 69 – 71, 86, 122, 158 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з СТОВ "Казавчинське" с. Казавчин вул. Леніна 23 Гайворонського району р/р 260076253 в Кіровоградській обласній дирекції АППБ "Аваль" МФО 323981 код ЄДРПОУ 32656170 на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Кіровоград вул. 50 років Жовтня 7А р/р 31218230600091 в УДК в Кіровоградській області МФО 823016 код ЄДРПОУ 22217312 - 3963 грн. 44 коп. штрафних санкцій.

За заявою стягувача після набрання постановою законної сили господарський суд видає виконавчий лист.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя

К.М.Мохонько