номер провадження справи 2/37/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.04.12 Справа № 5009/243/12
Суддя Мойсеєнко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя, м. Запоріжжя, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, -
позивач: Запорізька міська рада, м. Запоріжжя,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТТС, ЛТД", м. Запоріжжя,
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління Держкомзему у місті Запоріжжі Запорізької області, м. Запоріжжя,
третя особа -2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Шевченківський територіальний відділ освіти, молоді та спорту (вул. Чарівна, буд 145-А, м. Запоріжжя, 69071, код ЄДРПОУ 37611438),
про стягнення 33 481,23 грн. шкоди, спричиненої державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки,
за участю представників сторін:
від прокуратури -не з'явився;
від позивача -ОСОБА_1 (довіреність № 01-17/2440 від 09.06.2011 р., головний спеціаліст
відділу юридичного забезпечення та самоврядного контролю управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради);
від відповідача -ОСОБА_2 (наказ № 97 від 22.11.1995 р., протокол зборів засновників № 9 від 21.11.1995 р., директор); ОСОБА_3 (довіреність № 1 від 04.01.2012 р.0;
від третьої особи-1 -ОСОБА_4 (довіреність № 39/05-12 від 01.02.2012 р., начальник юридичного відділу управління);
від третьої особи-2 -Демченко В.Ф. (паспорт № НОМЕР_1 від 19.04.1996 р., );
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області звернувся Прокурор Шевченківського району м. Запоріжжя з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, - Запорізької міської ради, до товариства з обмеженою відповідальністю "ТТС, ЛТД" про стягнення 33 481,23 грн. шкоди, спричиненої державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що проведеною ним на підставі документальних матеріалів Управління Держкомзему у місті Запоріжжі Запорізької області перевіркою дотримання вимог земельного законодавства встановлений факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки загальною площею 0,1061 га по вул. Пархоменка, 12а в м. Запоріжжі. Зазначає, що документи на вказану земельну ділянку відсутні, чим порушено вимоги ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Прокурор вважає, що відповідач користувався земельною ділянкою порушуючи вимоги земельного законодавства, не оформивши відповідні документи на неї, чим порушив права територіальної громади та заподіяв шкоду державі.
Позов заявлено на підставі ст. 121 Конституції України, ч. 2 ст. 20, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст. ст. 211, 212 Земельного кодексу України.
Ухвалою від 19.01.2012р. прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 01.03.2012 р.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти позову, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. Зазначає, що товариству з обмеженою відповідальністю "ТТС, ЛТД" на спірній земельній ділянці належить тільки один об'єкт -літ. Д-2 площею 135 кв.м., який був придбаний за договором № 1 від 05.01.2000р. купівлі-продажу будівлі, що приватизована способом викупу. Відповідач звертає увагу суду, на те, що об'єкт, який належить йому, розташований саме на території, яка вже до приватизації об'єкту була огороджена з метою охорони та збереження майна, що належить Шевченківському територіальному відділу освіти і не придбавалась ТОВ «ТТС,ЛТД». Спірна земельна ділянка знаходиться у користуванні Шевченківського територіального відділу освіти, який надав відповідачу згоду на переоформлення останньому в користування 0,0410га. Ще в 200році відповідач звертався до органів місцевого самоврядування з заявою про надання підприємству в користування (оренду) земельну ділянку площею 0,0410га., проте Запорізька міська рада до теперішнього часу рішення не прийняла. ТОВ «ТТС,ЛТД» вважає, що оскільки позов не містить документальних підтверджень самовільного зайняття спірної земельної ділянки та доказів факту використання ним цієї ділянки, він не підлягає задоволенню. До того ж, відповідач заперечує факт здійснення ним самовільного зайняття земельної ділянки, а зазначає, що даний випадок є використання земельної ділянки без правовстановлюючого документу, за яке чинним законодавством відповідальність не передбачена. Також у відзиві відповідач просить суд залучити до участі у справі в якості третьої особи Шевченківський територіальний відділ освіти, якому належать на праві власності інші об'єкти, що розташовані на спірній земельній ділянці.
Третя особа-1 у відзиві на позовну заяву підтримує позов, заявлений прокурором у повному обсязі, вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню. В обґрунтування свої позиції, зазначає, що по факту самовільного зайняття земельної ділянки була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення, за якою накладено штраф на директора ТОВ "ТТС, ЛТД" ОСОБА_2 Даний штраф сплачений відповідачем, що підтверджується квитанцією банку від 06.05.2011р., а дії державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель відповідачем не оскаржувались. Просить позов прокурора задовольнити.
