ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.04.12 Справа№ 5015/461/12
За позовом: ЛМКП «Львівводоканал», м.Львів
до відповідача: ЗАТ „Завод комунального транспорту”, м. Львів
про стягнення 182839,20 грн.
Суддя Н.Мороз
При секретарі Ю. Шиманській
Представники:
Від позивача: Гуковський П.В.
Від відповідача: Пашковський Р.О.
Суть спору:
Позов подано ЛМКП „Львівводоканал”, м. Львів до ЗАТ „Завод комунального транспорту”, м. Львів про стягнення 182839,20 грн.
Ухвалою суду від 09.02.2012р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 13.03.2012р.
В судовому засіданні 13.03.2012р. оголошувалась перерва до 27.03.2012р., про що представники сторін ознайомлені під розписку.
27.03.2012р. розгляд справи відкладався з підстав, викладених у відповідній ухвалі суду.
Представник позивача в судове засідання з”явився, вимоги ухвали суду виконав, позовні вимоги підтримав, позов просить задоволити.
Представник відповідача в судове засідання з”явився, письмових пояснень по суті спору не надав, проти позову заперечив усно та заявив усне клопотання про призначення судової експертизи, оскільки порядок відбору проб, їх зберігання та транспортування, складання відповідних документів, визначення якості стічних вод та вірність наданого позивачем розрахунку, викликають сумніви.
Згідно ч. 2 ст. 79 ГПК України, господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках, зокрема, призначення господарським судом судової експертизи. Згідно ст. 41 ГПК України, для роз”яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.
Проте, враховуючи заявлені вимоги та заперечення на них, оцінивши докази у їх сукупності, суд не вбачає підстав для задоволення даного клопотання.
Розглянувши матеріали справи, та заслухавши пояснення повноважних представників сторін, суд встановив:
22.02.2010р. між Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал»(позивач) та ЗАТ «Завод комунального транспорту»(відповідач, за договором –абонент) укладено попередній договір № 304965 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційної мережі.
Відповідно до п. 1. 1 даного договору, „Львівводоканал” надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: «Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», «Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова».
Згідно з п. 4.3.1 «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова», уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації.
Відповідно до п. 2.6: «Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова», які затверджені рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002р. № 292 «Встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин Міську Каналізацію, формування висновку, щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання Розрахунку входять виключно до компетенції Водоканалу».
На момент виявлення порушення відповідач перебував у Переліку Підприємств за № 262 (підстава ПЛ), для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію. Згідно з Переліком, який затверджений управлінням міського інженерного господарства Львівського міськвиконкому, відповідач (на вимогу п. 4.4 Місцевих Правил) Проекту ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації не розробив.
На підставі п.4.4.12 Правил відповідачу доведено Тимчасовий Ліміт № 1226 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації. Скид стічних вод відповідач (на момент відбору проб 29.12.2010р.), здійснював без дозволу оскільки не виконав вимог п.4.4 Місцевих Правил, щодо обов'язку розробити Проект Ліміту на скид.
Згідно п.2.2.7 Договору № 304965 та «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова», підприємства зобов'язані здійснювати систематичний контроль за фактичними концентраціями забруднювальних речовин в своїх стічних водах. Фактичні концентрації в контрольних колодязях на випусках підприємства не повинні перевищувати відповідні допустимі концентрації. Підприємства несуть відповідальність за перевищення фактичних концентрацій над допустимими.
На виконання умов договору та відповідно до п. 3.1.4 Місцевих Правил, позивачем, 29.12.2010р., здійснено контрольний відбір проб стічних вод відповідача, про що складено акт № 3876 (в матеріалах справи).
Відповідач не виконав вимог нормативно-правових актів та договору, оскільки на підставі результату вимірювань відібраної проби стічних вод № 500 від 06.01.2011р. позивачем встановлено, що скинута відповідачем стічна вода містить забруднення (Залізо, Аміак, БСК5, Завислі Речовини, СПАР, ХСК), що перевищує відповідні ДК (Тимчасовий Ліміт № 1226).
