ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2012 року (14 год. 15 хв.) Справа № 0870/1179/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Киселя Р.В.,
при секретарі судового засідання Бобер І.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Правобережного районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів.
14.02.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Правобережного районного центру зайнятості (далі позивач) до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача: на користь позивача суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 201,29 грн. за реквізитами: р/р 37178001004259, ЄДРПОУ 35628345, МФО 813015, банк: УДК у Хортицькому районі м. Запоріжжя ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: Правобережний районний центр зайнятості; на користь Запорізького міського центру зайнятості вартість навчання у розмірі 570,64 грн. за реквізитами: р/р 37172002004384, ЄДРПОУ 20482573, МФО 813015, банк: ГУДКСУ у м. Запоріжжя Запорізької області, отримувач: Запорізький міський центр зайнятості.
Позивач обґрунтував позовні вимоги тим, що між центром зайнятості та відповідачкою був укладений договір № 0859/111/09 щодо професійного навчання, згідно якого відповідач направлялась до Державного навчального закладу «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей» на навчання за професією «кухар». Відповідно до п.п. 4 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу призначена матеріальна допомога у звязку із зарахуванням на навчання з 05.05.2011 по 05.09.2011. 10.08.2011 відповідача відрахували зі складу слухачів у звязку з пропуском занять, чим вона порушила умови договору і тому відповідач зобовязана повернути суму витрачену на її навчання у розмірі 570,64 грн. та виплачене матеріальне забезпечення у період навчання у розмірі 201,29 грн. Тобто, загальна сума заборгованості відповідача становить 771,93 грн.
На підставі ч. 3 ст. 107 КАС України 15.02.2012 судом був зроблений запит до ВГІРФО ГУ МВС України в Запорізькій області стосовно місця реєстрації відповідача.
24.02.2012 на адресу суду надійшла відповідь на зазначений запит відповідно до якої відповідач зареєстрований за адресою зазначеною у позові.
Ухвалою від 27.02.2012 провадження у справі було відкрите, судове засідання призначене на 12.03.2012.
Ухвалою від 12.03.2012 за клопотанням позивача провадження у справі було зупинене до 27.03.2012.
Ухвалою судді від 27.03.2012 провадження у справі було поновлено.
У судове засідання 27.03.2012 представники сторін не прибули.
27.03.2012 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
За змістом ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
26.04.2011 відповідач звернувся до позивача із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією заяви відповідача, в якій зазначив, що на день подання заяви він трудовою діяльністю не займається.
04.05.2011 відповідачка звернулась до позивача із заявою про направлення її на курси за спеціальністю кухар. Також відповідачкою подано заяву щодо призначення їй матеріальної допомоги у період профнавчання у розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», з 05.05.2011 один раз на місяць, у звязку з цим просила припинити виплату допомоги по безробіттю.
Між позивачем та відповідачем 04.05.2011 укладено договір щодо професійного навчання № 0859/111/09, згідно якого відповідача направлена на підготовку в Державний навчальний заклад «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей» за спеціальністю кухар, зі строком навчання з 05.05.2011 до 05.09.2011, з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
Згідно наказу Державного навчального закладу «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей» від 05.05.2011 № 10 «З-СНН» відповідача було зарахована до складу слухачів за укладеним договором з центром зайнятості населення.
Наказом Державного навчального закладу «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей» від 22.08.2011 № 17 «В-СНН» відповідачку було відраховано зі складу слухачів з числа незайнятого населення, у звязку з пропуском занять та порушення умов договору.
30.12.2011 позивачем видано Наказ № 322 про порушення безробітною ОСОБА_1 законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та повернення нею зайво отриманих коштів. На виконання вказаного наказу працівниками Правобережного центру зайнятості направлено відповідачу лист від 10.01.2012 №93 з вимогою повернути кошти матеріального забезпечення у розмірі 771,93. Згідно поштового повідомлення зазначений лист отримано особисто відповідачем 14.01.2012.
Згідно довідки Запорізького міського центру зайнятості від 30.12.2011 № 2122/12 сума витрат на перенавчання ОСОБА_1., яка навчалась в Державному навчальному закладі «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей» за період з 05.05.2011 по 09.08.2011 складає 570,64 грн. Також з 01.05.2011 по 17.05.2011 відповідачем отримано допомогу по безробіттю у розмірі 201,29 грн., що підтверджено довідкою Правобережного центру зайнятості від 02.02.2012. Отже, загальна сума заборгованості відповідача становить 771,93 грн. і на час звернення позивача до суду відповідачем не погашена.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
Підпунктом «б» п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі Закон №1533-ІІІ) у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Згідно п. 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 №60/62, Постановою управління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 за № 232/16248 (далі Порядок) рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства
Частиною 4 стаття 38 Закону №1533-ІІІ встановлено, що строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Регулювання правового становища державних службовців, які працюють у зазначених підрозділах державної служби зайнятості, здійснюється відповідно до Закону України "Про державну службу". До складу державної служби зайнятості входять також навчальні заклади професійної підготовки незайнятого населення, інформаційно-обчислювальні центри, територіальні та спеціалізовані бюро зайнятості, центри реабілітації населення, підприємства, установи і організації, підпорядковані службі зайнятості. Послуги, пов'язані із забезпеченням зайнятості населення, надаються державною службою безплатно. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, передбачених на ці цілі.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на спростування вимог позивача, тому, враховуючи вимоги ч. 1 ст. 71 КАС України, суд доходить висновку про наявність необхідної сукупності обставин, які дають підставу для висновку щодо правомірності заявленого позову.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог та визнав позов таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Правобережного районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка мешкає: АДРЕСА_1) на користь Правобережного районного центру зайнятості суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 201,29 грн. (двісті одну гривню 29 коп.) на р/р 37178001004259, ЄДРПОУ 35628345, МФО 813015, банк: УДК у Хортицькому районі м.Запоріжжя ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: Правобережний районний центр зайнятості.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка мешкає: АДРЕСА_1) на користь Запорізького міського центру зайнятості вартість навчання у розмірі 570,64 грн. (пятсот сімдесят гривень 64 коп.) на р/р 37172002004384, ЄДРПОУ 20482573, МФО 813015, банк: ГУДКСУ у м.Запоріжжя Запорізької області, отримувач: Запорізький міський центр зайнятості.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Р.В. Кисіль