ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.11.08 Справа№ 32/140-А
Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О. при секретарі судових засідань Палюх Г.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області, м.Львів
до відповідача Державно-комунального підприємства житлово-експлуатаційної контори №1, м.Борислав Львівська область.
про стягнення 92 288,25 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Грицак О.О. –начальник відділу організаційно-аналітичної та правової роботи (довіреність вих.№04-2198 від 28.05.2008р.);
від відповідача: Харечко В.І. –юрисконсульт (довіреність №52 від 24.03.2008р.)
Представникам сторін роз”яснено права і обов”язки передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України. Згідно клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Суть спору: Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області, м.Львів подала на розгляд господарського суду Львівської області позов до Державно-комунального підприємства житлово-експлуатаційної контори №1, м.Борислав Львівська область про стягнення 92 288,25 грн. економічних санкцій.
Згідно клопотання сторін справу розглянуто поза межами строку встановленого ст.122 КАС України.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду.
В судовому засіданні 26.08.2008р. було оголошено перерву до 07.10.2008р. для надання сторонам можливості врегулювати спір у добровільному порядку, яку було продовжено до 04.11.2008р. В судовому засіданні 04.11.2008р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 10.11.2008р.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Позовні вимоги мотивовані ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», від 03.12.1990р. № 507-ХІІ із змінами та доповненнями, Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. за № 1047/6238 (далі по тексту –Інструкція), на підставі яких до відповідача були застосовані економічні санкції в сумі 92 288,25 грн. за порушення державної дисципліни цін.
Відповідач позовні вимоги не визнає, виклавши свої доводи у запереченні від 17.06.2008р. № 102. В обґрунтування своєї позиції відповідач посилається на ст.57 Конституції України, ч.11 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на виконання якої виконкомом Бориславської міської ради було доведено до відома мешканців міста зміст рішення № 284 від 21.06.2007р., шляхом його виголошення в ефірі місцевого радіо «Слово»25,26,27 червня 2007р., засновником якого є Бориславська міська рада. Крім того, згідно ч.5 ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відповідач проінформував населення про зміну вищевказаного тарифу шляхом надрукування тексту рішення № 284 від 21.06.2007р. на квитанції про сплату комунальних послуг. Крім того, відповідач зазначив, що ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», на яку посилається позивач, не стосується встановлення тарифів для населення. З цих підстав відповідач вважає, що нарахування доплати до базового тарифу за послуги з вивезення твердих побутових відходів та їх утилізації в сумі 0,09 грн./м2 відповідно до рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради № 284 від 21.06.2007р. відбулося правомірно.
Відповідач подав доповнення від 14.07.2008р № 139 та від 26.08.2008р. № 152 до заперечення на позов від 17.06.2008р. № 102, в яких він просить відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав викладених у них.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, господарський суд Львівської області в с т а н о в и в:
Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області проведено перевірку формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги ДКП ЖЕК № 1, в результаті якої виявлено порушення державної дисципліни цін.
Під час перевірки було встановлено, що відповідач в період з 01.07.2007р. по 01.03.2008р. здійснював нарахування доплати до базового тарифу за вивезення сміття мешканцям 254 будинків, які знаходяться на балансі підприємства, загальною площею 1715140,0 кв.м. в розмірі 0,09 грн. м2, що встановлений рішенням виконавчого комітету Бориславської міської ради № 284 від 21.06.2007р. «Про затвердження доплати до базового тарифу по квартирній платі за послуги з вивезення твердих побутових відходів та їх утилізації»(далі по тексту - рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради № 284 від 21.06.2007р.), яке не було офіційно оприлюднено, відтак не набуло чинності у встановленому законодавством порядку. Відповідно, в цей період діяли тарифи згідно рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради № 485 від 24.11.2005р. «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» (далі по тексту- рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради № 485 від 24.11.2005р.), яке введене в дію з 01.01.2006р. (текст рішення опублікований у газеті «Нафтовик Борислава від 30.11.2005р., копія знаходиться в матеріалах справи), яким було затверджено розмір базового тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій –0,59 грн./м2 загальної площі для будинків 3 класу та розмір доплати до базового тарифу за вивіз сміття –0,05 грн./м2.
Застосування протягом 01.07.2007р.-01.03.2008р. відповідачем завищеного розміру доплати до базового тарифу за вивезення сміття призвело до нарахування ним завищеної плати за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій з врахуванням 56,05 % сплати послуг в розмірі 30 762,75 грн.
За результатами перевірки 03.04.2008р. було складено акт № 000240, на підставі якого згідно ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»та п.п.3.1, 3.4 Інструкції позивачем прийнято рішення № 123 від 09.04.2008р. про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно якого вирішено вилучити у ДКП ЖЕК №1 в дохід Держбюджету м.Борислава на р/р 31111106700012 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 22402093 код 21081100 –92 288,25 грн.
Вищевказане рішення відповідачем в 10-ти денний термін в добровільному порядку не виконано.
