Постанова № 22632837, 23.03.2012, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
23.03.2012
Номер справи
543/19/12
Номер документу
22632837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а/543/19/12

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Селидове

23 березня 2012 року Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Моцного О.С., при секретарі Відоновій О.О, за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про перерахунок пенсії, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що 14.05.2010 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та 18.11.2011 року отримала розяснення, що перерахунок пенсії зроблений відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»з урахуванням середньої заробітної плати в розмірі 1197,91 грн. Просить визнати дії по перерахунку пенсії незаконними та зобовязати УПФУ в м. Селидове зробити перерахунок пенсії з 01.05.2010 року.

Позивач в судове засідання не зявилася, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову та надала суду письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що згідно заяви ОСОБА_2 від 14.05.2010 року № 1566 їй зроблено перерахунок пенсії по збільшенню стажу та заробітку з 01.05.2010 року. Відповідно до вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»не передбачено при проведенні перерахунків пенсії застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній рік. Просив застосувати строк позовної давності, оскільки ОСОБА_2 дізналася про перерахунок пенсії у червні 2010 року, а до суду звернулася 14.12.2011 року та не надала заяву про поновлення пропущеного строку та у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, вивчив законодавство, що регулює дані правовідносини, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини другої статті 45 Закону України від 09.07.2003 року №1058 виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до статті 42 Закону, у звязку з чим з 22.05.2008 відновилася попередня редакція частини четвертої цієї норми, яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Частина перша статті 42 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині другій статті 40 Закону, на яку стаття 42 Закону не посилається.

Крім того, як зазначено вище, згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку.

Аналіз норм Закону (статей 42-45) свідчить про те, що поняття призначення та перерахунок пенсії не є тотожним, оскільки умови і порядок реалізації права на них розмежовується Законом.

За таких умов відсутні правові підстави застосування для проведення перерахунку пенсії норму, не призначену для цього.

Відповідно до ст. 117 Конституції Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обовязковими для виконання.

У звязку з вищевикладеним позивачу було перераховано пенсію відповідно до діючого законодавства.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Частина перша статті 40 Закону 1058 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року №1058-4 встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій.

Аналіз діючої норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону 1058 доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). Частина друга норм зазначеної статті передбачає, формулу обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно якої середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії використовується виключно для призначення пенсії.

З урахуванням зазначеного, правові підстави для перерахунку пенсії позивача й застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки відсутні. Показники середньої заробітної плати у галузях економіки застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що перерахунки у 2011 році здійснюються відповідно до пп.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік 1197,91 грн., оскільки відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Відповідно до відповідно до статті 99 КАС України передбачено шестимісячний строк звернення до суду, таким чином позивачем пропущено строк звернення до суду за захистом своїх прав оскільки позивач вважає, що його право було порушено з 01.05.2010 року, то з позовом до суду він звертається з пропуском строку звернення до суду, оскільки дата подачі позову 14.12.2011 року управління наполягає на відмові у задоволенні позовних вимог у звязку з пропуском строку звернення до суду.

Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 про перерахунок пенсії є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 99, 100, 159, 183-2 КАС України, ст.ст. 3, 19, 22 Конституції України, Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-ІУ, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про перерахунок пенсії відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Селидівський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя