Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2012 р. Справа № 2а/0570/2776/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Полякова К.В.
при секретарі Перової В.В.
За участю:
Прокурора: Бахарєв М.А. (посвід. № 3368);
Представника позивача: не зявився;
Представник відповідача: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою : м. Донецьк, вул. 50- Гвардейскої дивізії, 17; адміністративну справу за позовом заступника прокурора Донецької області прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення штрафу у сумі 2550 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Донецької області - Прокурор м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення штрафу у сумі 2550 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду в Донецькій області 18.04.2011 на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» відповідачу видано припис № 02/18-06-104, яким останнього зобовязано в термін до 18.07.2011 виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики. Станом на 05.08.2011 відповідачем не виконано 9 з 17 пунктів вищезазначеного припису, про що складено акт № 02/18-06-216 .
Позивач зазначає, що припис № 02/18-06-104 від 18.04.2011, який отримано та підписано керівником ВП «Шахта № 1-3 Новогродівська», не оскаржувався та є чинним. Відтак, відповідно до п. 2 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» старшим державним інспектором з енергонагляду - начальником Красноармійського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за невиконання припису № 02/18-06-104 від 18.04.2011, постановою № 02/18-12-195 від 17.08.2011 на ДП «Селидіввугілля» накладено штраф у сумі 2550 грн. Дана постанова отримана відповідачем 22.08.2001. Проте, у встановлений ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» строк не виконано, доказів сплати накладеного штрафу в інспекцію Держенергонагляду у Донецькій області не надано (а.с. 2-4).
З огляду на викладене позивач просив суд стягнути з відповідача до державного бюджету штраф у сумі 2550 грн.
Прокурор в судовому засіданні наполягав на задоволенні позову та надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
У судове засідання не зявився представник позивача та через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав заяву, в якій просив суд розглянути дану справу без участі представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду був належним чином повідомлений.
Згідно ч. 4 ст. 128 у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор має право звертатись до суду з адміністративним позовом та здійснювати представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі статуту затвердженому Міністерством палива та енергетики.
Основною метою діяльності підприємства є здійснення централізованого оперативно-технологічного управління обєднаною енергетичною системою України, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими втратами для країни.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.
Відповідач Державне підприємство «Селидіввугілля» є юридичною особою.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.04.2011 відповідачу видано припис № 02/18-06-104, яким останнього зобов'язано в термін до 18.07.2011 виконати заходи з усунення виявлених порушень з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії. Зазначений припис того ж дня отримано керівником відокремленого підрозділу відповідача, про що свідчить підпис та печатка підприємства на самому приписі (а.с. 8-10).
05 серпня 2011 року в присутності представника відповідача державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 05.08.2011 року № 02/18-06-216 встановлено невиконання відповідачем пунктів №№ 2, 3, 4, 7, 10, 12, 14, 15, 16 припису №02/18-06-104 від 18.04.2011 (а.с. 6-7).
На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 17 серпня 2011 №02/18-12-195 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 2550 ( дві тисячі пятсот пятдесят) грн. (а.с. 11-12).
Постанову про накладення штрафу відповідач, згідно зворотнього боку поштового повідомлення, отримав 22 серпня 2011 (а.с. 13).
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та статтею 31 Закону України «Про теплопостачання».
Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно з частиною 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. №1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996г, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни, а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.
Згідно з Положенням про відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», затвердженим директором Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21 березня 2006 р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.06р. Положенням про відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.06р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є одним зі структурних підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Згідно статті 31 Закону України «Про теплопостачання», субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладання, у разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.
Відповідно до частини 4 статті 31 Закону України «Про теплопостачання», суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідачем, постанову від 17 серпня 2011 №02/18-12-195 про накладення штрафу не оскаржено, штрафну санкцію у розмірі 2550 грн. у добровільному порядку не сплачено.
За таких обставин вина відповідача в ухиленні від виконання постанови про застосування штрафної санкції є такою, що підтверджена матеріалами справи, тому сума штрафу в розмірі 2550 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 2, 112, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Заступника прокурора Донецької області - Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення штрафу у сумі 2550 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» до Державного бюджету України (п/р № 31111106700070 УДК в. Селидове ГУДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686427, одержувач: Державний бюджет м. Селидове) штраф у сумі 2550 ( дві тисячі пятсот пятдесят) грн.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України, проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 29 березня 2012 року у присутності представників позивача і відповідача.
Повний текст постанови виготовлено 03 квітня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Полякова К.В.