Рішення № 2282921, 20.10.2008, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
20.10.2008
Номер справи
34-25/253-07-6389
Номер документу
2282921
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" жовтня 2008 р.

Справа № 34-25/253-07-6389

за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області

до відповідача Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Дружба”

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головного управління Держкомзему у Одеській області

Державного підприємства „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”

про стягнення шкоди на суму 90453,6грн.

Головуючий суддя Фаєр Ю.Г. суддя Д’яченко Т.Г.

суддя Щавинська Ю.М.

В судовому засіданні приймали участь представники

від прокурора: Вигнанюк Т.Л., діюча на підставі посвідчення №9 від 15.01.2007р.;

від ДЕІ в Одеській області: Коваль М.Ф., діюча на підставі довіреності від 18.09.2008р. №1182/02; Хрипко М.Ю., діючий на підставі довіреності від 26.09.2008р. №1249/02-02;

від відповідача: не з’явилися;

від Головного управління земельних ресурсів у Одеській області: Токарева В.О., діюча на підставі довіреності від 28.08.2008р. №35;

від ДП „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”: не з’явилися.

СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області звернувся до суду з позовною заявою та уточненням до неї про стягнення з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Дружба” суми шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у розмірі 90453,60грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.08.2007р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №25/253-07-6389.

09.10.07р. рішенням господарського суду Одеської області по справі №25/253-07-6389 позов було задоволено повністю, стягнуто з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Дружба” 90453,60грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.

15.11.07р. постановою Одеського апеляційного господарського суду рішення господарського суду Одеської області від 09.10.07р. по справі №25/253-07-6389 скасовано, в позові відмовлено.

Приймаючи до уваги, що постановою Вищого господарського суду України від 04.03.2008р. рішення господарського суду Одеської області від 09.10.2007р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 15.11.2007р. у справі №25/253-07-6389 скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.04.2008р. справу №25/253-07-6389 прийнято до провадження судді Фаєр Ю.Г. з присвоєнням №34-25/253-07-6389.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.05.08р. залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління земельних ресурсів у Одеській області, Державне підприємство „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”.

Прокурор Одеської області на заявлених позовних вимогах наполягає, просить суд стягнути з відповідача 90453,60грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.

Представник Державної екологічної інспекції в Одеській області підтримує заявлені прокурором позовні вимоги.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов, посилаючись на те, що земельна ділянка, загальною площею 4,99га, на якій були розташовані знесені дерева, належить сільськогосподарському товариству та не є земельною ділянкою лісового фонду, у зв’язку з чим позивачем неправомірно нараховано шкоду за противоправне знищення дерев в сумі 90453,60грн. Крім того відповідач відмічає, що дані заходи ним були проведенні згідно клопотання виконавчого комітету Осичківської селищної Ради від 09.01.07р. №1 щодо надання допомоги в придбанні палива для дитячого садка „Малятко” та лікарняної амбулаторії села Осички.

Представник Головного управління Держкомзему у Одеській області підтримує заявлені прокурором позовні вимоги.

Представник Державного підприємства „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” зазначив, що всі ділянки виділені в натурі власникам земельних паїв КСП «Дружба»відносяться до земель сільськогосподарського призначення.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.06.08р. строк розгляду справи був продовжений по 02.07.08р.

За клопотанням сторін, ухвалою суду від 02.07.08р. строк розгляду справи був продовжений по 02.09.08р.

Ухвалою суду від 28.07.08р. здійснено процесуальне правонаступництво, замінено Головне управління земельних ресурсів у Одеській області на Головне управління Держкомзему у Одеській області.

Ухвалою голови господарського суду Одеської області від 21.08.2008р. справу №34-25/253-07-6389 передано на колегіальний розгляд у складі колегії суддів: Фаєр Ю.Г., Д’яченко Т.Г., Щавинської Ю.М., головуючим колегії призначено суддю господарського суду Одеської області Фаєр Ю.Г.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників учасників судового процесу, суд встановив:

07.02.07р. Північним відділом екологічного контролю Державного управління екології та природних ресурсів в Одеській області було складено акт №40 про порушення Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю “Дружба” вимог природоохоронного законодавства, яким встановлено самовільну рубку останнім 110 дерев акації на території ферми відгодівлі великої рогатої худоби, що знаходиться за межами с.Осички. Зазначений акт підписаний представником відповідача без зауважень та згідно пояснень в.о. директора СТОВ “Дружба” рубку дерев проводили з причин розширення дороги для переїзду комбайнів.

