Рішення № 22622622, 13.04.2012, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
13.04.2012
Номер справи
5011-48/2442-2012
Номер документу
22622622
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-48/2442-201213.04.12

За позовомПрокурора міста Сєвєродонецька в інтересах держави в особі Сєвєродонецької міської радидоТовариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецьктепло»простягнення 5 297,91 грн.Суддя Бойко Р.В.

Представники сторін:

від прокуратури:не зявивсявід позивача:Єремєєнко О.М.від відповідача:не зявився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор міста Сєвєродонецька звернувся до господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі Сєвєродонецької міської ради з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецьктепло»(надалі ТОВ «Сєвєродонецьктепло») про стягнення 5 297,91 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішень Сєвєродонецької міської ради №294 та №364 відповідачу було надано дозвіл та затверджено порядок реалізації вторинної сировини (металобрухту) та утилізації офісної техніки. Згідно наданого відповідачем звіту та пояснювальної записки до нього ТОВ «Сєвєродонецьктепло»в результаті реалізації вторинної сировини (металобрухту) отримало грошові кошти у розмірі 5 501,00 грн. (з вирахуванням витрат відповідача понесених на демонтаж списаних основних засобів сума отриманих коштів складає 5 297,91 грн.). Однак відповідач грошових коштів у розмірі 5 297,91 грн., які були отримані ним в результаті реалізації вторинної сировини (металобрухту) на рахунок міського бюджету не перерахував у звязку із чим позивач просить стягнути з відповідача вказані кошти в судовому порядку.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 29.02.2012 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 21.03.2012 р.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 21.03.2012 р. у звязку із неявкою представників сторін та невиконанням ними вимог ухвали суду від 29.02.2012 р. розгляд справи відкладено до 09.04.2012 р.

Представник прокуратури, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання 09.04.2012 р. не зявився, про причини неявки суд не повідомив.

В судове засідання 09.04.2012 р. представник позивача зявився, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання 09.04.2012 р. не зявився, вимог ухвал суду не виконав, про причини неявки суд не повідомив.

Належне повідомлення прокуратури про час та місце розгляду справи підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №18552853 (№00152258) згідно якого ухвала суду від 21.03.2012 р. отримана представником прокуратури 27.03.2012 р.

Місцезнаходження відповідача за адресою: 01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 15 кв. 6, на яку було відправлено ухвалу суду від 21.03.2012 р. підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №13502366.

Крім того, судом додатково було надіслано ухвалу суду від 21.03.2012 р. за адресою відповідача: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т. Космонавтів, 9 А.

Відповідно до абзацу 3 п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством звязку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що прокурор та відповідач повідомлені про час та місце судового розгляду належним чином.

Оскільки про час та місце судового засідання прокурор та відповідач були належним чином повідомлені, на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

У судових засіданнях складались протоколи згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

17.07.2009 р. між Сєвєродонецькою міською радою (концесієдавець) та ТОВ «Сєвєродонецьктепло»(концесіонер) укладено концесійний договір №2 на обєкт комунальної власності територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області, цілісний майновий комплекс КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго», який на підставі рішення господарського суду міста Києва від 07.07.2011 р. у справі №52/179, яке залишене без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.09.2011 р. концесійний договір №2 було достроково розірвано.

24.02.2011 р. Сєвєродонецька міська рада, розглянувши звернення ТОВ «Сєвєродонецьктепло»щодо надання дозволу на списання майна, що отримане в концесійне користування в порядку п. 11 Концесійного договору №2 від 17.07.2009 р. рішенням №294 надала дозвіл ТОВ «Сєвєродонецьктепло»на списання основних засобів, що отримані ним в концесійне користування.

Рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради №364 від 15.03.2011 р. затверджений порядок реалізації вторинної сировини (металобрухту) та утилізації офісної техніки, яким визначено механізм ліквідації основних засобів внаслідок їх списання і передбачено надходження коштів від списання на рахунок місцевого бюджету та надання концесіонером звіту про списання майна, що надане в концесійне користування та є комунальною власністю територіальної громади м. Сєвєродонецька.

