Рішення № 2286251, 30.10.2008, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.10.2008
Номер справи
14/4836
Номер документу
2286251
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" жовтня 2008 р.

Справа № 14/4836

за позовом Красилівської міської Ради м. Красилів

до Відкритого акціонерного товариства "Красилівський цукровий завод" м. Красилів

про стягнення 823 548,05 грн. та повернення земельної ділянки

Суддя Гладюк Ю. В.

Представники сторін:

від позивача: Гавриленко Р.В. представник за дорученням від 19.09.2008р.

від відповідача: –Романюк В.М. представник за дорученням від 10.10.2008р.

з перервою в судовому засіданні

Суть спору.

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства «Красилівський цукровий завод»на користь Красилівської міської ради 610410,35 гривень збитків за фактичне використання земельної ділянки, площею 88,68 га. та повернути земельну ділянку, площею 88,68 га., розташовану на території Красилівської міської ради яка фактично використовується відкритим акціонерним товариством «Красилівський цукровий завод»для виробничих та комерційних цілей у володіння Красилівської міської ради. Обгрунтовуючи свої вимоги позивач наводить наступне.

15 вересня 2003 року між Красилівською міською радою та Відкритим акціонерними товариством «Красилівський цукровий завод»на підставі Рішення 11-ї сесії міської ради XXIV скликання № 4 від 10.09.2003року укладено договір оренди земельної ділянки, розміром 94,7 га., розташованої на території Красилівської міської ради для виробничих та комерційних потреб терміном на два роки: з 15.09.2003 року по 15.09.2005 року.

1 листопада 2003 року Красилівською міською радою та ВАТ «Красилівський цукровий завод»укладено доповнення за № 1 до договору оренди земельної ділянки від 15.09.2003 року за умовами якого зменшено розмір орендованої земельної ділянки до 88,68 га., шляхом внесення змін до розділу 1 Договору, змінено п. 2.3 Договору шляхом встановлення розміру орендної плати в сумі 231128,88 гривень за рік.

Третього листопада 2003 року договір оренди зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 1.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні Відповідача становить:

2006-2007 роки-37977901,32 гривень;

2008 рік - 39041282,56 гривень, що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.04.2008 року № 736 та від 13.03.2008 року № 614.

Відповідно до частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі»річна орендна плата за земельні ділянки які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

У відповідності до статті 7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі»з урахуванням змін внесених Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(п. 8, Розділ II) річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Пункт 8 Розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»яким внесено зміни до частини 4 статті 21

Закону України «Про оренду землі» рішенням Конституційного Суду України визнана неконституційними та таким, що втратив чинність з 22.05.2008 року, з дня ухвалення Конституційним судом цього рішення.

Зважаючи на імперативні норми закону, розмір орендної плати за орендовану Відповідачем земельну ділянку, площею 88,68 га., у період з 01.09.2006 року по 01.09.2008 року складає:

- з 1.09.2006 року по 01.01.2008 року (487 днів) = 506480 гривень.

37977901,32 (нормативна грошова оцінка) х 1% = 379779,01 грн., - розмір орендної плати за рік

379779,01 грн.,: 365 = 1040 грн., - розмір орендної плати за день 1040x487 = 506480 грн.

- з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року (143 дні) = 458868,41 гривень

(39041282,56 х 3%): 365 х 143 = 458868,41 грн. ' "

- з 23.05.2008 року по 01.09.2008 року (101 день) = 108031,62 гривень.

(39041282,56 х 1%): 365 х 101 = 108031,62 грн. І

Відповідно до п.2.3 Договору оренди, розмір орендної плати встановлено в твердій грошовій сумі та становить 231128,88 гривень на рік, що суперечить вимогам законодавства.

За період з 01.09.2006 року по 01.09.2008 року плата за фактично використовувану Відповідачем земельну ділянку, площею 88,68 га., вносилась останнім в розмірі 231128,88 гривень, що становить 633.22 грн. в день ( 231128,88 грн. : 365), у зв'язку з чим за вказаний період Відповідачем не доплачено:

- з 1.09.2006 р., по 01.01.2008 р.,-198000 грн., = (506480 грн., - (487 х 633,22 грн.));

- з 1.01.2008 р., по 22.05.2008 р., - 368333.95 грн.. = (458868,41 грн., - (143 х 633,22 грн.));

- з 23.05.2008 р., по 1. 09.2008 р„ - 44076,40 грн., = ( 108031,62 грн., - (101 х 633,22 грн.,)) Всього за період з 01.09.2006 року по 01.09.2008 року Відповідачем не доплачено

610410,35 гривень.