Відповідно до розрахунку збитків, заподіяних внаслідок знесення зелених насаджень, здійсненому на підставі додатку №1 до Постанови Кабінету Міністрів України №1464 від 05.12.1996р. з зазначенням діаметру знищених дерев, їх породи та кількості, відповідачем завдано шкоду навколишньому природному середовищу на суму 90453,60грн.

14.05.07р. Державним управлінням екології та природних ресурсів в Одеській області було надіслано на адресу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Дружба” претензію №7, згідно якої було запропоновано добровільно провести оплату завданої навколишньому природному середовищу шкоди в сумі 90453,60грн., яка була залишена СТОВ “Дружба” без відповіді.

Однак непроведення відповідачем оплати завданої навколишньому природному середовищу шкоди в сумі 90453,6грн. зумовило звернення Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості на загальну суму 90453,6грн.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників судового процесу, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. ч.1, 2, 3 ст.1 Лісового кодексу України ліс - тип природних комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище. Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно до ст.4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара. До лісового фонду України не належать: зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів; окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Згідно ч. ч. 3, 4 ст.58 Лісового кодексу України у разі виникнення додаткової потреби у вирубуванні дерев і чагарників на земельних лісових ділянках, що передані у власність або надані в користування без права вирубування, питання про вирубування дерев і чагарників та порядок використання заготовленої при цьому деревини вирішується органом, який прийняв рішення про передачу у власність або надання в користування земельної ділянки. Рішення про вирубування дерев і чагарників приймається за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісового фонду; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до ч.2 ст.22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісового фонду, землі під господарськими будівлями і дворами, землі тимчасової консервації тощо).

Відповідно до ч.ч. 2, 6, 7 ст.3 Закону України “Про рослинний світ” від 9 квітня 1999р. рослинний світ - сукупність усіх видів рослин, а також грибів та утворених ними угруповань на певній території; об'єкти рослинного світу - дикорослі та інші несільськогосподарського призначення судинні рослини, мохоподібні, водорості, лишайники, а також гриби на всіх стадіях розвитку та утворені ними природні угруповання; природні рослинні ресурси - об'єкти рослинного світу, що використовуються або можуть бути використані населенням, для потреб виробництва та інших потреб.

Згідно ч.ч.1, 2, 3, 4, 5, 6 ст.5 названого Закону під час здійснення діяльності, яка впливає на стан охорони, використання та відтворення рослинного світу, необхідно дотримуватися таких основних вимог: збереження природної просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності об'єктів рослинного світу; збереження умов місцезростання дикорослих рослин і природних рослинних угруповань; науково обґрунтованого, невиснажливого використання природних рослинних ресурсів; здійснення заходів щодо запобігання негативному впливу господарської діяльності на рослинний світ; охорони об'єктів рослинного світу від пожеж, захист від шкідників і хвороб; здійснення заходів щодо відтворення об'єктів рослинного світу.

Статтею 25 цього Закону передбачено, що охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності і цілісності об'єктів рослинного світу, охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання. Охорона рослинного світу здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками та користувачами (в тому числі орендарями) земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, а також користувачами природних рослинних ресурсів.

Згідно ст.40 Закону України “Про рослинний світ”, ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства про рослинний світ та про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.

Частиною 4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст.69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” від 25 червня 1991р. шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству” від 05.12.96р. №1464 (чинної на момент здійснення порушення) такси для обчислення розміру стягнень за шкоду, заподіяну лісовому господарству підприємствами, установами, організаціями та громадянами, застосовуються також для обчислення шкоди, заподіяної знищенням, пошкодженням чи незаконною рубкою окремих дерев, груп дерев, чагарників на сільськогосподарських угіддях, садибах, присадибних, дачних і садових ділянках, що не належать до лісового фонду.