Зокрема у відповідності до п. 2.8 вказаного порядку кошти, що надійшли в результаті списання майна, яке надане в концесійне користування спрямовуються субєктом господарювання, яке провадить діяльність із збирання та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій, одержаних відповідно до вимог Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

16.08.2011 р. відповідачем у відповідності до п. 2.9 Порядку реалізації вторинної сировини (металобрухту) та утилізації офісної техніки на адресу позивача було надіслано звіт про списання майна, що надане в концесійне користування та є комунальною власністю територіальної громади м. Сєвєродонецька, який згідно листа №5589 від 12.09.2011 р. повернуто відповідачу на доопрацювання та залишений ним без розгляду.

Відповідно до наданого звіту та пояснювальної записки до нього ТОВ «Сєвєродонецьктепло»в результаті реалізації вторинної сировини (металобрухту), отримало від ТОВ «Даймонтхім», що провадить діяльність з переробки металобрухту чорних металів, кошти у розмірі 5 501,00 грн. Надходження цих коштів на рахунок ТОВ «Сєвєродонецьктепло»підтверджується доданими до звіту банківськими виписками з особового рахунку відповідача.

Позивач в позовній заяві вказує, що з урахуванням витрат понесених ТОВ «Сєвєродонецьктепло»в результаті демонтажу списаних основних засобів, сума коштів, що підлягає перерахуванню до міського бюджету складає 5 297,91 грн. Однак, відповідач свого зобовязання з перерахування грошових коштів у розмірі 5 297,91 грн. належним чином не виконав чим порушив вимоги п. 2.8 Порядку реалізації вторинної сировини (металобрухту) та утилізації офісної техніки, яким передбачено надходження коштів від списання на рахунок місцевого бюджету та на думку позивача привласнив дані кошти.

Відповідно до п. 11 Договору передача обєкта в концесію не тягне за собою перехід права власності на цей обєкт до концесіонера та не припиняє права комунальної власності на цей обєкт. Аналогічна норма міститься в п. 1 ст. 20 Закону України «Про концесії».

Таким чином, станом на момент винесення рішення у справі за відповідачем існує зобовязання з перерахування грошових коштів отриманих в результаті списання майна.

Спір у справі виник у звязку із неналежним виконанням відповідачем грошового зобовязання з перерахування на рахунок міського бюджету грошових коштів отриманих в результаті реалізації вторинної сировини (металобрухту) та утилізації офісної техніки.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на корить другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.

Згідно ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Пунктом 1 частини 2 вказаної статті визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно ст. 202 Господарського кодексу України господарське зобовязання припиняється у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.

Згідно ч. 4 ст. 631 Цивільного кодексу України закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Частиною 5 ст. 13 Закону України «Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності»встановлено, що припинення договору оренди не звільняє сторони від виконання зобов'язань за договором, що на момент його припинення залишилися невиконаними, якщо інше не передбачено домовленістю сторін чи не випливає із суті таких зобов'язань.

За таких обставин, розірвання договору не звільняє концесіонера від обовязку перерахувати грошові кошти у розмірі 5 297,91 грн., які отримані ТОВ «Сєвєродонецьктепло»в результаті реалізації вторинної сировини (металобрухту).

Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно з п. 6 частини другої ст. 20 Закону України «Про прокуратуру»при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Стаття 361 Закону України «Про прокуратуру»передбачає, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Формами представництва є, зокрема, звернення до суду з позовами, коли порушуються інтереси держави та участь у розгляді судами справ. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Абзац 3 ч. 1 та ч. 3 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України визначають, що господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави; прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. у справі № 1-1/99 зазначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що «інтереси держави»є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Сєвєродонецька міська рада представляє інтереси територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області.

Враховуючи викладене, прокурор м. Сєвєродонецька Луганської області згідно діючого законодавства наділений правом звернутись до суду з даною позовною заявою для захисту інтересів держави.

За таких обставин, позовні вимоги прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області про про стягнення з ТОВ «Сєвєродонецьктепло»пені у розмірі 5 297,91 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись статтями 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Позовні вимоги прокурора м. Сєвєродонецька в інтересах держави в особі Сєвєродонецької міської ради задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецьктепло»(01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 15 кв. 6; ідентифікаційний код 36304403) на користь Сєвєродонецької міської ради (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Леніна, 32; ідентифікаційний код 26204220) грошові кошти у розмірі 5 297 (пять тисяч двісті девяносто сім) грн. 91 коп. Видати наказ.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецьктепло»(01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 15 кв. 6; ідентифікаційний код 36304403) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 609 (одна тисяча шістсот девять) грн. 50 коп. Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Р.В.Бойко

Дата підписання повного тексту рішення 11.04.2012 р.