ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
30.10.08 р. Справа № 41/111
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Прокурора м. Дзержинська в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу”, м. Донецьк
про стягнення збитків, заподіяних в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 169503,74 грн.
При участі представників:
від позивача: Кулик В.М. – за довіреністю №02-2550 від 17.12.2007р.
від відповідача: Маркєвич К.А. – за довіреністю №02-2497 від 15.09.2008р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор м. Дзержинська в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу”, м. Донецьк про стягнення збитків, заподіяних в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 169503,74 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства Дзержинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, що є структурним підрозділом позивача, встановлено, що станом на 16.10.2006 року підприємством порушуються вимоги ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” в частині наявності дозволів на викиди забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел в атмосферне повітря, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин зафіксовано в Протоколі № 5 вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел; станом на 31.12.2007 року ВУКВГГ м. Дзержинська КП „Компанія „Вода Донбасу” не отримало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів.
Прокурором зазначено, що розмір збитків державі, нанесених відповідачем був розрахований відповідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря» та склав 169503,74 грн.
Позивачем позов прокурора підтримано.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що позивачем при здійсненні перевірки відповідача було порушено ч. 4 ст. 5, ч. 4 ст. 7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, а також на те, що розрахунок розмірів відшкодування збитків зроблено з порушенням вимог діючого законодавства, бо ґрунтується на припущеннях.
В додатково наданих суду позивачем поясненнях позивачем зазначено про те, що Закон України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, на який посилається відповідач, на момент здійснення перевірки не набрав чинності.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Відповідач, Комунальне підприємство „Компанія „Вода Донбасу”, є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за кодом 00191678. Дзержинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства є структурним підрозділом відповідача, що діє без права юридичної особи на підставі Положення.
Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.
Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.
16.10.2006 року державним інспектором Горлівської регіональної екологічної інспекції проведено перевірку виконання вимог природоохоронного законодавства на ВУВКГ м. Дзержинська ДОКП „Донецькоблводоканал”, результати якої оформлені відповідним актом перевірки від 16.10.2006 року. Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, факт викиду забруднюючих речовин в атмосферу та відсутність дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підприємстві відсутній, чим порушені вимоги ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Спеціалістами відділу аналітичного контролю джерел забруднення Горлівської регіональної екологічної інспекції Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області в присутності уповноваженого представника підприємства 02.02.2007 року виконано відбір проб організованих викидів стаціонарних джерел по ВУВКГ м. Дзержинська (котельня № 1, котел НІІСТУ-5), про що складено акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 02.02.2007 року № 5.
Відповідно до акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 02.02.2007 року № 5 було проведено вимірювання параметрів газопилового потоку стаціонарних джерел викиду та вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел (на котельні № 1, котел НІІСТУ-5), про що складені відповідні протоколи, а саме: протокол вимірювань параметрів газопилового потоку від 02.02.2007 року та протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 06.02.2007 року № 5.
В протоколі вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел № 5 від 06.02.2007 року зафіксовано факт наднормативного викиду забруднюючих речовин (ЗР – азоту оксиди, вуглецю оксид, сірки діоксид, пил) в атмосферне повітря джерелом викиду ВУВКГ м. Дзержинська – котельнею № 1.
19.10.2007 року фахівцями відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону у відповідності до вимог ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та до затвердженого плану інспекторської роботи на 2007 рік, проведено перевірку виконання вимог Закону України „Про охорону атмосферного повітря” на ВУВКГ м. Дзержинська, за результатами якої складено акт перевірки виконання вимог Закону України „Про охорону атмосферного повітря” від 19.10.2007 року № 148 (далі – акт перевірки)
В ході перевірки встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що основними джерелами викидів підприємства є котельні установки, сварочні пости; котельня підприємства призначена для власного гарячого водопостачання та опалення в осінньо-зимовий період, оснащена котлом НІІСТУ-5, що працює на твердому паливі.
Перевіркою встановлено відсутність дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим порушені вимоги ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Відповідно до листа Дзержинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства „Вода Донбасу” від 19.03.2008 року № 1458, джерело викиду – котельня № 1 в період з 02.02.2007 року по 31.12.2007 року діяла 2016 годин.
