Постанова № 22660780, 09.04.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2012
Номер справи
2а/0570/937/2012
Номер документу
22660780
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2012 р. справа № 2а/0570/937/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Логойда Т.В.

при секретаріОчкасова К.С.

з участю представника позивача Тернюк О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області про скасування рішення,

в с т а н о в и в :

У січні 2012 року публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що за несвоєчасну сплату структурним підрозділом підприємства - Горлівським управлінням по газопостачанню та газифікації єдиного внеску Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 28 грудня 2011 року №2666/24805659, яким накладено штраф в розмірі 287,31 грн. та за період з 30 квітня 2011 року по 06 червня 2011 року нараховано пеню в розмірі 28,59 грн.

Рішення вважало неправомірними, оскільки при його прийнятті не враховано те, що в період з 10 січня 2011 року по 18 лютого 2011 року єдиний внесок сплачувався на розрахункові рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного страхування», що вказані в додатку № 1 до листа Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області від 26 листопада 2010 року №11-06/13-11908, який надав відповідач.

25 лютого 2011 року відповідач надав нову інформацію щодо реквізитів рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3719.

25 лютого 2011 року Горлівське управління по газопостачанню та газифікації звернулося до відповідача з клопотанням (лист № 1191/04) про проведення корегування перерахувань на загальну суму 574 196,76 грн., однак відповіді отримано не було.

Листами від 19 квітня 2011 року № 1920/04 та від 25 травня 2011 року № 2592/04 Горлівське управління по газопостачанню та газифікації знову звернулося до відповідача з клопотанням про коригування оплати або повернення позивачу помилково перерахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Між тим, в порушення п.п. 5, 6 й 9 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-1, замість повернення помилково сплаченої, на думку відповідача, суми єдиного внеску Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області виносило вимоги про сплату боргу, а саме від 01 квітня 2011 року № 68 на суму 285607,89 грн., яка листом відповідача від 21 квітня 2011 року №7001/07 залишена без змін, від 01 квітня 2011 року № Ю-68 на суму 234738,17 грн., від 01 травня 2011року №Ю-68 на суму 234738,17 грн., від 01 червня 2011 року №Ю-68 на суму 213107,17 грн., від 01 липня 2011 року №Ю-68 на суму 17094,81 грн., від 01 серпня 2011 року №Ю-68 на суму 2558,93 грн. Вказані вимоги винесені без нарахування штрафних санкцій та пені, що, на думку позивача, підтверджує факт відсутності вини позивача в утворенні недоїмки по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування.

Крім того, в порушення вказаного Порядку винесло рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 28 грудня 2011 року №2666/24805659.

Позивач просив скасувати рішення субєкта владних повноважень від 28 грудня 2011 року №2666/24805659.

Відповідач подав заперечення проти позову, в яких зазначав, що позивач не скористався передбаченим п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» правом на безоплатне отримання консультацій та інформації, необхідної для виконання обов'язків, покладених на платника згідно з цим Законом, і не звернувся до органу Пенсійного фонду України для отримання реквізитів рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування». Протягом IV кварталу 2010 року та до 20 січня 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області при наданні звітів до Управління, при складанні актів звірок, при проведенні семінарів, тощо надавало платникам єдиного внеску копії додатку № 1 до листа Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області від 26 листопада 2010 року №11-06/13-11908 щодо реквізитів рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування». Клопотання позивача від 25 лютого 2011 року № 1191/04, яке отримано 28 лютого 2011 року, про проведення корегування перерахувань відповідно до п. 10 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-1, через недостатність (відсутність) на відповідному рахунку поточних надходжень коштів виконати було не можливо. При остаточному перерахуванні коштів на відповідні рахунки, яке відбулося 16 листопада 2011 року, згідно з п.7.2.2 Порядку на підставі даних карток особових рахунків платників до Горлівського управління по газопостачанню та газифікації застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, зокрема рішенням від 28 грудня 2011 року №2666/24805659. Про наявність заборгованості у зв'язку з не надходженням коштів на відповідний рахунок позивача протягом 2011 року повідомляли вимогами про сплату боргу. Відповідач просив в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених в позові. Пояснив, що єдиний внесок за січень 2011 року сплачено у встановлений строк в належному розмірі 8,41 відсотки в сумі 2873,14 грн. на рахунок, який відповідач самостійно відобразив в інформації, яка була неофіційно надана бухгалтеру підприємства ОСОБА_2 на флеш-карті в кінці грудня 2010 року. Офіційно про відповідний рахунок позивача не повідомляли. Вважав, що в тому, що сума єдиного внеску за січень 2011 року була сплачена на помилковий рахунок винен відповідач. Просив задовольнити позов.

