Ухвала суду № 2302330, 05.08.2008, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2008
Номер справи
22-а-7584/08
Номер документу
2302330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

   

У Х В А Л А

Іменем України

5 серпня  2008  року                                                                            справа № 22-а-7584/08

зал судового засідання № 2 у приміщенні суду за адресою:  м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Ханової.Р.Ф.

суддів:                       Старосуд М.І

                                   Василенко Л.А.

                              

при секретарі судового засіданняДенисенко К.С.

за участю представників: від позивача:Михайлик А.С. – за дов. від 29.07.2008р.від відповідача:Панков  К.М.  - за дов. від  22.07.2008р.

Марчук Н.В. – за дов. від 4.08.2008 р.     розглянувши у відкритому

     судовому засіданні апеляційну скаргу

Спеціалізованої державної податкової інспекції

по роботі з великими платниками податків у м.   Д   Донецькуна постанову Донецького окружного  адміністративного судувід 22 травня  2008 року по адміністративній справі№ 2-а-9618/08 (суддя Христофоров А.Б.)за позовомДочірнього підприємства «Тютюнова компанія

до«Хамадей»

   Спеціалізованої державної податкової  інспекції п  по   роботі з великими платниками податків у м.                         

         Донецьку     

про

визнання  недійсними податкових  повідомлень-рішень

ВСТАНОВИЛА:

             Постановою  Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2008 року у справі №2-а-9618/08  задоволено  позов Дочірнього підприємства «Тютюнова компанія «Хамадей», внаслідок чого визнано недійсними  податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку:

             № 0000371313/0/13732/10/15-16-23/2 від 15 квітня  2008 року   щодо застосування штрафних санкцій з акцизного збору з тютюнових виробів за ставкою у процентах до обороту з реалізації товару (за кодом платежу 14020700)   в сумі 3016,67 грн.;

             № 0000361313/0/13729/10/15-16-23/2 від 15 квітня  2008 року щодо застосування штрафних санкцій з акцизного збору із вироблених в Україні товарів. Тютюн (за кодом платежу 14020600) в сумі 10809,73 грн.;      № 0000411313/0/13740/10/15-16-23/2 від 15 квітня 2008 року   щодо застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість   в сумі 32800,38  грн.,  з огляду на неправомірність їх прийняття.                 В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи представник  відповідача просить скасувати постанову  суду першої інстанції та прийняти нове рішення  у справі, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору. 

              Позивач у запереченнях на апеляційну скаргу та  його представник під час апеляційного розгляду справи  доводи, викладені в апеляційній скарзі, відхилив, і просив постанову суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з тих підстав, що постанова суду прийнята з урахуванням усіх обставин справи і відповідає нормам діючого законодавства.

             Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.

               Дочірнє підприємство «Тютюнова компанія «Хамадей»  є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 25113455, перебуває на податковому обліку Спеціалізованої державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку з 1 січня 2005 року  та є платником податку на додану вартість.

             Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку,  як суб’єктом владних повноважень на виконання своїх владних управлінських функцій  була проведена документальна невиїзна перевірка Дочірнього підприємства «Тютюнова компанія «Хамадей»  з питань  несвоєчасної сплати до бюджету збору за забруднення навколишнього природного середовища та збору за спеціальне використання водних ресурсів за період з 9.01.2008 року  по 29.02.2008 року, акцизного збору за період з 21.01.2008 року по 29.02.2008 року, податку з доходів фізичних осіб за період з 9.01.2008 року  по 29.02.2008 року, податку на додану вартість за період з 23.01.2008 року  по 26.02.2008 року 

              На підставі висновків акту перевірки  від 1 квітня 2008 року № 238/15-16-23/2/25113455 (арк.. справи 21-34)  були   прийняті спірні податкові повідомлення від 15 квітня  2008  року     № 0000371313/0/13732/10/15-16-23/2  щодо застосування штрафних санкцій з акцизного збору з тютюнових виробів за ставкою у процентах до обороту з реалізації товару (за кодом платежу 14020700)   в сумі 3016,67 грн.; № 0000361313/0/13729/10/15-16-23/2 щодо застосування штрафних санкцій з акцизного збору із вироблених в Україні товарів. Тютюн (за кодом платежу 14020600) в сумі 10809,73 грн.;  № 0000411313/0/13740/10/15-16-23/2   щодо застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість   в сумі 32800,38  грн.            