Головним спеціалістом Відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. № 38 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995 року за № 157/693, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі ВУВКГ м. Дзержинська в результаті наднормативних викидів (при відсутності дозволу) забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду (котельня № 1).
Згідно наведеного розрахунку розмір компенсації збитків, заподіяних державі ВУВКГ м. Дзержинська в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду (котельня № 1) становить 169503,74 грн.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Посилання відповідача на те, що позивачем порушений порядок складання актів перевірок через неповідомлення за десять днів про проведення перевірки та не підписання акту перевірки керівником відповідача суд до уваги не приймає, оскільки зазначені обставини ніяким чином не впливають на наявність надмірних викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря встановлених протоколами вимірювань. Підписання чи не підписання акту перевірки керівником господарюючого суб’єкта не може впливати на встановлену наявність шкоди навколишньому природному середовищу.
Щодо підписання неповноважною особою листа про тривалість роботи джерела забруднення, то сам факт роботи джерела забруднення відповідачем не оспорюється, а інший, зокрема, менш або більш тривалий час роботи котельної № 1 відповідачем належними та допустимими доказами не доведений.
Таким чином, суд вважає встановленими порушення відповідачем вимог ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується актом відбору проб викидів стаціонарних джерел № 5 від 02.02.2007 року, протоколом № 5 вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел та актом перевірки дотримання вимог Закону України „Про охорону атмосферного повітря” від 19.10.2007 року.
У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 38 від 18.05.95р. (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 157/693 від 29.05.1995 року), була розрахована сума збитку, яка дорівнює 169503,74 грн.
Методика встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування і стягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 4.1. Методики).
Збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, відшкодовуються підприємствами незалежно від форм власності та видів господарської діяльності (п. 4.2. Методики).
Стягнення платежів за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не звільняє підприємства від відшкодування збитків за наднормативні викиди (п. 4.3. Методики).
Доказів відшкодування збитків в сумі 169503,74 грн., заявлених прокурором до стягнення, відповідачем до матеріалів справи не представлено.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища у складі республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок:
а) зборів за забруднення навколишнього природного середовища;
б) частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством;
в) цільових та інших добровільних внесків підприємств, установ, організацій та громадян.
Статтею 59 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та статтею 52 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2007 році та 2008 році є надходження до бюджету розвитку місцевих бюджетів, які включають, зокрема, 35 відсотків збору за забруднення навколишнього природного середовища та грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до місцевих (сільських, селищних, міських) - 10 відсотків, обласних та республіканського Автономної Республіки Крим бюджетів - 25 відсотків, Київського та Севастопольського міських бюджетів - 35 відсотків.
Згідно зі ст. 2 Бюджетного кодексу України до бюджетів місцевого самоврядування відносяться бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об’єднань.
З огляду на викладене, сума збитків в розмірі 169503,74 грн., заподіяних в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, підлягає стягненню з відповідача на користь місцевого бюджету м. Дзержинська, тобто за місцем заподіяння екологічної шкоди Дзержинським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу”
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст. 59 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 52 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 2 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Прокурора м. Дзержинська в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” про стягнення збитків, заподіяних в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 169503,74 грн. задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” (83000, м. Донецьк, вул. Університетська, 13, ОКПО 003361425, р/р 26002301793228 у Донецькій філії ГУ ПІБ в Донецькій області, МФО 334635) на користь місцевого бюджету м. Дзержинська збитки, заподіяні в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 169503,74 грн.
Стягнути з Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” (83000, м. Донецьк, вул. Університетська, 13, ОКПО 003361425, р/р 26002301793228 у Донецькій філії ГУ ПІБ в Донецькій області, МФО 334635) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 1695,04 грн.
Стягнути з Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” (83000, м. Донецьк, вул. Університетська, 13, ОКПО 003361425, р/р 26002301793228 у Донецькій філії ГУ ПІБ в Донецькій області, МФО 334635 на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Суддя