ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" квітня 2012 р.Справа № 5-25-6/165-09-4818
За позовом: Чорноморського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України в особі Одеської залізниці;
до відповідача: дочірнього підприємства "Одеський портовий елеватор" Державної акціонерної компанії "Хліб України"
про стягнення 1 639 147,44грн.
Головуючий суддя Погребна К.Ф.
Суддя Невінгловська Ю.М.
Суддя Літвінов С.В.
В судових засіданнях приймали участь представники:
Від прокуратури: Криворучко Д.Є. - посвідчення № 54 від 04.07.2011 року;
Толстік В.В. -посвідчення № 148 дійсне до 30.10.2012 року;
Пшенічко С.О. -посвідчення № 282 від 17.10.2011 року
Від (Міністерства Інфраструктури України): ОСОБА_4- довіреність від 20.01.2012р. № 215/15/14-12;
Від (Одеської залізниці):ОСОБА_5 - довіреність від 04.01.2011 року
ОСОБА_6 -довіреність від 03.01.2012 року;
Від відповідача: ОСОБА_7 - довіреність від 01.09.2011 року..
В судовому засіданні 11.04.2012р. приймали участь представники:
від прокуратури: Пшенічко С.О. -посвідчення № 282 від 17.10.2011 року;
від позивача: (Міністерства Інфраструктури України) ОСОБА_4- довіреність від 20.01.2012р. № 215/15/14-12;
від позивача (Одеської залізниці): ОСОБА_6 -довіреність від 03.01.2012 року;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Чорноморський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Одеської залізниці звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до ДП ДАК "Хліб України" Одеський портовий елеватор" про стягнення боргу за користування вагонами та зберігання вантажу у вагонах у розмірі 3 812 467,58 грн., посилаючись на статті 46, 119 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998р. № 457, пункти 9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами, затверджених наказом Мінтрансу України від 25.02.1999 р. № 113, пункт 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.2000 р. № 644.
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.12.2009р. по справі № 6/165-09-4818 у задоволені позову Чорноморського транспортного прокурору в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв`язку України в особі Одеської залізниці до Дочірнього підприємства „Одеський портовий елеватор" Державної акціонерної компанії „Хліб України" про стягнення 1593740,64 грн. відмовлено в повному обсязі.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 01.04.2010р. рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2009р. по справі № 6/165-09-4818 скасовано, позов Чорноморського транспортного прокурору в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв`язку України в особі Одеської залізниці задоволено частково, у зв'язку з чим стягнуто з ДП „Одеський портовий елеватор" Державної акціонерної компанії „Хліб України" на користь Одеської залізниці 1 593 740,64 грн. боргу за користування вагонами та зберігання вантажу у вагонах, в іншій частині позовних вимог щодо стягнення 2225954,54грн. провадження у справі припинено на підставі п.11 ч.1 ст. 80 ГПК України.
Постановою Вищого господарського суду України від 27.07.2010р. Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 01.04.2010р. та рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2009р. у справі №6/165-09-4818 скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Одеської області.
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.12.2010 року у справі №25-6/165-09-4818 у позові відмовлено повністю.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 10.03. 2011 року рішення господарського суду Одеської області від 20.12.2010 року у справі №25-6/165-09-4818 залишено без змін, а апеляційну скаргу Чорноморського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Державного підприємства „Одеська залізниця" - без задоволення.
Постановою від 01.07.2011р. Вищий господарський суд України постанову Одеського апеляційного господарського суду від 10.03.2011р. у справі №25-6/165-09-4818 та рішення господарського суду Одеської області від 20.12.2010р. скасовано, а справу №25-6/165-09-4818 передано для розгляду до господарського суду Одеської області.
Ухвалами господарського суду Одеської області від 29.07.2011р. справу №25-6/165-09-4818 прийнято до провадження судді Погребної К.Ф., справі присвоєно №5-25-6/165-09-4818 та призначено до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.10.2011р. призначено справу №5-19-14/38-09-1305 до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.10.2011 року справу №5-25-6/165-09-4818 прийнято до провадження колегії суддів у складі: головуючий суддя Погребна К.Ф, суддя Желєзна С.П., суддя Оборотова О.Ю.
У зв'язку з перебуванням судді Желєзної С.П. на лікарняному, згідно автоматизованої системи документообігу суду, суддю Железну С.П. замінено на суддю Цісельського О.В.
Ухвалою суду від 14.11.2011р. справу №5-25-6/165-09-4818 прийнято до провадження колегії суддів у складі: головуючий суддя Погребна К.Ф, суддя Оборотова О.Ю., суддя Цісельського О.В.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.01.2012 року справу №5-25-6/165-09-4818 прийнято до провадження суддею Лічман Л.В. на підставі розпорядження голови господарського суду Одеської області від 11.01.2012 р. у зв'язку з тим, що суддя Погребна К.Ф. знаходиться на лікарняному.
Розпорядженням голови господарського суду Одеської області від 17.01.2012 р. у зв'язку з виходом судді Погребної К.Ф. з лікарняного, справу № 5-25-6/165-09-4818 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Погребна К.Ф., суддів Оборотової О.Ю. та Цісельського О.В.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.01.2012 року справу №5-25-6/165-09-4818 прийнято до провадження колегії суддів у складі: головуючий суддя Погребна К.Ф, суддів Оборотової О.Ю. та Цісельського О.В.
У зв'язку з перебуванням судді Цісельського О.В. у відрядження, згідно з розпорядженням голови господарського суду Одеської області від 13.03.2012р., суддю Цісельського О.В. замінено на суддю Літвінова С.В.
У зв'язку з перебуванням судді Оборотової О.Ю. на лікарняному, згідно з розпорядженням голови господарського суду Одеської області від 14.03.2012р., суддю Оборотову О.Ю. замінено на суддю Невінгловську Ю.М.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.03.2012 року справу №5-25-6/165-09-4818 прийнято до провадження колегії суддів у складі: головуючий суддя Погребна К.Ф, суддя Літвінов. С.В., суддя Невінгловська Ю.М.
В судовому засіданні 14.03.2012р. оголошувалась перерва, в порядку ст. 77 ГПК України до 26.03.2012р.
У судовому засіданні 11.04.2012р. після виходу суду з нарадчої кімнати було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників сторін, - суд встановив:
Суд розглядає позовні вимоги в остаточній редакції від 04.10.2010 року, в якій Одеська залізниця зменшила суму позову та просила суд стягнути з ДП ДАК "Хліб України" Одеський портовий елеватор" борг у сумі 1639147,44грн., з яких 772109,50 грн. заборгованості за користування вагонами, 593376 грн. заборгованості за зберігання вантажу в вагонах, 470,70 грн. додаткових зборів. (том 8 а.с. 16).
Прокурором заявою про уточнення позовних вимог з врахуванням постанови Вищого господарського суду України від 25.10.2010р. вх.№28593 заявлені вимоги про стягнення з відповідача боргу у сумі 1639147,44грн., з яких 772109,50 грн. заборгованості за користування вагонами, 593376 грн. заборгованості за зберігання вантажу в вагонах, 470,70 грн. додаткових зборів -підтримані.
Зменшення заявленої суми відбулося внаслідок здійснення Залізницею списання коштів з рахунку Відповідача по 9 поїздам на загальну суму 2275043,66 грн., крім того, під час розгляду справи залізницею було виявлено помилку в розрахунку суми боргу щодо поїзду №4057-69-4004 - було помилково зазначений час затримки поїзду «20.15»замість «10.15»та здійснено перерахунок залишку суми боргу.
На підставі указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»№1085/2010 від 09.12.2010р. Міністерство транспорту та зв'язку України реорганізовано у Міністерство інфраструктури України.
Згідно з указом Президента України Про Положення про Міністерство інфраструктури України від 12 травня 2011 року №581/2011 Міністерство інфраструктури України є правонаступником Міністерства транспорту та зв'язку України.
Між Одеської залізницею (залізниця) та ДП "Одеський портовий елеватор" ДАК "Хліб України" (власник колії) укладено договір № 6083 (з протоколом розбіжностей від 26.12.2007р. та протоколом узгодження розбіжностей від 10.01.2008 р.), за умовами якого експлуатується залізнична під'їзна колія, яка належить ДП "Одеський портовий елеватор" ДАК "Хліб України", що примикає до станції Одеса-Порт Одеської залізниці через стрілку № 226 та 234 і яка обслуговується локомотивом власника колії (пункт 1 договору).
Договір укладено терміном на 4 роки з 01.02.2008 р. до 01.02.2012 р.
Пунктом 10 договору встановлено, що добова максимальна переробна спроможність вантажних пунктів складає 100 вагонів. Час перебування вагонів на під'їзній колії обчислюється з моменту закінчення передавальних операцій при передачі вагонів залізницею власнику колії до моменту закінчення цих операцій при повернення вагонів залізниці.