Врахувавши вищезазначені приписи норм, матеріали справи, суд дійшов висновку, що так як згідно інформації Відділу земельних ресурсів у Савранському районі Одеської від 23.07.2008р. №21-21-01/274 земельна ділянка, на якій здійснена вирубка дерев, відноситься до земель сільськогосподарського призначення під будівлями і дворами, до яких відповідно до ч.2 ст.22 Земельного кодексу України відносяться і несільськогосподарські угіддя, а оскільки станом на 01.07.2008р., тобто в момент здійснення правопорушення, у СТОВ „Дружба” були відсутні законні підстави для користування й розпорядження даною земельною ділянкою, вирубка 110 дерев акації поводилась останнім без наявності на то законних підстав, за відсутності відповідного погодження територіального органу центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища щодо проведення таких заходів, а вирублені об’єкти рослинного світу складають лісовий фонд України, який перебуває під охороною держави згідно положень Конституції України.

Крім того, згідно акту №40 від 07.02.2007р. вимір діаметра шийки коріння пня проводився металевою стрічкою, а обчислення матеріальних збитків додається (додаток №1). В матеріалах справи наявний розрахунок збитків, заподіяних державі внаслідок знесення зелених насаджень на території ферми СТОВ „Дружба”, що знаходиться за межами с. Осички (т.1 а.с.41,42), здійснений на підставі додатку №1 до Постанови Кабінету Міністрів України №1464 від 05.12.1996р. з зазначенням діаметру знищених дерев, їх породи та кількості.

Суд також враховує, що подані відповідачем до суду докази, а саме: довідки Виконкому Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області №121 від 19.09.07р., №01 від 09.01.07р., накладні №75 від 12.01.07р., №78 від 12.01.07р., №80 від 15.01.07р., №84 від 17.01.07р., №1108 від 18.09.07р., в обґрунтування проведення заходів по знищенню зелених насаджень для задоволення потреб соціально-побутових об’єктів територіальної громади, не заслуговують на увагу суду внаслідок відсутності відповідного дозволу органу державної влади з питань охорони навколишнього природного середовища на здійснення заходів по знищенню 110 дерев акацій поза межами с. Осички.

Відповідно до рішення Савранської сільської ради від 12.09.1995р. №VІ сільськогосподарському товариству „Дружба” було видано Державний акт на право колективної власності на 3034га землі для сільськогосподарського виробництва, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю серії ОД-21 №0041.

Згідно рішення сесії Осичківської сільської ради від 04.06.2000р. Про затвердження Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) було затверджено Схему поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) колективного сільськогосподарського підприємства „Дружба” Савранського району Одеської області.

Рішенням Виконкому Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області „Про визнання прав власності на комплекс будівель верхньої частини ферми відгодівлі ВРХ колишнього КСП „Дружба” №29 від 15.03.07р. за СТОВ „Дружба” визнано право власності на комплекс нежитлових будівель (десять будівель) верхньої частини ферми відгодівлі ВРХ, розташований в селі Осички Савранського району Одеської області вулиця І.Франко,105 на земельній ділянці 4,99га (землі господарських дворів).

Згідно із наданою Відділом інформацією, відповідно до форми 6-зем за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю „Дружба” Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області рахувалося: станом на 01.01.2007р.: всього земель 2508,7га, у т.ч. сільськогосподарських угідь 2475,85га, під будівлями та дворами 32,85га; станом на 01.01.2008р.: всього земель 2282,3га, у т.ч. сільськогосподарських угідь 2249,45га, під будівлями та дворами 32,85га; станом на 01.07.2008р.: всього земель 263,6га, у т.ч. сільськогосподарських угідь 230,75га, під будівлями та дворами 32,85га.

Водночас з довідки відділу земельних ресурсів у Савранському районі Одеської області від 29.07.2008р. №21-21-01/283 вбачається, що за формою 6-зем земельна ділянка, яка розташована на території Осичківської сільської ради та на якій здійснено правопорушення знаходиться за межами населеного пункту; земельна ділянка відноситься до сільськогосподарських земель під будівлями і дворами (несільськогосподарські угіддя). Крім того зазначено, що станом на 01.07.2008р. земельна ділянка на якій було здійснено правопорушення не знаходиться в користуванні СТОВ „Дружба”.

