ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-62/3100-201211.04.12
за позовом: Заступника прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, м.Київ, ЄДРПОУ 22883141
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт», м.Київ, ЄДРПОУ 24729540
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м.Київ, ЄДРПОУ 26199097
про зобовязання вчинити певні дії
Суддя Любченко М.О.
Представники:
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився
від третьої особи: не зявився
в засіданні суду брали участь:
прокурор: Мухаїр Л.Б. по посв.
Заступник прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, м.Київ звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою (з урахуванням заяви №37-2564вих12 від 02.04.2012р.) до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт», м.Київ про зобовязання відповідача повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради земельну ділянку (кадастровий номер 8000000000:66:127:0008) загальною площею 0,0540 га, вартістю 645981 грн., яка розташована за адресою: м.Київ, Дніпровський район, перетин вулиць Алма-Атинська та Профспілкова.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на матеріали перевірки дотримання вимог земельного законодавства та відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт» правових підстав для користування спірною земельною ділянкою.
Відповідач в судові засідання не зявився, відзиву на позовну заяву не представив.
Статтею 93 Цивільного кодексу України встановлено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Згідно із ч.4 ст.89 вказаного Кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
За змістом витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований за адресою: 02090, м.Київ, Дніпровський район, вул.Новаторів, буд.9.
На вказану адресу господарським судом було скеровано ухвали від 12.03.2012р., 28.03.2012р.
За приписами п.32 інформаційного листа №01-08/530 від 29.09.2009р. Вищого господарського суду України «Про деякі питання, порушені у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України», якщо відмітка про відправку, зроблена у встановленому порядку на першому примірникові процесуального документа, оформлена відповідним чином, вона, як правило, є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначається про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання.
Відповідно до п.11 листа №01-8/123 від 15.03.2007р. Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році»до повноважень господарських судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Приймаючи до уваги наявність на ухвалах від 12.03.2012р., 28.03.2012р. штампів канцелярії господарського суду про відправку процесуальних документів учасникам судового процесу, враховуючи, що зазначені ухвали направлялись господарським судом за адресою Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт», яка вказана у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, суд дійшов висновку про належне повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи.
Крім того, згідно із п.3.9.2 Постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
За таких обставин, незважаючи на те, що відповідач в процесі розгляду справи так і не скористався правами, передбаченими ст.22 Господарського процесуального кодексу України, за висновками суду, наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт» не перешкоджає вирішенню справи по суті.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 12.03.2012р. до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м.Київ.
Третьою особою на виконання вимог суду направлено проект відведення відповідачу спірної земельної ділянки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та прокурора, господарський суд встановив:
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За змістом ст.13 Конституції України, ст.324 Цивільного кодексу України, ст.148 Господарського кодексу України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України, ст.324 Цивільного кодексу України від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст.142, 143 Основного Закону України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
За змістом ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, в тому числі, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 151 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси.
Статтею 116 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла станом на 01.07.2005р.) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України та Законом України „Про оренду землі.
В силу ст.124 вказаного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно із ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
За умовами ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За приписом ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України зобовязання виникають, зокрема, з договору.
Статтею 629 зазначеного нормативно-правового акту встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно із ст.1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі ст.13 вказаного нормативно-правового акту визначено як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як встановлено судом, 01.07.2005р. між Київською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт»(орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, який у відповідності до вимог ст.ст.14, 18, 20 Закону України «Про оренду землі» зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 14.07.2005р. за номером 66-6-00281 у книзі записів державної реєстрації договорів.
За умовами п.1 вказаного договору орендодавець, на підставі п.54 рішення №339/1549 від 24.06.2004р. Київської міської ради, за актом приймання передачі передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку розміром 0,0540 кв.м, кадастровий номер 8000000000:66:127:0008, на перетині вулиць Алма-Атинська та Профспілкова у місті Києві для будівництва, експлуатації та обслуговування магазину.
Статтею 17 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
У п.6.1 договору оренди від 01.07.2005р. сторонами узгоджено, що передача земельної ділянки здійснюється за актом приймання-передачі обєкта оренди в день державної реєстрації цього договору.
Як свідчать матеріали справи, 14.07.2005р. між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт»було складено та підписано акт приймання-передачі земельної ділянки.
За приписом ст.180 Господарського кодексу України строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.
Відповідно до ст.631 Цивільного кодексу України час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору, є строком дії останнього.
Згідно із ст.19 Закону України «Про оренду землі»строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Наразі, ст.18 зазначеного нормативно-правового акту визначено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Пунктом 3.1 правочину від 01.07.2005р. встановлено, що договір укладено на один рік.
За таких обставин, враховуючи положення викладених вище приписів законодавства та узгоджений сторонами строк дії договору оренди від 01.07.2005р., судом встановлено, що строк дії вказаного договору закінчився 14.07.2006р.
