ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2012 року Справа № 2а-684/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., при секретарі судового засідання Сподінової А.М
за участю представників позивача: не зявився
відповідача: не зявився
розглядаючи у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Запорізького обласного центру зайнятості
до: Відкритого акціонерного товариства «Автопарк»
про: стягнення штрафу
ВСТАНОВИВ:
05 лютого 2010 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного центру зайнятості до Відкритого акціонерного товариства «Автопарк» про стягнення штрафу за порушення п. 3 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», у сумі 2600 грн. 00 коп.
В адміністративному позові вказано, що відповідачем порушено вимоги п. 3 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» в частині відмови у прийомі на роботу ОСОБА_1, який відноситься до квотної категорії громадян, а саме «молодь, яка звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби».
За вказаним фактом, 02.12.2009 інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Запорізького обласного центру зайнятості складено акт № 23 та накладено штраф на ВАТ «Автопарк» в сумі 2600 грн. 00 коп.
На теперішній час суму штрафу відповідачем не сплачено, тому позивач звернувся із позовом до адміністративного суду.
03.04.2011 представник позивача у судове засідання не зявився, надав до канцелярії суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Позов підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, надіслав до суду заперечення проти адміністративного позову, в обґрунтування яких посилається на те, що станом на 01.12.2008 чисельність працівників на ВАТ «Автопарк» складала 202 чоловіка, на підприємстві у цей період працювали 12 осіб, які потребують соціального захисту, що становило 5 % від загальної чисельності працюючих, тобто квота для бронювання робочих місць не повинна була встановлюватися. Проте, 10.12.2008 ВАТ «Автопарк» отримав від Правобережного міжрайонного центру зайнятості лист про встановлення квоти згідно розпорядження голови Хортицької районної адміністрації № 2200 від 02.12.2008, на бронювання робочих місць осіб, які потребують соціального захисту, у кількості 3 робочих місць, на який ВАТ «Автопарк» дало згоду. Однак, у зв'язку з із скороченням 25 штатних одиниць, у тому числі 4 робочих місць професії «слюсар з ремонту автомобілів», ВАТ «Автопарк» не мав змоги працевлаштувати ОСОБА_1, який звільнився із строкової служби та був направлений на працевлаштування центром зайнятості. Про заплановане скорочення ВАТ «Автопарк» у відповідності ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» повідомив центр зайнятості за 2 місяці. З урахуванням викладеного відповідач просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами ст. 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали адміністративного позову, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про зайнятість населення» держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у тому числі:
а) жінкам, які мають дітей віком до шести років;
б) одиноким матерям, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дітей-інвалідів;
в) молоді, яка закінчила або припинила навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних або вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і якій надається перше робоче місце, дітям (сиротам), які залишилися без піклування батьків, а також особам, яким виповнилося п'ятнадцять років і які за згодою одного із батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу;
г) особам передпенсійного віку (чоловікам по досягненні 58 років, жінкам - 53 років);
д) особам, звільненим після відбуття покарання або примусового лікування.
е) інвалідам, які не досягли пенсійного віку.
Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» для працевлаштування даних категорій громадян (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку) місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності та організаційних форм з чисельністю працюючих понад 20 осіб для бронювання ними до 5 відсотків загальної кількості робочих місць, у тому числі з гнучкими формами зайнятості.
Статтею 5 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що порядок квотування і бронювання робочих місць та працевлаштування на них зазначених категорій громадян встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 27.04.1998 № 578 затверджено Положення про порядок бронювання на підприємствах, в організаціях і установах робочих місць для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту (далі - Положення).
Відповідно до п. 11 Положення, після затвердження місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад броні та квоти робочих місць на наступний рік підприємства у двотижневий строк погоджують з центрами зайнятості перелік робочих місць, що виділяються, та поквартальний графік працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця. У рахунок квоти підприємства можуть бронювати робочі місця з надомною працею та з гнучкими формами зайнятості
На виконання вимог ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», Положення, розпорядженням голови Хортицької районної адміністрації від 02.12.2008 № 2200 на ВАТ «Автопарк» встановлено квоту у 2009 році у кількості 3 робочих місць (жінки з дітьми до 6 років, випускники професійно - технічних закладів, молодь, яка звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби).