Представник відповідача підтримав письмові заперечення проти позову. Пояснив, зокрема, що 07 лютого 2011 року позивач одним платіжним дорученням перерахував єдиний внесок за січень 2011 року в належному розмірі 8,41 відсотки в сумі 2873,14 грн. Між тим, помилися лише щодо найменування рахунку для його сплати. Інформацію про відкриті рахунки для сплати єдиного внеску надавали бухгалтеру позивача неофіційно у вигляді таблиці на флеш-карті. Вказана таблиця інформації про клас професійного ризику, статус платника єдиного внеску (бюджетна чи не бюджетна установа), категорію платника єдиного внеску, що надавало би можливість платнику самостійно визначити відповідний рахунок для сплати єдиного внеску не містила. Офіційно про відповідний рахунок платника не повідомляли. Вважав, що платник єдиного внеску міг самостійно визначити відповідний рахунок виходячи з Довідника технічних символів, які використовуються з метою кодування рахунків для зарахування коштів, що підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28 вересня 2010 року №350, і Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства, затвердженої наказом Державного казначейства України від 28 листопада 2000 року №119 (із змінами, зокрема, внесеними згідно з наказом Державного казначейства від 28 вересня 2010 року № 349). Інформацію про відкриті рахунки для сплати єдиного внеску, яка відповідала вказаному Довіднику технічних символів і вказаній Інструкції позивачу було надано в 20-тих числах лютого 2011 року. Просив в задоволенні позову відмовити.

В останнє судове засідання представник відповідача не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.

В судовому засіданні в якості свідка допитано ОСОБА_2 бухгалтера Горлівського управління по газопостачанню та газифікації публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», яка надала показання про те, що в кінці грудня 2010 року у спеціаліста Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області на флеш-картку отримала таблицю з переліком рахунків для сплати єдиного внеску. При цьому як користуватися таблицею пояснено не було. В телефонному режимі спеціалістом органу Пенсійного фонду України було сказано, що рахунок, на який платнику слід сплачувати єдиний внесок, є 37197082000511, у звязку з чим на цей рахунок і було сплачено єдиний внесок за січень 2011 року. В 20-тих числах лютого 2011 року після подання звіту за січень 2011 року в телефонному режимі спеціаліст органу Пенсійного фонду України повідомив про те, що рахунок, на який сплачено єдиний внесок є помилковим, а правильним є 37195073000511. Після цього на флеш-картку надано іншу таблицю з переліком всіх рахунків для сплати єдиного внеску, де чітко відображено рахунки в залежності від класів професійного ризику виробництва і категорій платників.

Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» є юридичною особою, має структурний підрозділ - Горлівське управлінням по газопостачанню та газифікації, який як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування також зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області.

З 01 січня 2011 року дня набрання чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для платників єдиного внеску, які до цього були платниками страхових внесків, введені особливості сплати єдиного внеску в залежності від класу професійного ризику і статусу установи.

Структурний підрозділ позивача - Горлівське управлінням по газопостачанню та газифікації віднесено до 12 класу професійного ризику виробництва.

Вказаний страхувальник застосовує працю інвалідів, у звязку з чим повинен сплачувати єдиний внесок в порядку, встановленому ч. 13 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - в розмірі 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

26 листопада 2010 року на виконання вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган Державного казначейства України офіційно повідомив Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області про відкриті рахунки для сплати єдиного внеску (лист від 26 листопада 2010 року №11-06/13-11908).

В кінці грудня 2010 року орган Пенсійного фонду України неофіційно на флеш-картці надав позивачу таблицю з переліком рахунків для сплати єдиного внеску, що відкриті в Управлінні Державного казначейства у місті Горлівці Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообовязкового державного соціального страхування».

Вказана таблиця інформації про клас професійного ризику, статус платника єдиного внеску (бюджетна чи не бюджетна установа), категорію платника єдиного внеску, що надавало би можливість платнику самостійно визначити відповідний рахунок для сплати єдиного внеску, не містила.

У звязку з наведеним 07 лютого 2011 року платник єдиного внеску платіжним дорученням №145 перерахував єдиний внесок за січень 2011 року в належному розмірі 8,41 відсотка в сумі 2873,14 грн. не на рахунок 37195073000511, який відкритий для категорії платників «для підприємств, установ та організацій, за працюючих інвалідів», а на інший рахунок 37197082000511, відкритий в органі Пенсійного фонду України для категорії платників «добровільна участь: від нещасного випадку на виробництві або доплата до фонду нещасних випадків».