Згідно із ст.33 Закону України «Про оренду землі»(в редакції, яка діяла на момент закінчення строку дії договору оренди) після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Як свідчать матеріали справи, 31.10.2006р. Київською міською радою було прийнято рішення №22/0/277, відповідно до якого поновлено терміном на один рік договір оренди земельної ділянки від 01.07.2005р., укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт». Одночасно, вказаним органом місцевого самоврядування прийнято рішення про продаж відповідачу земельної ділянки площею 0,0540 га за 441000 грн. для будівництва, експлуатації та обслуговування магазину на перетині вулиць Алма-Атинська та Профспілкова у місті Києві, зобовязано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити оформлення договору купівлі-продажу за ціною та на умовах, визначених рішенням Київської міської ради.
За поясненнями прокурора та позивача, які з боку відповідача належними та допустимими доказами у розумінні ст.ст.32, 34 Господарського процесуального кодексу України не спростовані, договір купівлі-продажу Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт»укладений не був. Наразі, договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки відсутній також у витребуваному у Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) проекті відведення спірної земельної ділянки.
Виходячи зі змісту Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке затверджено рішенням №182/342 від 19.12.2002р., вказаний орган є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно із законодавством виконує функції територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові.
На зазначене управління покладено обовязок стосовно виявлення землі, що використовується не за цільовим призначенням та з порушенням установлених законодавством вимог; здійснення контролю за наявністю у землевласників і землекористувачів документів, що підтверджують їхні права на землю.
Одночасно, відповідно до п.п.2.1, 2.5 Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м.Києві, що затверджений рішенням №16/890 від 25.09.2003р. Київської міської ради, встановлено, що забезпечення здійснення самоврядного контролю за додержанням вимог законодавства щодо раціонального використання та охорони земель покладено на Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). Самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства здійснюється, у тому числі, шляхом проведення перевірок.
Пунктом 3.2 вказаного Порядку передбачено, що посадові особи Головного управління мають право, зокрема, складати акти перевірок дотримання вимог земельного законодавства та подавати в установленому порядку матеріали про результати перевірок до відповідних органів для притягнення винних осіб до відповідальності, а також подавати зібрані документи до Київської міської ради.
Як свідчать матеріали справи, 28.02.2012р. Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) складено акт №452/04 обстеження земельної ділянки на перетині вулиць Алма-Атинська та Профспілкова у місті Києві.
За змістом вказаного документу, за результатами обстеження третьою особою визначено, що у відповідності до бази даних автоматизованої системи ПК «Кадастр» земельна ділянка кадастровий номер 8000000000:66:127:0008 обліковується за Товариством з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт», проте станом на 28.02.2012р. земельна ділянка не використовується, вільна від забудови, не огороджена та не охороняється.
Відповідно до ст.598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
За приписами ст.31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. Аналогічні положення містяться у п.11.3 договору оренди земельної ділянки від 01.07.2005р.
Статтею 34 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
У разі припинення або розірвання договору орендар зобовязаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених цим договором (п.11.8 договору).
За висновками суду, повернення орендованої земельної ділянки повинно проводитися за актом приймання-передачі, як і передання у користування обєкту земельних правовідносин.
За таких обставин, враховуючи положення вказаних вище нормативно-правових актів, приймаючи до уваги, що строк укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт»договору оренди від 01.07.2005р. закінчився та докази його поновлення до теперішнього часу у матеріалах справи відсутні, суд дійшов висновку, що позов Заступника прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт»про зобовязання відповідача повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради земельну ділянку загальною площею 0,0540 га, вартістю 645981 грн., яка розташована за адресою: м.Київ, Дніпровський район, перетин вулиць Алма-Атинська та Профспілкова, є правомірним та таким, що підлягає задоволенню.
Судовий збір згідно із ст.49 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.22, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Задовольнити повністю позов Заступника прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, м.Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт», м.Київ про зобовязання відповідача повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради земельну ділянку (кадастровий номер 8000000000:66:127:0008) загальною площею 0,0540 га, вартістю 645981 грн., яка розташована за адресою: м.Київ, Дніпровський район, перетин вулиць Алма-Атинська та Профспілкова.
Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт»(02090, м.Київ, вул.Новаторів, буд.9, ЄДРПОУ 24729540) повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (01044, м.Київ, Шевченківський район, вул.Хрещатик, 36, ЄДРПОУ 22883141) земельну ділянку (кадастровий номер 8000000000:66:127:0008) загальною площею 0,0540 га, вартістю 645981 грн., яка розташована за адресою: м.Київ, Дніпровський район, перетин вулиць Алма-Атинська та Профспілкова.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Малахіт»(02090, м.Київ, вул.Новаторів, буд.9, ЄДРПОУ 24729540) до Державного бюджету України судовий збір в сумі 1073 грн.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
У судовому засіданні 11.04.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повне рішення складено 17.04.2012р.
Суддя М.О.Любченко