Справа № 2518/509/2012
Провадження №: 2-а/2518/5700/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2012 року смт. Ріпки
Суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Шляхов В.І., розглянувши у скороченому провадженні справу за адмінстративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області, про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити дії, -
встановив:
12. 03.2012 року позивач звернувся до суду з означеним позовом до відповідача, в якому просив визнати незаконними дії останнього щодо нарахуванні та виплати йому додаткової пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, постраждалому внаслідок чорнобильської катастрофи (категорія 4) який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищення до пенсії у твердих розмірах, зобовязати відповідача провести нарахування та виплату пенсії і доплати до неї починаючи з 04.11.2011 року і продовжувати виплати у належних розмірах.
Ухвалою судді за вимогами адміністративного позову відкрите скорочене провадження, про що повідомлено відповідача. Останній заперечень не надав. Відповідно до вимог ч.4 ст. 1832 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Вивчивши доводи адміністративного позову, інші матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Встановлено, що позивач є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, визнаний потерпілим від цієї катастрофи (категорія 4) та перебуває на обліку у відповідача як непрацюючий пенсіонер. Відповідно ст. 39 Закону в редакції, що діяла до 01.01.2008 року пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю підвищуються відповідно на одну мінімальну заробітну плату. Згідно ст. 51 Закону в редакції, що діяла до 01.01.2008 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до категорії 4 виплачується у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.
Зміни, внесені Законом України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007 р., визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008. За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при призначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають статті 39, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а не постанов Кабінету Міністрів України.
Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, іншого закону, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Суд не бере до уваги положення ч. 3 ст. 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з якої вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч. 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії у відповідному розмірі.
Одночасно встановлено, що 23 липня 2011 року набрала чинності Постанова КМ України, прийнята на виконання п. 7 Закону України від 14.06.2011 р. № 3491-УІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким законодавець надав право КМ України встановлювати розміри оспорюваних виплат, тож з цієї дати дії відповідача у 2011 році є правомірними. У 2012 році дії відповідача відповідають вимогам Закону України Про Державний бюджет України на 2012 рік та постанові КМ України від 23.11.2011 року № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи а отже позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, як і вимоги на майбутнє, адже до повноважень суду віднесено захист порушених прав, а не регулювання правовідносин, що ще не виникли.
На підставі ст. ст. 39, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, п. 7 Закону України від 14.06.2011 р. № 3491-УІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", керуючись статтями 11, 49, 51, 158-163, 1832, 186 КАС України, суддя
постановив:
ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову відмовити через правомірність дій відповідача, судові витрати відсутні.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 КАС України.
СуддяВ. І. Шляхов