Рішення № 2338784, 14.07.2008, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.07.2008
Номер справи
7287-2008
Номер документу
2338784
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 103

РІШЕННЯ

Іменем України

14.07.2008

Справа №2-15/7287-2008

За позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

До відповідача 1 Фонду майна АР Крим (95015, АР Крим, м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 17, ідентифікаційний код 00036860)

До відповідача 2 Суворовської сільської ради (96526, АР Крим, Сакський район, с. Суворовське, вул.. Суворовська, 4, ідентифікаційний код 0436197)

За участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» (97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул.. Некрасова, 45)

Про визнання дійсним договору та спонукання до виконання певних дій

Суддя ГС АР Крим І.А. Іщенко

представники:

Від позивача - ОСОБА_2, довіреність б/н від 10.07.2008 р., у справі

Від відповідача 1 - Хабібуліна Л.О., довіреність № 05Д від 08.01.2008 р., у справі

Від відповідача 2 - не з'явився

Третя особа - не з'явився

Обставини справи: ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду АР Крим із позовною заявою до Фонду майна АР Крим, Суворовської сільської ради, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» про визнання дійсним договору купівлі-продажу майна комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Сакського району АР Крим - котельної, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради, розташованої за адресою: Сакський район, с. суворовське, вул.. Степова, 13 А від 24.04.2008 р., укладеного між ОСОБА_1 та Суворовською сільською радою, від імені якої діє Фонд майна АР Крим; про зобов'язання Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» зареєструвати договір купівлі-продажу котельної, розташованої за адресою : Сакський район, с. Суворовське, вул.. Степова, 13А.

Позовні вимоги мотивовані тим, що після укладання між ОСОБА_1 та Суворовською сільською радою, від імені якої діє Фонд майна АР Крим договору купівлі-продажу майна комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Сакського району АР Крим - котельної, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради, розташованої за адресою: Сакський район, с. суворовське, вул.. Степова, 13 А, відповідач ухиляється від нотаріального посвідчення договору, чим порушує законні права та інтереси позивача.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Фонду майна АР Крим у судовому засіданні та у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов.

14.07.2008 р. до господарського суду АР Крим надійшла заява від відповідача Суворовської сільської ради з клопотанням про розгляд справи за відсутності їх представника, позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» явку представника у судове засідання не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, вимоги суду не виконав, письмових пояснень по суті позовних вимог не надав.

За такими обставинами, суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши представлені докази, суд

ВСТАНОВИВ :

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних спорів» від 15 грудня 2006 р. до підвідомчості господарських судів віднесено справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав.

Частиною 1 статті 21 ГПК України встановлено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.

Так, статтею 1 Господарського процесуального кодеку України передбачено право фізичних осіб, що не є суб'єктами підприємницької діяльності у випадках, передбачених законодавчими актами України, звернутися до господарського суду.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, фізична особа, яка не має статусу підприємницької діяльності, може бути стороною у господарському процесі у спорах, що виникають з питань приватизації майна.

20.06.2006 р. рішенням 4 сесії 5 скликання Суворовськой сільської ради № 71 прийнято рішення про приватизацію котельної, розташованої за адресою: Сакський район, с. Суворовське. вул. Степова, 13-а, що є об'єктом комунальної власності та знаходиться на балансі Суворовської сільської ради, шляхом викупу громадянином ОСОБА_3. (а.с. 25)

06.07.2006 р. рішенням 5 сесії 5 скликання Суворовської сільської ради № 74 Фонду майна АР Крим були передані повноваження щодо приватизації об'єкта комунальної власності громади Суворовської сільської ради, що підлягає приватизації у 2006 році. (а.с. 27)

На підставі цього рішення було укладено договір-доручення від 10.04.2007 р. на приватизацію комунального майна територіальної громади Суворовської сільської ради. (а.с. 28)

Наказом Фонду майна АР Крим від 25.04.2007 № 242 було прийнято рішення з приватизації майна комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Сакського району Автономної Республіки Крим - котельної, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради, розташованої за адресою: Сакський район, с. Суворовське. вул. Степова, 3А, шляхом викупу ОСОБА_3. (а.с. 29)

05.10.2007 р. рішенням 22 сесії 5 скликання Суворовської сільської ради № 505 були внесені зміни до рішення 4 сесії 5 скликання Суворовської сільської ради № 71 від 20.06.2007 р. в частині зміни ім'я покупця з ОСОБА_3 на ОСОБА_1. (а.с. 43)

Наказом Фонду майна АР Крим від 27.06.2007 р. №394 було затверджено висновок про ринкову вартість майна комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Сакського району АР Крим - котельної, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради, розташованої за адресою: Сакський район, с. Суворовське, вул.. Степова, 13А, яка станом на 30.04.2007 складала 175189,20 грн. (з ПДВ) (а.с. 39)

Наказом Фонду майна АР Крим від 07.03.2008 р. № 148 було затверджено продаж шляхом викупу позивачем - громадянином ОСОБА_1 об'єкта. (а.с. 44)

Відповідно до вищезазначеного наказу позивач повинен внести грошові кошти за об'єкт приватизації у розмірі 175189,20 грн. Також цим наказом передбачалася своєчасність укладення договору купівлі-продажу та акта приймання-передачі, крім того, цей наказ є підставою для зняття з балансу Суворовської сільської ради об'єкта, що знаходиться на її балансі, після підписання акта приймання-передачі.