               Податкові повідомленні прийняті відповідачем на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті  17   Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

              Відповідно до ст.1 Закону України « Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-ХП, ставки, механізм справляння податків і зборів (обов’язкових платежів), за винятком особливих видів мита, не можуть встановлюватися або  змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

              Платники податків  і зборів (обов’язкових платежів)  зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів  (обов’язкових платежів) у встановлені законам терміни  згідно статті  9 наведеного Закону.

             Спеціальним Законом про оподаткування, який регулює порядок сплати зобов’язань платників податків є Закон України « Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»  від 21.12.2001 року №2181-Ш.

               Згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 вказаного  Закону у разі коли платник податків не  сплачує  узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних  строків, визначених  цим  Законом,  такий  платник   податку   зобов'язаний сплатити штраф, зокрема, у таких розмірах:

         при затримці до 30 календарних днів,  наступних за останнім днем  граничного  строку  сплати   узгодженої   суми   податкового зобов'язання, - у  розмірі  десяти  відсотків  погашеної  суми податкового боргу;

        при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за  останнім  днем  граничного  строку  сплати   узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

               Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем  податковими повідомленнями-рішеннями від 15 квітня  2008 року були застосовані штрафні (фінансові) санкції на підставі  підпункту  17.1. 7  пункту  17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме:

               № 0000371313/0/13732/10/15-16-23/2 від 15 квітня  2008 року   щодо застосування штрафних санкцій   в сумі 3016,67 грн., за затримку від 1 до 30  календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з акцизного збору  (код платежу 14020700)  в с умі 30166,72 грн.

               № 0000361313/0/13729/10/15-16-23/2 від 15 квітня  2008 року щодо застосування штрафних санкцій  в сумі 10809,73 грн. за затримку від 1 до 30 календарних днів  граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з акцизного збору (код платежу 14020600) в сумі 108097,31 грн. ;  № 0000411313/0/13740/10/15-16-23/2 від 15 квітня 2008 року   щодо застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість   в сумі 32800,38  грн.,  за затримку, що не перевищує  30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 328003,80 грн.               Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»,  який   регулює  порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

            Строки сплати податкових зобов'язань визначені підпунктом  5.3.1 пункту 5.3. статті  5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" згідно якого  платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Відповідно до підпункту4.1.4. пункту  4.1. статті  4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.      Нормами підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачена відповідальність платника податків за порушення термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань.              Податковим органом був застосований штраф за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання передбаченого нормами підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону.             20листопада 2007 року позивачем був наданий до податкового органу Розрахунок акцизного збору за жовтень 2007 року (вх. № 11915 від 20.11.2007 року), яким позивачем було самостійно визначено зобов’язання з акцизного зборув загальній сумі 412414,00 грн., з яких акцизний збір за кодо бюджетної класифікації 14020600 складає 335881,00 грн., акцизний збір за кодом бюджетної класифікації 14020700 складає 76533,00 грн.             30 січня 2008 року  позивачем була надана до податкового органу  Довідка про суми акцизного збору № 357 (до Розрахунку акцизного збору за жовтень 2007 року), якою збільшив суму податкових зобов’язань з акцизного збору за жовтень 2007 року на 45220,00 грн.Із урахуванням наданої позивачем уточнюючий Довідки занальна сума податкових зобов’язань позивача з акцизного збору за жовтень 2007 року  складає 457634,00 грн., з яких акцизний збір за кодом бюджетної класифікації 14020600 складає 341474,00 грн., акцизний збір за кодом бюджетної класифікації 14020700 складає 116150,00 грн.             21 січня 2008 року позивачем був наданий до податкового органу Розрахунок акцизного збору за грудень 2007 року (вх. № 13991), яким позивачем було самостійно визначено зобов’язання з акцизного збору  в загальній сумі 129964,00 грн., з яких акцизний збір за кодом бюджетної класифікації 14020600 складає 90204,00 грн., акцизний збір за кодом бюджетної класифікації 14020700 складає 78897,00 грн.              Довідкою про суми акцизного збору, які збільшують або зменшують податкові зобов'язання внаслідок самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (вх. № 833 від 18.02.2008 року) позивачем було зменшено суму зобов'язань зі сплати акцизного збору за грудень 2007  року на суму 81600,00 грн.