Ухвалою від 01.03.2012р. суд відклав розгляд справи на 19.03.2012р. у зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача, невиконанням ним вимог суду та для залучення до участі у справі третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Шевченківського територіального відділу освіти, молоді та спорту.
16.03.2012р. від представника відповідача надійшла заява, в якій він просить суд відкласти розгляд справи та продовжити строк розгляду справи відповідно до ст. 69 ГПК України для надання додаткових документів по справі.
Враховуючи подану представником відповідача заяву, а також те, що строк розгляду справи спливає 19.03.2012р., а суддя Мойсеєнко Т.В. у зв'язку із хворобою з 19.03.2012 р. відбуває на лікарняний, суд ухвалою від 01.03.2012 р. продовжив строк розгляду спору на 15 днів та відклав розгляд справи на 03.04.2012 р. для надання можливості сторонам подати додаткові документи по справі.
В судовому засіданні 03.04.2012 р. були присутні представники обох сторін та третіх осіб, за їх заявою фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Представники позивача та третьої особи-1 в судовому засіданні підтримали позовні вимоги прокурора.
Представник відповідача заперечив проти доводів позивача та просив відмовити позивачу в позові.
Третя особа відзиву на позовну заяву не надала, у письмових поясненнях до суду від 19.03.2012р. повідомила, що територіальних претензій до відповідача немає.
В судовому засіданні 03.04.2012 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, представників сторін, третіх осіб суд встановив наступне.
18.04.2011 р. Управлінням Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства директором ТОВ «ТТС, ЛТД»ОСОБА_2 по вул. Пархоменка, 12.
В результаті перевірки встановлено, що згідно договору купівлі-продажу від 05.01.2000р. ТОВ «ТТС, ЛТД»придбало у власність нежитлове приміщення літ. Д-2 загальною площею 135,3 кв.м. за адресою вул. Пархоменка, 12а у м. Запоріжжя.
На момент перевірки встановлений факт самовільно зайнятої земельної ділянки загальною площею 0,1061 га по вул. Пархоменка, 12а в м. Запоріжжя директором ТОВ «ТТС, ЛТД»ОСОБА_2 (землі житлової та громадської забудови). Вищевказана земельна ділянка огороджена капітальним парканом, на земельній ділянці розташовані об'єкти нежитлового призначення, а саме: літ. Д-2 (право власності за ТОВ «ТТС, ЛТД»), капітальна будівля літ. Б-2, капітальний гараж літ. Ж (за даними Шевченківського територіального відділу освіти належать йому на праві власності), металевий навіс літ. З, металевий ангар літ. Б-1. Документи на земельну ділянку відсутні, чим порушуються вимоги ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Результати перевірки оформлені актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.04.2011 р. № 103 та актом обстеження земельної ділянки від 18.04.2011р. № 9, копії яких вручені ОСОБА_2
Про порушення директором ТОВ «ТТС, ЛТД»ОСОБА_2 статей 125, 126 Земельного кодексу України та статті 53-1 КУпАП (самовільне зайняття земельної ділянки) складено протокол про адміністративне правопорушення від 18.04.2011р.
26.04.2011р. старшим державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області винесено постанову про притягнення директора ТОВ «ТТС, ЛТД»ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу 340,00 грн. та видано припис від 26.04.2011 р. про усунення виявлених порушень в місячний термін.
ОСОБА_2 була сплачена сума штрафу у повному обсязі, що потверджується квитанцією № 023478.045.108 від 06.05.2011 р., та на виконання припису розпочата процедура оформлення земельної ділянки, що засвідчено актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 138 від 26.05.2011 р.
Управлінням Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області виконано розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,1061га., в розмірі 33481,23 грн.
Відповідно до розрахованої шкоди, постановою слідчого СВ Шевченківського РВ ЗМУ ГУ ГУМВС України в Запорізькій області від 27.07.2011 р. порушено кримінальну справу за фактом злочину, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 Кримінального кодексу України.
Прокурор Шевченківського району м. Запоріжжя до господарського суду Запорізької області звернувся в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, - Запорізької міської ради, про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "ТТС, ЛТД" 33 481,23 грн. шкоди, спричиненої державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно з ч. 1 - 3, 5 ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за самовільне зайняття земельних ділянок.