При виявлені перевищень якісних показників стічних вод, відповідно до Місцевих Правил (пп. 2.6, 3.1.5, 4.2.2.4, 8.4.3, 9.2.2, 9.4.2 ... 9.4.2.1) та договору (п. 3.6), ЛМКП «Львівводоканал» зобов'язаний нарахувати додаткову плату за водовідведення обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності, а відповідач - її сплатити. Відповідно до розрахунку № 3815/36 від 13.01.2011р., сума додаткової плати становить 182 839.20 грн.
Згідно з п. 4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, 20% плати за скид понаднормативних забруднень (що в даному випадку становить 31 524,00 грн.) перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений в міському бюджеті.
Щодо заперечень відповідача, слід зазначити наступне.
Відбір проб стічних вод для проведення головного і контрольного хімічного аналізів здійснено позивачем у відповідності до „Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України” уповноваженими представниками ЛМКП „Львіввдоканал” в присутності представника відповідача, який був ознайомлений з правом проведення контрольного аналізу та порядком використання результатів, отримав акт відбору проб №3876 від 29.12.2010р., підписав його без зауважень та отримав запломбовані проби для проведення контрольного аналізу, проте, такого права не використав, контрольного аналізу не здійснив.
Суд зазначає, що висновок про порушення вимог Правил і умов договору, які зафіксували перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин в стічних водах підприємства відповідача (аміак, залізо, БСК-5, завислі речовини, СПАР, ХСК) здійснено на підставі лабораторних досліджень, які виконано акредитованою хімбаклабараторією Водоканалу, а розрахунок величини додаткової плати № 3815/36 від 13.01.2011р. здійснено у відповідності до „Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України”, „Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів”, „Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова” та чинного договору.
Відповідно до п. 2.3 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37 «Підприємства мають право: ... звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків», а згідно з п.п. 3.4.3, 3.4.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова" затверджених рішенням Львівського міськвиконкому № 292 від 18.09.2002р. підприємства мають право перевіряти розрахунки, виконані Водоканалом, та оскаржувати їх, а також звертатись до господарського суду з оскарженням неправомірних (на їх погляд) дій Водоканалу.
Однак, заперечуючи проти позову, відповідач не зазначив, у чому саме полягало порушення чи недотримання представниками позивача процедури відбору проб, їх зберігання, транспортування а також не подав жодних зауважень до розрахунку величини додаткової плати за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей № 3815/36 від 13.01.2011р.і в судовому порядку його не оскаржував. Позивач виконав розрахунок відповідно до п. 2.1 Державних Правил, пп. 2.6, 8.4.3 і математичного алгоритму вказаному в розділі 8 Місцевих Правил а також п. 3.6 попереднього договору № 304965 від 22.02.2010р. без порушень цих нормативно-правових актів. Доказів невідповідності проведеного позивачем розрахунку величини додаткової плати суду не надано.
Відповідно ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України).
Враховуючи наведене, суд, дійшов висновку, що позов обґрунтований поданими доказами, не спростований відповідачем і підлягає до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.32, 33, 43, 49, 82, 84, 85, 116 ГПК України, суд, –
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Завод комунального транспорту», м. Львів, вул.. Стрийська,45 (код ЄДРПОУ 32483661) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м. Львів, вул. Зелена, 64 (р/р 2600900023515 в філії АТ «Укрексімбанк»м. Львова, МФО 325718, код ЄДРПОУ 03348471) –151315,20 грн. додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод, 3656,78 грн. судового збору.
3. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Завод комунального транспорту», м.Львів, вул.. Стрийська,45 (код ЄДРПОУ 32483661) в доход міського бюджету м. Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова; м. Львів, пл. Ринок, 1; р/р 33110331700002 в ГУДКСУ у Львівській обл., МФО 825014, код ЄДРПОУ 38008294) –31524,00 грн. нарахувань за скид понаднормових забруднень. (код платежу 24062100).
4. Накази видати згідно ст.116 ГПК України.
Суддя Мороз Н.В.
Рішення складено 13.04.2012р.