Ухвала суду № 22607901, 12.04.2012, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
12.04.2012
Номер справи
5021/966/2011
Номер документу
22607901
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

12.04.12 Справа №5021/966/2011. Суддя господарського суду Сумської області Соп'яненко О.Ю., розглянувши заяву № 65 від 05.04.2012 року Дочірнього підприємства «АКВА-СЕРВІС» Приватного підприємства «Еліпс» про розстрочку виконання рішення суду по справі №5021/966/2011

За позовом: Прокурора Сумської області в інтересах держави в особі:

1)Роменської міської ради, м. Ромни,

2)Головного управління міського господарства Роменської міської ради, м. Ромни,

до відповідача: Дочірнього підприємства «АКВА-СЕРВІС» Приватного підприємства «Еліпс», м. Ромни

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів: Виконавчий комітет Роменської міської ради, м. Ромни

про розірвання договору, зобовязання вчинити певні дії та стягнення 321541 грн. 84 коп.

За участю представників:

Від 1-го позивача: ОСОБА_1., довіреність від 22.03.2012 року;

Від 2-го позивача: не зявився;

Від відповідача (заявника): ОСОБА_2, ОСОБА_3

Від третьої особи: ОСОБА_1., довіреність від 19.03.2012 року;

Прокурор: Вортоломей М.Ф.;

У засіданні брали участь: Секретар судового засідання Молодецька В.О.

Суть заяви: рішенням господарського суду Сумської області від 07.09.2011 року по справі № 5021/966/2011 позовні вимоги прокурора було задоволено повністю: розірвано договір оренди основних засобів, укладений 17 серпня 2006 року між Головним управлінням міського господарства Роменської міської ради та Дочірнім підприємством “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс”; зобов'язано Дочірнє підприємство “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс" передати за актом приймання-передачі Головному управлінню міського господарства Роменської міської ради основні засоби, які надавались Дочірньому підприємству “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” в оренду на підставі договору оренди основних засобів, укладеного 17 серпня 2006 року між Головним управлінням міського господарства Роменської міської ради та Дочірнім підприємством “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” та додаткових угод до нього; стягнуто з Дочірнього підприємства “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” на користь міського бюджету м. Ромни 304 716 грн. 71 коп. заборгованості по орендній платі, 16 825 грн. 13 коп. пені; стягнуто з Дочірнього підприємства “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” в доход державного бюджету м. Суми витрат на інформаційно-технічне забезпечення 236 грн. 00 коп.; в доход державного бюджету м. Суми держмита 3300 грн. 42 коп.

19.09.2011 року до господарського суду Сумської області надійшла апеляційна скарга Дочірнього підприємства “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” на рішення господарського суду Сумської області від 07.09.2011 року.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 31.10.2011 року по даній справі апеляційна скарга Дочірнього підприємства “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” була задоволена частково: скасовано рішення господарського суду Сумської області від 07.09.2011 року в частині стягнення з Дочірнього підприємства “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” пені в розмірі 16 825 грн. 13 коп. та прийнято в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позову прокурора Сумської області в інтересах держави в особі Роменської міської ради та Головного управління міського господарства Роменської міської ради відмовлено, в іншій частині рішення залишено без змін.

16.11.2011 року до господарського суду Сумської області надійшла касаційна скарга Дочірнього підприємства “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 31.10.2011 року та рішення господарського суду Сумської області від 07.09.2011 року.

Постановою Вищого господарського суду України від 27.12.2011 року касаційну скаргу Дочірнього підприємства “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” залишено без задоволення, постанову Харківського апеляційного господарського суду від 31.10.2011 р. залишено без змін. Повернуто на користь Дочірнього підприємства “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” з Державного бюджету України 1298,19 судового збору, зайво сплаченого за платіжним дорученням від 02.11.2011р. №571.

15.02.2012 року на виконання рішення господарського суду Сумської області від 07.09.2011р. та постанови Харківського апеляційного господарського суду від 31.10.2011р. було видано відповідні накази.

