УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2012 р. Справа № 87248/09
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Кушнерика М.П., Старунського Д.М.,
з участю секретаря судового засідання Грущенко І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29.10.2009 року у справі за позовом державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова (тепер Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
У червні 2009 року державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» (ДТГО «Львівська залізниця») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова (тепер Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №000088223/0 від 31.03.2009 року.
У позовній заяві позивач зазначав, що згідно планової перевірки відокремленого підрозділу «Спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву з велоспорту «Локомотив» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (ВП «СДЮШОР «Локомотив») податковим органом встановлено порушення вимог пп. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого підприємством занижено податок на прибуток на загальну суму 3948.79 грн. За результатами перевірки складено акт від 17.03.2009 року за №719/23-3/20846236, на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.03.2009 року за № 000088233/0, яким ВП «СДЮШОР «Локомотив» донараховано 3948,79 грн. основного платежу - податку на прибуток, та 1527,52 грн. штрафних санкцій з цього податку, загалом на суму 5476.31 грн.
Позивач не погоджувався з податковим повідомленням-рішенням №000088223/0 від 31.03.2009 року, оскільки порушення Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» він не допускав.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29.10.2009 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова №000088223/0 від 31.03.2009 року.
Постанову суду першої інстанції оскаржила ДПІ у Франківському районі м. Львова, подавши на неї апеляційну скаргу.
Апелянт в апеляційній скарзі звертає увагу на те, що при проведенні перевірки ВП «СДЮШОР «Локомотив» було встановлено, що ВП «СДЮШОР «Локомотив» як платником податку на прибуток амортизувалось майно, яке ним не було придбано, тобто фактично були понесені витрати у грошовій формі, що зумовило порушення платником вимог пп. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Оскільки, ВП «СДЮШОР «Локомотив» не понесло жодних витрат на придбання легкових автомобілів ВАЗ-21093, ГАЗ-31029, КІА - «Besta», тому не було підстав для відображення цих амортизаційних відрахувань у податковому обліку. Таким чином відбулось завищення амортизаційних відрахувань.
З огляду на вказане в апеляційній скарзі, апелянт вважає постанову суду першої інстанції прийнятою з неправильним застосуванням норм права, тому просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який апеляційну скаргу підтримав, представника ДТГО «Львівська залізниця», який просить апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
У справі встановлено, що в ході планової перевірки податковим органом встановлено завищення ВП «СДЮШОР «Локомотив» амортизаційних відрахувань за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року в сумі 15795,15 грн., у тому числі за ІІІ квартал 2007 року у сумі 3439,16 грн., за IV квартал 2007 року у сумі 3224,21 грн., за І квартал 2008 року у сумі 3220,33 грн., за ІІ квартал 2008 року у сумі 3079,34 грн., за ІІІ квартал 2008 року у сумі 2832.11 грн.
Крім цього, перевіркою встановлено порушення пп. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток на загальну суму 3948,79 грн., у тому числі за ІІІ квартал 2007 року в сумі 859,79 грн., за IV квартал 2007 року в сумі 806,05 грн., за І квартал 2008 року 805,08 грн., за ІІ квартал 2008 року в сумі 769.84 грн., за ІІІ квартал 2008 року в сумі 708.03 грн.
На підставі акта перевірки № 719/23-3/20846236 від 17.03.2009 року, ДПІ у Франківському районі м. Львова 31.03.2009 року прийнято податкове повідомлення - рішення № 000088233/0, згідно якого у зв'язку з порушенням позивачем вимог пп. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 чинного на час спірних правовідносин Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем - податок на прибуток в розмірі 5476.31 грн. - у тому числі, за основним платежем - 3948,79 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1527,52 грн.
Задовольняючи позов ДТГО «Львівська залізниця», суд першої інстанції виходив з того, що висновки ДПІ в Франківському районі м. Львова про порушення ДТГО «Львівська залізниця» пп. 8.1.1, 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» не знайшли свого підтвердження, оскільки позивачем надано суду докази того, що відбулася передача основних засобів (автомобілів) в межах однієї юридичної особи - ДТГО «Львівська залізниця», а саме, від відокремленого підрозділу «Дорожна ремонтно-експлуатаційна автобаза» до відокремленого підрозділу «СДЮШОР «Локомотив», тому передачі прав власності на вищевказані легкові автомобілі не було.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає, що податкове повідомлення-рішення №000088223/0 від 31.03.2009 року є протиправним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до п. 1.31 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», продажем товарів є будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Не вважаються продажем операції з надання товарів у межах договорів комісії, схову (відповідального зберігання), доручення, інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу прав власності на такі товари.