Зважаючи на те, що умови договору оренди землі в частині порядку визначення розміру орендної плати суперечать вимогам закону вони не можуть бути підставою виникнення у Відповідача права на порушення законних інтересів територіальної громади міста Красилова, пов’язаних з отриманням орендної плати за оренду землі комунальної власності у розмірі визначеному законом.

15 вересня 2005 року домовившись про те, що Договір оренди буде пролонговано на один рік, а саме до 15.09.2006 року Красилівською міською радою та Відповідачем укладено доповнення за № 2 до Договору оренди від 15.09.2003 року.

15 вересня 2006 року, у такий же спосіб, на підставі домовленості про майбутнє продовження терміну дії Договору оренди до 15.09.2009 року між сторонами укладено доповнення за № 3 до Договору оренди від 15.09.2003 року.

У відповідності до статті 20 Закону України «Про оренду землі»укладений договір оренди підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до абз. 1 п. 4 Договору оренди у разі внесення змін до Договору він підлягає перереєстрації. Перереєстрація, а також поновлення Договору оренди проводиться в порядку, встановленому для державної реєстрації.

Вищевказані доповнення до Договору оренди в супереч вимогам закону та умовам Договору в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі у встановленому законодавством порядку не зареєстровано, про що свідчить відсутність реєстраційного напису на них.

Частиною 1 статті 33 Закону України «Про оренду землі»передбачено переважне право орендаря, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі на його поновлення, яке можливе лише шляхом дотримання порядку передбаченого законодавством для його укладення.

Дій направлених на поновлення договору оренди після закінчення терміну його дії, у встановленому законодавством порядку, а саме отримання рішення органу місцевого

самоврядування, розроблення технічної документації, щодо складання документа, що посвідчує право оренди земельної ділянки та подальшої реєстрації договору, Відповідачем не вчинялось.

Доповнення до договору оренди земельної ділянки за № 2 від 15.09.2005 року та за № 3 від 15.09.2006 року із змісту яких випливає про домовленість сторін про пролонгацію договору оренди в майбутньому слід розцінювати лише як надання Красилівською міською радою згоди на продовження дії договору оренди землі, що можливо шляхом вчинення Відповідачем відповідних дій необхідних для набуття права оренди земельно ділянки.

Таким чином, продовження терміну дії договору шляхом внесення у нього доповнень без відповідного рішення органу місцевого самоврядування, а не поновлення його у встановленому законодавством порядку, не розроблення Відповідачем технічної документації необхідної для поновлення договору термін дії якого закінчився, не отримання довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та збереження раніше встановленого розміру орендної плати незважаючи на збільшення вартості земельної ділянки, не проведення з вини Відповідача державної реєстрації доповнень до договору оренди землі є проявом порушення встановленого Законом України «Про оренду землі» та умовами договору порядку укладення договору оренди землі, що спричинило заподіяння для Красилівської міської ради збитків в сумі 610 410,35 гривень.

Збитки полягають у неотриманні територіальною громадою міста Красилова в особі Красилівської міської ради плати за фактичне використання Відповідачем земельної ділянки, площею 88,68 га., у встановлено законом розмірі і визначаються як різниця між сумою сплаченою Відповідачем за використання земельної ділянки та мінімальним розміром плати за використання землі на умовах оренди, встановленим законом.

В судовому засіданні 13.10.2008р. представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог за якою він збільшив суму позовних вимог до 823548,05 грн. Збільшення мотивовано тим, що з червня 2008 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до Закону України «Про оренду землі»зокрема частину 4 статті 21 викладено в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Тому з 3.06.2008 року по 01.09.2008 року розмір орендної плати, який підлягає стягненню із Відповідача за даний період не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що відповідно потребує внесення змін до розрахунку розміру орендної плати.

Розрахунок розміру орендної плати:

- з 1.09.2006 року по 01.01.2008 року (487 днів) = 506480 гривень.

37977901,32 (нормативна грошова оцінка) х 1% = 379779,01 грн., - розмір орендної плати за рік

379779,01 грн.,: 365 = 1040 грн., - розмір орендної плати за день 1040 х 487 = 506480 грн.

