Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2012 р. справа № 2а/0570/1512/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Череповського Є.В.
при секретаріПригода О.В.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Черпеовський Є.В., при секретарі судового засідання Пригода О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні Донецького окружного адміністративного суду справу
за позовом: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Добропіллі Донецької області
до відповідача: Державного підприємства «Добропіллявугілля» Відокремлений підрозділ Шахта «Новодонецька» м. Добропілля
про: стягнення суми пені в розмірі 527086,85 грн.
за участю:
представників сторін
від позивача: ОСОБА_1 - за довір.
від відповідача: ОСОБА_2 - за довір.
Позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Добропіллі Донецької області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля» Відокремлений підрозділ Шахта «Новодонецька» м. Добропілля про стягнення суми пені в розмірі 527086,85 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач в порушення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» не виконує своїх обов'язків перед Фондом, несвоєчасно та неповністю сплачує страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок чого створив заборгованість по сплаті страхових внесків, в звязку з чим позивачем нарахована пеня в розмірі 527086,85 грн.
На теперішній час сума заборгованості відповідачем у добровільному порядку не сплачена, в звязку з чим відповідач просить стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» зазначену суму боргу в судовому порядку.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував, надавши заперечення на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що ст. 52 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-14 від 23 вересня 1999 року передбачена відповідальність страхувальника за невиконання своїх обовязків, зокрема частина друга даної статті, (в редакції Закону України № 435-5 від 12 грудня 2006 року), що діяла по 01 січня 2011 року, передбачала за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків стягнення із страхувальника пені згідно із законом. Закону, який би передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) даного виду страхування не існує, в звязку з чим відповідач просить суд у задоволенні позовної заяви відмовити в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ
Відповідач Шахта «Новодонецька» зареєстрована в якості Відокремленого підрозділу Державного підприємства «Добропіллявугілля», без права юридичної особи.
Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстровано в якості юридичної особи, включено до ЄДРПОУ за № 32186934 та є платником страхових внесків у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Добропіллі Донецької області згідно страхового свідоцтва № 0517000017.
Відповідно до Акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 179 від 28.11.2011 року виявлена недоїмка на суму 5265489,51 грн. та нарахована пеня на суму 527086,85 грн.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ч. 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"' стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача як страхувальника пені за прострочення сплати страхових внесків в розмірі 527086,85 грн., яка виникла за період з 01.10.2010 року по 01.01.2010 року. Пеня позивачем нарахована згідно із Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затверджена постановою правління Фонду від 12.07.2007 р. № 36, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 р. № 867/14134.
Суд не приймає посилання позивача на те, що у відповідності до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Постанови правління Фонду від 12.07.2007 р. № 36, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 р. № 867/14134, передбачена відповідальність страхувальника за невиконання своїх обов'язків, а саме, за прострочення сплати страхового внесків до Фонду передбачено стягнення пені згідно із законом.
Тобто, суть спору - стягнення пені, регламентується саме законом, що не суперечить нормам ст. 92 Конституції України, при цьому безпосередньо порядок обчислення і сплати пені визначає Інструкція про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Так статтею 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105 від 23 вересня 1999 року передбачена відповідальність страхувальника за невиконання своїх обов'язків, зокрема частина друга даної статті в редакції Закону України № 435 від 12 грудня 2006 року, що діяла по 1 січня 2011 року передбачала за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків стягнення із страхувальника пені згідно із законом. Закону який передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) даного виду страхування не існує.
Пунктом 22 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що засади цивільно-правової відповідальності, діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них визначається виключно законами. Конституцій Суд України Рішенням від 30 травня 2001 року № 7-рп/2001 у справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої, третьої статті 2, частини першої статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа про відповідальність юридичних осіб) вирішив (пункт 1.1 резолютивної частини Рішення) положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що ним безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини четвертої статті 150 Конституції України передбачено, що з питань, передбачених цією статтею, зокрема офіційне тлумачення Конституції України, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України.
З огляду на вищевикладене, не може бути правовою підставою стягнення пені відповідно до Інструкції № 36 від 12.07.2007 р., затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 12 липня 2007 року.
Вищезазначена думка викладена у Постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2011 р. по справі № 2а/0570/240/2011.
Враховуючи вищевикладене, суду дійшов висновку щодо необґрунтованості позову та відсутності підстав для його задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46,47-51,56-59,69-71,79,86,87,94,99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163,167, 185-186, 254,257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Добропіллі Донецької області Донецької області до Державного підприємства «Добропіллявугілля» Відокремлений підрозділ Шахта «Новодонецька» м. Добропілля про стягнення суми пені в розмірі 527086,85 грн., - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 03 квітня 2012 року в присутності представника позивача та відповідача.
Повний текст постанови складено та підписано 09 квітня 2012 р.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Череповський Є.В.