Єдиний державний реєстр судових рішень
«14» серпня 2008 року
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №2а-6174/08
м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Спірідонова М.О.
за участю секретаря - Свіргун О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області до акціонерного товариства «Страхова компанія «Аванте»» про зобов'язання допустити до перевірки посадових осіб ДПА у Харківській області –
ВСТАНОВИВ:
Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області звернулось до адміністративного суду з позовом до акціонерного товариства «Страхова компанія «Аванте»» в якому просив суд зобов’язати АТ «СК «Аванте»» допустити посадових осіб ДПА у Харківській області головного державного податкового ревізора – інспектора відділу організації роботи та моніторингу фінансових операцій Управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Харківській області Сироватка О.В. та головного державного податкового ревізора-інспектора відділу фінансових розслідувань Управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Харківській області Вахрушева О.В. до проведення виїзної планової перевірки АТ «СК «Аванте»».
В обґрунтування позову позивач вказав, що Головою правління АТ «СК «АВАНТЕ» Власовим Ю.М. після отримання під розписку направлення на перевірку №148 від 06.06.08р., не було допущено до проведення планової виїзної перевірки посадових осіб ДПА у Харківській області Сироватка О.В. та Вахрушева О.В..
У судовому засіданні представник позивача пояснив, що вказані посадові особи ДПА у Харківській області були включені до направлення на перевірку на підставі Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.08р. №355, та наказу Дергачівської МДПІ від 06.06.08р. №223. Посилаючись на те, що вказані посадові особи були зазначені у направленні №148 від 06.06.08р., та на п. 1 ч. 1 ст. 112 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90р. №509-ХІІ, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Представник позивача в судове засідання з'явився та підтримав позов у повному обсязі просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з'явився та проти позову заперечує, вказавши, що представник відповідача свою позицію обґрунтовує тим, що посадові особи ДПА у Харківській області Сироватка О.В. та Вахрушев О.В. не були допущені до проведення планової виїзної перевірки за відсутності законних підстав для участі у проведенні перевірки, а саме: відсутності направлення на перевірку, підписаного керівником ДПА у Харківській області згідно з вимогами п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Посилаючись на відсутність законних підстав для проведення перевірки посадовими особами ДПА у Харківській області, а також на те, що на момент розгляду позову судом планова виїзна перевірки АТ «СК «АВАНТЕ» закінчилась та акт перевірки підписано, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Виходячи з вище викладеного просили суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як було встановлено судом відповідно до направлення на перевірку №148 від 06.06.08р. Дергачівської МДПІ проводить з 09.06.08р. по 08.07.08р. виїзну планову документальну перевірку АТ «СК «АВАНТЕ» у складі перевіряючих 8 чоловік, у тому числі головного державного податкового ревізора-інспектора відділу організації роботи та моніторингу фінансових операцій правління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Харківській області Сироватки О.В. та головного державного податкового ревізора-інспектора відділу фінансових розслідувань Управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Харківській області Вахрушева О.В. Згідно з наказом Дергачівської МДПІ від 06.06.08р. №223, відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90р. №509-ХІІ та п. 1.12. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.08р. №355, та на виконання наказу ДПА у Харківській області від 06.06.08р. №222, створено робочу групу для проведення планової виїзної перевірки АТ «СК «АВАНТЕ», до складу якої включено вказаних посадових осіб ДПА у Харківській області Сироватку О.В. та Вахрушева О.В.
Відповідно до Акту про недопуск до проведення планової виїзної перевірки АТ «СК «АВАНТЕ» (код ЄДРПОУ 21246745) від 09.06.08р. №4/35-032, складеного оперуповноваженим УПМ ДПА у Харківській області старшим лейтенантом податкової міліції Карповим А.В., а також головним державним податковим ревізором-інспектором ДПА у Харківській області Сироваткою О.В., головним державним податковим ревізором-інспектором ДПА у Харківській області Вахрушевим О.В., у присутності Голови правління АТ «СК «АВАНТЕ» Власова Ю.М., Ягоднікової О.В. та Голубової О.М., Голові правління АТ «СК «АВАНТЕ» Власову Ю.М. було пред’явлено направлення №148 від 06.06.08р., ознайомившись із яким Власов Ю.М. заявив, що до планової виїзної перевірки АТ «СК «АВАНТЕ» головний державний податковий ревізор-інспектор ДПА у Харківській області Сироватка О.В. та головний державний податковий ревізор-інспектор ДПА у Харківській області Вахрушев О.В. не допускаються.
Судом встановлено, що згідно наданого відповідачем витягу із Акту від 18.07.08р. №804/22-120/21246745, виїзна планова перевірка АТ «СК «АВАНТЕ», яка проводилась на підставі вище вказаного направлення №148 від 06.06.08р., вже закінчилась 15.07.08р.
Суд зазначає, що повноваження органів державної податкової служби визначені Законом України «Про державну податкову службу в України»крім цього цей Закон визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Відповідно до частини 4 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90р. №509-ХІІ із змінами та доповненнями у редакції, чинній станом на 09.06.08р., плановою виїзної перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов’язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об’єкта прав власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Згідно з ч. 2 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Станом на дату розгляду справи виїзна планова перевірка відповідача вже закінчилась, позивачем складено акт «Про результати виїзної планової перевірки АК «Страхової компанії «Аванте»» (код за ЄДРПОУ 21246745) з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства України за період з 01.10.2005 року по 31.03.2008 року про, що складено акт від 18.07.2008 року № 804/22-120/21246745..
Тобто планова документальна перевірка АК «Страхової компанії «Аванте»»за період з 01.10.2005 р. по 31.03.2008 р. вже проведена і не зрозуміло до якої планової перевірки податковий орган просить допустити (взагалі у позовній вимозі не визначено періоду проведення планової виїзної перевірки АК «Страхової компанії «Аванте»»).
Крім того, суд зазначає, що орган податкової служби не скористався правом складення протоколу про адміністративне правопорушення щодо посадових осіб підприємства відповідача, в якому зафіксовано цей факт.
Також, суд вважає за необхідне зауважити на те, що посилання позивача на Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених Наказом ДПА України від 27.05.08р. №355, судом до уваги не приймаються через таке.
Пунктом 15 Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992р. № 731 передбачено, що центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування, а в разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Враховуючи, що наказ ДПА України від 27.05.08р. №355 не пройшов державну реєстрацію, він вважається таким, що не набрав чинності.
Крім цього суд зазначає, що у відповідності до вимог ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звертатися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб’єкт владних повноважень має право звертатися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Суд аналізуючи вище зазначене положення приходить до висновку, що ст.. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено вичерпний перелік випадків у яких органи державної податкової служби мають право звертатись до суду з позовними заявами, права, щодо звернення з позовом про не допуск до перевірки конкретних працівників у вищевказаній нормі це право вищевказаним Законом України не передбачено, а тому суд приходить до висновку, що позивач не мав права звертатись до суду з вказаним позовом оскільки не допуск до перевірки конкретних працівників не перешкоджав подальшому проведенню перевірки та не порушував публічно-правові інтереси органів державної податкової служби.
Керуючись статтями 4, 7, 8, 17, 86, 94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області до акціонерного товариства «Страхова компанія «Аванте»» про зобов'язання допустити до перевірки посадових осіб ДПА у Харківській області - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у строк встановлений ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова у повному обсязі виготовлена 15.08.2008 року.
Суддя
М.О. Спірідонов