Постанова № 22631687, 14.03.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2012
Номер справи
2а-0870/9102/11
Номер документу
22631687
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2012 року 12:23 Справа № 2а-0870/9102/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТатаринова Д.В.

при секретаріУрсуленко Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Кредитної спілки «Мелон»

до: Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя

про: визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (дов. б/н від 10.11.2011 року),

ОСОБА_2 (дов. б/н від 10.11.2011 року),

ОСОБА_3 (дов. б/н від 10.11.2011 року),

ОСОБА_4 (наказ №1/к від 01.07.2008 року),

від відповідача: ОСОБА_5 (дов. №1169/10/10-014 від 07.09.2011 року),

ВСТАНОВИВ:

21 жовтня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов Кредитної спілки «Мелон» (далі позивач, КС «Мелон») до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя (далі відповідач, ДПІ у Комунарському районі), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати повністю податкові повідомлення-рішення, винесені відповідачем 19 травня 2011 року:

-№ 0000532307 на суму штрафних санкцій 1315,50 грн.

-№ 0000801702 по податку фізичних осібна загальну суму 6260,44 грн.,

-№ 0000022201 по податку на прибуток фінансових установ на загальну суму 87557,50 грн.

Представники позивача у судових засіданнях позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав зазначених у письмових запереченнях та просить суд відмовити у задоволенні

Розглянувши матеріали адміністративного позову, вислухавши пояснення та доводи представників сторін, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.

З 15.03.2011 по 26.04.2011 на підставі направлень від 15.03.2011 №227, від 12.04.2011 №302, наказу №233 від 21.02.2011 та відповідно до плану-графіку проведення планових виїзних перевірок проведена планова виїзна перевірка КС «Мелон» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 14.07.2008 по 31.12.2010. За результатами перевірки 05.05.2011 ДПІ у Комунарському районі складено акт №673/2201/36015210.

Висновками акту перевірки встановлено порушення КС «Мелон»:

-пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4, пп. 7.11.4, 7.11.9, 7.11.13 п. 7.11 ст. 7, пп. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11, п. 16.10 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334/94-ВР (в редакції Закону України від 22.05.97 № 283/97-ВР) зі змінами та доповненнями, що призвело до заниження суми податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 70046,00 грн., у тому числі: 3 квартали 2008 року - 19616,50 грн., 2008 рік 28366,50 грн., 1 квартал 2009 року 880,00 грн., півріччя 2009 року 5880,00 грн., 3 квартали 2009 року 33045,00 грн., 2009 рік 33045,00 грн., 1 квартал 2010 року - 325,50 грн., півріччя 2010 року 1899,50 грн., 3 квартали 2010 року - 3400,50 грн., 2010 рік 8634,50 грн.

-п.п. 9.2.3, пп. 9.2.4. п. 9.2 ст. 9, пп. 16.3.2 п. 16.3 ст. 16, п. 17.2 «а» ст. 17, п. 19.2 «а» ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.03р. №889-ІV із змінами та доповненнями, що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб у сумі -4302,60грн.

-п. 1.9 п. 1.13 п. 1.15 ст. 1, ст. 17, п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 № 889-ІVіз змінами та доповненнями, що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб у сумі - 705,75 грн.

-пп. 1.6 п. 1 ст. 1, пп. 4.3.25 п. 4.3 ст. 4, пп. 7.1 п. 7 ст. 7, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п. 17.2 ст. 17 Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІV від 22.05.2003 із змінами та доповненнями, що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб у сумі - 565,28 грн.

-пункту 2.11 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №40/10320 від 13.01.2005 (із змінами та доповненнями), а саме: підприємством проводились готівкові розрахунки без подання одержувачем коштів платіжних документів, які б підтверджували сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 5101,00 грн.

-п. 2.8, п. 5.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління національного банку України, від 15.12.2004 №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320, а саме: перевищення ліміту каси на суму 151200,00 грн.

12.05.2011 СК «Мелон» надіслало ДПІ у Комунарському районі письмові заперечення до акту перевірки від 05.02.2011 №673/2201/36015210 (вих. №133).

18.05.2011 ДПІ у Комунарському районі надано відповідь на заперечення (вих. №4436/10/22-013).

