Рішення № 23552809, 28.03.2012, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
28.03.2012
Номер справи
5009/882/12
Номер документу
23552809
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 24/22/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.12 Справа № 5009/882/12

за позовною заявою: Прокурор Приморського району (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Леніна, 25) в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції: Позивач: Приморська районна державна адміністрація (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Пролетарська, 110)

до відповідача: Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (72113, АДРЕСА_1)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Відділ Держкомзему у Приморському районі Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул Пролетарська, 119)

про стягнення 37 953,56 грн.

суддя Азізбекян Т.А.

У засіданні приймали участь представники:

від позивача: ОСОБА_2, довіреність від 27.03.2012р. № 01-40/447

від відповідача: ОСОБА_3, довіреність від 16.03.2012р. № 194

від прокурора: Романов Р.О., посвідчення від 06.08.2008р. № 83

від третьої особи: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

05.03.2012р. до господарського суду Запорізької області звернувся прокурор Приморського району в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції: позивач - Приморська районна державна адміністрація з позовною заявою до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення з відповідача 37 953,56 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок площею 37 га.

Ухвалою від 06.03.2012р. судом порушено провадження у справі № 5009/882/12, судове засідання призначено на 28.03.2012р. Цією же ухвалою, в порядку ст. 27 ГПК України, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Відділ Держкомзему у Приморському районі Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вул Пролетарська, 119). У сторін, прокурора, третьої особи витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.

Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

У засіданні суду 28.03.2012р., на підставі статей 82-1, 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну і резолютивну частини рішення. Судом роз'яснено про час виготовлення рішення у повному обсязі.

Прокурор, позивач вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, зазначивши наступне. Старшим інспектором з контролю за використанням та охороною земель проведено перевірку на території Зеленівської сільської ради Приморського району Запорізької області, у ході якої встановлено, що ФОП ОСОБА_1 грубо порушує вимоги земельного законодавства. Так, згідно з актом перевірки від 25.07.2011р., у порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, самовільно використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності, а саме: із земель резервного фонду 18,00 га ріллі засіяно соняшником, із земель запасу в к. № 34,3 19,00 га ріллі засіяно соняшником. Правовстановлюючі документи на право користування вищевказаними земельними ділянками відсутні. Згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву, розмір шкоди становить 37 953,56 грн. На час розгляду справи в суді відповідачем зазначена шкода у добровільному порядку не відшкодована. Враховуючи викладене, просять суд на підставі ст. ст. 157, 211 Земельного кодексу України, позов задовольнити.

Відповідач надав суду відзив від 23.03.2012р. в якому вказує, що обробляв земельну ділянку за усною домовленістю з власниками цієї земельної ділянки та за їх дорученням надавав їм послуги з засівання земельних ділянок насінням соняшника, при цьому насіння він придбав за кошти власників земельної ділянки, останні також оплатили йому всі роботи. Відповідач не зобов'язаний був перевіряти наявність у вказаних осіб правовстановлюючих документів. Фізичні особи, які доручили обробляти земельну ділянку ФОП ОСОБА_1, в різні часи з 2005 року по 2011 роки відповідно до розпоряджень голови Приморської районної державної адміністрації отримували згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель запасу та резервного фонду Зеленівської сільської ради Приморського району Запорізької області. Вказана обставина свідчить, що відповідач не мав на меті самовільно використовувати земельні ділянки, які він обробляв для третіх осіб і які були предметом проведеної перевірки. Також відповідач зазначає, що 27.01.2011р. між громадянами сіл Зеленівка та Нельгівка Зеленівської сільської ради та ТОВ "Сервіор" укладено договір № 04-ПК на виконання проекту землеустрою з метою оформлення державних актів на право власності на земельні ділянки, які оброблялися відповідачем. Отже, фізичні особи, які замовили у відповідача послуги з оброблення земельних ділянок мають в майбутньому право на отримання цих ділянок у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, ними вживаються заходи до оформлення права на ці земельні ділянки, але до цього часу ними не отримані відповідні правовстановлюючі документи, оскільки їх оформлення займає значний час. Крім того, відповідач зауважив, що посилання на ст. 157 ЗК України є безпідставною, оскільки вказана норма не може застосовуватися окремо від ст. 156 ЗК України, якою передбачені конкретні підстави відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, самовільне зайняття земельної ділянки не є такою підставою.

Представник третьої особи в судове засідання за викликом не з'явився, письмових пояснень суду не надано. Про дату, місце та час судового розгляду справи третя особа повідомлена належним чином.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

На виконання вимог ст. ст. 6, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охоронною земель", старшим інспектором відділу Держкомзему у Приморському районі Запорізької області 25.07.2011р. проведено перевірку з питань додержання вимог земельного законодавства при використанні земель с/г призначення із земель запасу Зеленівської сільської ради, за результатами якої складено акт.