Окремо слід зазначити, що згідно довідки Виконкому Осичківської сільської ради Савранського району Одеської області №1014 від 28.09.07р. Сільськогосподарське ТОВ “Дружба” має в користуванні земельну ділянку, площею 4,99га, що розташована в с.Осички, по вул. І.Франка,105, тоді як знищені відповідачем 110 дерев, були розташовані поза межами с. Осички, згідно акту №40 про порушення Сільськогосподарським ТОВ “Дружба” вимог природоохоронного законодавства.

Листом від 20.10.2008р. вих№21-21-01/77 відділ Держкомзему у Савранському районі Одеської області повідомив прокурора відділу організації представництва прокуратури Одеської області, що відповідно до „Схеми поділу” земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП „Дружба” Савранського району Одеської області затвердженої рішенням сесії Осичківської сільської ради від 04.06.2000р., та відповідно до експлікації, земельна ділянка на якій було скоєно правопорушення відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення –під будівлями і дворами. Крім того в листі зазначено, що на час скоєння правопорушення вказана земельна ділянка не знаходилась у власності СТОВ „Дружба”.

Також, як вбачається з матеріалів справи 06.02.2007р. Північним відділом екологічного контролю було складено протокол про адміністративне правопорушення скоєне в.о.директора СТОВ „Дружба” Дужієм Русланом Олександровичем, який працює на посаді головного агронома і який 05.02.2007р. вчинив самовільну рубку дерев породи акація на території ферми відгодівлі ВРХ СТОВ „Дружба” за межами населеного пункту с. Осички, за що постановою №000114 від 07.02.2007р. на нього було накладено адміністративне стягнення в розмірі 170грн. - штрафу.

Даний акт адміністративного реагування відповідних органів на неправомірність дій посадової особи відповідача також свідчить про здійснення вирубки дерев СТОВ „Дружба” в порушення вимог чинного законодавства, яким врегульовані дані правовідносини.

Отже, знесення відповідачем зазначених дерев завдало та завдає шкоду навколишньому природному середовищу, розмір якої правомірно розрахований позивачем в акті №40 від 07.02.2007р. у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України “Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству” від 05.12.96р. №1464.

Відповідно до Роз’яснення ВАСУ „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” №02-5/744 від 27.06.01, вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Натомість відповідач всупереч вимог ст.33 Господарського процесуального кодексу України не довів суду належними та допустимими доказами відсутності його вини у вчиненій протиправній вирубці дерев лісового фонду України.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 Господарського процесуального кодексу України України).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені заступником прокурора Одеської області позовні вимоги в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області про стягнення з Сільськогосподарського ТОВ “Дружба” шкоди за противоправне знищення дерев в сумі 90453,60грн. обґрунтованими та доведеними, у зв’язку з чим задовольняє у повному обсязі.

Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України витрати по сплаті державного мита на суму 904,53грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118грн.

Керуючись ст.ст.29, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Задовольнити позов повністю.

2. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Дружба” (66215, Одеська область, Саранський район, с. Осички, код ЄДРПОУ 30029647) суму шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу у розмірі 90453(дев’яносто тисяч чотириста п’ятдесят три)грн. 60 коп. на р/р 33118331700421 Фонду охорони навколишнього природного середовища Осичівської сільської ради Савранського району Одеської області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 22504557, банк Головне Управління державного казначейства України в Одеській області, одержувач –Відділення державного казначейства Савранського району Одеської області, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності 331, балансовий рахунок 3311.

3. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Дружба” (66215, Одеська область, Саранський район, с. Осички, код ЄДРПОУ 30029647) на користь державного бюджету України (р/р31114095700008, одержувач: Головне Управління Державного казначейства України в Одеській області, ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача: Головне Управління Державного казначейства в Одеській області, МФО 828011) витрати по сплаті державного мита у розмірі 904(дев’ятсот чотири)грн.53коп.

4. Стягнути з Сільскогоспдарського ТОВ “Дружба”(66215, Одеська область, Саранський район, с. Осички, код ЄДРПОУ 30029647) на користь державного бюджету України (р/р 31217259700008, Банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЕДРПОУ 23213460, код бюджетної класифікації 22050000 символ звітності 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118(сто вісімнадцять)грн.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Накази видати у порядку ст.116 ГПК України.

Головуючий суддя Фаєр Ю.Г.

суддя Д’яченко Т.Г.

суддя Щавинська Ю.М.