ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.10.08р.
Справа № 28/83-08
За позовом Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі"
до Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради
про стягнення 76 751 400 грн.
Суддя Манько Г.В.
Представники:
Від позивача: Михайлов Д.В. - дов. від 27.01.06р., Михайлова О.М. - дов. від 01.02.08р. №233
Від відповідача: не з"явився.
Експерт: Семенова Н.Ю. - посв. №1106.
СУТЬ СПОРУ:
Міське комунальне підприємство "Дніпропетровські міські теплові мережі" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою та просить суд стягнути з виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради суму збитків від різниці в тарифах в розмірі 76 751 400 грн. та судові витрати.
Позивач наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
За клопотанням сторін строк розгляду справи було продовжено до 30.10.2008р.
По справі було призначено та проведено судову експертизу.
Судовий експерт в судовому засіданні підтвердив, що позивач при розрахунку позову зазначив суму собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії у спірному періоді менше ніж фактичний її розмір. Підтвердив правильність розрахунку позивача щодо розміру вартості теплової енергії, визначеної рішеннями виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради у спірному періоді.
На підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, судового експерта, господарський суд, -
Встановив:
Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради були прийняті рішення № 3612 від 18.12.2003р., № 3713 від 16.10.2006р. якими затверджені граничні рівні тарифів що виробляється, транспортується та постачається міським комунальним підприємством "Дніпропетровські міські теплові мережі". Зазначені тарифами визначені за категоріями споживачів, а саме для населення, бюджетних установ, інших у вартості за 1 Гкал з ПДВ.
Протягом спірного періоду, з 01.01.2005р. по 31.10.2007р. міське комунальне підприємство "Дніпропетровські міські теплові мережі" виробляло, транспортувало та постачало теплову енергію за тарифами, визначеними виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради.
Для проведення судової експертизи комунальним підприємством "Дніпропетровські міські теплові мережі" було надано розрахунок невідшкодованих збитків від різниці у тарифах за теплову енергію по підприємству за період з 01.01.2005р. по 31.10.2007р., головні книги за 2005 –2007р.р., журнали –ордери та аналітичні відомості по рах. 23 "Виробництво", відповідних субрахунків по видах послуг (робіт), по рах. 90 "Собівартість реалізації", субрахунок 903 "Собівартість реалізованих робіт і послуг", по рахунках обліку інших операційних витрат, по рах. 701 "Дохід від реалізації робіт (послуг)", по рахунках обліку інших операційних доходів. Також надано форми 1С за звітні періоди 2005 –2007р.р. та аналітичні дані щодо обсягів теплової енергії (Гкал.), які поставляються споживачам: населенню, бюджетним установам, іншим споживачам з 01.01.2005р. по 31.10.2007р., інше.
Дослідження проводилось методом документальної перевірки та звставлення. Документи перевірялися по формі та змісту відображених операцій, проводились арифметичні підрахунки, перевірена відповідність проведеного позивачем розрахунку даним бухгалтерського обліку підприємства, а також нормативним актам.
Дослідженням встановлено, що розрахунок непогашених збитків від різниці у тарифах виробництва та відпуску теплової енергії міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" з 01.01.2005р. по 31.10.2007р., який знаходиться в матеріалах справи проведений позивачем відповідно до Постанови КМУ від 22.05.2006р.
Розрахунок фактичних витрат з наданням послуг для населення, бюджетних установ та інших споживачів здійснено позивачем у 2005 –2006р.р. на підставі питомої ваги відпущеного тепла кожної окремої категорії споживачів у загальному обсязі відпущеного тепла. У 2007р. підприємством розрахунок фактичних витрат з наданням послуг для населення та інших споживачів проводився з урахуванням змін вартості газу.
Розбіжностей між даними про фактичні нарахування згідно із затвердженими тарифами міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі", зазначеними у розрахунку позивача та результатами дослідження не встановлено.
Експертизою сума фактичних витрат виробництва, що відносяться на собівартість послуг встановлена згідно даних бухгалтерського обліку міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" за період з 01.01.2005р. по 31.10.2007р. та складає 435 876 000 грн., у тому числі: за 2005р. –116535400 грн.; за 2006р. –162596300 грн.; за 2006р. –162596300 грн.; за 10 місяців 2007р. –156744300 грн.
Таким чином, за наслідками розгляду справи встановлено, що різниця між встановленими виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради тарифами та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії у періоді з 01.01.2005р. по 31.10.2007р. складає не менш ніж 76 751 400 грн.
Встановлено, що позивач листами неодноразово звертався до відповідача з вимогами щодо відшкодування збитків від різниці у тарифах та затвердити тарифи на теплову енергію, які б на 100% відшкодовували економічно обґрунтовані витрати на їх виробництво.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 20.03.2006р. по справі № А13/47 зобов'язано виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради затвердити беззбиткові тарифи на теплову енергію міському комунальному підприємству "Дніпропетровські міські теплові мережі" згідно економічно –обґрунтованих розрахунків витрат на виробництво та відпуск теплової енергії.
Згідно вимог ст.ст. 2; 3; 31 Закону України "Про житлово –комунальні послуги" державна політика у сфері житлово –комунальних послуг базується на принципах забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій що виробляють, виконують, або надають житлово –комунальні послуги на умовах досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Суб'єктами цього закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово –комунальних послуг. У разі затвердження цін/тарифів на житлово –комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Згідно вимог ст. 78 п. 8 Господарського кодексу України збитки, завдані комунальному унітарному підприємству внаслідок виконання рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, підлягають відшкодуванню зазначеними органами добровільно або за рішенням суду.
З огляду на зазначене позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 2; 3; 31 Закону України "Про житлово –комунальні послуги", ст. 78 п. 8 Господарського кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради (49000, Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75) на користь міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" (49044, Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 37, ідентифікаційний код 32082770) збитки від різниці в тарифах в розмірі 76 751 400 грн., державне мито 25500 грн., витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу 118 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Г.В. Манько
Рішення підписано 06.11.08р.