- з 01.01.2008 року по 23.05.2008 року (143 дні) = 458868,41 гривень

(39041282,56 х 3%): 365 х 143 = 458868,41 грн.

Розрахунок розмір орендної плати за період з 23.05.2008 р., по 01.09.2008 р.

(з урахуванням змін)

- з 23.05.2008 року по 03.06.2008 року (11 днів) = 11765,82 грн.

39041282,56 (нормативна грошова оцінка) х 1% = 390412,83 грн., - розмір орендної плати за рік

390412,83 грн.,: 365 днів = 1069,62 грн., - розмір орендної плати за день 1069,62 грн., х 11 днів = 11765,82 грн.

- з 03.06.2008 року по 01.09.2008 року (98 днів) = 314469,26 грн.

- (39041282,56x3%): 365 днів х 98 днів = 314469,26 грн.

Плата за фактично використовувану Відповідачем земельну ділянку, площею 88,68 га., вносилась останнім в розмірі 231128,88 гривень, що становить 633,22 грн. в день ( 231128,88 грн. : 365), у зв'язку з чим за вищевказані періоди Відповідачем не доплачено:

- з 1.09.2006 р., по 01.01.2008 р„-198000 грн.. = (506480 грн., - (487 х 633,22 грн.));

- з 1.01.2008 р., по 23.05.2008 р.,- 368333,95 грн., = (458868.41 грн., - (143 х 633,22 грн.));

Розрахунок недоплати з урахуванням змін:

- з 23.05.2008 р., по 3.06.2008 р., - 4800,40 грн., = (11765,82 грн., - (11 х 633,22 грн.,));

- з 3.06.2008 р., по 01.09.2008 р., - 252413,70 грн., = (314469,26 грн., - (98 х 633,22 грн.,)).

Всього за період із 1.09.2006 р., по 23.05.2008 р., за фактичне використання земельної ділянки, площею 88,68 га., Відповідачем не доплачено 823548,05 гривень.

В судовому засіданні 21.10.2008р. представник позивача підтримав збільшені позовні вимоги, інших вимог не висував. За результатами даного судового засідання судом було повідомлено сторони про закінчення розгляду справи та прийняття судом рішення. В зв’язку з цим в судовому засіданні оголошено перерву для підготовки повного тексу рішення та його оголошення. Незважаючи на закінчення розгляду справи позивач 22.10.2008р. надіслав до суду заяву про збільшення позовних вимог в якій він просить „стягнути з відповідача 823 548,05 (вісімсот двадцять три тисячі п'ятсот сорок вісім гривень п'ять копійок) збитків, у вигляді втраченої вигоди, на який розраховував позивач, у разі належного виконання зобов'язань орендаря, розмір яких визначено на рівні орендної плати за фактичне використання земельної ділянки, що визначається законом та не може бути змінений договором”, а також додатково просить:

1. визнати недійсною нікчемну умову господарського зобов'язання, а саме доповнення №2 від 15.09.2005 року до договору оренди земельної ділянки від 15.09.2003 року, укладену між Красилівською міською радою та відкритим акціонерним товариством «Красилівський цукровий завод», як таку, що суперечить вимогам законодавства та порушує публічний порядок, оскільки в поєднанні з договором оренди земельної ділянки, який припинив свою дію порушує права міської територіальної громади на отримання орендної плати в передбаченому законом розмірі.

2. визнати недійсною нікчемну умову господарського зобов'язання, а саме доповнення №3 від 15.09.2006 року до договору оренди земельної ділянки від 15.09.2003 року, укладену між Красилівською міською радою та відкритим акціонерним товариством «Красилівський цукровий завод», як таку, що суперечить вимогам законодавства та порушує публічний порядок, оскільки в поєднанні з договором оренди земельної ділянки, який припинив свою дію порушує права міської територіальної громади на отримання орендної плати в передбаченому законом розмірі.

В силу ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог.

Враховуючи те, що надіслана позивачем до суду заява про збільшення розміру позовних вимог є такою, що надіслана після закінчення розгляду справи та прийняття рішення у справі, а понад усе те, що заявлене збільшення позовних вимог в частині „визнання нікчемними умов господарського зобов’язання” є фактично одночасною зміною предмету та підстави позову (що породжує новий позов) дана заява судом відхиляється, а тому суд вирішує спір за раніше заявленими вимогами.

