Постанова № 22469816, 04.04.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2012
Номер справи
2а-1670/1288/12
Номер документу
22469816
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2012 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/1288/12 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гіглави О.В.,

при секретарі Дрижирук М.І,

за участю:

представника позивача - Кабальського Р.О.,

представника відповідача - Чалої О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євротехсервіс"до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

02 березня 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Євротехсервіс-1991" (далі - ТОВ "Євротехсервіс-1991", позивач)звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Полтаві (далі - ДПІ у м. Полтаві, відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення №0000062202 від 24.01.2012.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що ним не було порушено строків здійснення розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності при виконанні умов імпортного контракту №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010 з нерезидентом фірмою "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай на поставку машини для обертального буріння свердловин, передбачених статтею 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". Вказував, що через неналежне виконання центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики своїх обов'язків щодо надання адміністративної послуги, передбачених Порядком продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2007 №1409, Положенням про порядок видачі висновків щодо продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, затвердженим наказом Міністерства економіки України від 18.01.2008 №15, Стандартом надання адміністративної послуги з видачі висновку щодо продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, затвердженим наказом Міністерства економіки України від 14.08.2009 №888, висновки щодо продовження строків здійснення розрахунків надавалися не вчасно, зі значними розривами у строках розрахунків, а також без узгодження строків розрахунків визначених висновками №721 від 22.12.2010 та №45 від 07.02.2011. У звязку із цим, застосування ДПІ у м. Полтаві адміністративно-господарських санкцій у вигляді пені за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, позивач вважає безпідставним та таким, що суперечить чинному законодавству України, а відтак, просить скасувати податкове повідомлення-рішення №0000062202 від 24.01.2012.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. У письмових запереченнях посилався на те, що в ході позапланової виїзної перевірки ТОВ "Євротехсервіс-1991" встановлено порушення останнім статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні умов імпортного контракту №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010, укладеного з нерезидентом фірмою "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай щодо несвоєчасного надходження товару із затримкою граничного строку його надходження на 15 та 17 днів. Відтак, вважає податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000062202 від 24.01.2012 в сумі 189361,77 грн правомірним та винесеним відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2012 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Міністерство економіки України.

В судовому засіданні 03.04.2012 протокольною ухвалою суду проведено заміну третьої особи у справі - Міністерства економіки України на його правонаступника - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

Представник третьої особи в судовому засіданні 03.04.2012 заперечував проти позовних вимог ТОВ "Євротехсервіс-1991", оскільки висновки №721 від 22.12.2010 та №45 від 07.02.2011 про продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічною операцією були надані Мінекономіки у відповідності до вимог Порядку продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2007 №1409.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, третьої особи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ "Євротехсервіс-1991" зареєстроване 04.02.1992 виконавчим комітетом Полтавської міської ради. Позивач перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Полтаві.

В період з 20.12.2011 по 28.12.2011 ДПІ у м. Полтаві проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Євротехсервіс-1991" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 по 30.06.2011.

За результатами даної перевірки відповідачем складений акт №26/23-5/13928181 від 05.01.2012, за висновками якого встановлено, зокрема, порушення позивачем статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні умов імпортного контракту №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010, з урахуванням додатків №1-5 та додаткової угоди від 15.11.2010 до даного договору, укладеного з нерезидентом фірмою "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай щодо несвоєчасного надходження товару.

На підставі висновків акта перевірки, ДПІ у м. Полтаві 24.01.2012 прийняте податкове повідомлення-рішення №0000062202 про застосування до ТОВ "Євротехсервіс-1991" штрафних санкцій (пені) за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 189361,77 грн.

Не погоджуючись із позицією відповідача щодо правомірності застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, ТОВ "Євротехсервіс-1991" звернулось до суду з вимогою про скасування податкового повідомлення-рішення №0000062202 від 24.01.2012.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку податковому повідомленню-рішенню ДПІ у м. Полтаві №0000062202 від 24.01.2012, суд виходить з наступного.

Статтею 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" визначено, що імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Частинами 1, 2 статті 6 цього Закону встановлено, що строки, зазначені у статтях 1 і 2 цього Закону, можуть бути продовжені центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики у разі виконання резидентами операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення.

