Постанова № 23549291, 10.04.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2012
Номер справи
2а/0570/2909/2012
Номер документу
23549291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/2909/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-20

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Толстолуцька М.М.

при секретарі Перовій В.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:

Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі (м. Амвросіївка)

до

Державного підприємства «Макіїввугілля» (м. Макіївка)

про

стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 35 790,68 грн., у тому числі боргу у розмірі 27 424,74 грн., фінансових санкції у розмірі 6 452,64 грн. та пені в сумі 913,30 грн., -

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю

від відповідача: не з`явився

Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі звернулась до суду з позовною заявою до Державного підприємства «Макіїввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Орлятко» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 35 790,68 грн., у тому числі боргу у розмірі 27 424,74 грн., фінансових санкції у розмірі 6 452,64 грн. та пені в сумі 913,30 грн.

Представник позивача у судовому засіданні звернувся до суду з заявою про уточнення позовних вимог, відповідно до якого позивач зменшив позовні вимоги у зв`язку з частковою сплатою відповідачем заборгованості та просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 22 509,28 грн., у тому числі боргу у розмірі 21 372,92 грн., фінансових санкції у розмірі 733,82 грн. та пені в сумі 402,51 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 137 КАС України, позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу. Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про прийняття заяви про зміну позовних вимог, окремо не оскаржується. Таким чином, суд приймає уточнення позивачем своїх вимог та розглядає адміністративну справу за позовною заявою, враховуючи заяву позивача про уточнення позовних вимог.

Відповідач у судове засідання не з`явився, 10.04.12р. через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав заяву за вих.№08-81/128 від 04.04.12р. в якій позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі про стягнення заборгованості з єдиного внеску у розмірі 35 790,68 грн. визнав у повному обсязі та просив розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

5 березня 2012 року Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі звернулось до суду з позовною заявою, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, до Державного підприємства «Макіїввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Орлятко» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 22 509,28 грн., у тому числі боргу у розмірі 21 372,92 грн., фінансових санкції у розмірі 733,82 грн. та пені в сумі 402,51 грн.

В обґрунтування адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі посилається на те, що за відповідачем з урахуванням часткової сплати станом на 01.04.12р. обліковується заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску в розмірі 21 372,92 грн.

У зв`язку з несплатою відповідачем у встановлений строк заборгованості зі сплати єдиного внеску до відповідача було застосовано фінансові санкції та нарахована пеня відповідно до рішень №255 від 30.11.11р. в розмірі 4 787,60 грн., №6 від 16.01.12р. в розмірі 2 578,34 грн.

Під час провадження в адміністративній справі відповідачем було частково сплачено борг з єдиного соціального внеску в розмірі 7 051,79 грн., фінансових санкції в сумі 5 718,82 грн. та пені в розмірі 510,79 грн.

Вказану заборгованість відповідач у добровільному порядку в передбачені законом строки не сплатив. У зв'язку з чим Позивач, в судовому засіданні просив позов задовольнити в повному обсязі, стягнути з Державного підприємства «Макіїввугілля» заборгованість в розмірі 22 509,28 грн.

Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Стаття 7 Положення визначає, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 названого Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.

Відповідач - Державне підприємство «Макіїввугілля» зареєстровано у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Макіївської міської ради та включене до ЄДРПОУ за кодом 32442295.

Відокремлений підрозділ «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Орлятко» Державного підприємства «Макіїввугілля» зареєстрований без статусу юридичної особи та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, реєстраційний 05-05-01-0864.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно з пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Одночасно з викладеним, перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування також визначено статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Так, відповідно до абзацу 1 частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно з абзацом 3 частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289 (далі за текстом - Інструкція).

Так, відповідно до пункту 6.3 розділу VI Інструкції органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника або актів звірок з органами податкової служби сум доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску або органами Пенсійного фонду у повідомленнях-розрахунках визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;

б) якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску;

в) якщо платник має на кінець звітного базового періоду борги зі сплати фінансових санкцій.

При цьому, у випадку "б" та/або "в" вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.

У свою чергу, відповідно до пункту 6.4 розділу VI Інструкції вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо її передано службовій особі такого платника під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до облікових даних з картки особового рахунку Державного підприємства «Макіїввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Орлятко», відповідач має недоїмку у заявленому позивачем розмірі, а саме у розмірі 21 372,95 грн.

Відповідно до частини другої статті 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Абзацом 6 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначено, що у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Суб'єктом владних повноважень на суму недоїмки, яка відображена в картці особового рахунку платника, правомірно було нараховано штрафні санкції та пеню, а саме:

- рішенням №255 від 30.11.11р. на підставі п.6 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» відповідачу було нараховано штраф у розмірі 4 787,60 грн.;

- рішенням №6 від 16.01.12р. на підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за період з 20.09.11р. по 02.11.11р., 01.12.11р., 20.10.11р. по 01.12.11р., 28.12.11р. до відповідача було застосовано штраф у розмірі 1 665,04 грн. та нарахована пеня у розмірі 913,30 грн.

Вказані рішення було отримано уповноваженою особою відповідача в день їх винесення, про що на рішеннях наявні відмітки.

Згідно з заявою за вих.№08-81/128 від 04.04.12р. відповідач позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі про стягнення заборгованості з єдиного внеску у розмірі 35 790,68 грн. визнав у повному обсязі.

Проте, враховуючи часткову сплату відповідачем заборгованості з єдиного соціального внеску в розмірі 7 051,79 грн., фінансових санкції в сумі 5 718,82 грн. та пені в розмірі 510,79 грн., суд приймає визнання адміністративного позову в частині, що не суперечить фактичним обставинам справи.

За результатами аналізу всіх наведених обставин у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі до Державного підприємства «Макіїввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Орлятко» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 22 509,28 грн., у тому числі боргу у розмірі 21 372,92 грн., фінансових санкції у розмірі 733,82 грн. та пені в сумі 402,51 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011, Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289, ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 94, 112, 128, 136, 158-163, 167,254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі до Державного підприємства «Макіїввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Орлятко» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 22 509,28 грн., у тому числі боргу у розмірі 21 372,92 грн., фінансових санкції у розмірі 733,82 грн. та пені в сумі 402,51 грн. - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Макіїввугілля» (адреса: 86157, Донецька область, м.Макіївка, пл.Радянська, 2, ід.код 32442295) на користь Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському район (адреса: 87302, Донецька область, м. Амвросіївка, вул.Щорса,15, ід.код 20397330) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 22 509,28 грн., у тому числі боргу у розмірі 21 372,92 грн., фінансових санкції у розмірі 733,82 грн. та пені в сумі 402,51 грн.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 10 квітня 2012 року.

Повний текст постанови складений 17 квітня 2012 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Толстолуцька М.М.