Відповідач в відзиві на позов та його представник в судовому засіданні проти позову заперечує, посилається на безпідставність звернення до суду з даним позовом саме міської ради з огляду на те, що контроль за внесенням плати за землю здійснює податкова служба.

Вказує, що відсутність порушень вимог Закону України «Про плату за землю»зі сторони ВАТ «Красилівський цукровий завод»є встановленою обставиною і підтверджується належними письмовими доказами:

За період з 01.07.2005 року по 31.12.2006 року - Актом про результати виїзної планової, перевірки №153-23-00373310 від 20.03.2007 року (сторінка 20 Акту)

За період з 01.01.2007 року по 31.03.2008 року - Актом про результати виїзної позапланової перевірки №426-23-00373310 від 20.06.2008 року (сторінка 17 Акту).

Щодо чинності договору оренди зазначає, що згідно ст.18 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Частина 1 статті 20 цього Закону вказує, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Договір оренди земельної ділянки був укладений сторонами 15.09.2003 року і пройшов державну реєстрацію 03.11.2003 року (набрав чинності).

Законодавство не містить імперативної норми щодо обов'язку здійснювати державну реєстрацію (перереєстрацію) будь-яких змін чинного договору оренди земельної ділянки.

Згідно ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Орендна плата встановлена Сторонами у п.2.3. Договору оренди земельної ділянки і відповідає вимогам ст.21 Закону України «Про оренду землі».

Так, у відповідності до ч.2 цієї ж статті розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди, (частина 3 ст.21 Закону).

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки (частина 4 ст.21 Закону).

На момент укладення договору оренди земельної ділянки грошова оцінка земельної ділянки з урахування коефіцієнта індексації (графа 9 Розрахунку земельного податку на земельні ділянки, який був доданий до матеріалів справи 13.10.2008р.) складала:

19 502 189,32 грн. для земельної ділянки площею 88 680 кв. м.;

243 328,40 грн. для земельної ділянки площею 6 020 кв. м. (яка була вилучена 01.11.2003р. -Доповнення №01 від 01.11.2003р. до Договору оренди).

На момент державної реєстрації Договору оренди (03.11.2003р.), Відповідачу в оренду було передано земельну ділянку площею 88 680 кв. м. із встановленим розміром орендної плати 231 128,88 грн. (сума нарахованого земельного податку на загальних підставах - графа 11 Розрахунку земельного податку, складала 195 021,89 грн.).

Оскільки визначений розмір орендної плати - 231 128,88 грн. є більшим від мінімального розміру, встановленого ч.4 ст.21 Закону України «Про оренду землі»(який складав відповідно 195 021,89 грн.), то п.2.3. Договору не суперечить вимогам законодавства.

Сторони у письмовій формі укладали доповнення до чинного договору оренди земельної ділянки (належним чином оформлені - підписані уповноваженими представниками Сторін та скріплені печатками).

Згідно Доповнення №1 від 11.11.2004 року спільно узгоджено, що індексація орендної плати по Договору оренди б/н від 15.09.2003 року не проводитиметься протягом всього терміну дії даного договору (вказана умова не суперечить ч.3 ст.21 Закону України «Про оренду землі», так як сторони вправі відмовитись від проведення індексації).

Згідно Доповнень №2 від 15.09.2005 року та №3 від 15.09.2006 року договір оренди був пролонгований до 15.09.2009 року.

Пролонгація (продовження терміну договору) є правомірною (дозволеною) дією Сторін, оскільки термін продовження договору не перевищує максимальний строк - 50 років і не суперечить чинному законодавству.

Орендодавець письмових заперечень (листом-повідомленням) в порядку ч.3 ст.33 Закону України «Про оренду землі»відповідачу не направляв, і до моменту подання позову ніяких претензій не висував.

Орендар свої господарські зобов'язання по договору оренди виконує належним чином і в повному обсязі, тому посилання позивача про спричинення йому відповідачем збитків у розмірі 823 548,05 грн. є необгрунтованим і безпідставним.

Вимога про повернення земельної ділянки (до закінчення терміну дії договору - 15.09.2009 року) є такою, що порушує законні права орендаря, і є протиправною.