Згідно з пунктом 15 договору, власник колії сплачує залізниці плату, зокрема:
- за користування вагонами залізниці та зберігання вантажів у вагонах, що простоюють на станції або на підходах до неї у затриманих поїздах з вини власника колії. Обставинами, що не залежать від власника колії, та свідчать про відсутність його вини є настання фактів, перелічених у пункт 15.1 договору;
- інші збори і плати згідно діючого законодавства з відповідними, оголошеними Укрзалізницею коефіцієнтами підвищення.
Пунктом 15.1 договору передбачені випадки звільнення власника колії від плати за користування вагонами і контейнерами, зокрема, у разі затримки прийняття залізницею вагонів, якій пред'явлено їй до здачі, з причин, що залежать від залізниці.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.02.2008р. між Одеською залізницею та відповідачем було укладено договір про експлуатацію під'їзної колії № 6083, пунктом 10 якого сторони встановили, що максимальна переробна спроможність вантажних пунктів складає 100 вагонів.
Починаючи з 05.08.2009р. відповідачем не виконувалась переробна спроможність передбачена пунктом 10 договору, у зв'язку з чим на станції Одеса -Порт простоювали вагони, що прибували на адресу відповідача, у зв'язку з чим для запобігання блокування роботи станції Одеса -Порт, Одеська залізниця була змушена затримувати вагони на підході до станції.
Згідно листів якими обмінювалися ДП ДАК "Хліб України" "Одеський портовий елеватор" та ДП "Одеська залізниця", зокрема листи відповідача № 566 від 22.09.2009р., № 552 від 18.09.2009 р., листи ДП "Одеська залізниця" від 22.09.2009 р., від 19.09.2009 р. № 84/ДН-1, від 18.09.2009р. № 972/ДН-1, акти про припинення подачі-прибирання вагонів на ОПЕ від 03.09.2009 р. № 509, від 21.09.2009р. № 561, акт про відновлення подачу-прибирання вагонів на ОПЕ від 07.09.2009 р. № 513, затримка поїздів №№ 4057-69-4004, 4057-99-4004, 4057-53-4004 відбулась з підстав наявності заборгованості ДП ДАК "Хліб України" "Одеський портовий елеватор" по платежам в серпні 2009 р., у зв'язку з чим ДП "Одеська залізниця" й була проведена затримка зазначених поїздів, та оформлено накази про затримку вагонів № 38 від 15.08.2009р., № 40 від 16.08.2009 р., № 41 від 18.08.2009 р., акти про затримання вагонів, повідомлення про затримання вагонів, акти загальної форми, відомості плати за користування вагонами, здійснені записи в книгах відправлених та отриманих телефонограм.
Суми плати за користування вагонами, збору за зберігання вантажу та додаткових зборів, нараховані на підставі актів про затримку вагонів (форма ГУ-23а) зазначаються у відомостях плати за користування вагонами (форма ГУ-46) та включаються до накопичувальних карток з урахуванням ПДВ. Облік проведених операцій відображується по рахунку вантажоодержувача розрахунковим підрозділом залізниці - ЄТехПД.
Відповідно п. 2.6 «Правил розрахунків за перевезення вантажів», затв. наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 №644 та п. 2.З., 2.4., 3.2 Договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення вантажів та надані залізницею додаткові послуги від 31.01.2008 №11262640, укладеного залізницею та відповідачем, залізниця здійснює облік сплачених відповідачем сум передплати та нарахованих сум за надані послуги. У міру виконання перевезень та надання послуг залізниця списує відповідні суми з особливого рахунку відповідача на підставі перевізних документів, накопичувальних карток, відомостей плати за користування вагонами, контейнерами тощо.
Відповідач відмовився підписувати відомості плати за користування вагонами та накопичувальні картки №01120712; 23090501; 01120713, тобто не погодився з нарахованими сумами плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу, нарахованими на підставі актів про затримку вагонів у поїздах №4057-53-4004; 4057-99-4004; 4057-69-4004, а тому у зв'язку з зазначеним документи не передавалися до ЄТехПД для списання коштів з рахунку відповідача, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши досліджені докази та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Згідно статті 62 Статуту залізниць України, порядок розрахунків за перевезення і послуги встановлюється Укрзалізницею згідно з чинним законодавством та передбачено, що у разі несвоєчасного внесення вантажовідправником, вантажоодержувачем, експедитором належної плати, зборів та штрафів справляється пеня за кожний день затримки у розмірі, встановленому законодавством. Відправка, видача вантажів можуть бути затримані до внесення платежів. За час затримки відправник, одержувач, експедитор сплачують за користування вагонами (контейнерами) залізниці плату, передбачену статтею 119 цього Статуту.