До 20 лютого 2011 року підприємство в електронному вигляді подало до органу Пенсійного фонду України звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, у якому зазначило суму єдиного внеску за січень 2011 року.

В 20-тих числах лютого 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області в телефонному режимі повідомило позивача про те, що рахунок, на який сплачено єдиний внесок є помилковим, а правильним є рахунок № 37195073000511, який відкритий для платників, які використовують працю інвалідів. Після цього на флеш-картку надало платнику іншу таблицю з переліком всіх рахунків для сплати єдиного внеску, де чітко відображено рахунки в залежності від класів професійного ризику виробництва і категорій платників. Також запропонувало подати відповідне клопотання про перерахування коштів з рахунку, на якій вони сплачені, на правильний рахунок.

У звязку з наведеним 28 лютого 2011 року позивач звернувся до відповідача з клопотанням від 25 лютого 2011 року №1191/04, в якому просив провести корегування перерахувань коштів на правильний рахунок.

На підставі вказаного клопотання орган Пенсійного фонду України направив до Управління Державного казначейства у місті Горлівці Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області висновок від 01 березня 2011 року №121 про перерахування коштів з рахунку, куди вони надійшли, на відповідний рахунок, відкритий для сплати єдиного внеску для категорії платників «для підприємств, установ та організацій, за працюючих інвалідів».

02 березня 2011 року висновок зареєстрований в органі Державного казначейства. Кошти на рахунок 37197082000511 (відкритий для категорії платників «добровільна участь: від нещасного випадку на виробництві або доплата до фонду нещасних випадків») не надходили, що стало підставою для неможливості повернення органом Державного казначейства помилково сплачених коштів.

У звязку з наведеним з метою підкріплення коштами вказаного рахунку на виконання вимог п. 10 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-1, до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подано звернення від 28 квітня 2011 року №7460/07, яке спричинило поступове поступлення коштів.

У звязку з наведеним сума єдиного внеску 2873,14 грн. перераховувалася поступово: 14 червня 2011 року перераховано 37,80 грн., 15 червня 2011 року - 69,46 грн., 17 червня 2011 року - 104,56 грн., 20 червня 2011 року - 102,39 грн., 16 листопада 2011 року - 2558,93 грн., що відображено в картці особового рахунку страхувальника.

Отже, через допущені помилки щодо найменування рахунку, відкритого в органі Пенсійного фонду України, на який слід сплачувати єдиний внесок, суми єдиного внеску за січень 2011 року були зараховані на відповідний рахунок Пенсійного фонду України після 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Територіальним органом Пенсійного фонду України в свою чергу суми єдиного внеску, які сплачувалися пізніше на належний рахунок в належному розмірі, зокрема протягом лютого - червня 2011 року відносилися в рахунок погашення суми недоїмки, що виникла раніше, у порядку календарної черговості її виникнення, що відображено в картці особового рахунку страхувальника.

Вказане призвело до порушення строків сплати єдиного внеску.

28 грудня 2011 року відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №2666/24805659, яким щодо позивача застосовано штраф в розмірі 10% - 287,31 грн. та нараховано пеню 28,59 грн. в розмірі 0,1% на суми недоїмки за період затримки з 30 квітня 2011 року по 06 червня 2011 року.

Рішення прийнято на підставі даних особового рахунку платника і зробленого з нього розрахунку штрафу та пені, де відображена сума виниклої заборгованості, дати та суми її зарахування відповідно до дня списання банком або Державним казначейством України сум здійснених підприємством платежів з рахунку платника, кількість днів затримки, суми штрафу та пені.

Вказане рішення до органу Пенсійного фонду України не оскаржувалося.

Позивач вважав вказане рішення неправомірним, оскільки єдиний внесок за січень 2011 року було сплачено у встановлений строк в належному розмірі, однак по вині відповідача на неналежний рахунок, у звязку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідач в своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2, наказами та розпорядженнями Пенсійного фонду України та іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2, серед основних завдань управління визначено збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до ст. 4 якого позивач та його структурний підрозділ є платниками єдиного внеску.

Частиною 2 ст. 6 вказаного Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати відповідну звітність до територіального органу Пенсійного фонду, яка подається згідно п. 3.1. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року №22-2, - не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Відповідно до ч. 7 й 8 ст. 9 Закону єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць.