За визначенням статті 1 Закону України від 19.06.2003 р. № 963-IV «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Судом встановлено, що земельна ділянка по вул. Пархоменка, 12а в м. Запоріжжя загальною площею 1,5790 га надана в постійне користування Запорізькому навчально-виховному комплексу № 63 із земель житлової забудови для розташування навчально-виховного комплексу згідно з рішенням Запорізької міської ради від 23.12.2005 р. №16/11. Право постійного користування посвідчено державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 113301 від 06.11.2008 р.
На підставі договору купівлі-продажу будівлі від 05.01.2000р. № 1, товариство з обмеженою відповідальністю Виробнича фірма "ТТС, ЛТД" при приватизації шляхом викупу придбало у власність комунальне майно, що перебувало на балансі відділу освіти Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради, а саме: будівлю (літера Д-2), загальною площею за внутрішніми замірами 135,3 кв.м., яка розташована за адресою: 69071, м. Запоріжжя, вул. Пархоменка, 12-а.
Право власності на дану будівлю посвідчено свідоцтвом про право власності від 25.05.2001р. № 25, виданим управлінням у справах приватизації Запорізької міської ради, та зареєстровано за ТОВ ВФ «ТТС «ЛТД», що підтверджується реєстраційним посвідченням в ОП ЗМБТІ від 29.05.2000р.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач неодноразово звертався до міського голови з метою оформлення земельної ділянки під будівлею в оренду (заяви від 12.06.2000 р. № 19, від 19.03.2009 р. № 17, від 11.05.2011 р. № 34)
Розглянувши лист ТОВ ВФ «ТТС «ЛТД» від 19.03.2009 р. № 17, Управління Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області повідомило відповідача, що управління надасть технічне завдання на розробку матеріалів та висновок про можливість відведення земельної ділянки після надання відповідного доручення міськвиконкому на підготовку матеріалів та позитивного висновку ГУАтаМ щодо відповідності даного об'єкту генеральному плану розвитку міста.
Відповідач отримав висновок Головного управління архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 29.04.2010 р. № 283/10 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 19 років для розташування слюсарної майстерні по вулю Пархоменка, 12а.
Відповідно до виготовленого ЗМБТІ технічного паспорту станом на 22.06.2011 р. загальна площа приміщення літ. Д-2, що належить ТОВ ВФ «ТТС «ЛТД», складає 132,9 кв.м.
Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради в листі від 10.08.2011р. № 0694 на адресу заступника міського голови з питань виконавчих органів ради повідомило про подання замовником до управління майнових документів, виданих ОП ЗМБТІ та позитивний висновок департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради про можливість відведення земельної ділянки. Також повідомило про можливість підготовки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд міської ради після надання міською радою доручення на розробку відповідної землевпорядної документації.
23.02.2012 р. Запорізька міська рада прийняла рішення № 37/111 про надання дозволу ТОВ ВФ «ТТС «ЛТД» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,0410 га по вул. Пархоменка, 12а для розташування слюсарної майстерні.
На час розгляду справи земельну ділянку під будівлею відповідачем не оформлено у власність або користування.
Прокурор у позовній заяві свої вимоги обгрунтовує ст. 157 Земельного кодексу України, яка встановлює обов'язок відшкодувати збитки власникам землі та землекористувачам, порядок визначення та відшкодування, яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, зокрема такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993р. Розмір збитків, згідно п.2 вказаної постанови Кабінету Міністрів України, визначається комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст областного значення) рад. Натомість в позові прокурор просить стягнути шкоду, спричинену державі самовільним зайняттям земельної ділянки у розмірі 0,1061га.
Однак, ст. 157 ЗК України не регулює правовідносини з відшкодування шкоди, спричиненої самовільним зайняттям земельної ділянки державної чи комунальної власності. Збитки, передбачені ст. 157 ЗК України, та шкода, про яку зазначено вище, мають різну Методику розрахунку.
Розмір шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки в даному випадку розраховується відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. N 963
Відповідно до п. 4 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. N 963 розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається для земель житлової та громадської забудови за такою формулою:
Шс = Пс x (Нпз x Кн x Кк ) x Кф x Кі (2),
де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;
Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів;
Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4;
Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня
2000 р. N 783,
Нпз - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель житлової та громадської забудови за цільовим призначенням відповідно до групи населених пунктів за чисельністю населення, визначений у додатку 5;
Кн - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів обласного значення, мм. Києва та Севастополя, визначений у додатку 6;
Кк - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів, віднесених до курортних, визначений у додатку 7.