Відповідно до статті 46 Статуту залізниць України одержувач зобов'язаний прийняти і вивезти зі станції вантаж, що надійшов на його адресу. Терміни вивезення і порядок зберігання вантажів установлюються Правилами.
Вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача.
За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.
Частинами 1, 4 статті 71 Статуту залізниць встановлено, що взаємовідносини залізниці з підприємством, порядок і умови експлуатації залізничних під'їзних колій визначаються договором. Порядок подачі і забирання вагонів і контейнерів на залізничній під'їзній колії встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії (договором на подачу та забирання вагонів).
Час перебування вагонів під навантаженням і вивантаженням у разі обслуговування залізничної під'їзної колії локомотивом залізниці визначається з моменту фактичної подачі вагонів на місце навантаження або вивантаження до моменту одержання станцією від підприємства повідомлення про готовність вагонів до забирання. Час знаходження вагонів на залізничних під'їзних коліях, що обслуговуються їх локомотивами, визначається з моменту передачі вагонів на передавальних коліях (стаття 76 Статуту залізниць).
Частинами 1, 2 статті 119 Статуту залізниць передбачено, що за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами.
Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх під вивантаження, перевантаження з причин, що залежать від вантажоодержувача, власника залізничної під'їзної колії, порту, підприємства.
Пунктами 3, 4 Правил користування вагонами і контейнерами, затвердженими Наказом Мінтрансу від 25.02.1999, № 113 передбачено, що облік часу користування вагонами і контейнерами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за Відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46 (додаток 1), Відомістю плати за користування контейнерами форми ГУ-46к (додаток 11), які складаються на підставі Пам'яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45 (додаток 2), Пам'яток про видачу/приймання контейнерів форми ГУ-45к (додаток 8), Повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами (додаток 12), Актів про затримку вагонів форми ГУ-23а (додаток 3), Актів загальної форми ГУ-23 (додаток 6). Відомості плати за користування вагонами, контейнерами складаються на вагони, контейнери, що подаються під навантаження та вивантаження, є документами обліку часу перебування вагонів, контейнерів у пунктах навантаження та вивантаження та на під'їзних коліях і містять розрахунки платежів за користування вагонами, контейнерами.
Час користування вагонами на залізничних під'їзних коліях, що обслуговуються локомотивами власників колій, обчислюється з моменту їх передавання на передавальних коліях (пункт 7 вказаних правил).
Пунктами 8-10 Правил користування вагонами і контейнерами встановлено, що у разі затримки вагонів на станції з причин, які залежать від вантажовласника, складається акт загальної форми, який підписується представниками станції і вантажовласника. В акті вказується час (у годинах та хвилинах) початку та закінчення затримки вагонів і їх номери.
Про затримку вагонів і контейнерів з вини вантажовласника на підходах до станції призначення залізниця видає наказ (додаток 4). Наказ підписується посадовою особою, визначеною начальником залізниці.
Облік затриманих на підходах вагонів здійснюється станцією, на якій вони простоюють, на підставі акта про затримку вагонів, що складається станцією. Усі дані, вказані в цьому акті, передаються станцією у "Повідомленні про затримку вагонів" (додаток 5) до інформаційно-обчислювального центру залізниці та на станцію призначення. Акт про затримку вагонів складається у трьох екземплярах - один залишається на станції затримки і два додаються до перевізних документів.
Станція призначення інформує вантажовласника про затримку вагонів з його вини, передаючи йому копію Повідомлення про затримку вагонів не пізніше двох годин після його отримання (телефонограмою, телеграфом, поштовим зв'язком, через посильних, факсом або іншим способом, установленим начальником станції за погодженням з вантажовласником).
Пунктом 12 Правил користування вагонами і контейнерами передбачено, що загальний час, за який вноситься вантажовласником плата залізниці за користування вагонами, включає час затримки вагонів з його вини та час перебування їх у безпосередньому розпорядженні вантажовласника. Причини, які є підставою для нарахування плати за користування вагонами в разі затримки їх на підходах до припортових станцій призначення, зазначаються в актах про затримку вагонів.
Плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці (пункт 13 Правил).
Згідно з підпунктом "в" пункту 16 Правил користування вагонами і контейнерами Вантажовласник звільняється від плати за користування вагонами і контейнерами, зокрема, у разі затримки прийняття залізницею вагонів, які пред'явлено їй до здачі, з причин, що залежать від залізниці.