Позивач, згідно ст.222 ГК України, надіслав відповідачу претензію від 09.04.2008р. № 123 про перерахування на відповідні рахунки бюджету економічних санкцій, яка залишена без задоволення.
Заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд дійшов висновку про задоволення позову. При цьому суд виходив з наступного:
Порядок формування, установлення та застосування цін (тарифів) та відповідальність за його порушення врегульовані Законом України «Про ціни та ціноутворення»та Інструкцією.
Закон України «Про ціни та ціноутворення» поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход бюджету, крім того стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.
Статтею 57 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов»язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом є нечинними.
Згідно ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації»від 23.09.1997, № 539/97-ВР рішення органів місцевого самоврядування публікуються в друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997р. № 280/97-ВР рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Згідно ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»від 11.09.2003р. № 1160-ІУ регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності –у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради № 284 від 21.06.2007р., відповідно до ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», є регуляторним актом прийнятим органом місцевого самоврядування в сфері господарської діяльності, воно регулює господарську діяльність комунального підприємства стосовно цін на послуги, отже до нього застосовується особлива процедура оприлюднення передбачена ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Посилання відповідача на те, що рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради № 284 від 21.06.2007р. було належним чином доведено до відома мешканців шляхом його виголошення в ефірі місцевого радіо «Слово»25,26,27 червня 2007р. та надрукування на квитанціях про сплату комунальних послуг є безпідставним, оскільки це є лише висвітлення діяльності виконкому Бориславської міської ради.
На запит суду від 15.07.2008р. про спосіб оприлюднення рішення від 21.06.2007р. № 284, виконком Бориславської міської ради повідомив про те, що вищевказане рішення було опубліковане в часописі «Нафтовик Борислава»від 17.08.2007р. № 62 (7767), в підтвердження чого було долучено статтю «За послуги треба платити»(копія знаходиться в матеріалах справи).
Отже, оголошення в ефірі місцевого радіо, надрукування на квитанціях про сплату комунальних послуг інформації про збільшення плати за вивіз сміття, опублікування в часописі «Нафтовик Борислава»статті «За послуги треба платити»мають лише інформаційний характер, висвітлюють діяльність виконкому Бориславської міської ради щодо виконання нею своїх повноважень, та не тягнуть за собою набрання чинності відповідним рішенням, тому не є належними доказами офіційного оприлюднення рішення виконкому Бориславської міської ради № 284 від 21.06.2007р.
Враховуючи вищенаведене, в зв»язку з тим, що рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради № 284 від 21.06.2007р. не було офіційно оприлюднено, в період з 01.07.2007р. по 01.03.2008р. діяли тарифи, які були затверджені рішенням виконавчого комітету Бориславської міської ради № 485 від 24.11.2005р.
Оскільки застосування відповідачем рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради № 284 від 21.06.2007р. призвело до нарахування завищеної плати за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в сумі 30 762,75 грн., позивачем 09.04.2008р. було правомірно прийнято рішення № 123 про застосування економічних санкцій на суму 92 288,25 грн. (30 762,75 грн. необгрунтовано отримана виручка + штраф у 2-ох кратному розмірі (30 762,75х2)).
Відповідач рішення позивача від 09.04.2008р. № 123 про застосування економічних санкцій в судовому порядку не оскаржував.
За умовами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Однак, відповідач не подав доказів які б спростовували наведені обставини, доказів оскарження прийнятого інспекцією рішення чи доказів які б підтверджували сплату штрафних санкцій.
З огляду на вищевикладене, встановлений факт порушення державної дисципліни цін відповідачем, тому вимоги Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області про стягнення 92 288,25 грн. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.12 Закону України «Пр засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», п.6 Прикінцевих та перехідних положень, ст.ст.17, 68-71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд , -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Державно-комунального підприємства житлово-експлуатаційної контори №1, вул.Івасюка, 12 м.Борислав Львівська область (р/р 26002301450205 в філії Промінвестбанку, МФО 325406, ЄДРПОУ 05452244) в дохід Державного бюджету м.Борислава (р/р 31111106700012 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 22402093 код 21081100) 92 288,25 грн. з яких 30 762,75 грн. необґрунтовано отримана виручка та 61 525,50 грн. штраф.
3. Стягнути з Державно-комунального підприємства житлово-експлуатаційної контори №1, вул.Івасюка, 12 м.Борислав Львівська область (р/р 26002301450205 в філії Промінвестбанку, МФО 325406, ЄДРПОУ 05452244) в доход державного бюджету 922,88 грн. судового збору.
4. Виконавчий лист про стягнення заборгованості видати за заявою позивача після
набрання постановою законної сили, виконавчий лист про стягнення судового збору видати після набрання постановою законної сили.
5. Постанова набирає законної сили у відповідності до вимог ст.254 КАС України і
може бути оскаржена в апеляційному порядку визначеному главою І розділу ІУ КАС України.
Суддя Сухович Ю.О.