            Таким чином, із урахуванням наданих позивачем Довідок , якими були скориговані раніше визначені ним податкові зобов’язання за звітний період грудень 2007 року , загальна сума податкових зобов’язань з акцизного збору за грудень 2007 року складає 129964,00 грн., з яких акцизний збір за кодом бюджетної класифікації 14020600 складає 90204,00 грн., акцизний збір за кодом бюджетної класифікації 14020700 складає 78897,00 грн.

             Однак, податковим органом  зазначена довідка була розцінена як сплата податкових зобов'язань з акцизного збору та скерована в рахунок сплати зобов'язань з акцизного збору за Розрахунком акцизного збору за грудень  2007 року (вх. №  13991 від 21.01.2008 року) в сумі 66300,00 грн. (акцизний збір за кодом платежу 14020600)Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає  6630,00 грн.

               Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом  були нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань позивача, що розстрочені постановами господарського суду Донецької області та ухвалою Донецького окружного адміністративного суду.

              26 лютого 2008 року платіжним дорученням № 0275 позивачем було сплачено 10923,00 грн. з визначенням призначення платежу «акцизний збір відповідно до постанови суду від 18 грудня 2007 року по строку до 26 лютого 2008 року».

              Податковий орган 10826,41 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов’язань за Розрахунком з акцизного збору № 13991від 21.01.2008 року за  грудень 2007 року (вх. № 13991 від 21.01.2008 року). Сума нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 1082,64 грн.

               26 лютого 2008 року платіжним дорученням № 0274 позивачем було сплачено 9159,81 грн. з визначенням  призначення платежу «акцизний збір відповідно до постанови господарського суду від  27 червня 2007 року , перерахування по строку до 26 лютого 2008 року».

              Податковий орган  8883,21 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов’язань за Розрахунком з акцизного збору № 13991від 21.01.2008 року за  грудень 2007 року (вх. № 13991 від 21.01.2008 року). Сума нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 888,32 грн.

             26 лютого 2008 року платіжним дорученням № 0276 позивачем було сплачено 23141,38 грн. з визначенням призначення платежу «акцизний збір відповідно до постанови господарського суду від 23 квітня 2007 року по строку до 26 лютого 2008 року».

            Податковий орган   22087,00 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов’язань за Розрахунком з акцизного збору № 13991від 21.01.2008 року за  грудень 2007 року (вх. № 13991 від 21.01.2008 року) та в погашення податкових зобов’язань в сумі 19515,91 грн. за Довідкою про суми акцизного збору  № 357 від 30 січня 2008 року , якою позивачем були збільшені податкові зобов’язання  з акцизного збору  на 45220,00 грн. за жовтень 2007 року. Сума нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 2208,77 грн.

               Довідкою про суми акцизного збору, які збільшують або зменшують податкові зобов'язання внаслідок самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (вх. № 833 від 18.02.2008 року) позивачем було зменшено суму зобов'язань зі сплати акцизного збору за грудень 2007  року на суму 81600,00 грн.

               Податковим органом  зазначена довідка була розцінена як сплата податкових зобов'язань з акцизного збору та скерована в рахунок сплати зобов'язань з акцизного збору за Розрахунком акцизного збору за грудень  2007 року (вх. №  13991 від 21.01.2008 року) в сумі 15300,00 грн. (акцизний збір за кодом платежу 14020700)Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає  1530,00 грн.

              26 лютого 2008 року платіжним дорученням № 0273  позивачем було сплачено 8733,06 грн. з визначенням призначення платежу «акцизний збір відповідно до постанови господарського суду від 23 квітня 2007 року по строку до 26 лютого 2008 року».

               Податковий орган  8350,51 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов’язань за Розрахунком з акцизного збору № 13991від 21.01.2008 року за  грудень 2007 року (вх. № 13991 від 21.01.2008 року) Сума нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 835,05грн.

            26 лютого 2008 року платіжним дорученням № 0270  позивачем було сплачено 3764,00 грн. з визначенням призначення платежу «акцизний збір відповідно до постанови  суду від 18 грудня  2007 року по строку до 26 лютого 2008 року».

             Податковий  орган   3731,50 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов’язань за Розрахунком з акцизного збору № 13991від 21.01.2008 року за  грудень 2007 року (вх. № 13991 від 21.01.2008 року) Сума нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає 373,15 грн.

             26 лютого 2008 року платіжним дорученням № 0269  позивачем було сплачено 2870,28  грн. з визначенням призначення платежу «акцизний збір відповідно до постанови  господарського  суду від 27 червня   2007 року по строку до 26 лютого 2008 року».