У розрахунку розміру шкоди, виконаному Управлінням Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області, використано площу самовільно зайнятої ділянки 0,1061 га.
Згідно документів, на які прокурор посилається в обгрунтування позовних вимог, а саме: акту перевірки від 18.04.2011р., протоколу про адміністративне правопорушення від 18.04.2011 р. та постанови про накладення адміністративного стягнення від 26.04.2011 р. самовільно зайнята земельна ділянка огороджена капітальним парканом, на земельній ділянці розташовані об'єкти нежитлового призначення, а саме: літ. Д-2 (право власності за ТОВ «ТТС, ЛТД»), капітальна будівля літ. Б-2, капітальний гараж літ. Ж (за даними Шевченківського територіального відділу освіти належать йому на праві власності), металевий навіс літ. З, металевий ангар літ. Б-1.
Однак із перелічених об'єктів лише будівля літ. Д-2 належить відповідачу.
У площу самовільно зайнятої земельної ділянки включено земельні ділянки під об'єктами, які згідно технічного паспорту на момент приватизації належали Шевченківському територіальному відділу освіти (капітальна будівля літ. Б-2, капітальний гараж літ. Ж, металевий навіс літ. З та металевий ангар літ. Б-1).
Згідно оціночного акту ОП ЗМБТІ від 04.01.2000р.(складеного ще до приватизації відповідачем будівлі під літ.Д-2) дані об'єкти мають площу: бокс літ. Ж -51,4 кв.м., будівля літ. Б -55,4 кв.м., навіс літ. З - 37,8 кв.м., будівля літ. Б-1 -120,0 кв.м.
Таким чином, відповідач не використовує вищезазначені об'єкти і їх площа неправомірно включена в розрахунок самовільно зайнятої площі земельної ділянки.
Фактично площа земельної ділянки, яка знаходиться під приватизованим відповідачем об'єктом (літ.Д-2) та необхідна для його обслуговування орієнтовно становить 0,0410 га.
Отже, прокурором та позивачем не доведено, що відповідачем самовільно зайнята та фактично використовується земельна ділянка площею 0,1061 га.
Постанова про накладення адміністративного стягнення від 26.04.2011 р. відповідно до ст. 35 ГПК України не є підставою для звільнення від доказування і обставини, які покладені прокурором та позивачем в основу позову мають доводитися в загальному порядку згідно вимог ст. ст. 33, 34 ГПК України шляхом подання належних та допустимих доказів.
У зв'язку з цим, Управлінням Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області безпідставно розрахована шкода за самовільне зайняття земельної ділянки в розмірі 33 481,23 грн. Факт заподіяння шкоди у зазначеному розмірі прокурором та позивачем не доведено. Документи, які є підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди складені з порушенням вимог чинного законодавства.
Слід також зазначити, що з метою формування єдиних підходів при застосуванні територіальними органами Держземінспекції вказаної Методики визначення розміру шкоди, а також з метою роз'яснення процедури обстеження земельних ділянок та здійснення розрахунків розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадянам, юридичним чи фізичним особам внаслідок порушень земельного законодавства, уточнення порядку оформлення матеріалів розрахунків, процедури стягнення заподіяної шкоди та зарахування коштів Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель наказом від 12.09.2007 року № 110 були затверджені Методичні рекомендації щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (надалі Методичні рекомендації).
для здійснення розрахунку розміру шкоди, необхідні певні підстави, які визначено пп. 3.1. Методичних рекомендацій.
Відповідно до даного пункту підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Підпунктом 4.4. Методичних рекомендацій встановлений вичерпний перелік умов, які мають бути уточнені при обстеженні земельної ділянки. Крім того, підпунктами 5.4., 5.6. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Держкомзему від 12.12.2003 року №312, визначено вимоги, яким повинен відповідати акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Вказані в цих підпунктах умови мають бути відображені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивачем не було додержано всіх вищевказаних умов.
Суд, зробивши аналіз акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.04.2011 року, зауважує, що його складено з порушенням порядку, передбаченого пунктом 5.4.,5.6. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Так, в акті не зазначено: посади та прізвища осіб, які були залучені до перевірки; посаду та прізвище представника юридичної особи чи прізвище фізичної особи, які були присутні при перевірці;категорію земель та склад угідь; цільове призначення земельної ділянки; її площу згідно із земельно-кадастровою документацією та фактичну площу, яка використовується.
