Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2012 р. справа № 2а/0570/23033/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11год. 35хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суму податкового боргу по сплаті земельного податку з фізичних осіб у розмірі 15075,41грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, до Фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суму податкового боргу по сплаті земельного податку з фізичних осіб у розмірі 15075,41грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що податковий борг виник внаслідок несплати податкових зобовязань згідно податкового повідомлення-рішення по земельному податку з фізичних осіб за №0014101741/0 від 25.06.2011 року на 2011 рік. Застосовані податковим органом заходи з погашення податкового боргу не призвели до погашення заборгованості.
Просить суд стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 (87500, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму податкового боргу по сплаті земельного податку з фізичних осіб у розмірі 15075,41грн. на розрахунковий рахунок №33215813700052, код ОКПО 34686694, код платежу 13050300 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016.
Представники сторін в судове засідання не зявилися, про час і місце судового розгляду повідомлялися належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за їх відсутності суду не надавані. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) має земельну ділянку розташовану за адресою АДРЕСА_2. Оформлено договір оренди, про що свідчить лист Управління Держкомзему у м. Маріуполі Донецької області. (а.с.13)
Відповідно до п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Жовтневою МДПІ м. Маріуполя було прийнято податкове повідомлення-рішення №0014101741/0 від 25.06.2011 року, яким нараховано податкове зобовязання з орендної плати за земельні ділянки у сумі 15075,41грн. Вказане рішення надіслано відповідачу поштою рекомендованим листом. (а.с.15)
Відповідно до ст.67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 205 Податкового кодексу України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік. Так, за результатами інвентаризації виявлено громадянина ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з яким Маріупольською міською радою у 2007 році на підставі рішення Маріупольської міської ради від 23.10.2007 року № 5/15-2725, укладено договір оренди земельної ділянки площею 0.0204 га по вул. Артема 33. Номер договору - 04.07.162.00519. Дата державної реєстрації договору оренди - 25.12.2007р. Строк дії договору - 25.12.2010 року. Цільове призначення земельної ділянки - реконструкція існуючої будівлі у офіс. Грошова оцінка земельної ділянки на 2007 рік - 789,02 грн/кв.м. Сплата орендної плати з фізичних осіб за 2010 та 2011 роки за вищезазначену земельну ділянку відсутня.
У порушення п. 5.3 рішення Маріупольської міської ради від 23.10.2007 року 5/15-2725, громадянином ОСОБА_1 протягом 5 днів після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки не надано копію договору до Жовтневої МДШ м. Маріуполя.
Відповідно до п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) обєкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є обєктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обовязок зі сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з Законом України «Про плату за землю» податок це обовязків платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Отже, відповідач як фізична особа, у якої в користуванні є земельна ділянка на підставі договору оренди, відноситься до платників податків.
Керуючись ст.206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Обєктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Оскільки Закон України «Про плату за землю» втратив чинність з 1 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України, розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку встановлені нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до ст.269 Податкового кодексу України, платниками податку є:
-власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
-землекористувачі.
Статтями 275 та 276 Податкового кодексу України визначено ставки податку за земельні ділянки.
Статтею 285 Податкового кодексу України, передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.288.2 ст.288 кодексу платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
По п.286.5 ст.286 кодексу, нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Пунктом 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України передбачено, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. (п.287.5 ст.287 Кодексу)
В п.288.3 ст.288 цього ж кодексу зазначено, що об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
П.288.4 ст.288 Податкового кодексу України передбачає розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Статтею 290 кодексу визначено порядок зарахування до бюджетів плати за землю. Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Згідно до ст.23 Закону України «Про плату за землю», грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку з тим, що Маріупольською міською радою грошова оцінка земельних ділянок до 2011 року не переглядалася з 2001 року (останнє рішення щодо затвердження змін до грошової оцінки земельних ділянок м. Маріуполя прийнято 12.04.2001 року за 1048), та відповідно до вимог ст.23 Закону України «Про плату за землю» грошова оцінка за 2010 рік розраховується як грошова оцінка земельної ділянки на 2007 рік, збільшена на коефіцієнт індексації відповідно за 2007, 2008 та 2009 рік.
Грошова оцінка земельної ділянки на 2010 рік розраховується як 789.02грн/кв.м.*1,028 * 1,152*1.059 = 989.53грн/кв.м., де
789.02грн/кв.м - грошова оцінка земельної ділянки на 2007 рік за кв.м
1,028 - коефіцієнт індексації на 2007 рік
1,152- коефіцієнт індексації на 2008 рік
1,059 - коефіцієнт індексації на 2009 рік
Тобто, сума орендної плати з фізичних осіб за 2010 рік по вул. Артема, 33 розраховується наступним чином:
204кв.м. * 989,53грн/кв.м * 3 % = 6055,92грн. за рік, де:
204кв.м. - площа земельної ділянки по вул. Артема, 33 у квадратних метрах.