Даною відповіддю скасовані у повному обсязі порушення КС «Мелон»:

-пп. 1.6 п. 1 ст. 1, пп. 4.3.25 п. 4.3 ст. 4, пп. 7.1 п. 7 ст. 7, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п. 17.2 ст. 17 Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІV від 22.05.2003 із змінами та доповненнями, що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб у сумі - 565,28 грн.

-- п. 2.8, п. 5.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління національного банку України, від 15.12.2004 №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320, а саме: перевищення ліміту каси на суму 151200,00 грн.

Змінено та викладено наступним чином «встановлено порушення пункту 2.11 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №40/10320 від 13.01.2005 (із змінами та доповненнями), а саме: підприємством проводились готівкові розрахунки без подання одержувачем коштів платіжних документів, які б підтверджували сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 1315,50 грн., що сталося в результаті перевірки авансових документів за період з 14.07.2008 по 31.12.2010.

Всі інші висновки оскаржуваного акту щодо порушення КС «Мелон» ДПІ у Комунарському районі вважає правомірними.

19.05.2011 ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя на підставі акта перевірки №00673/2201/36015210 від 05.05.2011, прийняла податкові повідомлення-рішення:

-№ 0000022201, яким позивачу визначено суму грошового зобовязання за платежем податок на прибуток фінансових установ на загальну суму 87557,50 грн., у т.ч. за основним платежем у розмірі 70046,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 17511,50 грн.;

-№ 0000532307, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1315,50 грн.;

-№ 0000801702, яким позивачу визначено суму грошового зобовязання за платежем - податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 6260,44 грн., у т.ч. за основним платежем 5008,35 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 1252,09 грн.

Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржував їх скаргою до ДПА в Запорізькій області (вих. №145 від 30.05.2011) та скаргою до ДПС України (вих. № 205 від 27.07.2011).

Рішеннями про результати розгляду скарг ДПА в Запорізькій області (рішення №3146/10/25-020 від 15.07.2011) та ДПС України (вих. №1958/6/10-2415 від 23.09.2011) залишено без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя від 19.05.2011 №0000532307, №0000022201 та №0000801702 залишені без змін, а скарги без задоволення.

Не погодившись з прийнятим рішенням про результати розгляду скарги ДПС України від 23.09.2011 року №1958/6/10-2415 позивач звернувся до суду.

Відповідно до ст. 1 «Про кредитні спілки» №2908-ІІІ від 20.12.2001 із змінами та доповненнями (далі Закон №2908-ІІІ) кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх обєднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок обєднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Згідно абз. «д» пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону №334/94-ВР ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є, зокрема, спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів.

Податкове повідомлення-рішення №0000022201 від 19.05.2011, винесене у звязку з порушенням позивачем пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4; пп. 7.11.4, 7.11.9, 7.11.13 п. 7.11 ст. 7; пп. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11; п. 16.10 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №334/94-ВР від 28 грудня 1994 року (із змінами та доповненнями) (далі Закон №334/94-ВР), а саме:

-відповідно до пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами. Валовий доход включає доходи від операцій, передбачених статтею 7 цього Закону.

-за приписами пп. 7.11.4, 7.11.9, 7.11.13 п. 7.11 ст. 7 Закону №334/94-ВР

7.11.4. Від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «в» підпункту 7.11.1, отримані у вигляді:

коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством;

доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань.

7.11.9. Незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобовязана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів (абз. 2).

7.11.13 Під терміном «основна діяльність» слід розуміти діяльність неприбуткових організацій з надання благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки та інші подібні організації). До основної діяльності також включається продаж неприбутковою організацією товарів (послуг), які пропагують принципи та ідеї, для захисту яких було створено таку неприбуткову організацію, та які є тісно пов'язаними з її основною діяльністю, якщо ціна таких товарів (послуг) є нижчою за звичайну або коли така ціна регулюється державою. До основної діяльності не включаються операції з надання товарів (послуг) неприбутковими організаціями, визначеними в абзацах "в" - "д" підпункту 7.11.1 цього пункту, особам іншим, ніж засновники (члени, учасники) таких організацій. Кабінет Міністрів України може вводити тимчасові обмеження щодо поширення норм цього пункту на продаж неприбутковими організаціями окремих товарів чи послуг у разі коли такий продаж загрожує або суперечить правилам конкуренції на ринку визначеного товару, при існуванні достатніх доказів, наданих особами, які оподатковуються цим податком, та надають аналогічні товари (послуги), про таке порушення. Статутні документи неприбуткових організацій мають містити вичерпний перелік видів їх діяльності.