Пунктом 3.1 ст.3 вищевказаного Закону встановлено, що об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на:
- суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону;
- суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.
Згідно пп. 8.1.1, 8.1.2 п.8.1. ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», під терміном «амортизація» основних фондів і нематеріальних активів слід розуміти поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення, на зменшення скоригованого прибутку платника податку у межах норм амортизаційних відрахувань. Амортизації підлягають витрати на:
- придбання основних фондів та нематеріальних активів для власного виробничого використання, включаючи витрати на придбання племінної худоби та придбання, закладення і вирощування багаторічних насаджень до початку плодоношення;
- самостійне виготовлення основних фондів для власних виробничих потреб, включаючи витрати на виплату заробітної плати працівникам, які були зайняті на виготовленні таких основних фондів;
- проведення всіх видів ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних фондів.
Згідно п 1.1, 1.2 Положення про відокремлений підрозділ «Спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з велоспорту «Локомотив», ВП СДЮШОР «Локомотив» входить до складу ДТГО «Львівська залізниця» та є відокремленим підрозділом залізниці без права юридичної особи та діє як позашкільна установа, основною діяльністю якої є спортивна підготовка дітей, підлітків та молоді.
Як вбачається з матеріалів справи, легковий автомобіль ВАЗ-21093 був переданий на баланс ВП СДЮШОР «Локомотив» з велоспорту ДТГО «Львівська залізниця» від «Дорожно-ремонтної експлуатаційної автобази» Львівської залізниці згідно приймально-здавального акту від 16.08.2002 року, легковий автомобіль ГАЗ-31029 був переданий на баланс ВП СДЮШОР «Локомотив» з велоспорту ДТГО «Львівська залізниця» від «Дорожно-ремонтної експлуатаційної автобази» Львівської залізниці згідно акту (накладної) прийому-передачі (внутрішнього переміщення основних засобів) № 4 від 08.04.2005 року, легковий автомобіль КІА «Besta» був переданий на баланс ВП СДЮШОР "Локомотив" з велоспорту ДТГО «Львівська залізниця» від «Дорожно-ремонтної експлуатаційної автобази» Львівської залізниці згідно акту (накладної) прийому-передачі (внутрішнього переміщення основних засобів)№ 162Б від 12.05.2005 року.
Проте, передачі права власності на вищевказані легкові автомобілі не було, що підтверджується Свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів ВАЗ-21093 (серії НОМЕР_2 від 27.08.2002 року), ГАЗ-31029 (серії НОМЕР_1 від 19.04.2005 року), КІА «Besta» (серії НОМЕР_3 від 13.05.2005 року), довідкою ДАІ ГУМВС України у Львівській області, вказівками про передачу та перереєстрацію вказаних автомобілів, № К-549в від 15.08.2002 року, № 137в від 07.04.2005 року, № К-162в від 29.04.2005 року, актами (накладними) прийому - передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів.
Амортизаційні відрахування в період, коли дані основні засоби знаходились на балансі відокремленого підрозділу «Дорожно-ремонтної експлуатаційної автобази» Львівської залізниці проводились цим підрозділом, а після передачі - ВП СДЮШОР "Локомотив"
З цього випливає висновок, що позивачем не було допущено порушень пп. 8.1.1, 8.1.2 п.8.1. ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», тому податкове повідомлення-рішення №000088223/0 від 31.03.2009 року ДПІ у Франківському районі м. Львова підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги ДПІ у Франківському районі м. Львова не можуть бути підставою для її задоволення, оскільки не відбувся перехід права власності на легкові автомобілі до ВП СДЮШОР «Локомотив», а витрати на придбання транспортних засобів були понесені не даним відокремленим підрозділом, а юридичною особою ДТГО «Львівська залізниця».
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає обставинам справи, наявним в ній доказам, правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги правильності висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29.10.2009 року по справі № 2а-4183/09/1370 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : М.П. Кушнерик
Д.М. Старунський
Повний текст виготовлено 23.03.2012 року