            Податковий орган   2784,71 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов’язань за Розрахунком з акцизного збору № 13991від 21.01.2008 року за  грудень 2007 року (вх. № 13991 від 21.01.2008 року) Сума нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає  278,47 грн.

             Із анализу  Господарського процесуального кодексу України  та Кодексу адміністративного судочинства України вбачається  порядок погашення стягнутих судовими рішеннями сум заборгованості та визначається  порядок та основні умови виконання судових рішень. Тобто, положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", якими визначені основні засади сплати податкових зобов'язань, визначених в порядку, встановленому цим законом, взагалі не передбачає процедуру погашення податкової заборгованості, стягнутої на підставі судових рішень, у тому числі на умовах розстрочення.

             З огляду на вищенаведене, судова колегія погоджує висновки суду першої інстанції щодо неправомірності застосування податковим органом норм підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті 17 Закону України « Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюжетами тадержавними цільовими фондами» щодо штрафних (фінансових) санкцій за порушення темінів сплати узгоджених податкових зобовязань визначених судовими рішеннями.      За змістом підпункту  17.1.7. пункту  17.1. статті  17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" обов'язковою умовою застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань є порушення термінів сплати, встановлених саме Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", тобто строків, визначених підпунктом  5.3.1 пункту  5.3 статті 5 цього Закону.                  Положеннями підпункту  17.1.7. пункту  17.1 статті  17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" не передбачено можливості застосування штрафних санкцій за недотримання платником податків встановлених судом термінів виконання рішення.

            Також, колегія суддів погоджує  посилання позивача на те, що судовими рішеннями, якими передбачено розстрочення виконання постанов суду, взагалі не передбачено конкретних термінів погашення.

             21 січня 2008 року позивачем до податкового органу була надана податкова декларація з податку на додану вартість (вх. № 13989), якою визначено податкове зобов’язання з податку на додану вартість, що підлягає нарахуванню до сплати до бюджету у сумі 77297,00 грн.(рядок 27 податкової декларації).

            Уточнюючим розрахунком (вх. № 356 від 30 січня 2008 року) позивачем були збільшені податкові зобов’язання за грудень 2007 року на 317800,00 грн.. Уточнюючим розрахунком (вх. № 832 від 18 лютого 2008 року) позивачем були зменшені податкові зобов’язання за грудень 2007 року на 317800,00 грн.

            Уточнюючим розрахунком ( вх. № 205 від 25 січня 2008 року) позивачем були уточнені (зменшені) податкові зобов’язання з податку на додану вартість на суму 23400,00 грн. за серпень 2007 року.  Уточнюючим розрахунком (вх. № 355 від 25 січня 2008 року) позивачем були уточнені (збільшені) податкові зобов’язання з податку на додану вартість на суму 23400,00 грн. за серпень 2007 року.

             Як вбачається  з матеріалів перевірки податкового органу, відповідачем були застосовані штрафні санкції на підставі підпункту  17.1.7. пункту  17.1. статті  17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" у зв'язку із поданням позивачем уточнюючих розрахунків, якими були зменшені суми податкових зобов'язань  з податку на додану вартість, а саме:

       -  З податку на додану вартість за грудень 2007  року    (уточнюючий розрахунок вх. № 832 від  18.02.2008 року), яким зменшив податкове зобов’язання  з податку на додану вартість.

             Податковим органом  зазначений уточнюючий  розрахунок був розцінений як сплата податкових зобов'язань з податку на додану вартість за декларацією з податку на додану вартість (вх. № 13989 від 21.01.2008 року) за звітний період грудень 2007 рокута скерований в сумі 317800,00 грн.Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає  31780,00 грн.

             26 лютого 2008 року платіжним дорученням № 0272  позивачем було сплачено 6186,65 грн. з визначенням призначення платежу «податок на додану вартість  відповідно до постанови  господарського  суду від 23 квітня 2007  року по строку до 26 лютого 2008 року».

             Податковий орган  5737,40 грн. з зазначеної суми направив в погашення податкових зобов’язань за  уточнюючим розрахунком податкових зобов’язань  з податку на додану вартість №  356 від 30.01.2008 року. Сума нарахованих штрафних (фінансових) санкцій складає  573,74  грн.

