Постанова № 22467446, 30.08.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2011
Номер справи
2а/0570/10445/2011
Номер документу
22467446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/10445/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кірієнка В.О.

при секретаріМіщенко І.Г.

за участю

представника позивача Кузьміна М.В.

представника відповідача Бондарева Е.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Підприємство Мічурінської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57)» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 875975,29 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Горлівська обєднана державна податкова інспекція звернулась до суду з позовом до Державного підприємства «Підприємство Мічурінської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57)» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 875975,29 грн.

Правовою підставою стягнення, представник позивача вважає наявність у відповідача податкової заборгованості з податку на додану вартість, з частини чистого прибутку, з податків та зборів, не віднесених до інших категорій, по штрафним санкціям, з інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища, яка виникла в результаті самостійно узгоджених податкових зобовязань, а саме поданих декларацій, розрахунків та на підставі податкового повідомлення-рішення, яке відповідачем не оскаржувалось.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, аналогічно викладеному у позовній заяві, просив задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на сплив позовної давності.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно п. 11 ст. 10 Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Позивач у відповідності до норм Податкового кодексу України, є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Позивач є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про Державну податкову службу в Україні» та Податкового кодексу України.

Відповідач Державне підприємство «Підприємство Мічурінської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№57)» зареєстрован виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 20.04.2000 року за реєстраційним № 1265105 0009 001379 та узято на облік Горлівською ОДПІ (Микитівським відділенням) 28.08.1995 року за № 342.

Згідно свідоцтва № 100303038 є платником податку на додану вартість з 19.05.1999 року.

З матеріалів справи встановлено, що станом на 06.07.2011 року за відповідачем лічиться заборгованість в сумі 875975,29 грн. з наступних податків:

-з податку на додану вартість за основним платежем 781272,38 грн., за штрафними санкціями 24931,93 грн., пеня 13590,08 грн.

-з частини чистого прибутку на суму 456,00 грн., який складається з основного платежу по уточнюючому документу № 18383 від 24.03.2011 року дата виникнення податкового боргу 24.03.2011 року;

-з податку з власників наземних транспортних засобів на суму 39176,90 грн. складається з суми 3346,00 грн. донараховано за квартал, розрахунок № 1335 від 08.02.2008 року, з суми 6692,00 грн. донараховано за квартал, розрахунок № 1949 від 09.02.2009 року, з суми 300,00 грн. повернення зайво сплачених коштів, висновок № 333 від 13.10.2009 року, з суми 6692,00 грн. донараховано за квартал, розрахунок № 1673 від 01.03.2010 року, з суми 11598,05 грн. донараховано штрафних санкцій відповідно до ст.126 Податкового кодексу України (у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу), з суми 10548,85 грн. пеня, що обліковується на особовому рахунку;

-з податків та зборів, не віднесених до інших категорій на 1110,20 грн., яка складається з 1110,00 грн. штрафна санкція за актом перевірки та на підставі податкового повідомлення рішення № 0000492343 від 04.10.2004 року (дата виникнення податкового боргу 04.10.2004 року);

-по штрафним санкціям на суму 7792,95 грн., яка складається з 792,95 грн. штрафна санкція за актом перевірки та на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000672343 від 22.09.2003 року (дата виникнення податкового боргу 02.10.2003 року);

-з інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища на суму 7644,85 грн., яка складається з суми 1568,76 грн. донараховано за квартал, розрахунок № 17800 від 30.01.2008 року (дата виникнення податкового боргу 19.02.2008 року), з суми 3754,95 грн. донараховано за квартал, розрахунок № 5199 від 24.04.2008 року (дата виникнення податкового боргу 20.05.2008 року), з суми 203,87 грн. донараховано за квартал, розрахунок № 10289 від 25.07.2008 року (дата виникнення податкового боргу 19.08.2008 року), з суми 60,99 грн. донараховано за квартал, розрахунок № 15075 від 20.10.2008 року (дата виникнення податкового боргу 19.11.2008 року), з суми 1308,08 грн. донараховано за квартал, розрахунок № 21092 від 02.02.2009 року (дата виникнення податкового боргу 19.02.2009 року), з суми 400,00 грн. повернення зайво сплачених коштів, висновок № 367 від 27.10.2009 року, з суми 348,20 грн. пеня, що обліковується на особовому рахунку.

Зазначені суми сплачені не були, у звязку із чим набули статусу податкового боргу.

Отже, відповідачем не виконано свої обовязки перед бюджетом та не сплачено обовязкових платежів, у звязку із чим виникла заборгованість у розмірі 875975,29 грн.

Відповідно до 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання;

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 14.1.175 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання.

Згідно п.5.1 ст.5 вказаного Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, при чому відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 ст. 5 зазначеного Закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст.6 Закону України № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Отже, на виконання вимог зазначеної норми Закону № 2181 позивачем направлялися перша за № 1/14 від 16.10.2001 року та друга за № 2/106 від 15.03.2003 року, які отримані посадовими особами ДП «Підприємство МВК № 57»

Згідно з пп. 89.1.1 п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Отже, 02.08.2002 року заступником начальника Горлівської ОДПІ було прийнято рішення № 42 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Отже активи платника податків взяті у податкову заставу, яка зареєстрована у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 13.06.2006 року № 7893326.

Станом на момент подання позову, відповідачем сума заборгованості добровільно на сплачена та у загальному розмірі складає 875975,29 грн. що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків.

Відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, у звязку із чим строки їх добровільної сплати вийшли.

Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно із п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Статтею 102.1 Податкового кодексу України визначено, що Контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до ст. 102.4 Податкового кодексу України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Таким чином, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача щодо спливу позовної давності.

Отже, з матеріалів справи встановлено, що для сплати податкового боргу добровільно, строк вже минув, та враховуюче вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків платника податків, є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Підприємство Мічурінської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57)» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 875975,29 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Підприємство Мічурінської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57)» (84635, Донецька область, м. Горлівка, вул. Миру, 1, код ЄДРПОУ 08679882) суму податкової заборгованості:

- з податку на додану вартість на користь держави у розмірі 819794 (вісімсот девятнадцять тисяч сімсот девяносто чотири) грн. 39 коп. на р/р: 31118029700020, код 14010100, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Державний бюджет у Микитівському районі м. Горлівки;

-з частини чистого прибутку господарських операцій на користь держави у розмірі 456 (чотириста пятдесят шість) грн. 00 коп. на р/р: 31118074700020, код 21010100, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Державний бюджет у Микитівському районі м. Горлівки;

-з податку з власників наземних транспортних засобів на користь держави у розмірі 39176 (тридцять девять тисяч сто сімдесят шість) грн. 90 коп. на р/р: 33219807700020, код 12020100, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Місцевий бюджет у Микитівському районі м. Горлівки;

-з податків та зборів, не віднесених до інших категорій на користь держави у розмірі 1110 (одна тисяча сто десять) грн. 20 коп. на р/р: 31111071700020, код 19090000, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області , одержувач: Державний бюджет у Микитівському районі м. Горлівки;

-з штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування на користь держави у розмірі 7792 (сім тисяч сімсот девяносто дві) грн. 95 коп. на р/р: 314145417000020, код 21080900, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в донецькій області, одержувач: Місцевий бюджет у Микитівському районі м. Горлівки;

-з інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища на користь держави у розмірі 7644 (сім тисяч шістсот сорок чотири) грн. 85 коп. на р/р: 33117329700020, код 19050200, ОКПО 34686448 , МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Місцевий бюджет у Микитівському районі м. Горлівки.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 30 серпня 2011 року.

Постанова складена у повному обсязі 05 вересня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кірієнко В.О.