Так, 24.04.2008 р. між Суворовською сільською радою Сакського району АР Крим, від імені якої діє Фонд майна АР Крим (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) був укладений договір купівлі-продажу майна комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Сакського району АР Крим - котельні, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради. (а.с. 8-13)

Згідно з пунктом 1.1 Договору Продавець зобов'язується передати у власність Покупцю майно комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Лакського району АР Крим - котельні, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради, розташованої за адресою: АР Крим, Сакський район, с. Суворовське, вул.. Степова, 13А (об'єкт приватизації), а Покупець зобов'язується прийняти об'єкт приватизації, сплатити за нього ціну відповідно до умов, що визначені в цьому Договорі, та пройти реєстрацію об'єкта приватизації у бюро технічної інвентаризації.

Об'єкт приватизації являє собою котельню, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради, розташовану за адресою : АР Крим, Сакський район, с. Суворовське, вул.. Степова, 13А, загальною площею 286,7 кв.м, у складі: нежитлові будівлі літ. А-а-а1», огорожі.

Відповідно до пункту 1.2 Договору право власності на об'єкт приватизації переходить до Покупця з моменту сплати повної вартості придбаного об'єкта приватизації, з урахуванням ПДВ і підписання акта приймання-передачі між представником органу приватизації і покупцем.

Згідно з пунктом 1.3 Договору ринкова вартість об'єкта приватизації становить 175189,20 грн.

Пунктом 2.1 Договору встановлено, що Покупець зобов'язаний внести грошові кошти за об'єкт приватизації у сумі - 175189,20 грн. за придбаний об'єкт приватизації протягом 30 календарних днів з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації цього Договору. Термін оплати може бути продовжений ще на 30 календарних днів за умови внесення Покупцем не менше 50 відсотків від ціни продажу об'єкта приватизації з урахуванням ПДВ.

Передача об'єкта приватизації відповідно до пунктів 3.1 Договору здійснюється Продавцем Покупцю в 3-денний термін після сплати повної вартості придбаного об'єкта приватизації з урахуванням ПДВ. Передача об'єкта приватизації Продавцем і прийняття об'єкта приватизації Покупцем засвідчується актом приймання-передачі, який підписується сторонами.

Згідно з умовами зазначеного Договору (пункт 14.1) цей договір підлягає нотаріальному посвідченню, державній реєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 14.05.2008 р. звернувся до відповідача Суворовської сільської ради як власника майна з вимогою щодо нотаріального посвідчення договору (а.с. 6).

Проте, відповідачем вказаний лист було проігноровано, що і стало приводом для звернення фізичної особи ОСОБА_1 до господарського суду АР Крим з відповідним позовом.

З цього приводу суд вважає за необхідне повідомити наступне.

Згідно з частиною 2 статті 16 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах про право власності на майно або про витребування майна з чужого незаконного володіння чи про усунення перешкод у користуванні майном розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна.

Відповідно до частини 1 статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

За приписами статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі: справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів судом, зокрема визнання правочину дійсним.

Судом встанвлено, що спірний договір купівлі-продажу майна комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Сакського району АР Крим - котельні, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради від 24.04.2008 р. за своєю правовою природою є договором купівлі-продажу нерухомого майна.

У відповідності до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з частиною 1 статті 209 Цивільного кодексу України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.

У відповідності до частини 1 статі 210 Цивільного кодексу України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Згідно зі статтею 657 Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Судом встановлено, що сторонами не здійснено нотаріального посвідчення та державної реєстрації Договору.

Частиною 1 статті 220 Цивільного кодексу України визначено, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

У відповідності до частини 2 статті 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Відповідно до частини 1 статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

З огляду на зазначене, сторони нікчемного правочину не зобов'язані виконувати його умови, одна сторона має право відхилити вимоги другої сторони щодо вчинення певних дій навіть тоді, коли він судом не визнаний недійсним.

Також, відповідно до частини 3 статті 640 Цивільного кодексу України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Виходячи з того, що Договір купівлі-продажу майна комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Сакського району АР Крим - котельні, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради від 24.04.2008 р. нотаріально не посвідчений, у відповідності до частини 1 статті 220 Цивільного кодексу України він є нікчемним, а отже згідно частини 1 статті 216 Цивільного кодексу України не покладає на сторін ніяких зобов'язань.