Відповідно до Роз'яснень Вищого господарського суду України від 29.05.2002 р. № 04-5/601 "Про деякі питання вирішення спорів, що виникають з перевезень вантажів залізницею", у вирішенні спорів про стягнення з вантажовласника плати за користування вагонами у випадку затримки вагонів і контейнерів на підходах до станції призначення судам належить перевіряти дотримання залізницями цього порядку. При вирішенні питань про стягнення плати за зберігання вантажу судам необхідно встановлювати та надавати оцінку обставинам, за яких залізниця не подавала чи не могла подавати вагони під вивантаження і з'ясовувати, чи був одержувач повідомлений належним чином про прибуття на його адресу вантажу або з яких причин вагони було затримано залізницею на шляху перевезення і чи дійсно ці причини не залежали від залізниці.
Судом встановлено, що затримка вантажів оформлялась позивачем документами у відповідності до Правил користування вагонами і контейнерами та Правил видачі вантажів, на підставі яких і було здійснено розрахунок заявленої до стягнення з відповідача заборгованості за користування вагонами та за зберігання вантажу у вагонах, наданий Залізницею в додатку до заяви про уточнення позовних вимог від 04.10.2010р. вх.№26331, який містить перелік вагонів в затриманих поїздах №№ 4057-53-4004, 4057-99-4004, 4057-69-4004, масу вантажу, дату та час початку та закінчення затримки, години простою вагонів, кількість діб простою, плату за зберігання вантажу в вагонах, плату за користування вагонами.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача у відзивах на позов на те, що значна частина затриманих вагонів належала саме відповідачу, тому оплату їх користування та зберігання в них вантажів відповідач не мав здійснювати, як з врахуванням ч.4 п. 15 договору №6083 так і з врахуванням положень п.п. 1, 2, 6, 15 «Правил користування вагонами та контейнерами», а надані суду позивачем у якості доказів Акти про затримання вагонів, акти загальної форми, відомості плати за користування вагонами, повідомлення щодо затримання вагонів не містять відомостей про власників вагонів, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 15 «Правил користування вагонами та контейнерами»за час перебування на під'їзних коліях та інших місцях не загального користування вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, плата не вноситься. Якщо такі вагони затримані на станції призначення чи на підходах до неї або на станції відправлення з причин, що залежать від вантажовласника, то плата за користування сплачується в розмірі 50 відсотків.
Таким чином, обставина справи щодо належності вагонів відповідачу або іншим підприємствам (крім належності вагонів до парку залізниць) немає значення для розгляду справи, оскільки плата за користування вагонів сплачується в розмірі 50 відсотків за затримку вагонів на підходах до станції призначення незалежно від того якому саме підприємству вони належать, якщо вони не належать залізниці.
Зі змісту листів, актів про припинення подачі-прибирання та відновлення подачі-прибирання вагонів вбачається, що на підставі ст.62 Статуту залізниць України, в зв'язку з наявністю заборгованості відповідача ДП «Одеська залізниця»припиняла подачу-прибирання вагонів відповідачу 03.09.2009 та 21.09.2009. У свою чергу, накази №38, 40, 41 про затримання вагонів у поїздах №4057-53-4004, 4057-99-4004, 4057-69-4004 свідчать про те, що рішення про затримання вагонів прийнято ДП «Одеська залізниця»у період з 15.08.2009 по 18.08.2009, в зв"язку з невиконанням відповідачем переробної спроможності, а затримка вагонів відбувалася у період з 15.08.2009 по 01.09.2009, про що свідчать акти про затримку вагонів.
Згідно наказів на затримку вагонів №38 від 15.08.2009 №40 від 16.08.2009 №41 від 18.08.2009 та актів затримки вагонів від 15.08.2009 №№349; 350; 348; 351; 352; 347; 346; від 18.08.2009 №№367; 364; 366; 365; 368; 361; 362; 363; від 16.08.2009 №№355; 359; 356; 360; 353; 357; 358 причинами затримки вагонів стала неможливість приймання вагонів станцією призначення Одеса - Порт через неприйняттям вагонів вантажовласником.
Згідно довідок з електронної бази про вивантаження вантажів за серпень та вересень 2009 відповідач з моменту затримання 3 поїздів (з 15.08.2009) по момент закінчення затримання поїздів (до 01.09.2009) виконував добову максимальну переробну спроможність на вантажних пунктах: 27.08.2009 - 103 вагона; 30.08.2009 - 108 вагонів; 31.08.2009 - 107 вагонів, тобто протягом 3 діб із 16 діб.