Згідно з актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.07.2011р. відділу Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області встановлено, що СПД ОСОБА_1 в порушення вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України використовує земельні ділянки с/г призначення із земель державної власності, а саме: із земель резервного фонду 18,00 га ріллі засіяно соняшником, із земель запасу в к. № 34,3 19,00 га ріллі засіяно соняшником. Правовстановлюючі документи на право користування вищевказаними земельними ділянками у ФОП ОСОБА_1 відсутні.

З вказаним актом був ознайомлений відповідач, про що свідчить його підпис на другому аркуші.

Будь-яких заперечень, пояснень по факту складення акту відповідачем надано не було.

Відповідно до розрахунку шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ФОП ОСОБА_1, виконаному відділом Держкомзему у Приморському району Запорізької області відповідно до "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільне зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу", затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року, державі спричинена шкода в розмірі 37 953,56 грн.

Розрахунок шкоди отримано ОСОБА_1 28.07.2011р.

28.07.2011р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 0040 за ст. 53-1 КупАП, ст. 211 Земельного кодексу України.

Протокол був складений по факту порушення відповідачем ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а саме: відсутність документів, що посвідчують право власності або користування земельною ділянкою.

28.07.2011р. другий примірник протоколу було отримано відповідачем, про що свідчить його підпис на другій сторінці протоколу.

При цьому, до протоколу про адміністративне правопорушення відповідачем також не було надано жодних заперечень або пояснень.

Постановою старшого державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель у Приморському районі Запорізької Запорізькій області від 28.07.2011р. № 0037 про накладення адміністративного стягнення за наслідками розгляду протоколу від 28.07.2011р. № 0040 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яким передбачена ст. 53-1 КУпАП та на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Вказана постанова відповідачем у встановленому чинним законодавством порядку не оскаржувалась.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, заслухавши представників сторін, прокурора, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповіно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди.

Відповідно до ст. 125 ЗК України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі, одержання документу, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.07.2011р. встановлено, що СПД ОСОБА_1 без правовстановлюючих документів використовується земельна ділянка (землі сільськогосподарського призначення, рілля) на території Зеленівської сільської ради.

Вказані обставини свідчать, що відповідач не мав правових підстав для зайняття та використання спірної земельної ділянки. Суду не надано доказів існування орендних правовідносин щодо спірної земельної ділянки.

Відповідно до п. 12 Прикінцевих положень ЗК України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Згідно п. "а" ч. 1 ст. 17 ЗК України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Спірна земельна ділянка знаходиться поза межами населених пунктів у Приморському районі Запорізької області, тому її розпорядником є Приморська районна державна адміністрація.

В матеріалах справи відсутнє відповідне рішення органів виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування (оренду) або ж належним чином укладеного і зареєстрованого у відповідному органі договору оренди, як того вимагають норми чинного законодавства України. Оформлення документів на землю, не дає право відповідачу самовільно займати земельну ділянку та приступати до її використання без наявності відповідних документів.

Статтею 2 Закону України "Про плату за землю", встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Самовільне використання відповідачем спірної земельної ділянки призводить до її незаконного, безконтрольного та безоплатного використання, завдає шкоди державі.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю і відшкодування збитків.

Відповідно до ст. 156 Земельного кодексу України, власникам землі відшкодовуються збитки, понесені внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно зі ст. 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам земельної ділянки здійснюють громадяни та юридичні особи, які використовують земельну ділянку.

Розмір шкоди має вираховуватись на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу".

Згідно вказаної Методики розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки складає 37 953,56 грн.

Суд знаходить розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного заняття земельної ділянки правомірним.

Згідно зі ст. 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Правопорушення відповідача у даному випадку полягає у занятті земельної ділянки самовільно, без наявності правовстановлюючих документів (відповідних договору або акту). І вина відповідача полягає у здійсненні самовільного вчинку, у самовільному занятті земельної ділянки.

За таких обставин, вимоги заявника та позивача є обґрунтованими, і з відповідача підлягає стягненню сума 37 953,56 грн.

Зазначене вище спростовує всі твердження відповідача викладені у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в розмірі 1 609,50 грн. відноситься на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 45,49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (72113, АДРЕСА_1, ідн НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України (на р/р Зеленівської сільської ради 33111331700284, МФО 813015, банк ГУДКУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37917236, код платежу 24062100) -37 953 (тридцять сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят три) грн. 56 коп. шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок площею 37 га.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (72113, АДРЕСА_1, ідн НОМЕР_1) в доход державного бюджету України (одержувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк одержувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; р/р № 31215206783007; код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку -206, з використанням параметру RR-83) -1 609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Т.А. Азізбекян

Повне рішення складено 02.04.2012р.