Однак, при цьому відповідно до частини 2 статті 215 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Так, зокрема, частиною 2 статті 220 цього Кодексу передбачено, що, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно зі статтею 180 Господарського кодексу України істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Проаналізувавши текст Договору купівлі-продажу від 24.04.2008 р., судом встановлено, що сторонами узгоджено всі істотні умови, необхідні для даного виду договору, в ньому визначені предмет, ціна, строк його дії.

Правочин, який підлягає державній реєстрації, вважається вчиненим лише з моменту його державної реєстрації (чатина 1 статті 210 Цивільного кодексу України).

При недотриманні вимоги стосовно реєстрації правочину, у тих випадках, коли така реєстрація визнана законом обов'язковою, такий правочин вважається неукладеним, а отже не має юридичної сили і не може породжувати для його суб'єктів бажаного правового результату і відповідних прав.

Аналіз змісту статті 210 Цивільного кодексу України дає змогу дійти висновку, що цивільні права і обов'язки у сторін такого правочину можуть виникати тільки з моменту його реєстрації.

Отже, зобов'язання сторін по договору від 24.04.2008 р. виникають з моменту державної реєстрації договору.

Виконання умов договору позивачем пов'язано лише з моменту нотаріального посвідчення договору, зокрема приймання-передача майна, оплата тощо.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи відповідач ухиляється від нотаріального посвідчення вказаного договору купівлі-продажу нерухомого майна від 24.04.2008 р.

У відповідності до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Отже, частина 2 статті 220 Цивільного кодексу України пов'язує визнання нікчемного правочину дійсним з обов'язковою наявністю всіх визначених статтею умов, а саме: узгодження сторонами всіх істотних умов договору, повне або часткове виконання договору, ухиляння однією із сторін від нотаріального посвідчення договору.

Згідно з Роз'ясненнями Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням договорів недійсними» №02-5/111 від 12.03.1999 р., з наступними змінами та доповненнями, якщо однією з сторін угода виконана повністю або частково, а друга сторона ухиляється від нотаріального посвідчення угоди, господарський суд на підставі частини другої статті 47 Цивільного кодексу вправі за позовом сторони, яка виконала угоду, визнати таку угоду дійсною. Судове рішення у цьому випадку замінює нотаріальне посвідчення.

З огляду на наявність всіх умов, Договір купівлі-продажу майна комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Сакського району АР Крим - котельні, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради від 24.04.2008 р., укладений між Суворовською сільською радою Сакського району АР Крим, від імені якої діє Фонд майна АР Крим та ОСОБА_1 підлягає визнанню дійсним.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в цій частині є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» провести державну реєстрацію договору купівлі-продажу котельної, суд вважає за необхідне зазначити, що позовні вимоги щодо спонукання Сімферопольського МБРТІ провести державну реєстрацію не підвідомчі господарським судам, виходячи з наступного.

 В силу статті 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі зазначені у цій нормі справи, крім, зокрема, інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.

 Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За змістом пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", що визначено статтею 1 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 статті 4 Закону, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.

В силу пункту 4 статті 5 Закону, державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.

Місцевими органами державної реєстрації, у відповідності зі статтею 7 Закону, є відділення державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру).

У відповідності з пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно на час звернення позивача щодо здійснення реєстрації також визначені пунктом 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5.

Реєстрація прав власності згідно з пунктом 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року №6/5 здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.

В силу підпункту 10 пункту "б" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, делеговане повноваження щодо обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

В даному випадку третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» виконує повноваження щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Таким чином, Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» у розумінні пункту 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень.

Враховуючи суб'єктний склад та характер правовідносин, спір у даній справі підвідомчий суду,  до компетенції якого належить розгляд адміністративних справ.

За таких обставин, спір в частині позовних вимог щодо спонукання Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно не підвідомчий господарським судам України і провадження в частині таких позовних вимог підлягає припиненню на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складений та підписаний у відповідності до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України 15.07.2008 р.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями 33, 34, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати дійсним укладений 24.04.2008 р. між Суворовською сільською радою Сакського району АР Крим, від імені якої діє Фонд майна АР Крим, та ОСОБА_1 договір купівлі-продажу майна комунальної власності територіальної громади Суворовської сільської ради Сакського району АР Крим - котельні, що знаходиться на балансі Суворовської сільської ради, розташованої за адресою : АР Крим, Сакський район, с. Суворовське, вул.. Степова, 13А, загальною площею 286,7 кв.м, у складі: нежитлові будівлі літ. А-а-а1», огорожі.

3. В іншій частині провадження у справі припинити.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Іщенко І.А.