Отже, затримання Залізницею вагонів відбулося з причин, що залежали від вантажовласника - невиконання останнім переробної спроможності.
Відповідно до п.1.2 «Правил реєстрації та експлуатації власних вантажних вагонів», затв. наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 28.09.2004 №856, за реєстр, в Міністерстві юстиції України 15.10.2004 за №1316/9915 власні вантажні вагони - вантажні вагони всіх типів будь-яких форм власності (крім вагонів інвентарного парку залізничних адміністрацій), які мають восьмизначну нумерацію, що починається з цифри "5".
Згідно актів про затримку вагонів, відомостей плати за користування вагонів та наданих ДП «Одеська залізниця»розрахунків сум нарахованих по затриманих поїздах вбачається, що: у складі поїзду №4057-99-4004 не були затримані вагони з нумерацією, що починається з цифри "5"; у складі поїзду №4057-53-4004 затримано 9 вагонів з нумерацією, що починається з цифри "5"; у складі поїзду №4057-69-4004 затримано 12 вагонів з нумерацією, що починається з цифри "5".
По кожному вагону з нумерацією, що починається з цифри "5" Залізницею. нарахована плата за користування вагонами у розмірі 50%, відповідно до п.15 «Правил користування вагонами та контейнерами».
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог в частині стягнення заборгованості за користування вагонами в сумі та заборгованості за зберігання вантажу в вагонах відповідно до розрахунку позивача.
Крім того, позивачем заявлено до стягнення 470,70 грн. додаткових зборів.
Нарахована сума додаткових зборів включає в себе суму послуг «участь на вимогу вантажовласника працівника залізниці у зважуванні й/або видачі вантажу», надання якої передбачено п.15 договору №6083 від 01.02.2008р., укладеного між позивачем та відповідачем, а також п.4.2. «Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги», затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009р. №317, яким передбачено, що за участь на вимогу вантажовласника працівника залізниці у зважуванні й/або видачі вантажу нараховується збір у розмірі 66,2грн за перші півгодини і 14,7грн. за кожні наступні півгодини. Неповні півгодини округлюються до повних.
Таким чином ,суд погоджується із наданим розрахунком суми боргу за участь на вимогу вантажовласника працівника залізниці у зважуванні й/або видачі вантажу.
Під час прийняття рішення суд вирішує окрім питання, чи мали місце обставини якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами це підтверджується, зокрема, і наявність фактичних даних, які мають значення для вирішення справи, та доказів на їх підтвердження.
Згідно ч.1 ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь -які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, на підставі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Згідно ст.5 ЗУ „Про судовий збір", від сплати судового збору звільняються органи прокуратури - при здійсненні представництва інтересів громадян або держави в суді.
Відповідно до із п.1 ч.2 ст.4 Закону України „Про судовий збір", який набрав чинності з 01.11.2011р., за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 2 відсотків ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
Частиною 1 ст.4 Закону України „Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
При цьому, суд зазначає, що з 01 січня 2012 року набрав чинності Закон України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", статтею 13 якого встановлена мінімальна заробітна плата з 1 січня 2012 року розмірі 1073 гривні.
Таким чином до сплати підлягає судовий збір у розмірі 2% від суми, що підлягає задоволенню -в сумі 32782,95 грн.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Чорноморського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України в особі Одеської залізниці до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Одеський портовий елеватор" про стягнення 1 639 147,44грн. - задовольнити.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства «Одеський портовий елеватор»Державної акціонерної компанії «Хліб України» (65003, м.Одеса, Хлібна гавань, 4, код ЄДРПОУ 00955176), на користь Одеської залізниці (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймоновська, №19, р/р26003000001 в Одеській філії АК «Експресс-Банк», МФО328801, код ЄДРПОУ 01071315) заборгованість у сумі 1639147 (один мільйон шістсот тридцять дев'ять тисяч сто сорок сім)грн.44 коп.
3. Стягнути з Дочірнього підприємства «Одеський портовий елеватор»Державної акціонерної компанії «Хліб України»(65003, м.Одеса, Хлібна гавань, 4, код ЄДРПОУ 00955176) на користь Державного бюджету України на п/р31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001, символ звітності банку 206 -судовий збір в сумі 32782 (тридцять дві тисячі сімсот вісімдесят дві) грн. 95 коп.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписано 17.04.2012 року.
Головуючий Погребна К.Ф.
Суддя Невінгловська Ю.М.
Суддя Літвінов С.В.