Крім того, на орендованій земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомості, що належать на праві власності відповідачу (цілісний майновий комплекс цукрового заводу).

Підстави для примусового припинення прав на земельну ділянку зазначені у ст.143 Земельного Кодексу України, а саме:

Примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі:

а) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

б) неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів;

в) конфіскації земельної ділянки;

г) викупу (вилучення) земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб;

ґ) примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов'язаннях власника цієї земельної ділянки;

д) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

Жодних з перелічених вище підстав не існує, тому позовна вимога щодо повернення земельної ділянки не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Відсутність порушень вимог земельного законодавства підтверджується Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 26.11.2006 року.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

15 вересня 2003 року між Красилівською міською радою та Відкритим акціонерними товариством «Красилівський цукровий завод»на підставі Рішення 11-ї сесії міської ради XXIV скликання № 4 від 10.09.2003року укладено договір оренди земельної ділянки, розміром 94,7 га., розташованої на території Красилівської міської ради для виробничих та комерційних потреб терміном на два роки: з 15.09.2003 року по 15.09.2005 року.

1 листопада 2003 року Красилівською міською радою та ВАТ «Красилівський цукровий завод»укладено доповнення за № 1 до договору оренди земельної ділянки від 15.09.2003 року за умовами якого зменшено розмір орендованої земельної ділянки до 88,68 га., шляхом внесення змін до розділу 1 Договору, змінено п. 2.3 Договору шляхом встановлення розміру орендної плати в сумі 231128,88 гривень за рік. В доповненні до договору також зазначено, що воно вступає в силу з 1 листопада 2003 року і діє протягом всього терміну чинності Договору оренди земельної ділянки б/н від 15.09.2003р.

Третього листопада 2003 року договір оренди зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 1.

15 вересня 2005 року між сторонами підписано зміни до договору оренди від 15.09.2003 року за якими строк оренди визначений до 15.09.2006р.

15 вересня 2006 року, у такий же спосіб, сторони підписали зміни до договору за якими строк оренди визначений до 15 вересня 2009 року.

Зміни до договору щодо розміру орендної плати після 1 листопада 2003 року не вносились. Пропозиції щодо зміни умов договору в частині орендної плати в порядку ст.188 Господарського кодексу України сторонами не надсилались. Претензій щодо внесення відповідачем меншої орендної плати, а ніж визначено умовами договору оренди позивачем не висувалось.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позову виходячи з наступного.

В силу ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підставою звернення до господарського суду є порушення охоронюваного законом права.

Згідно ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності віднесена до загальнодержавних податків.

У відповідності до преамбули Закону України «Про плату за землю»цей Закон визначає розміри та порядок оплати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Згідно ст.2 цього Закону плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Статтею 5 цього Закону встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Згідно ст.13 підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій (ч.1 ст.14 цього ж Закону).

Перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або повернення його платнику допускаються не більш як за два попередні роки (ч.2 ст.18 цього ж Закону).

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) (ст.19 цього ж Закону).

Згідно ст.20 Платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

У відповідності до ст.27 Закону України «Про плату за землю»контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Підсумовуючи наведене суд прийшов до висновку, що Красилівська міська рада безпідставно звернулась до суду з даним позовом в частині стягнення збитків через відсутність порушеного права та контрольних функцій щодо внесення плати за землю в тому числі орендної плати.

При вирішенні спору суд вважає за необхідне також відмітити наступне.

За умови зміни законодавства щодо розміру орендної плати дана обставина є підставою для відповідних змін до договору. Проте такі зміни не можуть бути внесені в односторонньому порядку, а здійснюватись за встановленим законодавством порядком. Нарахування орендної плати в розмірі відмінному від розміру визначеного умовами договору не допускається.

Предметом позову визначається предмет доказування тобто коло тих обставин які необхідно встановити суду за допомогою належних та допустимих доказів. Із змісту позовних вимог вбачається, що предметом судового розгляду є стягнення збитків та повернення земельної ділянки. За відсутності вимог щодо недійсності договору у суду відсутні правові підстави з’ясування його відповідності вимогам закону.

Вимоги про повернення земельної ділянки позивачем не мотивовані. В процесі ж розгляду справи судом не здобуто доказів обґрунтованості даної вимоги, а тому позов в цій частині також не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в :

В позові відмовити.

Суддя