Порядок віднесення операцій резидентів до зазначених у частині першій цієї статті та умови видачі висновків на перевищення строків, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Згідно з пунктом 1.1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24.03.1999 №136, днем виникнення порушення є перший день після закінчення встановленого законодавством строку розрахунків за експортною, імпортною операцією або строку, встановленого відповідно до раніше одержаних за цією операцією висновків.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, ТОВ "Євротехсервіс-1991" (покупець) укладено імпортний контракт №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010 з нерезидентом фірмою "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай на поставку машини для обертального буріння свердловин, код товару 8430410000. Загальна вартість контракту складає 497000,00 доларів США. Умови поставки - FOB - порт Tianjin.

На виконання умов вищевказаного імпортного контракту ТОВ "Євротехсервіс-1991" 26.05.2010 перерахувало нерезиденту кошти в сумі 248500,00 доларів США (1969486,75 грн), граничний строк надходження товару - 22.11.2010.

У зв'язку з ненадходженням у законодавчо встановлені строки товару від нерезидента, підприємство звернулось з листом від 18.11.2010 №36 до Міністерства економіки України з проханням про видачу висновку щодо продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією по контракту №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010 з нерезидентом фірмою "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай.

Відповідно до висновку №721, виданого Міністерством економіки України 22.12.2010, строк розрахунків за зовнішньоекономічною операцією продовжено з 08.12.2010 до 05.01.2011 на суму 248500,00 доларів США.

Через затримку в портах на шляху слідування судна, імпортний вантаж не зміг прибути у межах строків продовження розрахунків (тобто до 05.01.2011), в зв'язку з чим, ТОВ "Євротехсервіс-1991" повторно звернулось з листом від 05.01.2011 №71 до Міністерством економіки України з проханням про видачу висновку щодо продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією по вказаному вище контракту.

Відповідно до наданого висновку від 07.02.2011 №45 щодо продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією строки розрахунків за зовнішньоекономічною операцією продовжено з 24.01.2011 до 20.02.2011 на суму 248500,00 доларів США.

Фактично ж товар від нерезидента фірми "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай надійшов по вантажній митній декларації №496 від 21.01.2011 на суму 497000,00 доларів США (3947919,50 грн), але з порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків, а саме, дебіторська заборгованість по граничному строку 22.11.2010 в сумі 248500,00 доларів США, з порушенням граничного строку на 15 днів та на 17 днів, що є порушенням статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Доводи позивача про те, що порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виникло не з вини ТОВ "Євротехсервіс-1991", а в зв'язку із неналежним виконанням центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики своїх обов'язків щодо надання адміністративної послуги, а саме, в зв'язку з тим, що висновки №721 від 22.12.2010 та №45 від 07.02.2011 щодо продовження строків здійснення розрахунків надавалися не вчасно, зі значними розривами у строках розрахунків, а також без узгодження строків розрахунків визначених вказаними вище висновками, судом відхиляються як необґрунтовані, з огляду на наступне.

На виконання частини 2 статті 6 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2007 №1409 затверджено Порядок продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями.

Вказаним Порядком функції щодо надання зазначених вище висновків та продовження встановлених строків було покладено на Міністерство економіки України (на цей час вказані функції виконує Мінекономрозвитку як правонаступник Мінекономіки).

Пунктом 4 зазначеного Порядку визначений перелік документів, які резидент подає на розгляд для одержання висновку.

Відповідно до пункту 7 вказаного вище Порядку, Мінекономіки розглядає подані резидентом документи протягом 10 робочих днів після їх реєстрації і видає висновок або письмово відмовляє у його видачі із зазначенням підстави.

Згідно пункту 9 Порядку продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями підставами для відмови у видачі висновку є: 1) подання резидентом документів: з порушенням вимог, зазначених у пункті 4 цього Порядку; що містять недостовірну інформацію; 2) невідповідність поданих резидентом документів законодавству.

Пунктом 5 вказаного вище Порядку встановлено, що датою подання документів, на підставі яких видається висновок, вважається дата їх реєстрації в Мінекономіки. Строк продовження розрахунків не може починатися раніше дати реєстрації в Мінекономіки зазначених документів.

Відповідно до пункту 10 Порядку у разі усунення недоліків, що стали підставою для відмови у видачі висновку, резидент може повторно подати документи для його отримання. При цьому строк розрахунків може бути продовжено починаючи з дати реєстрації в Мінекономіки повторно поданих документів.

Аналогічні положення містяться у наказі Міністерства економіки України від 18.01.2008 №15, яким затверджено Положення про порядок видачі висновків щодо продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями".

Як зазначалось вище, ТОВ "Євротехсервіс-1991" листом від 18.11.2010 №36, копія якого наявна у матеріалах справи, звернулось до Мінекономіки з проханням надати висновок про продовження терміну розрахунків за імпортною операцією на 60 днів, у зв'язку із затримкою вантажу за контрактом №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010.