- згідно п. 16.10 ст. 16 Закону №334/94-ВР бюджетні організації сплачують податок на прибуток, отриманий від господарської діяльності, щоквартально за наростаючим підсумком з початку звітного податкового року. Неприбуткові організації, визначені пунктом 7.11 цього Закону, сплачують податок на прибуток від неосновної діяльності у загальному порядку.

У акті перевірки зазначено, що в ході планової перевірки КС «Мелон» встановлено заниження податку на прибуток від неосновної діяльності при здійснені операцій з надання фінансових послуг (отримання КС «Мелон» процентів по кредитах, внесків на додаткові пайові внески, внесків на депозитні рахунки, обовязкових членських та інші внесків) фізичним особам, які не мають спільної з членами кредитної спілки ознаки, яка визначена Статутом кредитної спілки постійно проживають в Запорізькій області., у звязку з чим КС «Мелон» не включені до складу доходів, доходи від неосновної діяльності, отримані при здійсненні операцій з надання фінансових послуг фізичним особам, які не мають спільної з членами кредитної спілки ознаки, яка визначена Статутом КС «Мелон» в сумі 249029,32 грн.

Перевіркою встановлено, що член кредитної спілки ОСОБА_6 проживає в с. Паланочка Маньківського району Черкаській області. З метою підтвердження місця проживання зазначеної особи надано запит від 31.03.11 №71, №72 до УПМ ДПА у Запорізькій області. Згідно наданої відповіді та документів, що додаються сільською головою ОСОБА_7 пояснив, що ОСОБА_6 прописана в с. Паланочка Маньківського району Черкаській області, де проживає з квітня по жовтень щороку. Основне місце проживання громадянки ОСОБА_6 в м. Мурманськ Російської Федерації.

Крім того, згідно відомостей, отриманих з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів адреса проживання зазначеної особи ОСОБА_6 - с. Паланочка Маньківського району Черкаській області.

Крім того, в матеріалах справи містяться копії письмових пояснень:

-ОСОБА_8, у яких зазначено, що у грудні 2007 року ОСОБА_6 звернулась до нього з проханням приглядати за її хатою, яка знаходиться в с. Паланочка та залишила номер свого телефону, за яким їй телефонувати. Також зазначила, що буде жити у с. Тимошівка Михайлівського району Запорізької області;

-ОСОБА_9, у яких зазначена аналогічна інформація стосовно пояснень ОСОБА_8;

-З пояснень ОСОБА_6 вбачається, що з січня 2008 по жовтень 2008 року вона проживала у смт. Михайлівка Запорізької області у знайомих її родичів та мала намір здійснити купівлю будинку для проживання. Також зазначено, що на момент вступу до КС «Мелон» проживала у Михайлівському районі Запорізької області та мала намір проживати там постійно.

Дані пояснення були надані у присутності секретаря Паланоцької сільської ради Маньківського району Черкаської області Савицькою Б.С. та засвідчені нею.

Відповідно п. 1 ст. 6 Закону України «Про кредитні спілки» №2908-ІІІ від 20.12.2001 із змінами та доповненнями (далі Закон №2908-ІІІ) кредитна спілка створюється на підставі рішення установчих зборів. Чисельність засновників (членів) кредитної спілки не може бути менше ніж 50 осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути членами кредитної спілки та обєднані хоча б за однією з таких ознак: мають спільне місце роботи чи навчання або належать до однієї професійної спілки, обєднання професійних спілок, іншої громадської чи релігійної організації або проживають в одному селі, селищі, місті, районі, області.

Відповідно до ст. 10 Закону №2908-ІІІ членами кредитної спілки можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, обєднані хоча б за однією з ознак, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону, мають повну цивільну дієздатність, з урахуванням обмежень, передбачених частиною другою цієї статті.

Зміна ознак, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону, не тягне за собою припинення членства у кредитній спілці.

Членство у кредитній спілці настає з дня сплати особою вступного та обов'язкового пайового внесків у порядку, передбаченому статутом кредитної спілки.