05.04.2012 року відповідач - Дочірнє підприємство “Аква-сервіс” Приватного підприємства “Еліпс” звернулося до господарського суду Сумської області з заявою №65 від 05.04.2012 року про розстрочку виконання рішення суду по справі №5021/966/2011, в якій просить суд розстрочити виконання рішення господарського суду Сумської області від 07.09.2011р. № 5021/966/2011 строком на 24 місяці, по 12696 грн. 53 коп. щомісячно, зі сплатою чергових платежів до 30 числа поточного місяця.

В судовому засідання представники заявника (відповідача) підтримали подану заяву про розстрочення та подали суду Клопотання від 12.04.2012 року про приєднання до справи письмових доказів, а саме: копію постанови Роменського міськрайонного суду Сумської області від 28.10.2011 року у справі № 2-а-4548/2011.

Представник 1-го позивача та третьої особи подав суду Пояснення № 03-24/1183 від 12.04.2012 року, відповідно до якого просить суд в задоволенні заяви про розстрочку відмовити.

Представник 2-го позивача судове засідання не зявився, письмової позиції по справі суду не подав.

Прокурор проти розстрочення виконання рішення не заперечував, але на строк менше 24 місяців, оскільки заявником не подано суду доказів необхідності розстрочки виконання рішення на такий значний термін.

Розглянувши заяву відповідача, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

Відповідно до ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони господарський суд, який видав виконавчий документ, у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може розстрочити виконання рішення.

Відповідно до заяви про розстрочення, відповідач просить суд розстрочити виконання рішення від 07.09.2011 року № 5021/966/2011 строком на 24 місяці, по 12696 грн. 53 коп. щомісячно, зі сплатою чергових платежів до 30 числа поточного місяця.

Свої вимоги заявник обгрунтовує тим, що рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради №23 від 28 січня 2004 року, зі змінами, які внесені рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради №55 від 20 лютого 2008 року визначено виконавцем послуг з водопостачання Дочірнє підприємство «Аква-сервіс» Приватного підприємства «Еліпс».

Іншої виробничої чи комерційної діяльності Дочірнє підприємство «Аква-сервіс» Приватного підприємства «Еліпс» не здійснює.

Заявник вказав, що одним з принципів державної політики у сфері житлово-комунальних послуг, закріплених ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», є забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування та досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

У відповідності до положень статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» (Повноваження в галузі бюджету, фінансів і цін), до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад наряду з іншим належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади, погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Згідно розділу 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва №35/34 від 14.02.2001 року та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 1 березня 2001 року за №183/5374 суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення за тарифами, встановленими відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 №959.

Заявник вказує, що за таких обставин Дочірнє підприємство «Аква-сервіс» Приватного підприємства «Еліпс» не мало і не має права самостійно встановлювати розмір оплати на послуги з централізованого водопостачання для всіх категорій споживачів: населення, бюджетних організацій та інших споживачів.

Здійснення перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування, відповідно до пункту 4 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1819 від 13 грудня 2000 року, покладено на Державну інспекцію з контролю за цінами.

З 17 лютого 2010 року по 23 лютого 2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області проведена планова перевірка Дочірнього підприємства «Аква-сервіс» Приватного підприємства «Еліпс» з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг за підсумками виробничої діяльності суб'єкта господарювання у 2009 році, за наслідками якої складено Акт №43 від 23 лютого 2010 року.

Згідно Акту Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №43 від 23 лютого 2010 року урядовим органом, уповноваженим державою здійснювати перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування встановлено, що за 2009-й рік за фінансовими результатами господарської діяльності підприємство отримало чистий збиток в сумі 311,5 тис. грн. За даними підприємства фактична собівартість одного м. куб. реалізованої води споживачам у 2009 році склала 4,98 грн.. Рівень відшкодування споживачами фактичної собівартості послуг із водопостачання за 2009 рік при застосування тарифів на послуги, введених в дію в минулому році, наведено у таблиці 2. Як показують проведені розрахунки, фактичний рівень відшкодування вартості послуг за минулий (2009) рік складає: по населенню - 77,6%, по бюджетним організаціях -77,7%, по інших споживачах - 77,8%.