Вказаний лист було зареєстровано в Мінекономіки 18.11.2010 за вхідним номером 12/85574-10.

Мінекономіки листом від 29.11.2010 №4202-33/209 відмовило ТОВ "Євротехсервіс-1991" у висновку щодо продовження строків розрахунків, обґрунтовуючи тим, що останнім документи подані не у повному обсязі. Вказаний лист повернувся до Мінекономіки з відміткою пошти від 06.12.2010 "адресат вибув", що підтверджується наявною у матеріалах справи копією конверту.

Листом від 06.12.2010 №01-06/12 на виконання вимог до раніше надісланого листа від 18.11.2010 №36, ТОВ "Євротехсервіс-1991" направило на адресу Мінекономіки додаткові документи, які при зверненні 18.11.2010 надані не були. Вказаний лист зареєстровано в Мінекономіки 08.12.2010 за №12/91703-10.

У зв'язку із надходженням від ТОВ "Євротехсервіс-1991" повного пакету документів, висновком Мінекономіки від 22.12.2010 №721 (вих. №4202-41/721) строки розрахунків за контрактом №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010 продовжено з 08.12.2010 по 05.01.2011, тобто відповідно до пункту 10 Порядку починаючи з дати реєстрації в Мінекономіки повторно поданих документів.

В подальшому, листом від 05.01.2011 №71 (зареєстровано в Мінекономіки 05.01.2011 за №12/1529-11) позивач повторно звернувся до Мінекономіки з проханням продовжити термін розрахунків за імпортною операцією по зазначеному вище контракту до 20.02.2011, у зв'язку із затримкою доставки вантажу в порт. Вказаний лист зареєстровано в Мінекономіки 05.01.2011 за № 12/1529-11.

Листом Мінекономіки від 19.01.2011 №4202-33/12, копія якого наявна у матеріалах справи, у наданні висновку було відмовлено, у зв'язку із розбіжностями в англійському та українському варіанті доповнення до договору.

ТОВ "Євротехсервіс-1991" своїм листом від 19.01.2011 №01-19/01 повторно звернулось до Мінекономіки з проханням надати висновок про продовження строків розрахунку за контрактом №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010 в зв'язку з затримкою доставки вантажу. Вказаний лист зареєстровано в Мінекономіки 24.01.2011 за №12/9253-11.

На вказаний лист Мінекономіки надало висновок від 07.02.2011 №45 (вих. №4202-41/45) про продовження строку розрахунків з 24.01.2011 по 20.02.2011, тобто починаючи з дати реєстрації в Мінекономіки повторно поданих документів.

Отже, в результаті відмови Мінекономіки у видачі позивачу відповідних висновків на його звернення від 18.11.2010 та 05.01.2011 та видачі таких висновків на повторні звернення від 06.12.2010 та 19.01.2011, що були зареєстровані в Мінекономіки 08.12.2010 та 24.01.2011 відповідно, утворився розрив у строках розрахунків з 23.11.2010 по 07.12.2010 (15 днів) та з 05.01.2011 по 21.01.2011 (17 днів). Тобто, в зазначені періоди у позивача був відсутній висновок про продовження строків розрахунків за контрактом №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010, що призвело до порушення останнім статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Пунктом 17 Положення про порядок видачі висновків щодо продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, затвердженим наказом Міністерства економіки України від 18.01.2008 №15, передбачено, що в разі відмови у видачі висновку таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

ТОВ "Євротехсервіс-1991" відмови Мінекономіки у видачі висновків щодо продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічним контрактом від 29.11.2010 та від 19.01.2011 в судовому порядку не оскаржувались, тобто позивач погодився з їх обґрунтованістю, що підтверджується також повторними зверненнями до Мінекономіки про видачу таких висновків.

Таким чином, твердження ТОВ "Євротехсервіс-1991", що висновки про продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічною операцією були надані Мінекономіки з порушенням Порядку продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2007 №1409, не ґрунтуються на вимогах вказаної постанови та не відповідають фактичним обставинам справи.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірного повідомлення-рішення покладено на податковий орган.

В даному випадку відповідач довів правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №0000062202 від 24.01.2012 прийняте ДПІ у м. Полтаві на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені чинним законодавством, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. А відтак позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Євротехсервіс" про його скасування задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Євротехсервіс" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 06 квітня 2012 року.

СуддяО.В. Гіглава