Відповідно до Статуту кредитної спілки «Мелон» затвердженого рішенням установчих загальних зборів (Протокол №1 установчих зборів кредитної спілки «Мелон» від 25.06.2008р.), а саме:

-пункту 13.1 ст. 13 членами кредитної спілки можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, обєднані ознакою членства в кредитній спілці, зазначеній у статті 6 цього Статуту, мають повну цивільну дієздатність. Не можуть бути прийняті до кредитної спілки особи, які за рішенням суду визнані недієздатними або обмежено дієздатними, особи, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, а також особи, що мають непогашену судимість за корисливі злочини;

-пункту 13.2 ст.13 зміна ознак, зазначених у статті 6 цього Статуту, не тягне за собою припинення членства у кредитній спілці;

- пункту 6.1 ст. 6 членами КС «Мелон» можуть бути громадяни України, які проживають на території України, мають повну цивільну дієздатність і обєднані за ознакою: - постійно проживають в Запорізькій області;

- пункту 14.1 ст. 14 прийняття до кредитної спілки провадиться на підставі письмової заяви особи за рішенням спостережної ради КС, якщо таке право не делеговане спостережною радою правлінню кредитної спілки.

Згідно рішення спостережної ради (Протокол засідання спостережної ради кредитної спілки «Мелон» №4 від 09.08.2008 р.):

Вирішили: делегувати Правлінню повноваження щодо вирішення питань про прийняття нових членів до КС «Мелон» на 2008 - 2009 рік.

ОСОБА_6 подала заяву про прийняття до кредитної спілки, в якій зазначила своє місце проживання: 72030, Запорізька область, Михайлівський район, с. Тимошівка, вул. Пушкіна, буд. 59.

Правління кредитної спілки «Мелон» згідно цієї заяви винесло рішення (Протокол №8 від 17.09.2008 р.): прийняти в члени кредитної спілки «Мелон» ОСОБА_6 за списком та записом у книжці №133.

ОСОБА_6 сплатила вступний та членські внески, про що свідчать приходні касові ордери №175 та №176 від 17.09.2008 року.

Отже, оскільки ОСОБА_6 є членом КС «Мелон», висновки ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя щодо не включення позивачем до складу доходів, доходи від неосновної діяльності, отримані з надання фінансових послуг фізичним особам, які не мають спільної з членами кредитної спілки ознаки, у розмірі 249029,32 грн. спростовуються.

Крім того, з акту перевірки вбачається, що КС «Мелон» не включені до складу доходів, доходи з інших джерел (отримані при здійсненні операцій без свідоцтва про державну реєстрацію фінансової установи) на суму 31155,00 грн., у період 3 квартали 2008 року, 2008 рік .

Відповідно до розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 07.08.2008 № 966 КС «Мелон» зареєстровано як фінансову установу (свідоцтво про реєстрацію фінансової установи КС №878 від 07.08.2008, реєстраційний номер 14102235, код фінансової установи - 14).

В ході перевірки встановлено, що КС «Мелон» в період з 01.07.2008 до 07.08.2008 здійснювала діяльність та отримала в касу грошові кошти від фізичних осіб на суму 31155,00 грн.

Таким чином, в результаті порушень спілкою занижено суму податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 70046,00 грн., у тому числі: 3 квартали 2008 року 19616,50 грн., 2008 року - 28366,50 грн., І квартал 2009 року 880,00 грн., півріччя 2009 р. 5880,00 грн., 3 квартали 2009 року 33045,00 грн., 2009 року 33045,00 грн., І квартал 2010 року - 325,50 грн., півріччя 2010 року 1899,50 грн., 3 квартали 2010 року 3400,50 грн., 2010 року 8634,50 грн.

Відповідно до п. 3 Положення про внесення інформації про кредитні установи до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.03.2008 р. № 417, дія цього Положення поширюється на кредитні установи, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Держфінпослуг та виключним видом діяльності яких, якщо інше прямо не встановлено законом, є надання фінансових кредитів за рахунок власних та/або залучених коштів, крім страхових компаній, кредитних спілок та обєднаних кредитних спілок, фінансових компаній, ломбардів. Дія цього Положення поширюється також на фінансові установи - юридичні особи публічного права, визначені в главі 8 Господарського кодексу України.

Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова послуга - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансовими вважаються такі послуги:

1)випуск платіжних документів, платіжних карток, дорожніх чеків та/або їх обслуговування, кліринг, інші форми забезпечення розрахунків;

2)довірче управління фінансовими активами;

3)діяльність з обміну валют;

4)залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення;

5)фінансовий лізинг;

6)надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту;

7)надання гарантій та поручительств;

8)переказ коштів;

9)послуги у сфері страхування та у системі накопичувального пенсійного забезпечення:

10)торгівля цінними паперами;

11)факторинг;

12)інші операції, які відповідають критеріям, визначеним у пункті 5 частини першої статті 1 цього Закону.

Відповідно до ст. 20 Закону №2908-ІІІ капітал кредитної спілки складається з пайового, резервного та додаткового капіталів. Пайовий капітал формується за рахунок обовязкових та додаткових пайових членських внесків членів кредитної спілки.

Пунктом 7.11.4 статті 7 Закону №334/94-ВР передбачено, що від оподаткування звільняються доходи кредитної спілки у вигляді коштів, які надходять до кредитної спілки у вигляді внесків на потреби, передбачені законодавством.

У звязку з тим, що позивачем до реєстрації як фінансової установи отримувались виключно вступні та обовязкові пайові внески від членів кредитної спілки, суд прийшов до висновку про скасування податкового повідомлення-рішення №0000022201 від 19.05.2011.

Податкове повідомлення-рішення №0000532307 від 19.05.2011, винесене у звязку з порушенням позивачем пункту 2.11 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №40/10320 від 13.01.2005 (із змінами та доповненнями) (далі - Положення), а саме: підприємством проводились готівкові розрахунки без подання одержувачем коштів платіжних документів, які б підтверджували сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 5101,00 грн.

Пунктом 2.11 Положення передбачено, що видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.

Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.

Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.

Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

В акті перевірки, з урахуванням відповіді на заперечення до акту перевірки, зазначено, що перевіркою авансових звітів за період з 14.07.2008 по 31.12.2010 встановлено проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 1315,50 грн.:

1.Згідно авансового звіту про використання коштів ОСОБА_11 № 98 від 30.12.2008 сума зазначена в звіті у розмірі 2824,65 грн., сума підтверджена платіжними документами у розмірі 2804,65 грн., сума не підтверджена платіжними документами - 20,00 грн.;

2.Згідно авансових звітів про використання коштів ОСОБА_4 № 27 від 09.09.2008, № 44 від 03.10.2008, № 50 від 10.10.2008, загальна сума зазначена в звіті у розмірі 3458,00 грн., сума підтверджена платіжними документами у розмірі 2508,00 грн., загальна сума яка не підтверджена платіжними документами - 950,00 грн.;

3.Згідно авансових звітів про використання коштів ОСОБА_12 № 4 від 06.01.2009, № 41 від 27.02.2009, № 42 від 28.02.2009, № 47 від 04.03.2009, № 4 від 04.01.2010, № 105 від 26.04.2010 загальна сума зазначена в звітах складає 1118,00 грн., сума підтверджена платіжними документами у розмірі 772,50 грн., сума не підтверджена платіжними документами - 345,50 грн.

Відповідно до абз. 6 п. 1 Указу Президента Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки N 436/95 від 12 червня 1995 року, із змінами та доповненнями, установити, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.

Судом встановлено, що листом вих. № 131 від 11.05.2011 КС «Мелон» надавало до ДПІ у Комунарському районі завірені належним чином копії авансових звітів з документами підтверджуючими сплату покупцем готівкових коштів, які підтверджують використання сум, виданих під звіт. Позивачем надано до матеріалів справи копії зазначених у листі документів, що підтверджують сплату покупцем готівкових коштів у повному обсязі, а саме:

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 50 від 10.10.2008;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 44 від 03.10.2008;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 105 від 26.04.2010;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 4 від 08.01.2010;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 4 від 06.01.2009;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 47 від 04.03.2009;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 98 від 30.12.2008;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 27 від 09.09.2008;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 41 від 27.02.2009;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 42 від 28.02.2009;

-звіт про використання коштів, наданих на відрядження № 23 від 03.10.2008.