Частиною 10 ст. 9 вказаного Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Позивач сплачував єдиний внесок шляхом перерахування з банківського рахунку.

Згідно з ч. 11 й 12 ст. 9 вказаного Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Щодо розміру сплати єдиного внеску такою категорією платників, як структурний підрозділ позивача.

Пунктом 5 ст. 11 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» внесено зміни до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування зокрема, зокрема, ст. 21 викладено в іншій редакції під назвою «Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та визначення його розміру», де зазначено, що «розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для страхувальників, які використовують найману працю, визначається залежно від класу професійного ризику виробництва, встановленого відповідно до законодавства».

Згідно зі ст. 47 й 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка регулює питання обліку, платників єдиного внеску, платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 1 (роботодавці), 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.

Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-6.

При цьому відповідно до ч. 3 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Структурний підрозділ позивача до 01 січня 2011 року дня набрання чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування перебував на обліку у відповідача.

З 01 січня 2011 року він вважається платником єдиного внеску. Організаційних змін у платника не відбулося, місце обліку не змінилося, а тому відповідно до наведених вимог законодавства перереєстрації і, відповідно, направлення повідомлення про взяття на облік він не потребував, що і було дотримано субєктом владних повноважень.

Відповідно до ч. 5 й 16 ст. 8 вказаного Закону, яка регулює питання розміру єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, для платників єдиного внеску, які віднесені до 12 класу професійного ризику виробництва, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,92 відсотки визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Сума єдиного внеску розподіляється за відповідними видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 13 ст. 8 вказаного Закону єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

Структурний підрозділ позивача як страхувальник, який застосовує працю інвалідів, у встановлений строк правомірно сплатив єдиний внесок за січень 2011 року в розмірі 8,41 відсотка, що відповідало вимогам законодавства.

Вказані обставини визнані сторонами і не потребують доказування.

Щодо рахунків територіального органу Пенсійного фонду для сплати єдиного внеску.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Частиною 6 ст. 9 вказаного Закону визначено, що для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується Державним казначейством України та Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На виконання ч. 6 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1232, наказом Державного казначейства України від 17 листопада 2010 року №428 та постановою правління Пенсійного фонду України від 17 листопада 2010 року №26-1 затверджено Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п. 2.1 розд. II «Порядок відкриття рахунків для зарахування єдиного внеску та фінансових санкцій в органах Державного казначейства України» вказаного Положення Пенсійний фонд України та територіальні органи Пенсійного фонду України (далі - органи Пенсійного фонду України) відкривають в органах Державного казначейства України небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі - рахунок 3719) Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 N 119 (далі - План рахунків), для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій (далі - страхові кошти).

Рахунки 3719 відкриваються в розрізі категорій платників та класів професійного ризику виробництва, визначених Законом.

Рахунки 3719 відкриваються територіальним органам Пенсійного фонду України на балансі Головних управлінь Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Пенсійному фонду України - на балансі Державного казначейства України.

Наказом Державного казначейства України від 28 вересня 2010 року №350 з метою виконання Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затверджено Довідник технічних символів, які використовуються з метою кодування рахунків для зарахування коштів, що підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, яким для кожної категорії платника в залежності від класу професійного ризику виробництва (67 класів) визначені символи з 001 по 067 (наприклад: клас професійного ризику виробництва 1 - символ 001, клас професійного ризику виробництва 22 - символ 022). Довідником символи визначені також в залежності від статусу і категорії платника єдиного внеску.

Так, для платників єдиного внеску, які віднесені до 12 класу професійного ризику виробництва, визначено символ 012. Для підприємств, установ та організацій, за працюючих інвалідів символ 073.

Виходячи з наведеного для структурного підрозділу позивача рахунок для сплати єдиного внеску повинен містити початкові цифри «3719» та цифри «073».

Категорія платника єдиного внеску впливала як на розмір єдиного внеску, так і на найменування рахунку, на який слід перераховувати єдиний внесок.

Отже, відповідно до наведених вимог законодавства саме територіальні органи Пенсійного фонду України в органах Державного казначейства України відкривають рахунки для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску в залежності від класу професійного ризику виробництва, від статусу і категорії платника єдиного внеску.

У звязку з наведеним платники єдиного внеску про відкриті рахунки для сплати єдиного внеску могли дізнатися лише від територіальних органів Пенсійного фонду України, в яких вони перебувають на обліку.