Згідно зі статтею 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виробник має право, зокрема розробляти і подавати на затвердження уповноваженим органам ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги першої та другої груп (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону).

Згідно пункту 52 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року №959, висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.

Пунктом 4 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1819 від 13 грудня 2000 року передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань організовує роботу з підготовки висновків щодо економічного обґрунтування витрат при формуванні цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів).

21 січня 2011 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області за наслідками розгляду документів, наданих ДП «Аква-сервіс» ПП «Еліпс» надано Висновок №10 щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, з урахуванням скоригованих індивідуальних складових витрат, за якими відбулися цінові зміни у розрахунку планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, визначених висновком від 13.05.2010р. №56, що розрахунок планових витрат на послуги з централізованого водопостачання з урахуванням скоригованих індивідуальних складових планових витрат по статі «Загальновиробничі витрати» визначений для населення в розмірі 4,66 грн. за один кубічний метр води - є економічно обґрунтованим.

Тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, згідно пункту 2 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення - вартість надання одиниці послуги (1 куб. метр реалізованої води) з водопостачання чи водовідведення відповідної якості, розрахована на основі економічно обґрунтованих планованих витрат з урахуванням планованого прибутку та податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 34 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення тарифи збільшуються на суму податку на додану вартість.

Пунктом 21 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення встановлено, що рівень рентабельності формується з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємств та спрямування частини отриманого прибутку на технічне переоснащення підприємств і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 відсотків, а для категорій споживачів - бюджетних установ та інших споживачів - не повинен перевищувати 15 та 50 відсотків відповідно.

ДП «Аква-сервіс» ПП «Еліпс» 24 січня 2011 року Виконавчому комітету Роменської міської ради було подано зверненням №29 з розрахунками економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та Висновком Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №10 від 21 січня 2011 року для погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання для населення у розмірі 5,82 грн./куб.м., включаючи ПДВ - 0,97 грн. і рентабельність 4%.

Згідно отриманого повідомлення виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області №03-04/436 від 17 лютого 2011 року, управлінням економічного розвитку та розгляд виконавчого комітету, який відбувся 16.02.2011 року було підготовлено рішення «Про погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які надаються населенню дочірніми підприємствами «Аква-сервіс» і «Сток-сервіс» ПП «Еліпс», однак дане рішення було відхилене.

Однак, згідно протокольного рішення №11/2 «Про розгляд проекту рішення виконкому міської ради «Про погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які надаються населенню дочірніми підприємствами «Аква-сервіс» і «Сток-сервіс» ІШ «Еліпс» від 16 лютого 2011 року, виконавчий комітет вирішив відхилити проект рішення виконкому міської ради «Про погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які надаються населенню дочірніми підприємствами «Аква-сервіс» і «Сток-сервіс» ПП «Еліпс».

Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 28 жовтня 2011 року у справі №2-а-4548/2011, яка набрала законної сили, позов ДП «Аква-сервіс» ПП «Еліпс» до виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, третя особа: Управління економічного розвитку Роменської міської ради, про визнання рішення нечинним, дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним протокольне рішення №11/2 від 16 лютого 2011 року «Про розгляд проекту рішення виконкому міської ради «Про погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які надаються населенню дочірніми підприємствами «Аква-сервіс» і «Сток-сервіс» ПП «Еліпс». Визнано неправомірною бездіяльність виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо неприйняття рішення щодо погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання за зверненням №29 ДП «Аква-сервіс» ПП «Еліпс» від 24 січня 2011 року.

Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 28 жовтня 2011 року у справі №2-а-4548/2011 встановлено, що у зв'язку із бездіяльністю відповідача у вигляді не затвердження (непогодження) ДП «Аква-сервіс» ПП «Еліпс» тарифів на житлово-комунальні послуги з централізованого водопостачання за зверненням позивача №29 від 24 січня 2011 року в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, економічна обґрунтованість яких встановлена Висновком Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №10 від 21 січня 2011 року, позивач змушений надавати ці послуги за тарифами, які є нижчими від розмірів економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, що підтверджується Актом Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №43 від 23 лютого 2010 року.