В судовому засіданні 10.11.2011 представники відповідача наявність документів наданих позивачем до ДПІ у Комунарському районі підтвердили, пояснивши, що частину платіжних документів «неможливо ідентифікувати», у звязку з тим, що у чеках не зазначено особи, якій він виданий, та в подальшому перевірки справжності товарних чеків не проводилось.

Суд не погоджується з думкою відповідача, оскільки знаходження товарних чеків у касі позивача свідчить про те, що саме позивачу вони були видані, у звязку з чим ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя неправомірно винесено податкове повідомлення-рішення №0000532307 від 19.05.2011.

Податкове повідомлення-рішення №0000801702 від 19.05.2011, винесене у звязку з порушенням позивачем п. 1.9 п. 1.13 п. 1.15 ст. 1; пп. 9.2.3, пп. 9.2.4 п. 9.2 ст. 9; п. 16.3.2 ст. 16; п. 17.2 «а» ст. 17, п. 19.2 «а» ст. 19 Закону № 889-ІV, а саме:

Актом перевірки встановлено, що проведеною перевіркою за період з 14.07.2008 по 31.12.2010 встановлено, що КС «Мелон» виплатила дохід приватним нотаріусам ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 на загальну суму 4705,00 грн. при цьому, КС «Мелон», як податковий агент не нарахував, не утримав та не сплатив податок з доходів фізичних осіб в бюджет з доходів виплачених приватним нотаріусам за період 2008-2010 роки на загальну суму 705,75 грн.

Згідно п. 7.2. статті 7 Закону України «Про податок на доходи фізичних осіб», зі змінами та доповненнями (надалі - Закон) ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як: процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

З наведеного випливає, що термін «вклад (внесок)» використовується як щодо вкладу/внеску на депозит кредитної спілки, так і вкладу/внеску на пайові внески членів кредитної спілки.

З 01.01.2005 року оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абзаці 4 п. 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Стаття 9 Закону визначає оподаткування процентів, де у пп. 9.2.1, пп. 9.2.2. п. 9.2 даної статті зазначено, податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.

У той же час, як зазначалося вище, пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» в редакції Закону України від 01.07.2004 року № 1958-ІV, зі змінами внесеними згідно з Законом України від 21.12.2004 року № 2273- IV зазначає, що пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та пп. 9.2.1 і пп. 9.2.2 п. 9.2 ст. 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2013 року».

З вищенаведеного вбачається, що до 01.01.2005 року виплата процентів на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувалася у зв'язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іними неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків; з 01.01.2005 року таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п. 7.2.); п. 7.2 у правозастосуванні пов'язаний з п. 9.2., який відповідно до пп. 22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010 року; відповідно до пп. 22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2013 року.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що положення ч. 4 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на доходи фізичних осіб» розповсюджуються на вклад на проценти на пайові внески членів кредитної спілки. Враховуючи положення пп. 22.1.4 Закону України, застосування положення п. 7.2 Закону України «Про податок на доходи фізичних осіб» на сьогодні призупинено і не застосовується до 2013 року.

Враховуючи викладене, виплата відсотків на додаткові паї без нарахування та утримання прибуткового податку повністю відповідає вимогам Закону України «Про податок на доходи фізичних осіб», і тому донараховувати позивачу податкове зобовязання з прибуткового податку у розмірі 5008,35 грн. у відповідача підстав не було.

Оскільки суд визнав відсутність порушень податкового законодавства з боку позивача за операціями з виплати відсотків на додаткові паї, то, відповідно, відсутні і підстави для застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1252,09 грн.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4)безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6)розсудливо;

7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податків донараховані податкові зобовязання, контролюючий орган має доводити недобросовісність платника податків.

З огляду на викладене, позовні вимоги КС «Мелон» підлягають задоволенню, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя від 19 травня 2011 року № 0000532307, № 0000801702, № 0000022201 скасуванню у повному обсязі.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати повністю податкові повідомлення-рішення, винесені Державною податковою інспекцією у Комунарському районі м. Запоріжжя 19 травня 2011 року № 0000532307, № 0000801702, № 0000022201.

Судові витрати у розмірі 18,40 грн. (вісімнадцять гривень сорок копійок) присудити на користь Кредитної спілки «Мелон» з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя(підпис)Д. В. Татаринов