Постанова № 22660982, 05.04.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2012
Номер справи
2а/0570/3028/2012
Номер документу
22660982
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2012 р. справа № 2а/0570/3028/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 40 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кочанової П.В.

при секретаріДікусяк Н.О.

За участю:

Прокурора: не зявився,

Представника позивача: не зявився,

Представник відповідача: не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою : м. Донецьк, вул. 50- Гвардейскої дивізії, 17; адміністративну справу за позовом Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородського комбінату комунального господарства» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн.-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Горлівки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородського комбінату комунального господарства» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн..

Позовні вимоги мотивовані тим, що державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду в Донецькій області 19.05.2011 на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» відповідачу видано припис № 02/12-1-121/2, яким відповідача зобовязано в термін до 19.08.2011 виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики. Станом на 11.10.2011 відповідачем не виконано 22 з 36 пунктів вищезазначеного припису, про що складено акт перевірки № 02/12-11-306 від 11.10.2011 року.

Позивач зазначає, що припис № 02/12-03-112 від 21.04.2011, який отримано та підписано керівником ТОВ «Новгородського комбінату комунального господарства», не оскаржувався та є чинним. Відтак, відповідно до п. 2 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» старшим державним інспектором з енергонагляду - начальником Горлівського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за невиконання припису № 02/12-03-112 від 21.04.2011, постановою № 02/12-02-244 від 14.10.2011 на ТОВ «Новгородського комбінату комунального господарства», накладено штраф у сумі 5 100, 00 грн. Дана постанова отримана відповідачем 19.10.2011. Проте, у встановлений ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» строк не виконано, доказів сплати накладеного штрафу в інспекцію Держенергонагляду у Донецькій області не надано (а.с. 2-5).

З огляду на викладене позивач просив суд стягнути з відповідача до державного бюджету штраф у сумі 5 100, 00 грн.

22.03.2012 року у судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про заміну первинних реквізитів Державного бюджету України для зарахування суми на нові, у звязку з тим, що 12.03.2012 року на адресу Інспекції Державного нагляду у Донецькій області надійшов лист Головного управління Державної казначейської служби у Донецькій області за №06.1-08/178-1730 від 29.02.2012 року, в якому зазначено про заміну рахунків для зарахування надходжень до Державного бюджету України за кодом класифікації доходів 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», а тому суд на місці ухвалив задовольнити клопотання представника позивача.

Прокурор в судове засідання не зявився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду був належним чином повідомлений. Через канцелярію суду надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.

Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор має право звертатись до суду з адміністративним позовом та здійснювати представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні Прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі статуту затвердженому Міністерством палива та енергетики (а.с. 15-18).

Основною метою діяльності підприємства є здійснення централізованого оперативно-технологічного управління обєднаною енергетичною системою України, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими втратами для країни.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Новгородський комбінат комунального господарства» є юридичною особою, про що свідчить довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 14).

Як вбачається з матеріалів справи, 19.05.2011 відповідачу видано припис № 02/12-11-121/2, яким останнього зобов'язано в термін до 19.08.2011 виконати заходи з усунення виявлених порушень з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату. Зазначений припис в той же день отримано виконуючим обовязки директора підприємства відповідача ОСОБА_1, про що свідчить підпис та печатка підприємства на самому приписі та зареєстровано канцелярією субєкта господарювання за вхідним номером 359 від 19.05.2011 року (а.с. 6-7).

З 10 жовтня 2011 року по 11 жовтня 2011 року в присутності представника відповідача старшим державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_2 проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 11.10.2011 року № 02/12-11-306 встановлено невиконання відповідачем пунктів №№ 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 15, 17, 18, 21, 22, 23, 24, 28, 32, 33, 34, 35, 36 припису №02/12-11-121/2 від 19.05.2011. При цьому, з вказаними актом ознайомлений директор ТОВ «Новгородський комбінат комунального господарства» ОСОБА_3 та отримано останнім копію зазначеного акту. (а.с. 8-9).

На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 14 жовтня 2011 №02/12-02-244 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 (пять тисяч сто ) грн. (а.с. 10-11)

При цьому, 14.10.2011 року позивачем було направлено на адресу ТОВ «Новгородський комбінат комунального господарства» лист №. 15-34/2512, в якому інспекція повідомила відповідача про порушення ним Закону України «Про теплопостачання» у звязку з невиконанням усіх пунктів припису №02/12-11-121/2 від 19.05.2011 року, повідомляла про накладення штрафу з підстав наведених у постанові 02/12-02-244 від 14.10.2011 року, а також зазначила, що у випадку несплати штрафу в зазначений чинним законодавством України термін, він буде стягнений у судовому порядку (а. с. 12)

Вказаний лист та постанову про накладення штрафу, відповідач, згідно зворотнього боку поштового повідомлення, отримав 19 жовтня 2011 (а.с. 13).

Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та статтею 31 Закону України «Про теплопостачання».

Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Так, відповідно з частиною 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. №1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996г, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.

Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни (абзаци 1-4 пункту 2.1. Статуту), а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (підпункт 2.2.16 пункту 2.2. Статуту).

Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.

Згідно з Положенням про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», затвердженим директором Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21 березня 2006 р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.06р. Положенням про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.06р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є одним зі структурних підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Відповідно до п. 2 Положення порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за № 1312 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.08 року №970, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 3 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідно до пункту 10 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку

Згідно статті 31 Закону України «Про теплопостачання», субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладання, у разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.

Відповідно до частини 4 статті 31 Закону України «Про теплопостачання», суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

В контексті викладеного, оскільки постанова №02/12-01-179 від 02.08.2011 року та припис від 19.05.2011 року за №02/12-11-121/2 не оскаржені відповідачем та не скасовані в судовому порядку, та предметом даного спору є стягнення штрафу а не законність винесення припису та постанови, та відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, суд дійшов висновку про те, що возовні вимоги Прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородського комбінату комунального господарства» про стягнення штрафу у сумі 5100 грн. 00 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст.ст. 2, 112, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора м. Горлівка в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородського комбінату комунального господарства» про стягнення штрафу у сумі 5100 грн. 00 коп. - задовольнити .

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Новгородського комбінату комунального господарства» (код ЄДРПОУ 31459617) до Державного бюджету України (п/р № 31117106700029 УДКС в м. Дзержинськ ГУДКСУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 37522165, одержувач: Державний бюджет м. Дзержинська) штраф у сумі 5 100,00 ( пять тисяч сто) грн.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України, проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 05 квітня 2012 року.

Повний текст постанови виготовлено 10 квітня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кочанова П.В.