21.10.2009 до Правобережного міжрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні звернувся ОСОБА_1, який відноситься до квотної категорії громадян, а саме «молодь, яка звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби».
В рахунок квоти на заброньоване робоче місце до ВАТ «Автопарк» Правобережним міжрайонним центром зайнятості 27.10.2009 року направлено на працевлаштування ОСОБА_1, який звільнився від строкової військової служби, на посаду «слюсар з ремонту автомобілів».
Однак, ВАТ «Автопарк» було відмовлено ОСОБА_1 у працевлаштуванні, вказавши в корінці направлення № 8590910270001001 від 27.10.2009, що наказом дирекції ВАТ «Автопарк» від 29.07.2009 № 87 ця посада була ліквідована внаслідок скорочення чисельності штату працівників.
Відповідно до п. 13 Положення ліквідація заброньованих робочих місць може здійснюватися роботодавцем тільки за погодженням з місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад та державною службою зайнятості.
В порушення п. 13 Положення ліквідація робочого місця «слюсар з ремонту автомобілів» відбулася без погодження Хортицької районної адміністрації і Правобережного міжрайонного центру зайнятості.
Відповідно до п. 3 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» у разі відмови у прийомі на роботу громадян із числа категорій, зазначених у пункті 1 цієї статті (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку), у межах установленої броні з підприємств, установ та організацій державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Листом від 10.11.2009 № 1194 Правобережний міжрайонний центр зайнятості повідомив Запорізькому обласному центру зайнятості про порушення ВАТ «Автопарк» вимог ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» в частині відмови у прийомі на роботу ОСОБА_1, який відноситься до квотної категорії громадян.
На підставі цього листа інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Запорізького обласного центру зайнятості 02.12.2009 було проведено перевірку додержання вимог ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» ВАТ «Автопарк», результати якої оформлені актом перевірки додержання законодавства про зайнятість населення від 02.12.2011 № 5.
02.12.2009 інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Запорізького обласного центру зайнятості складено акт № 23 про порушення ВАТ «Автопарк» ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», а саме відмова у прийомі на роботу громадян із числа категорій, зазначених у пункті 1 цієї статті (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку), у межах установленої броні та застосовано штрафну санкцію в сумі 2 600 грн. 00 коп.
З вищевказаними актами перевірки голова правління ВАТ «Автопарк» Глухенький В.Б. був ознайомлений 07.12.2009, про що свідчить його особистий підпис на акті перевірки додержання законодавства про зайнятість населення №5 від 02.12.2009 та акті про порушення законодавства України про зайнятість населення №23 від 02.12.2009, (копії яких долучені до матеріалів справи).
Акти перевірки від 02.12.2009 №5 та №23 були оскаржені відповідачем у судовому порядку. Провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням № 2а-7153/09/0870 за позовною заявою ВАТ «Автопарк» до Запорізького обласного центру зайнятості про скасування актів про порушення законодавства України про зайнятість населення. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.04.2011 по справі № 2а-7153/09/0870 в задоволені позовних вимог ВАТ «Автопарк» про скасування актів Запорізького обласного центру зайнятості про порушення законодавства України про зайнятість населення було відмовлено.
Вищевказане рішення суду набрало законної сили 24.11.2011 згідно ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, якою постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14.04.2011 по справі № 2а-7153/09/0870 залишено без змін.
На теперішній час сума штрафу є узгодженою та відповідачем не сплачена.
Відповідно до пп. «л» п.8 «Положення про державну службу зайнятості», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 № 47, державній службі зайнятості надано право стягувати з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності штрафи у разі відмови у прийнятті на роботу громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у межах установленої броні.
На підставі викладеного, суд вважає вимоги позивача щодо стягнення штрафу за порушення п. 3 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», у сумі 2600 грн. 00 коп. обґрунтованим та таким, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 122, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Запорізького обласного центру зайнятості до Відкритого акціонерного товариства «Автопарк» про стягнення штрафу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Автопарк» (код ЄДРПОУ 00184939) штраф за порушення п. 3 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», у сумі 2600 грн. 00 коп. (дві тисячі шістсот) на користь Запорізького обласного центру зайнятості.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/О.О. Артоуз