     З податку на додану вартість за  серпень 2007  року    (уточнюючий розрахунок вх. № 205 від  25.01.2008 року), яким зменшив податкове зобов’язання  з податку на додану вартість на суму  23400,00 грн.

             Податковим органом  зазначений уточнюючий  розрахунок був розцінений як сплата податкових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 4466,40 грн. за уточнюючим розрахунком   з податку на додану вартість (вх. № 356 від 30.01.2008 року). Сума неправомірно застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає  446,64 грн.

            Судова колегія  вважає оскаржувані в цій частині податкові повідомлення-рішення такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства з наступних підстав.

     Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.      Уточнюючими розрахунками та довідками, що були надані позивачем до податкового органу відповідно до абзацу 2 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" були зменшені суми узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість та акцизного збору.                Колегія суддів вважає, що зазначене зменшення не посвідчує факт сплати узгодженої суми податкових зобов'язань і не є погашеною сумою в розумінні приписів частини 3 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування", відповідно до якої обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням, або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання  йогобанкрутом".      Пунктами 1 та 2 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування"  податок на додану вартість та акцизний збір віднесені до переліку загальнодержавних податків і зборів(обов'язковихплатежів).      Відповідно до ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету. Сам факт зменшення суми податкового зобов'язання, належного до сплати не міг призвести в будь-якому випадку до надходження коштів до бюджету додатково підтверджує неможливість ототожнення подання уточненого розрахунку на зменшення суми податкових зобов'язань до сплати із фактичною сплатою податкових зобов'язань. Таким чином, на думку позивача, врахування відповідачем суми, на яку зменшене податкове зобов'язання відповідного звітного податкового періоду, яка не сплачена до бюджету, і обов'язок сплати якої скасований самим фактом зменшення, не може вважатися або посвідчувати факт сплати податкових зобов'язань.       Судова колегія погоджує позицію суду першої інстанції  щодо  недоведеності податковим органом  факту погашення податкових зобов'язань певним чином, тому  не  приймає посилання  відповідача   на врахування зменшеної суми податкових зобов'язань в рахунок сплати узгодженої суми податкових зобов'язань              Колегія суддів  вважає, що  податковим органом  застосований порядок нарахування штрафів, виходячи не з погашеної суми податковим боргом, яка є об'єктом обчислення штрафу за приписами підпункту  17.1.7. пункту  17.1. статті  17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами".              Колегія суддів не приймає посилання скаржника у апеляційній скарзі на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” з огляду на наступне.              Відповідно до наведеного пункту податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

             Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобов’язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов’язок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обов’язок саме контролюючого органу (у даному випадку – органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобов’язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” або іншими законами з питань оподаткування. 

              З огляду на зазначене,судова колегія вважає, що  у податкового органу відсутні повноваження змінювати призначення платежу, яке було визначене самостійно платником податків у платіжних дорученнях під час виконання ним свого конституційного обов'язку по своєчасній сплаті сум податкових зобов'язань та направляти такі суми при ведені оперативного обліку платежів на погашення податкового боргу за інший податковий період.

   Також  колегія суддів вважає, що податковим органом  не доведений факт сплати позивачем податкового боргу, внаслідок чого відсутні підстави для розподілу відповідачем сплачених позивачем сум  зобов’язань з  податку на додану вартість та акцизного збору   та застосування підпункту 16.3.3. пункту 16.3 ст. 16 Закону України « Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо часткового погашення податкового боргу, сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

              Судова колегія    не приймає  посилання податкового органу на приписи Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18 липня 2005 року № 276 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 2 серпня 2005 року за № 843/11123 з огляду на те, що  її положення не містять у собі положень щодо прав податкового органу змінювати призначення платежу визначеного платником податку у платіжних документах.       Колегія суддів  зазначає, що відповідач не довів правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначені податкові повідомлення-рішення прийняті ним необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, що посвідчує порушення відповідачем принципу обґрунтованості, наведеного у підпункті 3 частини 3 статті 2 наведеного кодексу.               На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції нстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.

              Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

                 Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2008 року  у справі      № 2-а-9618/08 – залишити без задоволення.  

               Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2008 року  у справі № 2-а-9618/08 – залишити без змін.

                Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 5 серпня 2008 року. Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 5 серпня 2008 року.

                Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

              Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України   протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий:                                                                                         Р.Ф. Ханова

Судді:                                                                                                      М.І. Старосуд

                                                                                                                 Л.А.Василенко