26 листопада 2010 року на виконання вимог закону орган Державного казначейства України офіційно повідомив Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області про відкриті рахунки для сплати єдиного внеску (лист від 26 листопада 2010 року №11-06/13-11908).

Між тим, орган Пенсійного фонду України в свою чергу до першої сплати єдиного внеску публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» та його структурний підрозділ - Горлівське управлінням по газопостачанню та газифікації про відкритий рахунок для таких категорій платників єдиного внеску як вони офіційно не повідомив.

Так, в кінці грудня 2010 року орган Пенсійного фонду України неофіційно на флеш-картці надав позивачу таблицю з переліком рахунків для сплати єдиного внеску, що відкриті в Управлінні Державного казначейства у місті Горлівці Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообовязкового державного соціального страхування».

Вказана таблиця інформації про клас професійного ризику, статус платника єдиного внеску (бюджетна чи не бюджетна установа), категорію платника єдиного внеску, не містила, що унеможливлювало платнику самостійно визначити відповідний рахунок для сплати єдиного внеску.

Вказані обставини підтверджуються поясненнями представників сторін і показаннями допитаного в судовому засіданні свідка.

Вказане і стало підставою для помилкової сплати за січень 2011 року єдиного внеску на рахунок, відкритий в органі Пенсійного фонду України для іншої категорії платників, ніж структурний підрозділ позивача.

Отже, саме по вині субєкта владних повноважень відбулася помилкова сплата єдиного внеску за січень 2011 року, що потягло за собою подальший перерозподіл територіальним органом Пенсійного фонду України платежів, які сплачувалися пізніше на належний рахунок в належному розмірі, і відображення недоїмки в картці особового рахунку страхувальника до того періоду, поки сплачена за січень 2011 року сума єдиного внеску повністю не була перерахована з рахунку 37197082000511, що відкритий в органі Пенсійного фонду України для категорії платників «добровільна участь: від нещасного випадку на виробництві або доплата до фонду нещасних випадків», на рахунок 37195073000511, який відкритий для категорії платників «для підприємств, установ та організацій, за працюючих інвалідів».

Посилання представника відповідача на те, що платник єдиного внеску міг самостійно визначити відповідний рахунок виходячи з Довідника технічних символів, які використовуються з метою кодування рахунків для зарахування коштів, що підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28 вересня 2010 року №350, і Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства, затвердженої наказом Державного казначейства України від 28 листопада 2000 року №119 (із змінами, зокрема, внесеними згідно з наказом Державного казначейства від 28 вересня 2010 року № 349), є неприйнятними, оскільки вони не зареєстровані в Міністерстві юстиції України, а отже не є нормативно-правовими актами.

Отже, орган Пенсійного фонду України офіційно про відповідний рахунок платника єдиного внеску не повідомляв, що і стало підставою для помилкової сплати єдиного внеску за січень 2011 року на рахунок, відкритий органом Пенсійного фонду України для сплати єдиного внеску для іншої категорії платників, ніж структурний підрозділ позивача.

Відсутність вини органу Пенсійного фонду України в судовому засіданні не доказано.

Відповідно до ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Вказаний порядок детально відображено в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, відповідно до пп. 7.2.2 п. 7 розділу VII якої за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.

Структурний підрозділ позивача як страхувальник, який застосовує працю інвалідів, у встановлений строк правомірно сплатив єдиний внесок за січень 2011 року в розмірі 8,41 відсотка, що відповідало вимогам законодавства, на рахунок територіального органу Пенсійного фонду, відкритий в органах Державного казначейства України для обслуговування коштів єдиного внеску.

Суми всіх платежів списані банком з рахунку платника єдиного внеску в день надходження платіжного доручення до установи банку, тобто 07 лютого 2011 року.

Вказані обставини визнані сторонами і не потребують доказування.

За таких обставин помилковість сплати єдиного внеску на інший рахунок, що відбулося по вині субєкта владних повноважень, за відсутності в діях платника єдиного внеску складу правопорушення не може бути підставою для застосування щодо нього відповідальності, передбаченої ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Доводи відповідача про те, що рахунок, на який позивач сплатив суми єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень 2011 року є невідповідним, є неприйнятними, оскільки вказаний рахунок відповідає вимогам ч.ч. 5 та 6 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тобто у розумінні даного Закону є відповідним.

Враховуючи наведене рішення субєкта владних повноважень підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області про скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області від 28 грудня 2011 року №2666/24805659.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 (девятнадцять) коп.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Логойда Т. В.