989,53грн/ кв.м. - грошова оцінка земельної ділянки на 2010 рік за кв.м.
3% - ставка орендної плати відповідно до умов договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до листа Державного комітету України із Земельних ресурсів коефіцієнт індексації станом на 01.01.2011 року за 2010 рік становить 1,00.
Виходячи з вищезазначеного, грошова оцінка земельної ділянки по вул. Артема, 33 на 2011 рік розраховується як 989,53 грн/кв.м. * 1,0 = 989,53грн/кв.м., де
-989,53грн/кв.м - грошова оцінка земельної ділянки на 2010 рік за кв.м
-1,00 - коефіцієнт індексації за 2010 рік.
Відповідно до листа управління Держкомзему у м. Маріуполі (№ 2011/2956 від 17.06.2011 року), грошова оцінка земельної ділянки на 2011 рік (з 15.02.2011 року) по вул. Артема, 33 (площа складає 0,02040 га) становить 1541,87грн/кв.м.
З огляду на вищезазначене, протягом 2011 року діяло 2 нормативні грошові оцінки: за період з 01.01.2011 по 15.02.2011 (45 календарних днів) - 989,53 грн/кв.м., а з 15.02.2011 по 31.12.2011 рік-1541,87грн/кв.м.
Виходячи з вищезазначеного, сума орендної плати за 2011 рік по вул. Артема, 33 розраховується наступним чином: за період з 01.01.2011 по 15.02.2011: 204 кв.м. * 989,53 грн/кв.м. * 3 % = 6055,92 грн за рік
6055,92 грн за рік/365днів*45днів = 746,62 грн, де:
204 кв.м. - площа земельної ділянки по вул. Артема ,33 у квадратних метрах,
989,53 грн/ кв.м. - грошова оцінка земельної ділянки на. 2011 рік за кв.м.,
3% - ставка орендної плати відповідно до умов договору оренди земельної ділянки
365 днів - кількість днів у році,
45 днів - тривалість дії грошової оцінки до введення нової (з 01.01.2011 по 15.02.2011)
За період з 15.02.2011 по 31.12.2011:
204 кв.м. * 1541,87 грн/кв.м. * 3 %- 9436,24 грн за рік;
9436,24 грн за рік / 365днів*320 днів = 8272,87 грн, де:
204 кв.м. - площа земельної ділянки по вул. Артема , 33 у квадратних метрах
1541,87 грн/ кв.м. - грошова оцінка земельної ділянки на 2011 рік за кв.м з 15.02.2011
року, 3% - ставка орендної плати відповідно до умов договору оренди земельної ділянки
365 днів - кількість днів у році,
320 днів - тривалість дії нової нормативної грошової оцінки (з 15.02.2011 до кінця року)
Річна сума орендної плати за 2011 рік по вул. Артема, 33 складає: 746,62 + 8272,87 = 9019,49грн за рік.
Таким чином, загальна сума земельного податку з фізичних осіб складає 15075,41грн. (6055,92грн. + 9019,49грн.) та підтверджується витягом з облікової картки платника податків та довідкою про наявність податкової заборгованості.
Судом встановлено, що відповідачем не сплачена сума податку за земельну ділянку в результаті чого у відповідача, виник податковий борг в сумі 15075,41грн., про що свідчить зворотній бік облікової картки по орендній платі з фізичних осіб станом на 30.11.2011 року та довідка про суми податкового боргу платника податків. (а.с.7-10)
Матеріалами справи підтверджено, що на час розгляду справи відповідачем податковий борг на загальну суму 15075,41грн. не сплачений.
Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкову вимогу.
З метою погашення податкового боргу відповідачу була відправлена податкова вимога від 03.10.2011 року №7, яка була надіслана відповідачу поштою рекомендованим листом. (а.с.11)
Пунктом 58.3 сти.58 кодексу передбачено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 кодексу, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
П.31.1 ст.31 Податкового кодексу України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Пунктом 38.1 ст.38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
З урахуванням вимог п.57.3 ст.57 кодексу, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 цього кодексу орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст.50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обовязкові платежі) та інші доходи до державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Керуючись п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до п.102.4 ст.102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобовязання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у звязку з відмовою у самостійному погашені такого грошового зобовязання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суму податкового боргу по сплаті земельного податку з фізичних осіб у розмірі 15075,41грн. задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 (87500, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму податкового боргу по сплаті земельного податку з фізичних осіб у розмірі 15075,41грн. на розрахунковий рахунок №33215813700052, код ОКПО 34686694, код платежу 13050300 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 03 квітня 2012 року.
Постанову у повному обсязі складено 06 квітня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.