В акті не наведено план-схеми місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів та зазначенням загальної площі земельної ділянки та площі, на якій виявлено порушення (самовільне зайняття тощо).
Не зазначено в акті, яким чином при перевірці визначено площу самовільно зайнятої земельної ділянки. Представник Управління Держкомзему у місті Запоріжжі також не зміг відповісти на це питання у судовому засіданні.
При складанні акту інспектором не перевірено, кому належать будівлі на площі земельній ділянці, що зазначена в акті перевірки, ким фактично використовуються ці будівлі, яка фактично площа зайнята будівлею, що належить відповідачу, ким використовується спірна земельна ділянка та у кого в користуванні знаходиться ця земельна ділянка згідно даних земельного кадастру.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення від 26.04.2011р. не були враховані, повідомлення начальника територіального відділу освіти, молоді та спорту Шевченківського району управління освіти і науки департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради, викладені у листі № 01/93 від 21.04.2011р., та надіслані начальнику управління державної інспекції з контролю використання та контролю охорони земель Управлінню Держкомзему у м.Запоріжжі, про те, що на спірній території знаходяться будівлі, які належать територіальному відділу освіти, молоді та спорту Шевченківського району. Не враховані також заперечення відповідача, щодо фактичної площі, на якій знаходиться належна йому будівля.
В матеріалах справи відсутні документи, які підтверджують обставини, викладені у акті перевірки, а саме: факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 0,1061 га по вул. Пархоменка,12а у м.Запоріжжі.Ні прокурор, ні позивач в супереч ст. 33,34 ГПК України не надали таких доказів суду.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; шкоди; причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою;вини.
За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Прокурор та позивач не довели належними та допустимими доказами факту порушення відповідачем земельного законодавства у вигляді самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 0,1061га по вул. Пархоменка, 12а у м. Запоріжжі.
Крім того, в даному випадку користування земельною ділянкою новим власником будівлі не є самовільним зайняттям даної земельної ділянки, оскільки згідно ст. 30 ЗК України від 18.12.1990р., в редакції чинній на момент придбання відповідачем об'єкту нерухомості (літ.Д-2) по вул. Пархоменка, 12а у м.Запоріжжі, перехід права власності на будівлю, що розташована на спірній земельній ділянці, зумовлює перехід права на її користування.
За Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", в редакції, яка вступила в дію з 15.04.2008 року, самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, що свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
З урахуванням положень статті 377 ЦК та статті 120 ЗК України до спірних правовідносин, що виникли після 15.04.2008 року, за умови доведення власником об'єкта нерухомості факту вчинення дій, спрямованих на оформлення користування землею під таким об'єктом, відповідна ситуація не може бути охарактеризована як "самовільне зайняття земельної ділянки", оскільки правочини, що тягнуть перехід права власності на нерухомість, водночас є підставою для переходу відповідного права на землю, з огляду на те, що частина земельної ділянки, на якій розташована нерухомість, слідує юридичній долі нерухомості. Зазначена правова позиція знаходить своє підтвердження і в п.3.1.3 Узагальненні судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами Вищого господарського суду України від 01.01.2010р. та листі державного комітету України із земельних ресурсів від 11.11.2008 N 14-17-4/12991.
Відповідач, як зазаначалось вище, вчиняв дії, спрямовані на оформлення права користування землею, зокрема, починаючи з 2000 року неодноразово звертався до Запорізької міської ради про надання йому у користування земельної ділянки під придбаним ним під час приватизації об'єктом нерухомості, натомість з причин подальших змін у законодавстві та часу для виготовлення певними службами відповідних документів з відводу землі, рішення міської ради про надання земельної ділянки в користування не приймалось.
Таким чином, в діях відповідача щодо земельної ділянки, яка знаходиться під добросовісно придбаною ним будівлею (літ.Д-2) по вул. Пархоменка,12а у м. Запоріжжі, відсутнє самовільне зайняття цієї земельної ділянки, оскільки з виникненням права власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право одержати земельну ділянку у користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. Аналогічні правові висновки висловлені у постановах Верховного Суду України від 06.12.2010р. у справі № 40/3 та від 28 березня 2006 року у справі № 40/140.
Враховуючи викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя Т.В.Мойсеєнко
Повне рішення оформлено і підписано,
згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 11.04.2012 р.