Заявник зазначив, що в силу ст.35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони. Рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.

Проте, не дивлячись на ухвалене судом рішення та встановлені ним обставини, рішення щодо погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання за зверненням №29 ДП «Аква-сервіс» ПП «Еліпс» від 24 січня 2011 року по даний час не прийнято.

У звязку з викладеним, заявник вказує, що ДП «Аква-сервіс» ПП «Еліпс» не має можливості виконати рішення господарського суду Сумської області від 7 вересня 2011 року у справі №5021/966/2011 в зв'язку з тим, що орган місцевого самоврядування ухиляється від виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року №959 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», і ДП «Аква-сервіс» ПП «Еліпс», як це і встановлено постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 28 жовтня 2011 року у справі №2-а-4548/2011, змушене надавати ці послуги за тарифами, які є нижчими від розмірів економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу перерв на проведення капітального ремонту. У разі перевищення нормативно встановлених термінів, за винятком настання форс-мажорних обставин, виконавець/виробник несе відповідальність згідно із законом.

Неможливість Дочірнім підприємством «Аква-сервіс» Приватного підприємства «Еліпс» виконати рішення суду та проведення державним виконавцем під час примусового виконання рішення суду арешту коштів, які знаходяться на рахунках, призведе до припинення водопостачання міста Ромни, оскільки ДП «Аква-сервіс» ПП «Еліпс» буде позбавлено можливості сплачувати поточні платежі за енергоносії, проводити відновлювальний ремонт обладнання та сплачувати заробітну плату працівникам, які забезпечують централізоване водопостачання в м. Ромни, що суперечить інтересам територіальної громади міста Ромни в особі Роменської міської ради, за позовом якої стягнуто заборгованість.

Проте, відповідно до пояснень представника Роменської міської ради, п. 3.1 Статуту ДП «АКВА-СЕРВІС» ПП «Еліпс» передбачає основні види діяльності підприємства, які не обмежуються наданням послуг з водопостачання, тому твердження заявника про те, що іншої виробничої чи комерційної діяльності підприємство не здійснює, є неправдивими.

Крім того, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 29.12.2009 року між Головним управлінням міського господарства та заявником на підставі Рішення 44 сесії Роменської міської ради 5 скликання від 25.12.2009 року укладено додаткову угоду до договору оренди основних засобів від 17.08.2006 року про реструктуризацію заборгованості по орендній платі за рухоме майно по ДП «Аква-Сервіс» ПП «Еліпс», відповідно до умов якої заявнику надано розстрочку на погашення боргу до 31.05.2011 року.

В матеріалах справи також міститься графік погашення заборгованості, погоджений 25.11.2009 року.

Проте, як повідомив представник Роменської міської ради, за півтори роки дочірнім підприємством на користь територіальної громади міста не було сплачено жодних коштів.

На підставі викладеного, проаналізувавши подані документи та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення заяви відповідача по розстрочення виконання рішення по справі № 5021/966/2011, оскільки заявник подав докази на підтвердження наявності обставин, які ускладнюють виконання вищевказаного рішення, а тому, розглянувши заяву, вважає за доцільне розстрочити виконання рішення господарського суду по справі №5021/966/2011 строком на 9 місяців, по 33857 грн. 41 коп. щомісячно, зі сплатою чергових платежів до 30 числа поточного місяця.

Таким чином, керуючись ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву № 65 від 05.04.2012 року Дочірнього підприємства «АКВА-СЕРВІС» Приватного підприємства «Еліпс» про розстрочку виконання рішення суду по справі №5021/966/2011 задовольнити частково.

2. Розстрочити виконання рішення господарського суду Сумської області по справі № 5021/966/2011 від 07.09.2011 р. на 9 місяців (до 30.12.2012 року), рівними частинами по 33857 грн. 41 коп. за місяць зі строком сплати до 30 числа кожного місяця починаючи з квітня 2012 року.

СУДДЯО.Ю. СОП'ЯНЕНКО